۶ نکته کلیدی برای زمانی که فهمیدید باردار هستید.
18 تیر 1396 ساعت 21:40
0 نظرات

بار اولی که می‌فهمید حامله هستید، نوزاد شما احتمالا ۲ تا ۴ هفته سن دارد، نوزاد در این سن یک جفت یا جنین کوچک است که به دیواره رحم چسبیده است، در چند هفته ابتدایی، رشد آن تا حد زیادی به سلامت شما و شیوه زندگی تان بستگی دارد، پس لطفاً نکات زیر را رعایت کنید:

۱- اسید فولیک مصرف کنید.

 اسید فولیک از بروز نقص مادرزادی اسپینا بیفیدا به هنگام تولد جلوگیری می‌کند. این عارضه مانع از تکامل ستون فقرات نوزاد می‌شود. امروزه بسیاری از مواد غذایی از جمله نان، شیرینی و غلات صبحانه سرشار از اسید فولیک هستند. مصرف این مواد غذایی به مادران باردار کمک می‌کند که نوزدانی سالم به دنیا بیاورند.

۲- سیگار نکشید.

 کشیدن سیگار به وزن کم نوزاد در بدو تولد نسبت داده می‌شود.

۳- داروهای بدون نسخه مصرف نکنید.

این داروها هم می‌توانند بر سلامت نوزاد اثر بگذارند. به عنوان مثال، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند آسپرین و ایبوپروفن ممکن است به کاهش میزان مایع آمنیوتیک و بسته شدن مجرای شریانی در نوزاد منجر شود.

۴- مواد مخدر مصرف نکنید.

مواد مخدر نیز خطرات خاص خود را دارند. به عنوان مثال مصرف کوکائین می‌تواند زندگی مادر و نوزاد را به شدت به خطر بیاندازد.

۵- مراقب بیماری لثه ها باشید.

 بیماری‌های لثوی خطر زایمان زودرس را تا هشت برابر افزایش می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده، گفته می‌شود که درصد زیادی از نوزادان زودرس از مادرانی متولد می‌شوند که عفونت پریودنتال دارند.

۶- چاقی و دیابت بادراری را دست کم نگیرید.

چاقی برای زنان در سنین باروری یک مسئله مهم است. چاقی به عوارض متعددی نسبت داده می‌شود، چون خطر ابتلا به قند خون بالا و دیابت را افزایش می‌دهد. وقتی جنین قبل از ۱۳ هفتگی در معرض قند خون بالای مادر قرار می‌گیرد، ممکن است دچار نواقص مادرزادی شود. چاقی مادر و قند خون کنترل نشده، نوزاد را در معرض خطر انواع ناهنجاری‌های مادرزادی از جمله نقص مغز و نخاع قرار می‌دهد. همچنین، نوزادان مادرانی که مبتلا به دیابت هستند، بیشتر احتمال دارد با مشکلات رشد مواجه شوند. این نوزادان معمولا با زایمان طبیعی متولد نمی‌شوند و نیاز به سزارین دارند.
چاقی، فشار خون بالا و آسم نیز مادر را در معرض خطر ابتلا به پره‌ اکلامپسی قرار می‌دهند. این وضعیت مانع از انتقال خون کافی به جفت شده و باعث تولد یک نوزاد کوچک می‌شود. این نوزادان اغلب قبل از موعد مقرر به دنیا آمده و مشکلات خاص خود را دارند. همچنین، ممکن است در بدو تولد جان خود را از دست بدهند.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش