چرا خوردن غذاهای سالم قبل از بارداری مهم است؟
11 تیر 1396 ساعت 20:36
0 نظرات

اگر دل خود را به دریا زده اید و می خواهید مادر شوید بسیار عالیست. به شما تبریک می گوییم. اما پیش از آن بهتر است یک یا دوماه صبر کنید. برای اینکه بتوانید یک بارداری بدون عارضه ی را تجربه کنید و همچنین فرزند سالمی به دنیا بیاورید، مسایل مهمی وجود دارند که پیش از بارداری باید به آنها توجه کنید؛ یکی از این مسائل مهم تغذیه مناسب و رژیم غذایی مغذی است. همانطور که می دانید رژیم غذایی یکی از مهم ترین فاکتور های یک بارداری خوب و همچنین به دنیا اوردن یک کودک سالم است. همچنین بهتر است بدانید تغذیه و برنامه غذایی سالم و اصولی برای داشتن یک نوزاد و فرزند سالم، قبل از آغاز دوران بارداری شروع می شود. مرد و زن قبل از بارداری بایستی نکات مهم غذایی را رعایت کنند تا در طول رشد جنین مشکلاتی پیش نیاید. داشتن یک خانواده سالم نیازمند رعایت نکات تغذیه ای است چرا که برخی از کمبودها تاثیرات جبران ناپذیری را در بدن برجای می گذارد و متاسفانه بیشتر کاستی ها در تغذیه مادر در دوران بارداری مستقیما بر سلامت جسم و مغز نوزاد تأثیر می گذارد. ویتامین ها و مواد معدنی که مرد و زن قبل از بارداری باید مصرف کنند تقریبا پیش زمینه و یکی از بخش های مهم تغذیه در بارداری است.

از این رو بارداری زمان هیجان و تغییر است؛ زمانی که اکثر زنان در تلاش اند تا خوب غذا بخورند و به خوبی از خودشان مراقب کنند. اما آمادگی برای بارداری باید زودتر از اینها شروع شود. اگر چه تغذیه خوب و متعادل، تمرینات ورزشی منظم و وزن مناسب برای همه ی زنان در اولویت است اما توصیه ی خوردن غذاهای سالم برای زنانی که قصد بارداری دارند یا اخیرا باردار شده اند اهمیت ویژه ی دارد.

تغذیه خوب و مناسب بدن یک زن را برای مادر شدن آماده می کند. فرایندهای پیچیده ی که در طول بارداری و شیردهی اتفاق می افتد نیازمند یک منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی هم برای مادر و هم برای کودک است. اگر بدن مادر مواد مغذی کافی را در طول ماه ها و سال ها در بدنش ذخیره کرده باشد خواسته های مضاعف دوره ی بارداری و شیردهی با تنظیم مناسب رژیم غذایی مادر برطرف می شود. اما اگر ذخایر مواد مغذی در بدن مادر با شروع بارداری کم باشد، احتمال بروز مشکلات مربوط به تغذیه مثل آنمی(کم خونی) یا مشکلات بارداری افزایش می یابد.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش