بازی با نوزاد
14 آبان 1396 ساعت 18:30
0 نظرات

بازی با کودک چه فایده ای دارد، چه بازی هایی را باید با نوزاد انجام داد، چگونه با نوزادخود ارتباط برقرار کنم و سوالاتی که معمای ذهنی شماست. مقاله زیر پاسخ گوی تمام سوالات شماست.

  • فواید بازی با نوزاد

به عقیده ی روان شناسان سال های اول و دوم زندگی، بهترین فرصت برای پرورش توان مندی های فکری و مغزی مانند هوش است. يكی از فرضيه‌های روان‌شناسی اين است كه بازی رشد هوشی را تسريع می‌كند. در تأييد اين فرضيه نتايح پژوهش‌ها نشان می دهد كودكانی كه فاقد هرگونه اسباب‌بازی هستند و يا امكانات اندكی برای بازی دارند، به لحاظ شناختی از همسالان خود عقب ‌تر هستند. در این سال ها والدین بوسیله آموزش دادن، فر آیند یادگیری را در کودک تقویت می کنند. با افزایش معلومات قدرت مغز بیشتر شده و رشد سلول های مغزی بر اساس شرایط محیطی، شناختی و ذهنی کودکان افزایش پیدا می کند. در نتیجه ارتباطات سلولی بیشتر و کارایی مغزی بالاتر می رود.

بازی مهارت‌های كودكان را در نگاه كردن، انطباق چشم و دست، شناختن اشياء، درك فاصله‌ها - فهميدن مفاهيم مربوط به خود، بوها و مزه‌ها و مانند آن را افزايش می دهد. بازى بدنى كه حتى در نخستين ماه ها آغاز مى شود، عمدتا به رشد و تكامل اعمال حركتى درشت (Harsh motor function ) مانند: كنترل اعضا، تنه و سر كمك مى كند. ماه اول و دوم پس از تولد، كودك علاقه به فعاليت هاى عضلانى، لگدزدن، برگشتن، غلتيدن، تكان دادن دست ها و ساير حركات شناخته بدنى دارد.

کودک در بدو ولد با دریافت محرک ها وشناخت محیط و اشیا شروع به فکر کردن می کند. تفکر کودک در این زمان تصویری و شنیداری است و والدین باید کودک را در شناخت و کشف محیط آزاد گذاشته و فرصت خلاقیت به او بدهند. کودک با کشف اشیا و محرک ها قدم در مسیر کسب دانش و بینش می گذارد.

  • قدرت درک نوزاد از اطراف و بازی های مناسب با او

آزمایش‌های جدید نشان می‌دهد که نوزاد بهتر از آن‌چه قبلا تصور می‌شد می‌تواند ببیند. او می‌تواند چشم خود را در فاصله 20 تا 25 سانتی‌متری به خوبی متمرکز کند و این فاصله‌ای است که هنگام شیرخوردن بین چشمان نوزاد و صورت مادر وجود دارد. قدرت بینایی نوزاد را 30 روی 20 تخمین زده‌اند، یعنی آن‌چه را یک فرد بالغ با قدرت بینایی عادی در 30 قدمی می‌بیند، نوزاد می‌تواند در 20 قدمی ببیند.

نوزاد، هنگامى به اسباب بازى نگاه خواهد كرد كه اسباب بازى در معرض ديد او قرار گيرد. از سه ماهگى به بعد علاقه اش به اسباب بازى شديدتر خواهد شد. از اين رو، مى كوشد با حركت هر دو دست، اسباب بازى را به سوى خود بكشد و با آن تماس حاصل نمايد. در چنين سنى مى توان يك جسم حركت كننده را روى تختخواب بچه آويخت و تصاوير رنگى در اتاقش قرار داد. نوزاد در درجه اول به دیدن صورت اشخاص، اشیاء واقعی، طرح و عکس صورت‌ها علاقه نشان می‌دهد و در درجه دوم به طرح‌های سیاه و سفید مثل پارچه‌های راه راه با فاصله حداقل 5 / 2 سانتی‌متر و نقاط گرد و درخشان توجه می‌کند.

نوزاد در يك ماهگى قادر خواهد بود جغجغه را لمس نموده و زود بیاندازد. در 2/5 ماهگى مى تواند جغجغه را تكان دهد و يكى از سرگرمى هاى او بيرون آوردن صداهاى مختلف از حنجره است. از حدود 2 يا 3 ماهگى بازى اكتشافى كه به صورت بازى با انگشتان است آغاز مى شود. از 1 تا 4 ماهگى صدا و رنگ را كشف مى كند.

  • بازی های مناسب برای نوزاد

یکی از نکات جالب در مورد چشم نوزاد، قدرت تعقیب اشیاء و اشخاص متحرک است. بعضی نوزادان می‌توانند شی‌ء مورد علاقه خود را از یک نقطه تا نقطه دیگر، حول زاویه‌ای نزدیک 180 درجه دنبال کنند. اگر این شی‌ به سرعت حرکت کند، یا فاصله آن از 25 سانتی‌متر بیشتر شود، نگاه خود را از آن برمی‌ دارند. بیشتر نوزادان، یک شی‌ء متحرک را از یک طرف فقط به اندازه 90 درجه دنبال می‌کنند و وقتی به نقطه روبه‌رو رسیدند، از آن منصرف می‌شوند.

شما می توانید يك جغجغه يا اسباب بازى را به آرامى در كنار چشمان كودك حركت دهيد به طورى كه چشمان وى مسير حركت اسباب بازى را دنبال كند. به كودك اجازه دهيد يك شىء (جغجغه، پيمانه پلاستيكى و...) را كه در دستانش مى باشد چنگ بزند، به صدا درآورد و آن را تكان دهد. اين كار موجب سرگرمى كودك مى شود.

در چند هفته اول، حرکات سر و چشم نوزاد هماهنگی لازم را ندارند و اگر سر نوزاد را به یک طرف بچرخانند، چشمان او این حرکت را به کُندی دنبال می‌کند. به‌طور مثال اگر چشم‌های نوزاد به صورت مادر یا پدر جلب شده باشد، حرکت سر برای همراهی کردن با چشم او، تا حدی نامنظم و با تکان همراه خواهد بود. این مشکل پس از چند هفته از بین می‌رود و در ماه دوم حرکات سر و چشم نوزاد هماهنگ می‌شوند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش