زمان زایمان خود را پیش بینی کنید
14 دی 1396 ساعت 18:00
0 نظرات

یکی از موضوعاتی که بسیار مورد علاقه شما والدین عزیز است، دانستن زمان تقریبی بدنیا آمدن فرزند دلبندتان است. اما واقعا زمان دقیق زایمان چگونه محاسبه می گردد؟ در مقاله زیر به بررسی این موضوع می پردازیم:

 

  • قانون نگل و زمان زایمان

یکی از اقدامات رایج در امر مراقبت های بارداری تخمین زمان زایمان است. قدیمی ترین روش محاسبه، استفاده از قانون نگل است. البته فقط تعدادی از خانم ها در این تاریخ زایمان می کنند و بقیه، قبل و بعد از آن زایمان می کنند. دانستن این زمان حتی به طور تقریبی، باعث آمادگی بیشتر مادر برای زایمان می شود.

به علاوه این فرمول می تواند، پایان 40 هفته بارداری را مشخص کند، بنابراین در صورت شروع نشدن درد زایمان، می توان تا یک هفته دیگر (41 هفته) مراقبت های بارداری را ادامه داد.

  • چگونگی محاسبه زمان زایمان

سیکل ماهانه همه خانم ها یکی نیست و بعضی 21 روزه ، 28 روزه و 35 روزه و... است. این فرمول می تواند زمان دقیق زایمان را برای افرادی که سیکل های 28 روزه دارند به درستی محاسبه کند و در افراد باقی مانده می توان به عدد به دست آمده مقداری به آن اضافه کرد و یا از آن کم نمود.

نحوه محاسبه تاریخ زایمان با این روش به این صورت است که: تاریخ آخرین قاعدگی را بر حسب روز و ماه و سال می نویسیم . سپس، به روز آخرین قاعدگی خانم هفت عدد اضافه کرده، از ماه آخرین قاعدگی سه عدد کم می کنیم و به سال آن، یک عدد اضافه می کنیم.

برای مثال:

اگر تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خانم: 5 / 4 / 1395 باشد. با استفاده از قانون نگل می شود:

5 / 4 / 1395 : تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی

7+ 3- 1+ : قانون نگل

تاریخ احتمالی زایمان این خانم: 12 / 1 / 1396 می شود. یعنی در این تاریخ، 40 هفته خانم باردار تمام می شود و بعد از این تاریخ، می توان در صورت نبود مشکل و مجوز پزشک تا 41 هفته صبرنمود.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش