آیا مصرف آموکسی سیلین در دوران بارداری بی‌خطر است؟
07 اردیبهشت 1396 ساعت 15:15
0 نظرات

آموکسی سیلین یک آنتی‌بیوتیک که برای درمان انواع مختلف عفونت‌های باکتریایی از قبیل عفونت ریوی، گوش میانی و مجاری ادراری تجویز می‌شود.

تاثیر بر مادر
مصرف آموکسی سیلین در دوران بارداری بسیار رایج است. بر اساس بسیاری مطالعات انجام شده، مصرف آموکسی سیلین باعث بروز عوارض بارداری نمی‌شود. در صورت مشاهده عفونت‌های باکتریایی در بارداری باید بسیار زود و با استفاده از آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان آن اقدام کنید. اگر یک عفونت باکتریایی درمان نشود امکان بروز مشکلات جدی هم برای مادر و هم برای کودک وجود دارد. استفاده از آموکسی سیلین می‌تواند بی‌خطرترین گزینه برای شما و کودک درون شکمتان باشد.

برای اینکه بدانید در طول بارداری خود آموکسی سیلین مصرف کنید یا خیر، باید تشخیص داده شود که بدن شما یا کودکتان چقدر به دریافت آموکسی سیلین نیازمند است. گاهی اوقات اینکه در هفته چندم بارداری هستید نیز در تعیین مقدار آموکسی سیلین دریافتی‌تان نقش دارد. فراموش نکنید مصرف هرگونه دارو مخصوصاً در دوره بارداری باید زیر نظر پزشک انجام شود.

در صورتی که در گذشته سابقه مصرف هر گونه دارویی را داشته‌اید و یا اکنون دارو مصرف می‌کنید، توصیه می‌کنیم در مورد ادامه مصرف یا مقدار مصرف آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

تاثیر بر کودک
بدن جنین و بیشتر اعضای داخلی او در جریان 12 هفته اول بارداری شکل می‌گیرد. در طول این مدت برخی داروها ممکن است تأثیرات منفی بر جنین بگذارند.

در هیچ یک از 16000 کودکی که در 6 تحقیق انجام شده تحت بررسی قرار گرفته بودند خطری ناشی از قرارگرفتن در معرض مصرف آموکسی سیلین مشاهده نشده است. یافته‌های 2 تحقیق دیگر حاکی از وجود احتمالی ارتباط میان مصرف آموکسی سیلین در اوایل بارداری و تولد نوزادانی با شکاف لب و/یا شکاف کام بود اما نتایج دو تحقیق انجام شده بعد، این احتمال را رد کرده است؛ بنابراین مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

در حال حاضر هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که مصرف آموکسی سیلین را عامل افزایش احتمال عوارض تولد کودک بداند.

منبع: medicinesinpregnancy.org

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش