آیا زخم دهانه رحم باعث نازایی می شود؟
25 آذر 1396 ساعت 18:00
0 نظرات

یکی از اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام دهید، اطمینان از آن است که رحم و دهانه رحم کاملا سالم بوده و شما دچار مشکلات عفونی، زخم دهانه رحم و مسائلی از این دست نمی باشید. لازم به ذکر است اگر دهانه رحم که اصطلاحا به آن سرویکس گفته می شود دچار ابتلا به نوع خاصی از عفونت ها باشد این می تواند روند باروری شما را در برخی موارد به تاخیر انداخته و علاوه بر این خطر زایمان زودرس را در شما افزایش دهد.

پس یکی از راههای حفظ سلامت رحم انجام معاینات و مراقبت های قبل از بارداری است. در این زمینه متخصصان زنان و زایمان، چه می گویند؟

 • زخم دهانه ی رحم چیست؟

زخم دهانه رحم، یک عبارت آشنا ولی ترسناک است. اما این اصطلاح کاملا عامیانه و غیر علمی است . این اصطلاحِ زخم ، نشان دهنده ی هر گونه تغییر شکل دهانه رحم ، از مخاط صورتی به بافت مخملی و قرمز می باشد. غالبا، این قرمزی زمانی رخ می دهد که لایه داخلی دهانه رحم، تا بیرون آن کشیده شود و ممکن است به صورت طبیعی مانند مصرف قرص های پیش گیری از بارداری و یا غیر طبیعی مانند عفونت و... باشد.

 

 • چه عواملی التهاب دهانه رحم ایجاد می کند؟

زخم دهانه رحم می تواند در اثر ضربه، مواد شیمیایی، عفونت یا سرطان دهانه رحم ایجاد شود. استفاده از تامپون، استفاده طولانی مدت از آی یو دی و مصرف قرص های پیش گیری از بارداری در خانم های جوان از جمله دلایل التهاب دهانه رحم هستند. عفونت های طولانی مدت نیز یکی دیگر از علت های شایع زخم دهانه رحم هستند. زخم دهانه رحم اغلب هنگام معاینات دوره ای تشخیص داده می شود.

 

 • علایم زخم دهانه رحم چیست؟

زخم دهانه رحم بیشتر اوقات بدون علامت است. اما گاهی علائمی مانند ترشحات واژن، درد، احساس ناراحتی هنگام خروج ادرار و خونریزی بعد از رابطه جنسی ایجاد می کند. تست پاپ اسمیر زخم دهانه رحم ضروری اما نتیجه آن اغلب نرمال است.

 

 • آیا التهاب دهانه رحم بارداری را مختل می کند؟

التهاب دهانه رحم به طور معمول، اغلب در باروری زنان تاثیری ندارد. اما اگر التهاب دهانه رحم مزمن باشد و هم چنین ناشی از نوع خاصی از عفونتها باشد می تواند در روند بارداری شما اختلال ایجاد کند. علاوه بر این، در صورتی که بارداری باشید، ابتلا به نوع خاصی از عفونت ها می تواند خطر سقط و زایمان زودرس را در زنان افزایش دهد.

 

آیا التهاب دهانه رحم قابل پیش گیری است؟

 • سالانه‌ برای‌ معاینه‌ و انجام‌ پاپ اسمیر به متخصص زنان مراجعه‌ کنید.
 • از لباس‌ زیر نخی‌ استفاده‌ کنید. از لباس‌های‌ زیر با جنسی‌ پارچه‌هایی‌ که‌ اجازه‌ تهویه‌ هوا را نمی‌دهند اجتناب‌ کنید. در صورت‌ عدم‌ تهویه‌ مناسب‌ گرما و رطوبت‌، بروز عفونت‌های‌ مهبلی‌ یا دهانه‌ رحم‌ افزایش‌ می‌یابد.
 • اگر خود یا همسرتان مبتلا به نوع خاصی از عفونت ها هستید بهتر است برای‌ جلوگیری‌ از عفونت‌های‌ آمیزشی‌ از کاندوم استفاده‌ شود.
 • اگر عفونت دهانه رحم در اثر یک‌ بیماری‌ آمیزشی‌ ایجاد شده‌ باشد، همسرتان نیز باید درمان‌ شود.

 

منابع

 • کتاب بارداری و زایمان ویلیامز
 • نواک
 • سایت دکتر فاطمه نعمت اللهی
مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش