فواید تغذیه با شیر مادر برای کودک و مادر
14 مرداد 1396 ساعت 22:26
0 نظرات

تصمیم اینکه نوزادتان از شیر مادر تغذیه کند کاملا یک مسئله ی شخصی است. همچنین مسئله تغذیه با شیر مادر ممکن است تحت تأثیر ایده ها و پیشنهادات اطرافیان و دوستان تان نیز قرار بگیرد.

بسیاری از مقامات پزشکی مثل آکادمی اطفال آمریکا (AAP)و کالج آمریکایی زنان و زایمان توصیه اکید به تغذیه با شیر مادر می کند. اما شما و کودکتان منحصر به فرد هستید و این تصمیم کاملا بستگی به شما دارد.

شیر مادر بهترین و ایده آل ترین نوع تغذیه را برای نوزادان فراهم می کند. همچنین شیر مادر ترکیب کاملی از ویتامین ها، پروتئین و چربی را دارد که یک نوزاد برای رشد به آنها نیاز دارد. و جالب است بدانید هضم شیر مادر نسبت به شیر خشک (فورمولا) راحت تر انجام می شود.

همچنین شیر مادر حاوی پادتَن یا آنتی‌بادی هست که به نوزادتان کمک می کند با ویروس ها و باکتری ها مقابله کند. تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به آسم و آلرژی ها را در نوزادتان کاهش می دهد. علاوه بر این، نوزادانی که در شش ماه اول فقط با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر مستعد ابتلا به عفونت های گوش، بیماری های تنفسی و اسهال هستند.

همچنین احتمال این که این نوزادان دچار بیماری شوند کمتر است. علاوه براین، بعضی از تحقیقات نشان می دهند که تغذیه با شیر مادر رابطه ی مستقیمی با ضریب هوشی بالاتر در مراحل بعدی زندگی کودک دارد. تماس بدنی، در آغوش گرفتن او و برقرار کردن ارتباط چشمی با نوزادتان کمک می کنند سریع تر با شما پیوند عاطفی برقرار کرده و بیشتر احساس امنیت کند.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند در مراحل بعدی زندگی شان وزن مناسبی خواهند داشت. آکادمی اطفال آمریکا (AAP)مدعی است تغذیه با شیر مادر نقش مهمی را در جلوگیری ازSIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) بازی می کند. همچنین تصور می شود تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به دیابت، چاقی و سرطان های خاصی را نیز کاهش می دهد اما قابل ذکر است که به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز هست.

  • آیا تغذیه با شیر مادر برای خود مادر نیز مفید است؟

تغذیه با شیر مادر کالری های اضافه را می سوزاند، بنابراین به شما کمک می کند تا از شر وزن اضافه ی بعد از بارداری سریع تر خلاص شوید. یکی دیگر از فواید تغذیه با شیر مادر آزاد شدن هورمون اکسی توسین است. این هورمون به رحم تان کمک می کند به اندازه ی قبل از بارداری برگردد و حتی ممکن است خون ریزی بعد از زایمان را نیز کاهش دهد. جالب است بدانید تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان تخمدان و پستان را در مادران کاهش می دهد. علاوه براین، خطر ابتلا به پوکی استخوان در مادران به طور چشمگیری با شیردهی کاهش می یابد.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش