فواید اسیدفولیک قبل از بارداری
29 خرداد 1396 ساعت 03:31
0 نظرات

اسید فولیک یا فولات عضو محلول در آب متعلق به خانواده ویتامین B است که برای رشد سلول و تولید مثل ضروری است.

در زمان بارداری مصرف اسیدفولیک نقش مهمی در مراقبت از لوله ی عصبی کودکتان که در مغز و نخاع رشد می کند دارد. با بزرگ شدن رحم تان، جفت نیز بزرگ می شود؛ از این رو بدنتان خون بیشتری را به گردش در می آورد. بخاطر افزایش حجم خون نیاز به فولات نیز در بدن افزایش می یابد که این نیاز می تواند با مصرف منبع خوبی از اسیدفولیک برطرف شود.

 • فواید مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری

در رژیم غذایی بسیاری از زنان مصرف فولات یا مکمل های اسیدفولیک وجود ندارد. بهتر است برای مصرف اسیدفولیک چند ماه قبل از بارداری برنامه ریزی کنید؛ چرا که از جنین در مقابل بیماری ها محافظت می کند. در ادامه دلایل ضرورت مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری آمده است.

 1. مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری از سقط جنین، عوارض نامطلوب بارداری و نقایص هنگام تولد جلوگیری می کند. علاوه بر این از بروز نقایص لوله ی عصبی که شامل اسپینا بیفیدا (یک نقص مادرزادی است که در آن مهره ناقص است) و آنانسفالی (نقصی در رشد مغز که منجر به کوچکی یا ناپدید شدن نیمکره های مغز می شود) است نیز جلوگیری می کند.
 2. غنی سازی رژیم غذایی با مکمل های اسیدفولیک بروز نقایص لوله ی عصبی و دیگر ناهنجاریهای مادرزادی را کاهش می دهد.
 3. اسیدفولیک کودکتان را از خطرات کام (سقف دهان)، سقط جنین و شکاف لب حفاظت می کند.
 4. کمبود اسیدفولیک خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد و سطح هموسیستئین در خون شما را نیز افزایش می دهد که ممکن است منجر به سقط جنین و عوارض بارداری ناخواسته شود.
 5. اسیدفولیک برای رشد سالم سلولهای شما و حفاظت از هرگونه آسیب مورد نیاز است که ممکن است منجر به سرطان در مراحل بعدی زندگی شود.
 • مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری

به طورکلی، بسیاری از بارداری ها بدون برنامه ریزی اتفاق می افتد، از این رو برای جلوگیری از بروز بعضی از نقایص خاص هنگام تولد بهتر است مصرف مکمل های اسیدفولیک را از قبل شروع کنید. توصیه می شود سه ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف اسیدفولیک را شروع کنید و تا سه ماهه ی اول بارداری تان ادامه دهید.

 • مصرف اسیدفولیک در طول بارداری

به مادران بارداری که مولتی ویتامین با مکمل اسید فولیک مصرف می کنند توصیه می شود روزانه بیش از یک دوز مکمل ویتامین را مصرف نکنند. اسیدفولیک باید با ویتامین b12 مصرف شود چرا که برای رفع اختلالات در سیستم عصبی شما با هم می تواند مؤثر باشند.

 • تأثیرات مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری

اگرچه به نظر می رسید مصرف مکمل اسیدفولیک فواید زیادی دارد اما مصرف بیش از حد آن می تواند تأثیرات ناخواسته ای را به دنبال داشته باشد. طبق مطالعات انجام شده، مادرانی که در طول بارداری شان مکمل های اسیدفولیک را بیش از حد مصرف کرده اند نوزادانی مبتلا به آسم و عفونت های دستگاه تنفسی به دنیا آورده اند. همچنین طبق یک مطالعه ی دیگر، احتمال بروز سرطان سینه در زنانی که در طول بارداری شان بیش از حد اسیدفولیک مصرف کرده اند وجود دارد.

مطالعات دیگر نیز خطر سلامتی مربوط به مصرف اسیدفولیک را نشان می دهد که شامل رشد سرطان روده ی بزرگ در حضور سلولهای پری نئوپلاستیک هست. حتما نتایج مثبت مصرف اسیدفولیک را نیز در نظر بگیرید چرا که علاوه بر مضرات فواید بسیاری نیز دارد. در صورتی که احساس می کنید قبل از بارداری و در طول بارداری بیش از حد اسیدفولیک مصرف کرده اید و یا در صورت بروز عوارض جانبی مثل مشکلات تنفسی، تب، ناراحتی کلی، تنگی قفسه ی سینه و جوش های پوستی سریعا پزشکتان را ببینید.

 • مقدار مصرف اسیدفولیک قبل از بارداری

آکادمی اطفال امریکا توصیه می کند تمام زنان که قابلیت باردار شدن دارند برای جلوگیری از نقایص هنگام تولد باید روزانه 400 میلی گرم اسیدفولیک مصرف کنند.

در ادامه راهنمایی مصرف اسیدفولیک آمده است.

 • درصورتی که برای بارداری اقدام کرده اید یا در روزهای اولیه ی بارداری هستید، مصرف 400 میکروگرم اسید فولیک توصیه می شود.
 • از زمان چهارماهگی تا ماه نهم بارداری باید 600 میکروگرم اسیدفولیک مصرف کنید درحالی که در دوران شیردهی مقدار مصرفی باید به 500میکروگرم برسد.
 • مصرف دوز بالایی از اسیدفولیک برای زنانی که از دیابت، صرع، سایر اختلالات و همچنین زنانی که عوامل ژنتیکی نقص لوله عصبی دارند توصیه می شود.
 • اگز جزء آن دسته از زنانی هستید که قبلا دچار نقص لوله ی عصبی در دوران بارداری شده اید، مصرف روزانه 4000 میلی گرم اسیدفولیک حداقل یک ماه قبل از بارداری توصیه می شود.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش