h 4366
i 0
S 0

هفته چهارم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  مسافر کوچولو یا رویان
  •  همسفرهای مسافر کوچولو
  •  رشد و تکامل جفت
  •  ضربان قلب مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  اثبات مادری
  •  گرفتگی عضلات
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  گرفتگی عضلانی + خونریزی مهبلی
  •  اولین ملاقات با پزشک
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  آهن در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  توصیه های ماه اول بارداری
 •  سبک زندگی
  •  رژیم های تناسب اندام و تاثیر آن ها بر بارداری

تغییرات جنین

مسافر کوچولو یا رویان

در این هفته توپ سلولی کاشته شده به سرعت رشد می کند. از این مرحله به بعد مسافر کوچولو رویان نام دارد در حال حاضر رویان شما از دو لایه (اپی بلاست) و (هایپوبلاست) تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاه های بدن مسافر کوچولو را می سازند. اپی  بلاست دارای 3 لایه می باشد:
لایه بالایی (اکتودرم) نام دارد که  لوله عصبی است و مغز، ستون فقرات، نخاع و اعصاب ، پوست، چشم و مو و حتی مینای دندان نوزاد از آن شکل می گیرد. از لایه میانی (مزودرم) قلب و سیستم گردش خون، اسکلت، عضلات و کلیه ها، بافت ها و عروق، ظاهر خواهند شد و از لایه سوم ریه ها، روده و دستگاه ادراری شکل خواهد گرفت.
هایپوبلاست کیسه زرده را شکل می دهد که دستگاه گوارش جنین ازآن منشا می گیرد.

همسفرهای مسافر کوچولو

در این زمان مسافر کوچولو دو همسفر دارد یکی کیسه آمنیوتیک که نقش ضربه گیری دارد و دیگری کیسه زرده که رگ‌های خونی و گلبول‌های قرمز اولیه در آن تشکیل می شود.

رشد و تکامل جفت

همزمان جفت نیز در حال شکل گیری و تکامل است. جفت مانند یک درخت رشد می کند، شاخه‌هایی شکل می گیرد که به نوبت به شاخه‌های کوچک تر و کوچک تری تقسیم می شوند، به ریزترین جوانه‌های جفت پرزهای کوریونی می گویند درون این پرزهاست که عروق جنین شکل می گیرد.

ضربان قلب مسافر کوچولو

حدود سه هفته پس از لقاح این عروق خونی جنین به هم می پیوندند و سیستم گردش خون جنین را تشکیل می دهند و قلب شروع به تپیدن می کند.
برای آگاهی: نخستین دستگاهی که در بدن مسافر کوچولوی در حال رشد شما، شروع به کار می کند، دستگاه قلبی عروقی (قلب و رگ‌های خونی) است. پیش از آن که قاعدگی شما یک هفته به تأخیر بیفتد، قلب جنین شما خواهد تپید.

تغییرات مادر

تبریک می گوییم سرانجام بدن شما رسما رشد جنین را آغاز می کند. هر دو کاملاً بهم پیوسته‌اند و بدن شما عزم خود را در حمایت از رشد جنین جزم کرده.

اثبات مادری

این هفته، هفته‌ای است که آزمایش خون و ادرار می تواند حاملگی شما را به اثبات برساند و علامت مثبتِ اشتباه، بروز نخواهد کرد. در این زمان، تست‌های خانگی تشخیص بارداری، هنوز ممکن است جواب درستی ندهند. بنابراین شما حتماً باید برنامه ریزی برای آزمایش خون و ادرار داشته باشید تا بارداری شما را تأیید کند.

هنوز هیچ تغییراتی در بدن شما قابل رویت نیست، ولی شما باید از پزشک متخصص خود بخواهید که ویتامین‌های لازم را برایتان تجویز نماید.

گرفتگی عضلات

شاید در طول سه ماهه‌ی اول بارداری، احساس گرفتگیِ عضلانی خفیفی مانند دوران قاعدگی پیدا کنید، که نشانه بسیار متداولی است، بنابراین نگران نشوید. این گرفتگی احتمالاً مربوط به رشد و بزرگ شدن رحم است.


 

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

گرفتگی عضلانی + خونریزی مهبلی

در صورتی که گرفتگی عضلانی همراه خونریزی مهبلی داشته باشید، به پزشک خود تلفن کنید. اگرچه اکثر خانم‌هایی که با گرفتگی عضلانی و خونریزی مواجه می شوند، کاملاً به صورت عادی به بارداری خود ادامه می دهند، گاهی این دو نشانه با هم، به سقط جنین مربوط می شود. به احتمال زیاد، گرفتگی عضلانی به تنهایی بدون خونریزی، مشکلی نخواهد بود.

اولین ملاقات با پزشک

پس از انجام تست بارداری در منزل و خبر آن، وقت ملاقاتی با یک پزشک بگیرید. مراجعه به پزشک را به عنوان بخش ثابتی از دوران بارداری، نه تنها برای کسب اطمینان از سلامتی خود، بلکه برای اطمینان از سلامت کودک خود نیز انجام دهید.
در صورت امکان، برای اولین جلسه پدر آینده را نیز همراه خود ببرید. سابقه پزشکی و نژادی او نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
پزشک در اولین معاینه دوران بارداری، سر، گردن، سینه‌ها، قلب، ریه، شکم و دست‌ها و پاهای شما را معاینه می کند. او همچنین یک معاینه داخلی نیز انجام می دهد.
در طول این معاینه، پزشک وضعیت رحم، دهانه رحم و تخمدان‌ها را بررسی می کند، و یک تست تشخیص سرطان (PAP) انجام می دهد.

رژیم غذایی در بارداری

آهن در بارداری

در این هفته به معرفی ماده معدنی‌ای که نیازِ به آن در بارداری افزایش می یابد می پردازیم.
آهن:
کمبود آن اختلالات شدیدی را در رشد و متابولیسم بدن به وجود می آورد. کم خونی فقر آهن که در اثر کمبود آهن در منابع غذایی بروز می کند، شایع‌ترین بیماری است که به علت سوء تغذیه در فرد به وجود می آید و با علائمی مانند رنگ پریدگی، ضعف، سرگیجه، سردرد و بی اشتهایی همراه است. نیاز بدن به آهن در مراحل مختلف زندگی متفاوت است. زنان نیاز بیشتری به آهن در دوران بلوغ دارند و پس از سیکل ماهیانه این نیاز بیشتر می شود.
دوران بارداری یکی از مراحل مهمی است که به دلیل افزایش حجم خون زن باردار و نیاز جنین برای ساخت سلول‌های خونی، بدن به آهنِ بیشتری احتیاج پیدا می کند که امکان تأمین نشدن آن در تغذیه مادر وجود دارد بنابراین برخی از پزشکان مصرف مکمل آهن به زنان باردار را توصیه می کنند.
کم خونی یک مشکل عمومی در زنان باردار است که اگر مهار نشود می تواند به زایمان پیش از موعد و تولید نوزادانی با وزن کم منجر شود بنابراین برای مقابله با آن، مکمل آهن برای زنان باردار توسط پزشک تجویز می شود.
منابع آهن: جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم ‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات؛ مثل عدس و لوبیا، هم چنین میوه‌های خشک (برگه‌ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه‌های روغنی.


 

تمرینات ورزشی

ما می توانیم از حرکات و فعالیت‌های عادی روزانه خود به عنوان ورزش استفاده کنیم.
به عنوان مثال در این هفته نحوه صحیح نشستن زن باردار را به شما آموزش می دهیم تا با استفاده از این فعالیت عادی روزانه وضع حملی آسان و راحت داشته باشید.
از روشهای نشستن که برای زنان باردار مفید است، نشستن بر روی پاشنه پا است.
این روش نشستن برای تقویت عضلات پشت و شکم و ران مفید است.
در طول روز، هر انسانی بخصوص زمانی که در خانه کار می کند، ده‌ها بار بر پاشنه پا نشسته و اشیای مختلف را برمی دارد و یا برزمین می گذارد یا جارو می کند و این حرکات، ورزشی ست که عضلات را برای وضع حمل ساده‌ تر، آماده می کند.
نباید بدون خم کردن زانوها بر پاشنه پا نشست، چون خیلی زود خسته شده و نفس کشیدنتان به شمارش می افتد.
بسیاری از ما ایرانیان عادت داریم، روی زمین بنشینیم و این در فرهنگ ما ریشه دارد. این به خاطر فرش است این شیوه نشستن امتیازی دارد، شیوه نشستنی که چهار زانو می نامند عضلات را برای وضع حمل آماده می کند.
شیوه نشستن صحیح و غلط زن حامله بر روی زمین:

 

توصیه های مذهبی

توصیه های ماه اول بارداری

در کتب دینی ما توصیه‌های بسیاری برای خانم‌های باردار آمده است هم برای دوران قبل از بارداری و هم برای دوران بارداری و شیردهی و پس از زایمان که بسیار با ارزش و مفیدند.
از جمله این توصیه‌ها، توصیه‌هایی ست که مخصوص هر ماه بیان شده:
ماه اول: روزهای پنجشنبه و جمعه سوره یس و الصافات بخواند و به شکم بدمد.
صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورد.
روزهای جمعه قبل از صبحانه انار میل کند و قبل از طلوع آفتاب اندکی از تربت سیدالشهدا علیه السلام بخورد.
نمازهای یومیه را در اول وقت به جا آورد و قبل از نماز اذان و اقامه بگوید و در وقت گفتن اذان و اقامه دست را روی شکم بگذارد.
هر روز بر دو عدد خرما سوره قدر بخواند وآن را ناشتا بخورد.
(نرم افزار نوزادی، حوزه‌ی علمیه اصفهان)

سبک زندگی

رژیم های تناسب اندام و تاثیر آن ها بر بارداری

امروزه توجه به ظاهر و اندام مناسب ذهن بسیاری از جوانان را درگیر کرده است.
که برای رسیدن به این هدف افراد روش‌های متفاوتی را در پیش می گیرند.
برخی به کلاس‌های بدن سازی رفته و با ورزش سعی در رسیدن به اندامی ایده آل دارند اما برخی افراد عجول و کم طاقت به خیال خود میانبر زده و از مکمل‌ها استفاده می کنند.
برخی از این مکمل‌ها ممکن است حاوی مقادیر زیادی از هورمون‌های مردانه (تستوسترون و مشتقات آن) باشند.
این ترکیبات اثر قابل توجهی روی تولید و کیفیت اسپرم سالم و همچنین ترشح هورمون‌های زنانه دارند.
و به این ترتیب بر روی باروری سالم تاثیر منفی خواهند گذاشت.

مادر > سه ماه اول > هفته چهارم
1396/02/06
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی