تاثیرات نزدیک خوابی با کودک بر خواب مادر
22 مرداد 1396 ساعت 02:10
0 نظرات

برای همه نومادران و نوپدران، داشتن یک شب خواب کامل و آرام به ندرت پیش می آید اما این امر برای کسانی که کودک خود را در کنار خود می خوابانند بدتر است.

بر اساس یکی از تحقیقات اخیر در دانشگاه بن گوریون نِگِو، به نظر می رسد که نزدیک خوابی با کودک می تواند تاثیر منفی بر سلامت وی داشته باشد. این تحقیقات نشان داده اند که نزدیک خوابی باعث کاهش کیفیت خواب مادرانی می شود که با کودک خود در یک تخت یا در یک اتاق می خوابند.

محققان با بستن مچ بندهایی به دستان مادران و کودکان شان، حرکت های که الگوهای خواب آن ها را در طول شب اندازه گیری کردند. در جریان تحقیق، از مادران سوال شده بود که آیا با کودشان در یک اتاق یا در یک تخت خوابیده بودند یا خیر. اطلاعات مورد نیاز برای این تحقیق یک بار دقیقا پس از زایمان، بار دیگر سه ماه بعد از زایمان و همچنین شش ماه بعد از زایمان جمع آوری شد.

نتیجه این شد که مادرانی که در کنار کودک خود خوابیده بودند نسبت به دیگر مادران، در طول شب چندین بار بیشتر از خواب بیدار می شدند. مادرانی که با کودک خود در یک اتاق خوابیده بودند نیز تقریبا 20 دقیقه دیرتر از دیگر مادران به خواب می رفتند.

نزدیک خوابی با کودک همواره یکی از مسائل بحث برانگیز برای مادران بوده است. آکادمی آمریکایی متخصصان اطفال از انجام این کار نهی می کند زیرا احتمال بروز (SIDS) سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد، اما برخی متخصصان معتقدند که نزدیک خوابی با کودک می تواند باعث کاهش استرس شده و فوائدی برای کودک داشته باشد.

هنوز تحقیقات بسیاری نیاز است تا بتوانیم با اطمینان کامل در مورد فوائد یا مضرات نزدیک خوابی با کودک چیزی بگوییم.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش