تأثیر برخی از مواد غذایی بر فرزند از دیدگاه اهلبیت علیهم السلام
18 خرداد 1396 ساعت 18:40
0 نظرات

غذا و تغذیه در آموزه های دینی همچون سایر موضوعات، مورد توجه قرار گرفته است. مبداء پیدایش غذا از جانب خداوند است که جهت تندرستی، تداوم، حیات و توانمندی در انجام تـکـالیـف بـه انـسـان عـطا شده است. قریب به ۲۵۰ آیه قرآنی و دهها روایت از معصومین عـلیـهـم السـلام بـر اهـمـیـت غـذا و تـغـذیـه دلالت مـی کـنـنـد. همچنین نیاز انسان به غذا، مهم ترین و حیاتی ترین نیاز روزمره اوست که از تولد تا مرگ وی را همراهی می کند، و حتی انبیا و اولیاء الهی نیز از این قاعده مستثنی نیستند چرا که رشـد، طـول عـمـر، تـنـدرسـتی، آرامش اعصاب و روان، خلق و خوی و رفتار، توانمندی و قدرت، تکثیر نسل و تولید مثل و… همه به نوعی وامدار تغذیه سالمند.

بنابراین چه در قبل و چه در بعد از بارداری سعی كنید از غذای پاك و حلال استفاده نمایید، در روایات بدان بسیار سفارش شده است. همچنین در احادیث به خوردن برخی از مواد غذایی اشاره شده، مثلا در مورد زیبایی چهره ظاهری نوزاد با توجه به روایات اهل البیت علیهم السلام به مواردی اشاره می شود.

الف)- خوردن گلابی توسط والدین به ویژه پدر پیش از نزدیکی و بسته شدن نطفه:

در روایتی از پیامبر اکرم (ص) آمده است که روزی گلابی خود را نصف کرد. نصفش را خود خورد و نصف دیگرش را به جعفربن ابیطالب (ع) داد و به او فرمود : بخور، گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می گرداند.( بحار- ج۶۶، ص۱۷۰ ).

روزری کودکی زیبا از جلوی امام صادق (ع) رد شد، حضرت وقتی به چهره زیبای کودک نگاه کرد فرمود: پدر این کودک باید گلابی خورده باشد که فرزندش این قدر زیبا شده است . (كافی -ج۶ ، ص۲۲٫) در روایات آمده است : به زنان باردار گلابی بدهید تا چهره و سیمای فرزند، هم چنین اخلاقش نیکو و زیبا شود.  خوردن گلابی مایه قوت قلب، پاکی معده، صفای دل و درون، شجاعت و زیبایی فرزند می گردد. (همان ، ص ۳۵۷)

ب)- خوردن انار شیرین به ویژه روزهای جمعه پیش از صبحانه. (بحار ، ج ۶۳ ، ص۱۶۴.)

پ)- خوردن کاسنی :

خوردن کاسنی سبب زیبایی فرزند و افزایش فرزندان پسر می شود . (همان ، ج۶۲ ، ص۲۱۵.

ت)- خوردن قاووت :

شخصی به امام صادق عرض کرد : ای فرزند رسول! برای پیشگیری از به دنیا آمدن فرزندی ضعیف و سبک مغز چه باید کرد؟ فرمود: چرا قاووت نمی خورید؟ برای پیشگیری از آن مرد و زن هر دو قاووت بخورند. قاووت در رشد فرزند تأثیر دارد، گوشت را می رویاند. استخوان را محکم می کند. فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر این که قوی باشد .( همان ، ج ۶۶ ، ص ۲۷۸).

ث)- خربزه :

خوردن خربزه توسط زن باردار موجب می شود فرزندش خوشرو و خوش اخلاق شود . چنان که رسول خدا فرمود: هیچ زن بارداری نیست که خربزه بخورد، مگر این که نوزادش خوش چهره و خوشخو خواهد شد.( دانشنامه پزشکی، ج۲ ، ص ۲۱۹٫) امام صادق (ع) فرمود: آن را در حال ناشتا نخورید. (همان(

ج)- کُندر :

برای آن که فرزندی باهوش، پاکدل، دانا و عاقل، شجاع و خوشخو داشته باشید، به زنان باردار کندر بخورانید . (همان ، ص۳۱۵.).

چ)- تُرُنج :

رسول خدا فرمود: بر شما باد به خوردن ترنج، چرا که دل را نورانی می سازد. بر توان مغز می افزاید. (همان ، ج۲ ، ص ۱۸۱.)

امام صادق (ع) فرمود: ترنج را پس از غذا بخورید که به مراتب بهتر و پسندیده تر از پیش از غذا و در روز خوردن بهتر از شب است. اهل بیت پیامبر این گونه عمل می کنند. (همان، ص ۱۸۳.)

ح)- خوردن پنیر با خربزه:

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هیچ زن بارداری نیست که پنیر را با خربزه بخورد، مگر آن که کودکش خوش روی و خوشخو شود . (همان ، ص ۲۶۷.)

خ)- مویز :

رسول خدا فرمود: هر کس به خوردن مویز در حالت ناشتا عادت کند، فهم و حافظه و ذهن قوی روزی او شود (همان، ص۳۲۳). فرمود: هر کس می خواهد به حافظه اش افزوده شود، صبحگاهان در حالت ناشتا، هفت مثقال مویز( که تقریبا بیست و یک دانه می شود ) بخورد. در نتیجه در فهم و حافظه و ذهن جنین و فرزندی که مادر به او شیر می دهد، تأثیر می گذارد.

باید دانست كه مصرف بیش از هر چیزی در دوران بارداری و قبل از آن مناسب نیست و توصیه كلی آنست كه در برنامه غذایی بیشتر از سبزیجات تازه و خام و میوه جات استفاده گردد و از خوردن سرخ كردنی ها خوداری شود. خوب است كه با یك برنامه غذایی مناسب كه تحت نظر یك متخصص تغذیه است، این ایام را سپری نمایید.

تذكر:

خدای ناكرده والدین نباید هیچ گاه از مشروبات و مسكرات و یا مواد مخدر استفاده نمایند چون علاوه بر اینكه شرع مطهر این امور را حرام و گناه بزرگی دانسته، آثار مخرب آن بر روح و جسم کودک فراوان است!.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش