آیا شیرمادر باعث افزایش هوش کودک می گردد؟
22 تیر 1396 ساعت 23:58
0 نظرات

شاید پیش از این نیز می دانستید که شیر مادر از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری می کند، احتمال ابتلای کودک به فشار خون بالا و دیابت را کاهش می دهد و حتی از افسردگی مادر بعد از زایمان جلوگیری می کند. در این مقاله می خواهیم به یکی از یافته های جدید متخصصان مبنی بر تاثیر شیر مادر بر افزایش هوش کودک اشاره کنیم.

بر اساس تحقیقات جدید که توسط بیمارستان اطفال بوستون انجام شده است، کودکانی که در دوران شیرخوارگی از شیر مادر تغذیه کرده اند، رشد شناختی بهتری خواهند داشت. این تحقیق با مطالعه بر بیش از 2000 مادر و فرزند نشان داد که شیردهی طولانی تر باعث افزایش دامنه لغات کودک و تقویت اطلاعات کلامی و غیرکلامی او در سن سه تا هفت سالگی او می شود.

محققان هنوز به طور دقیق به این نکته دست نیافته اند که چرا شیردهی می تواند باعث افزایش هوش کودک شود اما به برخی احتمالات در این باره اشاره کرده اند. دکتر مندی بلفورت، مدرس در بیمارستان اطفال بوستون و نویسنده این تحقیق می گوید: "ممکن است موادی موثر در رشد مغز کودک در شیر مادر وجود داشته باشد که دانشمندان هنوز کشف نکرده اند تا به شیرهای مصنوعی اضافه کنند. نکته مهم دیگری افراد زیادی به تاثیر مثبت آن معتقد هستند، وجود تعاملی عاطفی در هنگام شیردهی بین مادر و کودک است."

آکادمی آمریکایی اطفال می گوید: "برای رشد بهتر هوش کودک، توصیه می شود که کودکان در شش ماه اول زندگی شان فقط از شیر مادرشان تغذیه کنند و حداقل تا یک سالگی در کنار دیگر مواد غذایی، از شیر مادر نیز تغذیه کنند." توجه داشته باشید که با تکیه کردن بر شیردهی کامل نمی توان انتظار بار آمدن یک انیشتین کوچولو را داشت، زیرا هر ماه شیردهی باعث می شود کودک یک سوم از یک واحد ضریب هوشی (IQ) را به دست بیاورد.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش