آیا در زمان شیردهی می توانم باردار شوم؟
16 مرداد 1396 ساعت 21:32
0 نظرات

بله، بارداری در زمان شیردهی امکان پذیر است و هیچ منعی ندارد. البته اگر نمی خواهید در دوران شیردهی باردار شوید، بهتر است به محض برقراری رابطه ی جنسی بعد از تولد نوزادتان از یک روش قابل اعتمال پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

با این حال، ممکن است پس از زایمان شما برای چندین ماه یا حتی مدت طولانی تری تخمک گذاری نکنید؛ مخصوصا اگر به نوزادتان شیر می دهید.

در حقیقت، یک روش پیشگیری از بارداری وجود دارد که به آن روش آمنوره شیردهی (LAM) می گویند. این روش بر اساس این نظریه است که تولید شیر پستان می تواند شروع قاعدگی را به تأخیر بیندازد.

اما برای اینکه بتوانید به طور صحیح از این روش استفاده کنید، باید هر چهار ساعت یک بار در طول روز به نوزادتان شیر داده و هر شش ساعت یک بار در طول شب این کار را انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید مواردی چون استفاده از شیرخشک به جای شیرپستان، اضافه کردن مکملی به شیرخودتان، ذخیره ی شیر در بطری به جای تغذیه مستقیم از پستان و دادن موادغذایی جامد به کودک از تأثیر گذاری این روش می کاهد.

تصور می شود در شش ماه اول پس از زایمان روش آمنوره شیردهی می تواند 98 درصد تأثیر گذار باشد در صورتی که به طور صحیح از دستورالعمل های آن پیروی کنید.

بعد از شش ماه، ممکن است بدون اینکه متوجه باشید در هر زمانی تخمک گذاری کنید؛ این مسئله به خاطر این است که بدن تان احتمال دارد اولین تخمک پس از زایمان را قبل از اولین پریودتان آزاد کند. بنابراین شما تا دو هفته بعد، زمانی که دوره ی قاعدگی تان شروع می شود، نمی فهمید که تخمک گذاری کرده اید.

جالب است بدانید تعداد بسیار کمی از زنان در آمریکا برای جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی تنها به این روش اعتماد می کنند، این مسئله می تواند تا حدی بخاطر دسترسی راحت آنها به روش های ضد بارداری دیگر باشد. همچنین دراین کشور، زنان برای مدت طولانی در طول شبانه روز از نوزادشان مراقبت نمی کنند، حال آنکه این روش به شیردهی های منظم نیاز دارد.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش