آزمایش های بارداری
23 مرداد 1396 ساعت 22:34
0 نظرات
  • آزمایش بارداری چیست و چگونه می توان حاملگی را تشخیص داد؟

آزمایش های بارداری به این منظور انجام می شوند که تشخیص دهند آیا ادرار یا خون شما حاوی هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG)هست یا خیر. این هورمون بعد از اینکه تخمک بارور به دیواره ی رحم یک زن متصل شد، تولید می شود. تولید این هورمون به طور معمول شش روز بعد از بارور شدن تخمک اتفاق می افتد. در صورتی که باردار باشید، سطح هورمون (hCG)به سرعت افزایش می یابد به طوری که هر دو یا سه روز دو برابر می شود.

  • چند نوع آزمایش بارداری وجود دارد؟

دو نوع آزمایش بارداری وجود دارند که به شما کمک می کنند از بارداری تان مطلع شوید: آزمایش خون و آزمایش ادرار

آزمایش ادرار را می توانید در خانه یا مطب دکتر انجام دهید. بسیاری از زنان تست ادرار خانگی را بعد از عقب افتادن یک هفته از پریودشان انجام می دهند. آزمایش های بارداری خانگی علاوه بر اینکه در خلوت انجام می شوند، محرمانه و راحت نیز هستند.

محصولات آزمایش های بارداری خانگی با یک سری دستورالعمل هایی همراه هستند. برای بدست آوردن یک نتیجه دقیق و صحیح حتما آن دستورالعمل ها را انجام دهید. بعد از آزمایش می توانید برای تأیید نتیجه آن به پزشکتان مراجعه کنید.

آزمایش خون باید در مطب دکتر انجام شود اما این نوع آزمایش بارداری نسبت به آزمایش ادرار کمتر انجام می شود. آزمایش خون می تواند نسبت به آزمایش بارداری خانگی زودتر یا 6 تا 8 روز بعد از تخمک گذاری بارداری را تشخیص دهد. اما نتیجه ی این نوع آزمایش نسبت به آزمایش های بارداری خانگی دیرتر معلوم می شود.

  • دو نوع آزمایش بارداری خون وجود دارد:

آزمایش کیفی هورمون (hCG): این نوع آزمایش به راحتی وجود اچ سی جی را بررسی می کند. جواب این نوع آزمایش یک "بله" یا "خیر" ساده به سؤال "آیا شما باردار هستید" می باشد. پزشکان معمولا این نوع آزمایش ها را در صورتی برای تأیید بارداری تجویز می کنند که حدود ده روز پریود یک خانم عقب افتاده باشد. بعضی از این آزمایش ها می توانند خیلی زودتر هورمون اچ سی جی را تشخیص دهند.

آزمایش کمّی هورمون (hCG): این نوع آزمایش خون مقدار دقیق اچ سی جی را در خون شما اندازه گیری می کند. این آزمایش حتی می تواند سطح خیلی پایینی از هورمون اچ سی جی را پیدا کند. از آنجاییکه این نوع آزمایش غلظت هورمون اچ سی جی را اندازه گیری می کند، ممکن است در ردیابی هر نوع مشکلی در بارداری مفید باشد. همچنین این نوع آزمایش همراه با آزمایش های دیگر ممکن است برای جلوگیری از به وجود آمدن بارداری خارج رحمی نیز استفاده شود یا بررسی وضعیت یک زن بعد از سقط جنین زمانی که سطح اچ سی جی به سرعت کاهش می یابد.

 

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش