آیا مصرف کافئین بر روی باروری تاثیر می گذارد؟
08 تیر 1396 ساعت 18:55
0 نظرات

از بین مطالعات انجام شده بعضی از آنها ارتباط بین مصرف کافئین و توانایی یک زن برای باردار شدن را تأیید می کنند. از طرف دیگر، اغلب متخصصان بخاطر عدم وجود شواهد کافی قادر به یک نتیجه گیری قطعی در مورد ارتباط مصرف کافئین و باروری نیستند.

اگرچه محققان نتوانسته اند یک ارتباط واضح و روشنی بین مصرف متعادل کافئین و مشکلات باروری پیدا کنند، اما به طور کلی تصور می شود مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کافئین برای باروری و باردار شدن بی خطر است که این مقدار حدود دو فنجان قهوه در هفته می شود. در صورتی که بیش از این مقدار استفاده می کنید، توصیه می شود مصرف آن را کاهش دهید.

  • کدام غذاها و میوه ها حاوی کافئین هستند؟

مسلما قهوه یکی از آنهاست. همچنین مقدار کافئین موجود در یک واحد قهوه به طور گسترده ی متفاوت است و بستگی به عواملی مختلفی نیز دارد؛ از جمله نوع لوبیا، اینکه چگونه برشته شده است، چگونه دم شده است، و البته اندازه فنجان قهوه. (برای مثال، اسپرسو حاوی کافئین بیشتری در یک گرم است، اما در یک فنجان کوچک نوشیده می شود. بنابراین یک فنجان بزرگ و پر مطمئنا کافئین بیشتری دارد.)

برای مدیریت مصرف کافئین باید نسبت به منابع آن که شامل چای، نوشیدنی های بدون الکل، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات و بستنی قهوه می شود باید آگاهی کامل داشت. همچنین کافئین در محصولات گیاهی و دارو های بدون نسخه نیز وجود دارد که شامل داروهای برای درمان بیماری هایی  مثل حساسیت، سرماخوردگی و سردرد می شوند. بنابراین با دقت برچسب ها را بخوانید.

  • چگونه می توانم مصرف کافئین را کاهش دهم؟

اگر تصمیم دارید کمتر کافئین بنوشید، برای جلوگیری از علائم ترک مثل سردرد و خستگی سعی کنید این کار را به آرامی انجام دهید.

ممکن است بخواهید نوشیدنی دیگری را که کافیئن کمتری دارد یا اصلا ندارد جایگزین کافئین کنید، یا قصد دارید کافئین را در نوشیدنی های گرم خانگی با آب دادن آنها یا دم کردن آنها در زمان کوتاهتری کاهش دهید. برای مثال، اگر دوست دارید صبح تان را با یک فنجان چای شروع کنید، می توانید به جای ۵ دقیقه قرار دادن چای کیسه ای در داخل فنجان فقط یک دقیقه آن را قرار دهید، این کار نصف کافئین موجود در چای را کاهش می دهد.

 وقتی که به زندگی بدون قهوه و کافئین عادت کردید، یک فنجان شیر گرم یا یک لیوان شربت با طعم خوب می تواند جایگزین عالی برای قهوه باشد.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش