افسردگی کودکان
07 بهمن 1396 ساعت 18:00
0 نظرات

روان شناسان معتقدند افسردگی به طور کلی یعنی احساس درماندگی و به بن رسیدن. این حالت ممکن است علایم جسمانی و یا روانی و یا هر دو را داشته باشد. اما معنای افسردگی در کودکان و بزرگسالان متفاوت است و علایم افسردگی در بزرگسالان و کودکان نیز  کاملا متفاوت می باشد. شاید با خود فکر کنیم یک کودک 2 ساله دچار افسردگی نخواهد شد. اما جالب است بدانید که حتی یک نوزاد هم می تواند دچار افسردگی شود. معمولا کودک زمانی که به سن 6 تا 8 ماهگی می رسد با جدایی از مادر حالاتی از افسردگی را از خود نشان می دهد.  

در این مقاله به بررسی افسردگی در کودک و نشانه های آن می پردازیم.  

آیا کودک 2 ساله افسرده می شود؟

ماهیت بیماری های روانی در کودکان زیر دوسال 2 نوع هستند؛ درون ریز و برون ریز. اختلال های برون ریز مثل بیش فعالی به این علت که پرسر و صدا هستند و والدین را به ستوه می آورند، زودتر تشخیص داده می شوند اما اختلال های درون ریز مانند افسردگی چون متمرکز بر درون فرد است و از درون او را رنج می دهند و برای اطرافیان آزاردهنده نیستند، دیرتر مورد توجه قرار می گیرند. حتی ممکن است اطرافیان، کودک را به عنوان بچه ی آرام تشویق کنند و این خود یکی از عوامل تداوم بخش این بیماری خواهدشد. معمولا والدین کودک وقتی کودک را نزد مشاور می برند که دچار علائم حاد افسردگی شده است.

نشانه های افسردگی یک کودک چیست؟

تشخیص افسردگی کاری ظریف است که به مهارت و تجربه نیاز دارد.

از نشانه های افسردگی کودک می توان از فعالیت بیش از حد، پرخاشگری او، بی اشتهایی یا اشتهای ناگهانی شدید، بی خوابی یا ترس از خواب یا کابوس، درد های غیر عادی و بی دلیل، خیال پردازی، دروغگویی، بهانه گیری و لجبازی، حرکات بدنی به صورت مضطرب و غیر عادی، خودآزاری، وابستگی شدید به والدین و فرار از مردم، لذت نبردن از چیزهایی که قبلا برای او جالب بوده، خستگی، بی حوصلگی، گریه و گوشه گیری را می توان نام برد. از بازی با هم سالان خود، خودداری می کنند. هیچ کاری او را خوشحال نمی کند. علاقه به بازی های پر جنب و جوش را ندارند و اگر بخواهند بازی کنند بازی های آرام و بی سرو صدا را ترجیح می دهند. به این صورت که همیشه به دنبال دلداری دادن عروسک خود هستند. برای اینکه به این اختلال شک کنیم، علائم باید شدید باشند و حداقل چند علامت از علائم ذکر شده، همزمان و حداقل به مدت 2 هفته وجود داشته باشند.

آیا افسردگی والدین قابل انتقال است؟

گاهی والدین از این شاکی هستند که چرا با وجود این که برای کودک خود کم نگذاشته اند و همیشه به او محبت کردند دچار افسردگی شده است؟ اما واقعا مشکل کجاست؟

  • در این موارد باید بگوییم که در پشت این افسردگی کودک یک عامل ارثی وجود دارد به طوری که کودکان دارای والدین یا پدر بزرگ، مادربزرگ افسرده، دو برابر بیشتر از کودکان دیگر شانس ابتلا به افسردگی را دارد.

 

  • از طرف دیگر مطالعات نشان داده که مادران 18 سال به پایین و به اصطلاح high rick نوزادانی با شانس ابتلا 1.3 برابر بیشتر از دیگر کودکان مبتلا به افسردگی را به دنیا می آورند.

 

  • همچنین مادرانی که در دوران بارداری دچار افسردگی هستند، در صورت فقدان درمان، نوزادان در معرض افسردگی به دنیا می آورند. البته این گونه از مادران باید به فکر درمان قبل از بارداری خود باشند تا جنین تحت تاثیر داروهای ضد افسردگی و حالات روحی مادران قرار نگیرد.

 

  • همانطور که در بالا اشاره شد، کودکان تحت تاثیر افسردگی مادر هستند واین افسردگی نیز به رفتار پدر بستگی دارد. سلامت روانی مادر باردار تحت تاثیر افسردگی همسرش نیز قرار می گیرد، در نتیجه بر کودک نیز تاثیر می گذارد. اضطراب پدر، ترشح هورمون های مادر در دوران بارداری را تغییر می دهد وشرایط روانی و الگوی خواب مادرعوض می شود.


 

  • وجود افسردگی ارثی در پدر نیز ممکن است موجب انتقال و بروز آن در جنین باشد. بیان ژن های تنش زا در DNA اسپرم های پدر مشهود است.

 

منابع

  • سایت مادری
  • برگرفته از سایت مرکز تخصصی مشاوره و روان شناسی کودک بوجیکا
مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش