شش دستورالعمل برای رژیم غذایی سالم در دوران شیردهی
18 مرداد 1396 ساعت 21:03
0 نظرات

1- بعد از دو ماهگی کودکتان رژیم بگیرید.

بهتر است برای کاهش وزن پس از بارداری تا زمانی که کودکتان دو ماهش تمام نشده است هیچ اقدامی نکنید. این مسئله به بدنتان زمانی کافی برای تأمین شیر سالم می دهد و احتمال اینکه با محدود کردن مصرف کالری تأمین شیر شما به طور نامطلوبی تحت تأثیر قرار بگیرد، نیز کم است. به طور میانگین تغذیه کودک با شیر مادر حدود 200-500 کالری را در روز می سوزاند (بیش از آنچه برای حفظ وزن قبل از بارداری تان به آن نیاز دارید.) – بنابراین بهتر است به یاد داشته باشید که حتی بدون برنامه ی کاهش وزن شما کالری های اضافی را می سوازنید.

2- تغذیه با شیر مادر بدون محدودیت

تحقیقات انجام شده به ما می گوید که تغذیه با شیر مادر به طور مکرر و همچنین ادامه ی شیردهی بیش از شش ماه به کاهش وزن مادر کمک می کنند.

3- مصرف حداقل 1500-1800 کالری در روز

بهتر است بدانید در زمان شیردهی مصرف کالری به صورت روزانه نباید کمتر از 1500-1800 باشد و اکثر زنان باید مصرف حداکثر آن را داشته باشند. بعضی از مادران به مقدار بیشتر از این نیاز دارند، اما طبق تحقیقات انجام شده مصرف کمتر از این مقدار کالری ممکن است تأمین شیر مادر را به خطر بیندازد.

4- سعی کنید کمتر از 450 گرم در هفته کاهش وزن داشته باشید.

اکثر مادران می توانند تا 450 گرم در هفته یا 1800 گرم در ماه کاهش وزن داشته باشند، بدون اینکه تأمین شیر یا سلامت نوزادشان تحت تأثیر قرار بگیرد؛ البته این برنامه ی کاهش وزن باید بعد از گذشت دوماه از زمان تولد نوزادشان شروع شود. از طرفی، یک تحقیق نشان داده است که کاهش وزن کوتاه مدت یک کیلوگرم در هفته مشکلی را به وجود نمی آورد (در این تحقیق مادران برای 11 روز رژیم داشته اند)

5- سعی کنید میزان کالری را به تدریج کاهش دهید.

کاهش ناگهانی در میزان کالری می تواند تأمین شیر را نیز کاهش دهد. این مسئله را بعضی از زنان در طول یک بیماری مشاهده کرده اند، اگرچه کم آب شدن بدن یا استفاده از دارو نیز می تواند عاملی در کاهش تأمین شیر مادر باشد زمانی که مادر بیمار است. تصور می شود کاهش ناگهانی کالری باعث می شود بدن مادر در حالت گرسنگی قرار بگیرد و منابع غیرضروری مثل تولید شیر را حذف کند.

6- از راه حل های سریع اجتناب کنید.

رژیم های مایع، رژیم های کم کربوهیدرات، رژیم‌های غیراصولی، داروهای کاهش وزن و غیره به هیچ عنوان در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش