مسواک زدن کودک
07 اسفند 1396 ساعت 19:00
0 نظرات

مراقبت از دندان‌ها در کودکان باید پس از رویش اولین دندان آغاز شود و پس از 6 تا 8 ماهگی که دندان‌ها می‌رویند بهتر است بعد از هر بار شیرخوردن و مصرف موادغذایی سطح دندان‌ها با گاز استریل تمیز شود. یکی از مشکلاتی که اکثر پدر و مادرها با آن دسته و پنجه نرم می کنند این است که نمی دانند از چه سنی باید دندان کودک خود را مسواک بزنند تا از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری شود. این مقاله به موضوعاتی هم چون: مسواک زدن کودک، زمان دندان در آوردن کودک، پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک می پردازد:

 

  • کودکان از چه سنی دندان در می آورند؟

معمولا اولین دندان در 5 تا 6 ماهگی درمی آید. معمولا دندان های میانی پایین، اولین دندان هایی هستند که بیرون می آیند و اغلب با هم درمی آیند. درآمدن دندان ها می تواند برای بعضی از کودکان با ناراحتی همراه باشد و ممکن است بدون هیچ علامت هشداری روی دهد.
دندان های میانی بالا دندان های بعدی هستند و بین 6 تا 8 ماهگی در می آیند. دندان های پیشین کناری پایین و پس از آن پیشین بالا دندان های بعدی هستند که بین 7 تا 11 ماهگی در می آیند. دندان های کرسی معمولا تا پیش از 1 سالگی در نمی آیند. معمولا تا 30 ماهگی کودک تمام 20 دندان شیری خود را خواهد داشت. البته این تاریخ ها میانگین زمان درآمدن دندان ها هستند و بسیاری از کودکان در زمان های متفاوت و با ترتیبی متفاوت دندان درمی آورند.

 

  • چرا دندان های کودک زود پوسیده می شود؟

دندان های شیری در تغذیه، تکلم و حفظ زیبایی کودک نقش عمده ای به عهده دارند. زمان رویش آن ها از شش ماهگی تا حدود دو و نیم سالگی می باشد. طبق بررسی های انجام گرفته، هر کودک 3 ساله ایرانی دارای 2 دندان شیری پوسیده است که با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان قابل پیشگیری می باشد.

این عارضه در کودکان زیر 2 سال، به دلایل مختلف از جمله روش نامناسب تغذیه ای ایجاد می شود. اگر در هنگام خواب شیشه شیر در دهان کودک باقی بماند، دندان های جلویی فک بالا برای مدت طولانی غرق در شیر می شود و سبب ایجاد پوسیدگی دندان ها می گردد.

 

  • کودک از چه سنینی باید مسواک زدن را یاد بگیرد؟

قبل از سن 6 ماهگی، نوزادانی که قبل از خواب در شب شیر می‌خورند، بهتر است پس از شیرخوردن آنها به هر صورت ممکن و با گاز استریل و یا نوشاندن مقداری آب اثر شیر باقی مانده بر دندان‌های آنها را پاک نمایند تا از پوسیدگی دندان در کودکان جلوگیری شود. حدوداً بعد از سن یک سالگی کودک باید با مسواک های مخصوص دهان و دندان هایش را بشویید. پس از سن 6 ماهگی و قبل از 2 سالگی باید برای کودک مسواک با انگشتی زده شود و بعد ازآن با مسواک مخصوص کودکان دندان‌های آن‌ها را تمیز کرد. به عقیده دندان پزشکان باید بر مسواک زدن کودکان تا سن 7 سالگی نظارت شود.

 

  • چه زمانی باید به دندان پزشک مراجعه نمود؟

اولین معاینه دندانپزشکی کودک باید در 6 ماهگی صورت بگیرد.

  • از خمیر دندان چه زمانی استفاده گردد؟

قبل از سن 3 سالگی از مصرف خمیرداندان‌ حاوی فلوراید برای کودکان جلوگیری شود، به دلیل اینکه کودک ممکن است خمیر دندان را ببلعد. لذا مصرف آن در زیر 3 سال توصیه نمی‌شود و بعد از این سن والدین می‌توانند از خمیر دندان‌های مخصوص کودکان که میزان فلوراید پایینی دارند استفاده کنند.

بهتر است قبل از شروع مسواک زدن کمی خمیر دندان (به اندازه یک دانه برنج برای کودک یک ساله و کمتر از یک نخود برای کودک بزرگتر) روی مسواک مالیده شود و تمام سطوح داخلی و خارجی و جونده دندان ها تمیز گردد.

اگر کودک قادر به بیرون ریختن اضافه خمیر دندان نیست، استفاده از خمیر دندان به سن بالاتر موکول گردد و یا از خمیر دندان فاقد فلوراید استفاده شود.

کودکان به تنهایی قادر به مسواک زدن صحیح نیستند. برای مسواک زدن بهتر است شما پدر یا مادرها روی زمین بنشینید و پاهای خود را در مقابل کودک دراز نمایید به طوری که کودک بین پاهای شما به گونه ای قرار گیرد که بازوها و پاهایش قابل کنترل کردن باشد و سپس مسواک زدن را برای کودک آغاز نمایید.

اگر در حین کار فرزندتان کنجکاوی نشان داد و دلش می خواست مسواک را گاز بگیرد، ببیند یا بجود مقاومت نکنید. بگذارید کودکتان کنجکاویش خالی شود. بعد از اینکه برایش عادی شد دوباره به عمل شستشو ادامه دهید. هرگز به زور متوسل نشوید تا در آینده از مسواک زدن فراری نشود.

یادتان باشد که کودکان تقلیدگرند. پس برای جا انداختن این هنجار در فرزند خودتان به طور منظم مسواک بزنید.

  • آیا پوسیدگی دندان کودک قابل پیشگیری است؟

فلوراید یک ماده معدنی است که تأثیرات مفید آن در کاهش فساد دندان و تقویت مینای آن دیده شده است. این ماده به اغلب خمیردندان ها افزوده می شود. در بعضی مناطق این ماده به آب آشامیدنی اضافه می شود. بسیاری از دندان پزشکان معتقدند خمیردندان های حاوی فلوراید به تنهایی نمی توانند به اندازه کافی در جلوگیری از فساد دندان مؤثر باشند.

مسئله مهم این است که باید از دادن فلوراید اضافی به کودک خودداری کنید. فلوراید را می توان به شکل ریختن قطره یا قرص نیز در داخل دهان قرار داد. دندان پزشکان مصرف خمیردندان های حاوی فلوراید را به بزرگسالان و کودکان توصیه می کنند. مصرف بیش از حد فلوراید می تواند به بیماری ای به نام فلوئورزیس منجر شود که در آن دندان های دائمی که در حال رشد هستند لکه لکه و بدرنگ می شوند.

برخی از پزشکان استفاده از پودر سواک را توصیه کرده اند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش