آی وی اف (ivf)
01 آبان 1396 ساعت 18:40
0 نظرات

با تکنولوژی پیشرفته و علم وسیع امروزی تقریبا جای هیچ گونه نگرانی در مورد نازایی یا ناباروری افراد وجود ندارد. روش های مختلفی امروزه در مراکز ناباروری وجود دارد که می تواند مشکل ناباروری افراد را بهبود دهد. یکی از این روش ها، آی وی اف (ivf)  است. مقاله زیر  اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیاران شما خواننده عزیز قرار خواهد داد.

  • آی وی اف (ivf) چیست؟

شایع‌ترین روش کمک باروری IVF یا ( تلقیح آزمایشگاهی ) است. این روش قدیمی‌ترین و موثرترین روش از میان روش‌های کمک باروری است. (IVF) مخفف (In Vitro Fertilization) بوده و اصطلاح لاتین (In vitro) به معنی (داخل شیشه) است. چرا که پیش از این در ظرف‌های شیشه‌ای در آزمایشگاه باروری انجام می‌گرفت. امروزه در لوله‌های پلاستیکی نیز این کار انجام می‌گیرد. برای این که آی ‌وی ‌اف با موفقیت همراه شود؛ لازم است دست‌کم سه عامل وجود داشته باشد: تخمک سالم، اسپرم سالم و رحم و لوله‌های رحمی سالم که اجازه عبور اسپرم و رسیدن آن را به تخمک بدهد. اما نکته بسیار مهمی که در کنار این عوامل جسمی برای موفقیت در آی‌وی‌اف ضروری است داشتن آمادگی روحی و صبر و حوصله برای طی کردن یک پروسه درمانی تقریبا طولانی است. چرا که در بسیاری موارد، زوج‌ها پس از شکست یک مرحله از آی‌وی‌اف که بین یک تا دو ماه به طول می‌انجامد از تکرار مجدد آن سرباز می‌زنند و به همین دلیل به نتیجه مطلوبی از انجام آی‌وی‌اف دست نمی‌یابند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله زیر توجه فرمایید:

  • موارد استفاده از آی وی اف (ivf) 

در تمام مواردی كه شرایط رسیدن اسپرم به تخمك در رحم فراهم نباشد مانند انسداد لوله های رحمی، چسبندگی های حفره لگنی، تعداد كم اسپرم و تحرك پایین اسپرم از روشIVF استفاده می شود.

  • مراحل انجام عمل

روز عمل، نمونه اسپرم از مرد و تخمك تحت یك بیهوشی كوتاه و موقت از زن گرفته می شود. سپس اسپرم و تخمك در آزمایشگاه جنین شناسی در محیط كشت مجاور یكدیگر قرار داده می شود تا اسپرم خودش وارد تخمك شده و آن را بارور كند.
به تخمك لقاح یافته، جنین گفته می شود. جنین تك سلولی شروع به تقسیم می كند و یك جنین چند سلولی ایجاد می كند. جنین پس از 48 تا 72 ساعت به رحم زن منتقل می شود تا در آنجا لانه گزینی كند و بارداری انجام شود. پس می توان مراحل انجام عمل IVF را به چهار مرحله تقسیم كرد.

مرحله اول: تحریك تخمدان

مرحله دوم: تخمك گیری

مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمك

مرحله چهارم:‌ انتقال جنین

  • مراحل ivf

در مرحله اول برای تحریك تخمدان ها، از داروهای هورمونی استفاده می شود. تزریق عضلانی آمپول HMG تخمدان ها را برای رشد فولیكول تحریك می كند و تزریق عضلانی آمپول HCG باعث بلوغ تخمك ها و انجام تخمك گذاری می شود.
در مرحله عمل، تخمك گیری با یكی از دو روش لاپاراسكوپی یا با مشاهدات سونوگرافی از طریق واژینال امكان پذیر است كه در پژوهشكده رویان این كار با استفاده از روش دوم انجام می گیرد. در روش دوم نیازی به بیهوشی عمومی نیست و با یك بیهوشی كوتاه مدت یا بی حسی موضعی قابل انجام است. با استفاده از دستگاه سونوگرافی، پزشك فولیكول ها را مشاهده می كند و مایع فولیكولی همراه با تخمك كشیده می شود كه به این عمل اصطلاحا" پانكچر می گویند.
در مرحله سوم، عمل لقاح اسپرم و تخمك در محیط كشت آزمایشگاه انجام می گیرد. با توجه به اینكه برای بالا بردن درصد موفقیت چندین تخمك لقاح می یابد. تعداد جنین های تشكیل یافته زیاد است. اگر این جنین ها كیفیت مطلوبی داشته باشند تعدادی از آنها با صلاحدید زوج منجمد و نگهداری می شوند تا درصورت نیاز برای بارداری های بعدی از این جنین ها استفاده شود.
در مرحله چهارم یا انتقال جنین نیز نیازی به بیهوشی نیست. جنین یا جنین ها به وسیله یك كاتتر به داخل رحم منتقل می شوند و یكی دو ساعت بعد از انتقال جنین، بیمار مرخص می شود.

  • مزایا و محدودیت های عمل IVF

یكی از مزایای IVF این است كه قبل از انتقال جنین، عمل لقاح قابل مشاهده است و در صورتی كه اسپرم با تخمك لقاح پیدا نكند می توان در نوبت های بعدی شرایط لقاح را تغییر داد.
مزیت دیگر IVF این است كه اگر یك بیمار فاقد لوله های رحمی باشد نیز بدون مشكل،‌ عمل IVF انجام می شود. اما محدودیت IVF آن است كه میزان بارداری در زنان بالای 40 سال به علت پایین بودن كیفیت تخمك ها ی زن كاهش می یابد.

  • اقدامات قبل از عمل

بعد از آزمایش های روتین،‌ آزمایش هورمونی و ویزیت توسط متخصصان در صورتی كه روش درمانی IVF پیشنهاد شود مراحل زیر طی می شود:
1)روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان ها و رحم سونوگرافی انجام می شود.
2)‌بعد از انجام سونوگرافی با نظر متخصص دارو جهت تحریك تخمك گذاری تجویز می شود.
3)‌طی مرحله مصرف دارو پنج الی شش نوبت سونوگرافی براساس میزان واكنش تخمدان ها انجام می شود.
4)‌زمانی كه فولیكول ها (سلول های جنسی خانم) به اندازه مناسب می رسد داروی HCG تزریق می شود و بیمار آماده عمل تخمك گیری می شود.
5) حدود 36 ساعت بعد از تزریق HCG و هم زمان با دریافت نمونه اسپرم از مرد، عمل لقاح درون آزمایشگاه انجام می شود.

  • مراقبت های پس از عمل

یك تا دو ساعت پس از عمل انتقال جنین بیمار مرخص می شود. توصیه می شود طی 3 الی 4 روز بعد از عمل فعالیتهای شدید كه منجر به خستگی مفرط می شود نداشته باشد. بدیهی است آرامش روحی و روانی و پرهیز از شرایط پراضطراب می تواند در موفقیت عمل مؤثر باشد. معمولا" 10 الی 12 روز بعد از انتقال جنین بیمار به آزمایشگاه هورمونی مراجعه می كند تا مقدار هورمون بارداری یا همان ‌BHCG در خون اندازه گیری شود. افزایش این هورمون اولین نشانه حاملگی است.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش