آیا زنان باردار می توانند گلابی بخورند؟
03 مرداد 1396 ساعت 19:52
0 نظرات

خوردن گلابی در زمان بارداری بی خطر است؛ زیرا کالری کمی دارند و حاوی چندین مواد مغذی هستند که مخصوصا برای مادران باردار مفید و مهم هستند. سعی کنید به رژیم غذایی روزانه ای تان با اضافه کردن گلابی تنوع بخشید. اگرچه می توانید گلابی را به تنهای میل کنید، همچنین می توانید برای بدست آوردن مزایای سلامتی گلابی آن را به روش های مختلف بپزید یا اسموتی های متنوعی با آن درست کنید.

  • فولات

گلابی تقریبا 14 میکروگرم فولات را تأمین می کند. اگرچه این مقدار زیاد به نظر نمی رسد، وقتی صحبت از فولات می شود، توصیه پزشکان این است که شما باید در طول بارداری به مقداری که می توانید از این ماده بدست آورید. از آنجاییکه بسیاری از غذاها شامل اسیدفولیک نیستند، اکثر پزشکان توصیه می کنند که زنان که در سن باروری هستند یا می خواهند برای بارداری اقدام کنند مکمل های اسیدفولیک را مصرف کنند. مصرف اسیدفولیک در سه ماهه ی اول بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که نقش مهمی را در جلوگیری از بروز اختلالات لوله عصبی بازی می کند. همچنین مصرف توصیه شده روزانه فولات برای زنان باردار 600 میکروگرم است.

  • ویتامین C

گلابی منبع بسیار خوبی از ویتامین C و گزینه خوبی برای قرار دادن در لیست رژیم غذایی بارداری است، یک گلابی تنها حاوی 10 میلی گرم از این ویتامین می باشد، در حالی که نیاز روزانه مادر در دوران بارداری حدود 85 میلی گرم از ویتامین C است، بنابراین شما می توانید مقداری از ویتامین C موردنیاز را از گلابی دریافت کنید، ویتامین C کمک می کند تا در برابر عفونت هایی که در دوران بارداری خطر ابتلا به آن ها وجود دارد، مقاوم تر شوید. همچنین سعی کنید گلابی را باغذاهایی با آهن بالا مثل برنج و لوبیا یا گوشت میل کنید. کمبود آهن در بارداری شایع تر است و این مسئله مصرف ویتامین C را نسبت به مواقع دیگر مهم تر می کند.

  • فیبر

گلابی منبع خوبی از فیبر نیز هست؛ فیبر به رفع یبوست که یکی از علائم بارداری هست کمک می کند. اگر در طول بارداری مکمل های آهن را مصرف کنید، احتمال ابتلا به یبوست در شما افزایش می یابد، بنابراین سعی کنید موادغذایی سرشار از فیبر بخورید. همچنین برای دریافت بیشترین مقدار فیبر، سعی کنید گلابی را با پوست میل کنید. یک گلابی حاوی 7 گرم فیبر غذایی است که بیش از 2 گرم از پکتین دریافت می شود که نوعی فیبر محلول است که در فرایند گوارش کمک می کند.

  • کالری ها

شما ممکن است برای جلوگیری از افزایش وزن در دوره ی بارداری مراقب مصرف کالری تان باشید، اما مصرف گلابی باعث افزایش وزن نمی شود. یک گلابی بزرگ حاوی 143 کالری هست. از آنجاییکه آنها حاوی مقدار بالای فیبر است، گلابی ها باعث سیری شما می شود و یک میان وعده ی با کالری کم است که انرژی کافی و سالمی را در طول روز برای تان تأمین می کند. گلابی حاوی دو کربوهیدرات ساده هست، فروکتوز و گلوکز که به راحتی هضم می شوند و افزایش انرژی سالمی را تأمین می کنند.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش