چند نکته ساده برای مراقبت از سلامت پوست نوزاد (قسمت سوم)
09 مرداد 1396 ساعت 01:30
0 نظرات

در ادامه مقاله قبلی، به طور بسیار مختصر به برخی از نکات ساده برای مراقبت از سلامت پوست نوزاد اشاره می کنیم.

عرق سوز شدن پوست

این وضعیت معمولا در قسمت هایی از بدن نوزاد که بیشتر عرق می کنند مانند گردن، زیر پوشک، زیربغل و چین های پوست، به شکل برجستگی هایی کوچک به رنگ قرمز مایل به صورتی به وجود می آید.

برای بهبود این وضعیت کافی است نوزاد را در محیط خنک و بدون رطوبت قرار دهید و لباس های باز به او بپوشانید. به خاطر داشته باشید که عرق سوز شدن پوست نوزاد حتی در زمستان نیز در صورتی که او را بیش از حد بپوشانید می تواند اتفاق بیفتد.

از پودر بچه استفاده نکنید.

نوزادان می توانند به راحتی ذرات پودر (تالک) را استنشاق کنند که این امر سبب بروز اختلالات ریوی در آن ها می شود. توصیه می شود تا جایی که امکان دارد از استعمال این پودرها اجتناب شود.

جوش های میلیا

تقریبا نیمی از نوزادان بعد از تولد دچار ابتلا به جوش های سفید زیرپوستی به نام میلیا می شوند. این جوش ها معمولا بر اثر مسدود شدن غده های چربی توسط پوسته پوسته شدن پوست بر روی بینی و صورت نوزاد به وجود می آیند. گاهی اوقات از میلیا با نام آکنه نوزاد نیز یاد می شود با این تفاوت که آکنه نوزاد ناشی از مخمر می باشد. درمان میلیا آسان است: با باز شدن غدد نوزاد در طی چند روز یا چند هفته بعد از تولد، این جوش ها ناپدید می شوند و نیازی به هیچ گونه درمانی ندارد.

عفونت های ناشی از مخمرها

این عفونت ها اغلب بعد از اینکه نوزاد شما یک دوره آنتی بیوتیک مصرف کند به وجود می آیند که بسته به محل پوست نوزاد شما به شکل خاصی ظاهر می شوند. این عارضه به صورت برفک بر روی زبان و دهان نمایان می شود که بیشتر شبیه شیر خشک شده می باشد. جوش های پوشک ناشی از مخمر به رنگ قرمز روشن می باشد و اغلب جوش های قرمز کوچکی در اطراف محل قرمز شده پوست وجود دارد.

برای درمان برفک پوست به پزشک متخصص مراجعه کنید. برفک پوست با تجویز شربت ضدمخمر درمان می شود و برای بهبود جوش های پوشک ناشی از مخمر از کرم های ضدقارچ استفاده می شود.

ادامه مطلب...

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش