روش های درمان نازایی
23 مهر 1396 ساعت 14:40
0 نظرات

تلقيح اسپرم (سلول جنسی آقا) در داخل رحم یا همان آی یو آی (IUI) يکی از ساده‌­ترين و ارزان‌ترين روش هايی است که نازایی یا همان ناباروری مرد و در بعضی موارد ناباروری زن را درمان می­‌کند. در درمان ناباروری به روش IUI حدود 15 روز طول می­ کشد (شروع از روز 3-1 قاعدگی) و تا 3 بار قابل تکرار است و در صورت عدم موفقيت زوج را تحت ساير روش­‌های درمانی قرار می­‌دهند.

موارد استفاده

اگر علت ناباروری یکی از موارد زیر باشد، معمولا این روش پیشنهاد می گردد:

 • کم بودن تعداد اسپرم و یا کم تحرکی اسپرم ها
 • زیاد بودن تعداد اسپرم های غیر طبیعی
 • کم بودن حجم مایع منی
 • وجود آنتی بادی ضد اسپرم
 • وجود ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم، کم بودن مخاط دهانه رحم و یا در مواقعی که موکوس سرویکس بسیار غلیظ است و اجازه عبور به اسپرم داده نمی شود.
 • اندومتریوز خفیف یا متوسط
 • عدم امکان انزال درون واژن توسط مرد در اثر ناتوانی جنسی ( ناتوانی در ایجاد و حفظ حالت نعوظ ) و یا اختلالات ساختمانی آلت تناسلی، فلج اندام تحتانی مرد یا وجود انزال پس رونده
 • وجود مشکلات مربوط به تخمکگذاری در زنان
 • واژینیسم (انقباض غیرارادی عضلات واژن به نحوی که تماس جنسی را غیرممکن می سازد.)
 • ناباروری با علل ناشناخته

اقدامات قبل از عمل

 • داشتن رژیم غذایی خوب، تمرینات ورزشی، عدم استعمال دخانیات و الکل و کاهش مصرف کافئین در زنان موفقیت باروری را افزایش می دهد.
 • در مردان داشتن رژیم غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان (مثل سبزیجات و میوه ها)، مصرف مولتی ویتامین، نگه داشتن وزن در محدوده مناسب، انجام تمرینات ورزشی مرتب و مداوم، دوری از استرس (که با هورمونهای ضروری تولید کننده اسپرم تداخل ایجاد می کند)، اطمینان از عدم مسمومیت با فلزات سنگین، حشره کش ها و مواد شیمیائی موجود در حلالها که می تواند روی کیفیت و کمیت اسپرم ها تأثیر گذار باشد، روی میزان موفقیت IUI تاٌثیرگذار می باشد.
 • عدم استعمال دخانیات 
 • خودداری مردان از استحمام با آب داغ و یا حمام داغ و یا حتی پوشیدن لباسهای تنگ که منجر به محدودیت در جریان گردش خون در بیضه ها می شود و در نتیجه سلامت اسپرم ها را تحت تاٌثیر قرار می دهد.
 • مصرف بعضی از داروها می تواند بروی کیفیت اسپرم ها تاٌثیر بگذارد، بنابراین باید با پزشک متخصص ناباروری در مورد این داروها از چند هفته قبل از انجام IUI مشورت شود.
 • قبل از عمل بايد معاينات لازم، آزمايش های روتين، آزمايش هورمونی و عكس برداری از رحم برای اطمينان از بازبودن لوله های رحمی انجام شود.خانم روز دوم يا سوم قاعدگی مراجعه می كند و در اين روز سونوگرافی برای بررسی وضعيت تخمدان و رحم و درصورت نياز شروع مصرف دارو انجام می گيرد. تجويز دارو برای تحريك تخمك گذاری و بالا رفتن شانس باروری انجام می شود. بعد از مصرف دارو، چند نوبت سونوگرافی در روزهای مختلف انجام می شود. زمانی كه فوليكول (كيسه حاوی تخمك در تخمدان) به اندازه مناسب رسيد داروی HCG به صورت عضلانی تزريق می شود كه سبب بلوغ تخمك و انجام تخمك گذاری می شود و 40 ساعت بعد از تزريق HCG بيمار مراجعه می كند و عمل IUI انجام می شود.

روش انجام

این روش نسبتا ساده و بدون درد است و تحت نظر پزشک، بدون بیهوشی انجام می شود. برای اين منظور فرد در روی تخت معاينه زنان در وضعيت آمادگی برای معاينه داخلی (وضعيت ليتوتومی) قرار می­‌گيرد. سپس پزشک با قرار دادن اسپکلوم در واژن، فرد را جهت انتقال اسپرم آماده می­‌نمايد. برای انجام دادن اين روش مايع منی شوهر که در فاصله کمی قبل از انجام روش IUI جمع­‌آوری شده است بعد از شستشو و جداسازی اسپرم‌­های زنده در آزمايشگاه اختصاصی باروری، در شرايط کاملاً استريل جهت انتقال مستقيم به داخل رحم آماده می­‌گردد. 

مراقبت های بعد از عمل

بيمار مدت كوتاهی بعد از IUI مرخص می شود. نيازی به استراحت مطلق نيست و بيمار می تواند فعاليت های عادی خود را داشته باشد. بديهی است آرامش روحی و روانی و پرهيز از شرايط پر اضطراب می تواند در موفقيت عمل مؤثر باشد.
معمولا دو هفته بعد از عمل IUI بيمار به آزمايشگاه هورمونی مراجعه می كند تا مقدار BHCG خون اندازه گيری شود. افزايش اين هورمون اولين نشانه حاملگی است.

۲- در صورت استفاده از داروهای شیاف مانند که معمولا پس از انجام IUI تجویز می شود باید از شنا کردن پس از IUI خودداری شود، در غیر اینصورت هیچگونه ممانعتی جهت شنا کردن وجود ندارد.

درصد موفقیت

بسته به سن  و وضعیت زوجین  و  وضعیت فیزیولوژیکی آنها و نیز پاسخی که  به القاء تخمک گذاری می دهد ،  بین 15 تا 30% در جاهای مختلف مثبت شده است.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش