سلامت پوست نوزاد
22 آذر 1396 ساعت 18:00
0 نظرات

شاید برای تان جالب باشد که بگوییم چربی ای که بر پوست نوزاد متولد شده شما وجود دارد بسیار مفید است، پس به زور نکنید. گاها این چربی را در کشاله ران و یا دیگر قسمت های بدن نوزاد ممکن است مشاهده کنید. اما این چربی چیست؟ مقاله  زیر به این موضوع می پردازد.

  • چربی سفید مانند چیست؟

معمولاً بدن اکثر نوزادان پس از تولد با ماده ای ضخیم، سفید، پنیری مانند، پوشیده شده است. نام علمی این ماده پنیری مانند، ورنیکس کازئوزا می باشد.ورنیکس مخلوطی از سلول های بافت مرده ی لایه ی خارجی پوست نوزاد و آثار باقیمانده از مایع آمنیوتیک (مایعی که جنین در دوران حاملگی درون آن است) است.

  • ورنیکس چه چیزی را نشان می دهد؟

مقدار ورنیکس در هر نوزادی متفاوت می باشد، در برخی نوزادان زیاد و در برخی بسیار کم که حتی دیده نمی شود. ورنیکس معمولاً در نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند و نارس هستند بسیار زیاد دیده می شود.

همانطور که گفته شد رنگ ورنیکس طبیعی، سفید و معمولاً بدون بو می باشد، گاهی ممکن است ورنیکس به رنگ مایل به سبز دیده شود، که مربوط به دفع مکونیوم (مدفوع) نوزاد شما قبل از تولد و در دوران جنینی است.

  • آیا باید ورنیکس را برداریم؟

ورنیکس برای پوست نوزاد مانند یک نرم کننده عمل می کند و از خشکی پوست او جلوگیری می کند، همچنین پوست را در برابر عفونت ها محافظت می کند.

پس برای حمام کردن و شستن نوزادتان عجله نکنید و بگذارید این ماده کم کم جذب بدن نوزادتان شود. بهتر است حداقل بعد از 24 ساعت پس از تولد، نوزاد خود را بشویید زیرا این ماده پس از 24 ساعت خشک شده و حداکثر تا 3-2 روز پس از تولد می ریزد.
 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش