آنچه باعث می‌شود چرخه قاعدگی (پریودها) در بدن شما نامنظم و غیرعادی شود.
12 اردیبهشت 1396 ساعت 11:44
0 نظرات

آنچه باعث می‌شود پریودها (چرخه قاعدگی) در بدن شما نامنظم و غیرعادی شود دلایل مختلفی دارند که ما به برخی از آن‌ها به‌طور مختصر اشاره می‌کنیم.

1. تغذیه نامناسب
مواد خوراکی مثل قند و شکر، غلات فراوری شده و اغلب فست فودها (غذاهای فوری مثل ساندویچ‌ها) باعث بروز التهاب در بدن می‌شوند که این مسئله می‌تواند منجر به پریودهای نامنظم و دردناک می‌شود. یک رژیم غذایی اولیه می‌تواند گزینه خوبی برای داشتن یک چرخه قاعدگی منظم باشد.

2. الکل
بیشتر نوشیدنی‌های الکلی (و هر آنچه که الکل را با آن مخلوط شود) مقدار بسیاری زیادی شکر دارد که منجر به بروز التهاب در بدن می‌شود. الکل نه تنها در کارکرد هورمون‌های بدن مداخل می‌کند بلکه کبد را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. جالب است بدانید که در طب چینی، کبد کنترل کننده چرخه قاعدگی شناخته می‌شود.

3. بی‌خوابی
بی‌خوابی باعث کاهش تولید هورمون‌هایی مثل سروتونین می‌شود که بر مزاج فرد نیز تأثیر می‌گذارد. اختلالات خواب باعث می‌شود بدن فرد نتواند خود را ترمیم کند و احتمال بروز دیگر مشکلات سلامتی بیشتر می‌شود.

4. زخم‌ها و آسیب‌ها
هرگاه بدن شما نیاز به ترمیم داشته باشد (به‌عنوان مثال بعد از یک عمل جراحی)، در صورتی که ویروسی در بدنتان باشد یا دچار سرماخوردگی باشید، احتمال نامنظم شدن پریودها در شما وجود دارد زیرا بدن زن برای ترمیم خودش ابتدا خونریزی رحم را به تعویق می‌اندازد.

5. چاقی یا لاغری بیش از حد

همه می‌دانیم که بدن بسیاری از خانم‌های ورزشکار به خاطر نداشتن چربی پریود نمی‌شوند. همین قضیه در مورد زنانی که اضافه وزن دارند نیز صدق می‌کند. چربی خیلی زیاد یا خیلی کم باروری و سلامت قاعدگی را مختل می‌سازد. همه هورمون‌های بدن از چربی و پروتئین ساخته شده‌اند.

6. مشکلات عاطفی
مشکلات عاطفی یکی از عوامل مهم در آسیب دیدن چرخه منظم قاعدگی در زنان است. می‌دانیم که بیماری‌هایی وجود دارند که باعث رشد استرس و فشارهای عصبی در بدن می‌شوند. نگه‌داشتن و بروز ندادن احساساتی مثل خشم و سرخوردگی منجر به رشد بعضی موانع در نظم پریودهای شما می‌شود که نتیجه آن می‌تواند بروز برخی دردهای جسمی باشد. عواطف می‌توانند دردهای جسمی را تشدید کنند و مشکلاتی را بر کارکرد هورمون‌ها به وجود بیاورند. عواطف بسیار مهم هستند.

منبع: bellybelly.com.au

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش