رشد کودک شیرخوار و تغییرات شیردهی (قسمت سوم)
17 مرداد 1396 ساعت 00:06
0 نظرات

در ادامه مقاله قبلی، به طور بسیار مختصر به برخی از نکات ساده درباره رشد کودک شیرخوار و تغییرات شیردهی اشاره می کنیم.

غذاهای جامد باید به تدریج جای شیر مادر را بگیرند.

این احتمال وجود دارد که در حدود شش ماهگی کودک تان، پزشک به شما توصیه کند که در کنار تغذیه کودک از شیر خودتان، غذاهای جامد نیز به او بخورانید. این روند باید به صورت تدریجی انجام شود. در هر بار یک غذای جدید به او می دهید و کودک برای عادت کردن به تجربه کردن طعم های متفاوت (از شیر مادر) به مقداری زمان نیاز دارد. در ابتدا، شیر مادر مهمترین منبع غذایی کودک می باشد اما با گذشت زمان، در مقایسه با دیگر غذاها، شیر مادر در درجات پایین تری از برنامه غذایی کودک قرار می گیرد.

دکتر سیاگنی، متخصص تغذیه اطفال می گوید: "بهتر است که در ابتدا کودک را با شیر سیر کنید سپس به او غذای جامد بدهید، تا آن را به عنوان تمرین بخورد."

اضافه نمودن شیرهای دیگر به برنامه غذایی کودک

بسیاری از والدین ها در حدود یک سالگی کودک شان شیرهای دیگر مانند شیر گاو و شیر سویا را نیز در برنامه غذایی او قرار می دهند. عادت دادن کودک به نوشیدن از فنجان یا تجربه کردن طعم های متفاوت در برنامه غذایی شان نیز مانند خوردن غذاهای جامد، به زمان نیاز دارد. این به معنای پایان دوران شیردهی شما نیست.

چیزی تحت عنوان شیردهی اضافه وجود ندارد.

آکادمی آمریکایی متخصصان اطفال توصیه می کند که مادر تا پایان شش ماهگی کودک، او را فقط از شیر خودش تغذیه کند و حداقل تا پایان یک سالگی، در کنار دیگر غذاها، از شیر خودش نیز به او بدهد. بسیاری از مادران به طور اشتباه چنین برداشت می کنند که بنابر این توصیه، تغذیه کودک از شیر مادر بعد از یک سالگی او متوقف می شود. دکتر سیاگنی می گوید: "فوائد تغذیه کودک با شیر مادر محدود به یک سال اول زندگی او نمی باشد." تنها کسی که می توانند در مورد ادامه شیردهی بعد از یک سالگی کودک، تصمیم بگیرد، خود شما هستید.

در صورتی که شما و کودک تان از این کار لذت می برید، به تغذیه او از شیر خودتان ادامه دهید. اگر واقعا احساس می کنید که باید این کار را متوقف کنید، صرف نظر از سن کودک تان، از روش های جایگزینی مناسب استفاده کنید.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش