درد زایمان کمتر خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد.
22 خرداد 1396 ساعت 11:25
0 نظرات

طبق تحقیقات جدید، زنانی که در حین زایمان درد کمتری را متحمل می شوند احتمال افسردگی پس از زایمان نیز در آنها کمتر است.

دکتر گریس لیم سرگروه این تیم تحقیق معتقد است که کاهش درد در حین زایمان کاهش خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را به دنبال دارد.  

افسردگی پس از زایمان یک وضعیت روحی شایع هست که از هر هشت زن یک زن به آن مبتلا می شود. این دسته از زنان ممکن است دچار گریه، عصبانیت، و اضطراب شوند و فکر کنند که مادران خوبی نیستند.

  • چگونه ممکن است تسکین و کاهش درد در حین زایمان سلامت روان زنان را در هفته های بعد از زایمان تحت تأثیر قرار دهد؟

تأکید دکتر لیم بر این مسئله است که تحقیقات جدید او فقط یک رابطه بین کاهش درد زایمان و افسردگی کمتر پس از زایمان را به اثبات می رساند نه رابطه ی علت و معلولی این مسئله را؛ و توضیحی که  می دهد این است که کنترل درد باعث کاهش تورم می شود و تورم با افسردگی ارتباط دارد.

زنانی که با درد شدید وارد مرحله زایمان می شوند و سریعا توسط بیهوشی اپیدورال درد آن ها تسکین می یابد در مقابله با فرایند زایمان بهتر عمل می کنند.

در این تحقیق، لیم و همکارانش ۲۰۱ زنی که از تسکین درد اپیدورال برای زایمان شان استفاده کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. این زنان به سؤالاتی درباره ی درد زایمان شان جواب دادند و علائم افسردگی را شش هفته بعد از زایمان گزارش کردند.

از این طریق محققان رابطه ی بین تسکین درد و خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان را اثبات کردند. زنانی که در دوره ی زایمان شان تسکین درد بیشتری داشته اند، در مقیاس اندازه گیری افسردگی پس از زایمان در درجه ی پایین تری قرار گرفتند.

ارتباط تسکین درد حین زایمان با افسردگی پس از زایمان حتی با بررسی عواملی چون سابقه ی اضطراب و افسردگی، حالت زایمان و شرایط سلامت دیگر بر صحت خود باقی ماند.

طبق گفته ی محققان استفاده از اپیدورال در حین زایمان کاملا اختیاری بوده و بستگی به تصمیم شخصی شما دارد.

طبق گفته ی دکتر لیم استفاده از اپیدورال همانند روش های دیگر خطراتی مثل افت فشار خون که به راحتی قابل درمان است را به دنبال دارد.

کریستال کلرک که یک استادیار روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه نورث وسترن فینبرگ مدرسه پزشکی در شیکاگو است می گوید: یافته های جدید این تحقیق تعجب برانگیز نیست چرا که مطالعات دیگری نیز به نتایج مشابه دست یافته اند. اما این تحقیق جدید بسیاری از عواملی که باعث خطر می شوند را بررسی کرده و صحت آن ها را نیز به اثبات رسانده است.

  • چه کارهای دیگری می توان برای کاهش خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان انجام داد؟

دکتر کلارک زنان را به داشتن یک رژیم غذایی سالم توصیه کرده و از آنها می خواهد پیشاپیش دنبال حامی باشند. به گفته ی کلارک یکی از عوامل خطر اصلی برای افسردگی این است که زن احساس می کند به اندازه کافی حامی ندارد و کسی مراقب او نیست.

به گفته دکتر کلارک استخدام یک پرستار بچه در صورتی که توانایی مالی دارید نیز می تواند مفید واقع شود. او همچنین به تازه مادران خواب کافی را توصیه می کند اگرچه این کار سخت به نظر می رسد.

منبع: webmd.com

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش