چند نکته ساده برای مراقبت از سلامت پوست نوزاد (قسمت چهارم)
09 مرداد 1396 ساعت 01:37
0 نظرات

در ادامه مقاله قبلی، به طور بسیار مختصر به برخی از نکات ساده برای مراقبت از سلامت پوست نوزاد اشاره می کنیم.

پاکیزگی محیط و لباس نوزاد

با پیشگیری از بروز جوش های پوستی، نوزاد شما خندان و شاداب خواهد بود. هر چیزی را که در تماس با پوست بدن نوزاد شما می باشند مانند رخت خواب، پتو، حوله و حتی لباس های خودتان را با شوینده های ملایم بشویید. این کار احتمال خارش یا ناراحتی پوست نوزادتان را کاهش می دهد.

یرقان (زردی)

ممکن است پوست و سفیدی چشم نوزاد زرد شود که به این حالت یرقان یا همان زردی می گویند. این وضعیت 2 الی 3 روز بعد از تولد نوزاد به وجود می آید و بروز آن در نوزادان زودرس رایج تر است. یرقان به علت وجود بیش از حد بیلی روبین (گلبول های قرمز تجزیه شده خون) در بدن نوزاد رخ می دهد و معمولا در حدود 1 تا 2 هفته بعد از تولد از بین می رود.

از جمله راه های درمان زردی نوزاد، شیردهی متعدد می باشد. در صورت وخامت این وضعیت، فوتوتراپی انجام می شود. در صورتی که رنگ پوست یا سفیدی چشم نوزاد شما به زردی گراییده است به پزشک مراجعه کنید.

آفتاب سوختگی

تماس زیاد پرتوهای خورشید با پوست نوزاد می تواند خطر آفتاب سوختگی پوست او را افزایش دهد. استفاده از کرم های ضدآفتاب نوزادان در هر سنی می تواند نوزاد شما را در برابر پرتوهای سوزاننده خورشید محافظت کنند. استفاده از کلاه آفتابگیر و چتر نیز گزینه های مناسبی برای محافظت نوزاد شما است. اما بهترین گزینه این است که در طول 6 ماه اول، کودک خود را در تماس مستقیم با نور خورشید قرار ندهید.

برای آفتاب سوختگی های خفیف، یک تکه پارچه سرد و نمناک را برای چند بار در روز و هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی پوست نوزاد قرار دهید. در صورت بروز آفتاب سوختگی های شدید به پزشک مراجعه کنید.

کرم های ضدآفتاب

کرم ضدآفتاب را بر روی قسمتی از پوست نوزاد استعمال کنید که توسط لباس پوشیده نمی شود. همچنین می توانید از اکسید زینک (روی) بر روی بینی، گوش ها و لب های کودک خود بمالید و قسمت های دیگر بدن او را توسط لباس بپوشانید و یک کلاه بامبو بر سر او قرار دهید.

استفاده از عینک های آفتابی نیز چشمان کودک را از پرتوهای خطرناک محافظت می کند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش