مصرف مسکن ها در بارداری
03 بهمن 1396 ساعت 19:00
0 نظرات

یکی از شرایط بسیار حساسی که مادر با آن مواجه است مصرف داروها در بارداری ا.ست. اما این که چه داروهایی را می توان در بارداری مصرف نمود. آیا در دوران بارداری مجاز به مصرف هر دارویی می باشیم یا خیر، موضوعی است که نگرانی های عمده زنان باردار را تشکیل می دهد. در این قسمت به بیان مسکن های رایج و تاثیر آن ها در بارداری می پردازیم:

 

  • استامینوفن ساده

شایع‌ترین مصرف مسكن در دوران بارداری،استامینوفن است که در میان مسکن ها داروی بی خطری محسوب می گردد. هر چند بهتر است از مصرف بی رویه داروها در سه ماهه اول بارداری اجتناب گردد.

در برخی مطالعات عنوان شده است زمانیکه مادران باردار در طول سه ماهه اول بارداری قرص های مُسکن مصرف کرده باشند، دخترشان بیشتر با احتمال دیر به حرف آمدن در سن ۲.۵ سالگی مواجه است. اما چنین رابطه ای در مورد کودکان پسر مشاهده نشد. طبق گفته محققان، تاخیر در به حرف آمدن کودک بدین معناست که کودک کمتر از ۵۰ کلمه در صحبت هایش استفاده می کند.

به گفته محققان، داروی استامینوفن باید با احتیاط و تنها در صورت ضرورت مصرف شود. استامینوفن تسکین دهنده تب و درد در طول بارداری است. مطالعه اخیر نشان داده است زنانی که بیش از یک ماه در طول بارداری شان استامینوفن مصرف کرده باشند، کودک شان در معرض ریسک بالا ابتلا به اختلال بیش فعالی قرار دارند.

به گفته محققان، اگر مادری در سه ماهه اول بارداری بیش از شش قرص مصرف کرده باشد، خطر به تاخیر افتادن حرف زدن دخترش حدود شش برابر بیشتر است.

  • استامینوفن کدئین دار

مصرف استامینوفن کدئین در دوران بارداری کاملا ممنوع است؛ به‌خصوص در سه ماهه اول بارداری که اندام‌ها و ارگان‌های حیاتی جنین در حال شکل‌گیری هستند. پس از مصرف کدئین بدون توصیه پزشکی اجتناب کنید. زیرا این دارویی است که می تواند از جفت بگذرد و جنین شما را در معرض خطر قرار دهد.

اگر طي بارداري كدئين به طور مرتب مصرف شود مي‌تواند منجر به اعتياد جنين به دارو شده و نوزادان متولد شده را در معرض خطرات جدی مانند: مشکلات تنفسی و ... قرار دهد.

هم چنین مصرف کدئین روند زایمان را طولانی کرده و در نوزادان مادران شیرده سبب مشکلات تنفسی و موجب بروزعلایم سندرم ترک در نوزاد این مادران می گردد. مقادير كم اين دارو ممكن است از طريق شير وارد بدن كودك شده و باعث خواب آلودگی او شود.

مطالب مرتبط
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به گروه مادری می باشد. 1395

متن ارسال شده به این بخش