رشد کودک شیرخوار و تغییرات شیردهی (قسمت دوم)
15 مرداد 1396 ساعت 23:51
0 نظرات

در ادامه مقاله قبلی، به طور بسیار مختصر به برخی از نکات ساده درباره رشد کودک شیرخوار و تغییرات شیردهی اشاره می کنیم.

هدف از شیردهی فقط سیر کردن کودک نیست.

کودک فقط برای سیرشدن و رشد جسمانی شان شیر نمی خورد بلکه با این کار در کنار مادر خود احساس نزدیکی و آرامش می کند. این حقیقت با بزرگ تر شدن کودک و قرار گرفتن او در معرض انبوهی از افراد وعواطف بارزتر خواهد شد. شیردهی می تواند گریه و قهر کودک شیرخوار را متوقف کند، کودک نوپایی که به زمین خورده است را آرام کند و یا قبل از اینکه کودک خود را ترک کنید و بیرون از خانه بروید، پیوند شما را با وی مستحکم می کند. دکتر مورباچر می گوید: "شیردهی برای مادران یک تکنیک همه کاره است."

بدیهی است که شیردهی به کودک طبق برنامه ریزی ساعتی هدفی جز سیر نگهداشتن وی ندارد اما بسیاری از متخصصان معتقدند که شیردهی در موقعیت های خاص فوائد عاطفی برای کودک دارد.

توجه کودک به آسانی به اطراف جلب می شود.

در حدود 6 تا 10 ماهگی، کودکی که در حال شیر خوردن است ممکن است با دیدن یک کبوتر یا هر چیزی که توجه او را به سمت خودش جلب کند از شیر خوردن دست کشیده و به سمت آن حرکت کند. دوباره او را بغل می کنید و شروع به شیردادن می کنید و دو یا سه دقیقه بعد باز هم از شیر خوردن دست می کشد و حواسش به سمت برادر یا خواهر بزرگ ترش که توپ بازی می کند پرت می شود. کودکان شیرخوار از این سن به بعد بیش از پیش غلت می زنند، می لولند و سینه خیز در اطراف خانه گردش می کنند.

در این زمان متوجه می شوید که کودک شما به جای ثابت ماندن و شیر خوردن تمایل بیشتری به کشف دنیای اطراف خود دارد. برای یک شیردهی کامل و بدون میان برنامه، توصیه شده است که در یک محل ساکت و خلوت به کودک تان شیر بدهید.

ممکن است کودک، شما را گاز بگیرد.

شاید با دیدن رشد اولین دندان های کودک تان، خیلی هیجان زده باشید اما با رشد دندان ها، وی شروع می کند به گاز گرفتن هر چیزی که در دهانش می گذارد که این مسئله بسیاری از مادران شیرده را هراسان می کند. دکتر مورباچر می گوید: "همه کودکان گاز نمی گیرند. کودک اغلب به خاطر درد ناشی از درآمدن دندان، چیزی را که در دهان دارد گاز می گیرد. این کار باعث می شود حس بهتری داشته باشند." دکتر مورباچر برای در امان بودن پستان مادر از گازگرفتن های کودک توصیه می کند که مادران پیش از شیردهی، دندان گیر (اسباب بازی هایی برای گاز گرفتن کودک) به او بدهند.

در صورتی که کودک شما همواره پستان تان را گاز می گیرد، بهتر است در آن لحظه شیردهی را فورا متوقف کنید تا کودک بفهمد که مادر از این کار وی استقبال نمی کند.

ادامه مطلب...

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش