بهداشت دندان کودک
06 مهر 1396 ساعت 18:18
0 نظرات

تمیز کردن لثه

تمیز کردن لثه قبل از رویش دندان ها توصیه می شود. در کودکان زیر 2 سال مسواک انگشتی وسیله ای ساده و مؤثر جهت ماساژ لثه و تمیز کردن دندان ها می باشد. برای کم کردن ناراحتی کودک در حین رویش دندان از مسواک انگشتی یا دندانک می توان استفاده کرد و با ملایمت لثه را ماساژ داد.

مراقبت از دندان ها

باید از همان زمانی که دندان در دهان کودک ظاهر می شود آن را مسواک بزنید و دست کم دو بار در روز این کار را تکرار کنید. همیشه بعد از خوردن شام دندان کودک را مسواک بزنید تا ذرات مواد غذایی تمام طول شب در دهان کودک باقی نماند. احتمالاً کودک با بزرگتر شدن از شما خواهد خواست تا مسواک را به دست او بدهید تا خودش این کار را انجام بدهد. با اینکه دادن مسواک به دست کودک او را تشویق به این کار می کند اما او هنوز توانایی کافی برای تمیز کردن دندان هایش را ندارد. در این صورت باید حتماً خود شما نیز بعد از کودک دهانش را مسواک کنید.

وقتی قصد مسواک کردن دندان های کودک را دارید از یک مسواک کوچک با پرزهای نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. برای مسواک کردن دندان های کودک فقط کافیست به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک او بمالید. اگر میزان فلوراید ورودی به بدن کودک در دوره دندان درآوردن زیاد باشد ممکن است او را به فلوئورزیس (بدرنگی یا بی نظمی مینای دندان) مبتلا کند. خمیردندان ها در طعم های مختلف در دسترس می باشند و خریدن این خمیردندان ها می تواند انگیزه خوبی برای مسواک زدن کودکان باشد. هرگز نباید خمیردندان حاوی شکر برای کودک خریداری کنید. به همین خاطر باید قبل از خرید خمیردندان به لیست محتویات داخل آن توجه نمایید. وقتی می خواهید دندان های کودک را مسواک کنید باید او را روی زانوی خود بنشانید و با یک دست او را نگه دارید و به آرامی مسواک را در جهت بالا و پایین حرکت دهید. اگر کودک سر خود را بی حرکت نگه نمی دارد بهتر است دست آزاد خود را به آرامی روی پیشانی او قرار دهید.

مسواک زدن نوپا

از یک سالگی، کودک باید با مسواک آشنا گردد. بهتر است قبل از شروع مسواک زدن کمی خمیر دندان (به اندازه یک دانه برنج برای کودک یک ساله و کمتر از یک نخود برای کودک بزرگتر) روی مسواک مالیده شود و تمام سطوح داخلی و خارجی و جونده دندان ها تمیز گردد. اگر کودک قادر به بیرون ریختن اضافه خمیر دندان نیست، استفاده از خمیر دندان به سن بالاتر موکول گردد و یا از خمیر دندان فاقد فلوراید استفاده شود.

کودکان به تنهایی قادر به مسواک زدن صحیح نیستند. برای مسواک زدن بهتر است پدر یا مادر روی زمین بنشیند و پاهای خود را در مقابل کودک دراز نماید به طوری که کودک بین پاهای والد به گونه ای قرار گیرد که بازوها و پاهایش قابل کنترل کردن باشد و سپس مسواک زدن را برای کودک آغاز نماید.

تأثیر فلوراید بر دندان کودکان

فلوراید یک ماده معدنی است که تأثیرات مفید آن در کاهش فساد دندان و تقویت مینای آن دیده شده است. این ماده به اغلب خمیردندان ها افزوده می شود. در بعضی مناطق این ماده به آب آشامیدنی اضافه می شود. فلوراید را می توان به شکل ریختن قطره یا قرص نیز در داخل دهان قرار داد. دندان پزشکان مصرف خمیردندان های حاوی فلوراید را به بزرگسالان و کودکان توصیه می کنند. بسیاری از دندان پزشکان معتقدند خمیردندان های حاوی فلوراید به تنهایی نمی توانند به اندازه کافی در جلوگیری از فساد دندان مؤثر باشند.

مسئله مهم این است که باید از دادن فلوراید اضافی به کودک خودداری کنید. مصرف بیش از حد فلوراید می تواند به بیماری ای به نام فلوئورزیس منجر شود که در آن دندان های دائمی که در حال رشد هستند لکه لکه و بدرنگ می شوند.

پوسیدگی زودرس دندانی کودکان

دندان های شیری در تغذیه، تکلم و حفظ زیبایی کودک نقش عمده ای به عهده دارند. زمان رویش آن ها از شش ماهگی تا حدود دو و نیم سالگی می باشد. طبق بررسی های انجام گرفته، هر کودک 3 ساله ایرانی دارای 2 دندان شیری پوسیده است که با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری می باشد.

این عارضه در کودکان زیر 2 سال، به دلایل مختلف از جمله روش نامناسب تغذیه ای ایجاد می شود. اگر در هنگام خواب شیشه شیر در دهان کودک باقی بماند، دندان های جلویی فک بالا برای مدت طولانی غرق در شیر می شود و سبب ایجاد پوسیدگی دندان ها می گردد.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش