دلایل خون ریزی های خفیف در طول اولین ماه بارداری
15 مرداد 1396 ساعت 22:42
0 نظرات

خون ریزی های خفیف در اوایل بارداری یک امر طبیعی است اما این مسئله می تواند برای یک خانم باردار نگران کننده باشد. جالب است بدانید بعضی از خانم ها ممکن است در ماه اول متوجه بارداری شان نباشند. انجمن بارداری آمریکا به زنان توصیه می کند با پوشیدن پد نوار بهداشتی مقدار خونی که از آنها ترشح می شوند را بررسی کنند. همچنین در صورت تجربه خون ریزی یا هر علائم دیگری مثل انقباض و درد، پزشکتان را در جریان بگذارید. یک دستورالعمل کلی این است که اگر مقدار خونی که از یک زن ترشح می شود نوار بهداشتی او را آغشته کند، این خانم دچار مشکل جدی شده است و سریعا باید به پزشک مراجعه کند.

سقط جنین

طبق گفته ی انجمن بارداری آمریکا، سقط جنین به طور معمول در ظرف 12 هفته ی اول بارداری رخ می دهد. علاوه بر خون ریزی، یک زن ممکن است انقباضاتی که تا حدی از انقباضات قاعدگی قوی تر است را نیز تجربه کند. همچنین ممکن است درد شدید و وحشتناکی را در ناحیه ی شکم احساس کند. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مدعی است اکثر زنان با سقط جنین دچار خون ریزی می شوند.

بارداری خارج رحمی

بهتر است بدانید بارداری خارج رحمی نسبت به سقط جنین کمتر اتفاق می افتد. این نوع حاملگی به حالتی گفته می شود که تخمک لقاح یافته در جایی به غیر از دیواره داخلی رحم مستقر می شود و شروع به رشد می کند. در اکثر موارد، تخمک به بافت های لوله ی فالوپ متصل می شود. این نوع بارداری ناپدار است و با سقط خود بخودی یا با روش پزشکی که به مادر آسیب نمی رسد خاتمه می یابد. علائم بارداری خارج رحمی علاوه بر خون ریزی شامل انقباضاتی در قسمت پایینی شکم، درد شدید و سطح پایینی از هورمون اچ سی جی می باشد. اچ سی جی به هورمون گنادوتروپین جفتی انسان می گویند که حدود یازده روز بعد از لقاح در بدن زن افزایش می یابد. این هورمون در تست های بارداری خون و ادرار اندازه گیری می شود. زمانی که بارداری خارج رحمی رخ می دهد، سطح اچ سی جی به جای افزایش کاهش می یابد.

بارداری مولار

جالب است بدانید بارداری مولار به شدت نادر است. این نوع بارداری زمانی رخ می دهد که به جای یک رویان واقعی انسان، یک خال سیاه گوشتی رشد کند. این خال سیاه گوشتی توده ی بافت های غیرعادی در رحم است؛ جایی که به طور عادی رویان باید باشد. علاوه بر خون ریزی از واژن، یک زن ممکن است سطح بالایی از اچ سی جی را در زمان آزمایش داشته باشد. در طول آزمایش دوره ی بارداری ممکن است ضربان قلب جنین شنیده نشود زیرا این توده در حقیقت یک رویان نیست. همچنین ممکن است خوشه های انگور مانندی در سراسر رحم وجود داشته باشند که از طریق سونوگرافی قابل رؤیت است.

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. طبق گفته ی مرکز پزشکی دانشگاه میرلند، خونریزی لانه گزینی در 20 تا 30 درصد از بارداری ها رخ می دهد. این نوع خون ریزی معمولا بین 6 تا 12 روز بعد از تاریخ لقاح اتفاق می افتد. این خون ریزی به این دلیل رخ می دهد که تخمک بارور شده به دیواره ی رحم متصل می شود. بعضی از زنان ممکن است انقباضات خفیفی را با خون ریزی تجربه کنند. این خون ریزی ممکن است برای چند ساعت در حد متوسط باشد یا ممکن است برای چندین روز به صورت لکه باشد.

دلایل دیگر

عفونت بافت های لگن یا دستگاه ادراری می تواند باعث لکه بینی واژینال شود. همچنین رابطه ی جنسی در طول بارداری مخصوصا در طول اولین ماه بارداری ممکن است باعث خون ریزی های خفیف شود. این نوع خون ریزی نیز کاملا طبیعی است چرا که دهانه ی رحمتان نسبت به قبل حساس تر شده است. در صورتی که خون ریزی بعد از رابطه ی جنسی تان شدید و ادامه دار بود، سریعا با پزشکتان تماس بگیرید. در صورت مشاهده ی هر گونه ناهنجاری دهانه ی رحم از شما خواسته می شوند که استفاده از تامپون (تامپون ابزاری بهداشتی است که به جای نوار بهداشتی از آن استفاده می‌شود) و دوش واژینال (به یکی از راه‌ها برای شستن واژن و ضدعفونی کردن واژن، دوش واژینال گفته می‌شود) را قطع کنید و همچنین برای مدتی از برقراری رابطه ی جنسی خودداری کنید.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش