h 2902
i 0
S 0

هفته سی ویکم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  رشد و تکامل مسافر کوچولو
  •  نزول بیضه‌ها
  •  ذخیره چربی
  •  مایع آمنیوتیک و سایز شکم شما
 •  تغییرات مادر
  •  ترشح بیش از حد بزاق
  •  ورم در پاها
  •  تغییرات هورمونی و استرس
  •  ترشح آغوز
  •  آمادگی برای شیر دهی
  •  انقباضات رحمی
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  تغییرات ناشی از هورمون‌های بارداری و مراقبت ها
  •  نیازهای تغذیه‌ای در هفته‌های آخر
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  ورم دوران بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  هم‌نشین
 •  سبک زندگی
  •  کدام عطر و اسپری؟

تغییرات جنین

رشد و تکامل مسافر کوچولو

از این هفته به بعد تا هنگام تولد قد و وزن جنین رشد کندتری خواهند داشت. اگر مسافر کوچولو این هفته به دنیا می‌آمد شست او پینه بسته بود زیرا در رحم شست خودرا می‌مکد.
مغز جنین همچنان رشد بی وقفه‌ای دارد وشمار اتصال بین تک تک سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهد. آن‌ها در سراسر زندگی کودک نقش‌های پیچیده‌ای خواهند داشت. حواس پنج گانه او به خوبی شکل گرفته‌اند و او به خوبی می‌تواند ببیند، بشنود، بچشد، لمس کند و حتی بو بکشد. هر چند هنوز بویی در کار نیست. هرچند رشد جنین به اندازه‌ای نیست که بتوان به سادگی آن را اندازه گیری کرد اما بافت‌ها و دستگاه‌های داخلی او همچنان پیچیده‌تر می‌شوند. به همین دلیل اکنون مصرف کلسیم، پروتئین، آهن و اسید فولیک مهم‌تر از هر زمان دیگری است.
دستگاه گوارشی و ریه‌ها هم تقریبا بالغ هستند و ریه‌ها  می‌توانند در این زمان به خوبی باد شوند و  افزایش سایز پیدا کنند، همچنین سلول‌های ریوی در این زمان سورفکتانت می‌سازند که برای عملکرد صحیح ریه‌ها ضروری می‌باشد.
در هفته‌های آخر طول زمان خوابیدنش نیز افزایش می‌یابد. بنابراین در لحظاتی ممکن است شما آرام بودن بیشتر او را احساس نمایید.
او همچنین می‌تواند سرش را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. ولی جایش به شدت تنگ شده است در حالی که پاهایش را درون قفسه سینه‌اش جمع کرده چون دیگر جایی برای دراز کردن پاهایش وجود ندارد.
در این مرحله از بارداری، ناخن‌های دست و پاها به طور کامل شکل گرفته‌اند و حتی کودک می‌تواند در رحم، خودش را بخاراند!

نزول بیضه‌ها

اگر مسافر کوچولو پسر باشد بیضه‌ها دیگر در سر جای خود قرار گرفته‌اند. بیضه‌ها ابتدا مثل تخمدان‌ها در حفره بدن ساخته می‌شوند اما محیط داخل بدن برای تولید اسپرم گرم است به همین دلیل بیضه‌ها به درون کیسه بیضه می‌روند. در کیسه بیضه بافت بیضه‌ها که نسبت به حرارت حساس است می‌تواند با نزدیک کردن بیضه‌ها به بدن در هنگام سرما آن‌ها را از سرمای زیاد حفظ کند و یا در هنگام گرما ماهیچه‌ها را شل کندو بیضه‌ها را از بدن دور و خنک کند.

ذخیره چربی

یک لایه چربی هم در زیر پوست او در حال جمع شدن است تا او برای زندگی در خارج رحم آماده شود، در نتیجه بازوها سرها و بدن او در حال بزرگ‌تر شدن هستند. وقتی ذخیره چربی زیر پوست آغاز شود کودک وزن گیری بهتری خواهد داشت..

مایع آمنیوتیک و سایز شکم شما

مسافر کوچولوی شما تقریباً هرروز ادرار می‌کند و به درون مایع آمنیوتیک می‌ریزد. در این دوره از بارداری، مایع آمنیوتیک بسیار اهمیت دارد. کودک شما می‌تواند در هر روز در حدود نیم لیتر مایع را ببلعد و همین طور ادرار کند.  اگر مایع آمنیوتیک زیادی در کیسه جنینی (کیسه آمنیوتیک) وجود داشته باشد، به این معنی است که کودک شما نتوانسته است به‌خوبی مایع را بلع کند و ممکن است مشکلات معده‌ای - روده‌ای وجود داشته باشد. اگر مایع آمنیوتیکی خیلی کم باشد، به این معنی است که کودک شما نمی‌تواند به‌خوبی ادرار کند و احتمال مشکلات کلیوی وجود دارد.
اندازه شکم شما به پزشک کمک می‌کند تا تعیین کند که مشکل  جنین چیست.  اگر اختلافی بین اندازهٔ شکم شما و مرحلهٔ بارداری وجود داشته باشد، پزشک از سونوگرافی برای بررسی این وضعیت استفاده می‌کند.

تغییرات مادر

ترشح بیش از حد بزاق

برخی از زنان در دوران حاملگی با افزایش آب دهان روبرو می‌شوند. تغییرات هورمونی موجب این امر می‌شود. به ترشح بزاق بیش از حد «سیلان بزاق» گفته می‌شود و با افزایش استروژن اتفاق می‌افتد. آب بیشتری بنوشید. یک شیشهٔ آب کنار دست خود بگذارید و مکرراً جرعه‌ای کوچک بنوشید. آب نبات سفت بمکید یا آدامس بدون قند بجوید. این عمل از میزان ترشح بزاق نمی‌کاهد ولی بلع آن را آسان‌تر می‌سازد. از مصرف آدامس و آب نبات‌های ترش خودداری کنید زیرا ترشح بزاق را افزایش می‌دهد.

ورم در پاها

این وضعیت بر اثر افزایش مایعات در بدن بخصوص در اندام تحتانی ایجاد می‌شود و در اواخر بارداری، فشار رحم روی عروق خونی که مسئول برگرداندن خون هستند، عامل ورم می‌باشد. آب لیموی تازه در آب گرم ریخته و بنوشید این محلول باعث می‌شود مایع اضافی در بدن نماند روزی چند بار دراز کشیده و زیر پا و ساق پا بالش بگذارید. از پوشیدن شلوار و جوراب تنگ پرهیز کرده، هنگام نشستن پاها را روی هم قرار ندهید و از یک چهارپایه برای زیر پا استفاده کنید
پوست شما مدام در حال کشیده شدن است و شکمتان روز به روز بزرگ‌تر می‌شود چرا که مسافر کوچولو در حال وزن گیری است.

تغییرات هورمونی و استرس

ممکن است بر اساس هورمون‌های بارداری دچار استرس شده باشید تا جایی که می‌توانید با انجام کارهای مورد علاقه و ریلکس نمودن و یوگا خود را آرام نمایید ولی اگر در این کار موفق نیستید بهتر است در مورد استرستان با پزشک خود صحبت نمایید. در این مشکل ممکن است دچار سردرد شوید. پس از پزشک خود درباره داروهای ضد دردی که می‌توانید در دوران بارداری استفاده نمایید سؤال کنید.

ترشح آغوز

شما ممکن است در این دوران شاهد ترشح آغوز یا پیش شیر از پستان‌هایتان باشید. برخی از خانم‌های حامله چنین مسئله‌ای را مشاهده می‌کنند و برخی هم آن را پیش از تولد نوزادشان تجربه نخواهند کرد. در هر حال این مسئله طبیعی است و نشانه آن است که بدن شما وظیفه خود را به‌درستی انجام می‌دهد. اگر میزان این ترشحات زیاد است می‌توانید یک دستمال مخصوص دوران شیردهی در سوتین خود بگذارید تا از کثیف شدن لباس‌هایتان جلوگیری کنید.

آمادگی برای شیر دهی

فراموش نکنید شما باید فرزند خود را با شیر خود تغذیه کنید تغذیه نوزاد با شیر مادر از هر لحاظ مفید است ایمنی فرزندتان را بالا می‌برد و او را از انواع بیماری‌ها محافظت می‌کند همچنین نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند بهرهٔ هوشی بالایی دارند. پس به هیچ عنوان به فکر شیر خشک نباشید.
از طرفی شیر دادن نعمتی است که نصیب هر مادری نمی‌شود. جدای از مسائل معنوی و ثواب‌های بی‌شماری که برای شیر دهی ذکر شده است فوایدی که شیر دهی برای مادر دارد نیز بی‌شمار است.
شیر دهی پس از زایمان باعث می‌شود خونریزی کم شود، شکم مادر جمع شده و کوچک‌تر شود و مهم‌تر از همه دو سال شیر دهی خطر ابتلا به سرطان سینه را به حداقل می‌رساند.

انقباضات رحمی

بعضی از خانم‌های حامله این انقباضات ناگهانی را (که انقباض براکستون- هیکس نامیده می‌شوند) در نیمه دوم حاملگی و ماه‌های آخر بارداری خود تجربه می‌کنند. این انقباضات که بین 30 تا 60 ثانیه طول می‌کشند و نامنظم و بی‌قاعده هستند فعلاً نباید مرتب بروز کنند و همچنین نباید دردناک باشند. هنگامی که چند هفته به زایمان شما باقی مانده باشد ممکن است این انقباضات بیشتر بروز کنند و شاید کمی دردناک شوند. به این انقباض‌ها اغلب "درد زایمان کاذب" می‌گویند، زیرا گاهی اوقات ممکن است تشخیص درد زایمان اصلی از این انقباضات ناگهانی بسیار سخت باشد. با این حال تا پیش از هفته سی و هفتم هنوز کودک شما نارس است. پس اگر این انقباضات به‌طور مرتب رخ می‌دهند حتی اگر درد ندارند ممکن است نشانه‌ای از زایمان زودرس باشند. در صورت مشاهده تغییر یا افزایش ترشحات واژن که آبکی، لزج، صورتی یا خونی باشند، همچنین در صورت مشاهده درد در ناحیه شکم، گرفتگی عضلانی مشابه با دوران قاعدگی، بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی در ساعت، افزایش فشار در ناحیه لگن یا کمردرد (خصوصاً اگر قبلاً چنین دردی نداشته‌اید) بلافاصله با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

تغییرات ناشی از هورمون‌های بارداری و مراقبت ها

از تغییرات به وجود آمده در آلت تناسلی خود متعجب نشود. در این مرحله آلت تناسلی شما بزرگ‌تر از قبل بارداری‌تان به نظر می‌رسد و این به خاطر افزایش هورمون‌ها و جریان خون می‌باشد که هردوی این عوامل باعث برجسته شدن رگ‌ها و تیره‌تر شدن رنگ لبه‌های اندام تناسلی و متورم شدن آن می‌شود. باید بدانید که تمامی این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و بعد از زایمان رنگ و اندازهٔ اندام به حالت اولیه خود باز می‌گردد.
فراموش نکنید هیچ گاه زمانی که می‌توانید بنشینید، سر پا نایستید و هیچ گاه زمانی که می‌توانید دراز بکشید، ننشینید.
اگر سینه‌های شما خیلی بزرگ و سنگین شده‌اند، بهتر است از یک لباس زیر جدید و مناسب در طول روز استفاده کنید. باید لباسی انتخاب کنید که در آن احساس راحتی داشته باشید.
می‌توانید از پوشش‌های نرم و کوچک طبی در لباس زیرتان استفاده کنید تا ترشحاتی را که از سینه شما جاری می‌شود جذب کند. از این بالشتک‌ها، هم نوع یک بار مصرف و هم نوع قابل شستشو وجود دارد.
پوسیدگی دندان‌هایتان در دوران بارداری ممکن است بیشتر شود این تغییر ناشی از کاهش ph(درجه اسیدی بودن و قلیایی بودن) بزاق است. بهتر است در دوران بارداری بیشتر مراقب دندان‌هایتان باشید
هم‌زمان با کشیدگی بیشتر رحم در هفته‌های آخر شکم درد بیشتری خواهید داشت. سعی کنید پاهایتان را دراز کنید و از بالشتک‌های حرارتی یا کیسه‌های آب گرم برای کاهش درد استفاده کنید

نیازهای تغذیه‌ای در هفته‌های آخر

در 12 هفته آخر بارداری بیش از هر چیز نیاز به کلسیم دارید، زیرا استخوان سازی و استخوان بندی جنین به‌سرعت انجام می‌گیرد و رشد استخوان‌ها نیازمند کلسیم است. کلسیم موجود در شیر و فرآورده‌های آن به‌راحتی جذب و مصرف می‌شوند ولی قرص‌های کلسیم چنین نیستند سعی کنید مصرف لبنیات را بیشتر در برنامه غذایی‌تان جای دهید.
نکته مهم و قابل توجه در این ایام این است که از همسر خود دور نشوید ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی از رابطه جنسی فراری باشید ولی درهرحال سعی کنید اوقات بیشتری را کنار همسرتان باشید. فراموش نکنید هیچ کس به‌اندازه همسرتان نگران شما و فرزندتان نیست. سعی کنید با او در دودل کنید از نگرانی‌هایتان بگویید، وقت‌هایی که کمر درد دارید از او بخواهید ماساژتان دهد ولی کاری نکنید که فکر کند به خاطر او به رنج و سختی افتاده‌اید.

رژیم غذایی در بارداری

ورم دوران بارداری

در بارداری عروق 2 لیتر خون اضافه در خود جای می‌دهند. به همین دلیل معمولاً گشادتر از حالت معمول هستند و رحم روی این عروق گشاد شده فشار می‌آورد. این حالت در فرد باردار سبب ورم پا می‌شود.
راهکارهای مقابله با ورم دوران حاملگی:
1- یکی از مهم‌ترین راهکارها، کاهش مصرف نمک است. یکی دیگر، کاهش مصرف کافئین (مثل قهوه) می‌باشد. کاهش مصرف غذاهای شور و پر ادویه، نوشابه‌های گازدار، قهوه، مواد غذایی آماده و فست فود ها می‌تواند راه مناسبی برای غلبه بر ورم دوران حاملگی باشد.

2- افزایش مصرف منابع غذایی حاوی پتاسیم می‌تواند منجر به کاهش ورم دوران حاملگی شود. موز، پرتقال، سیب زمینی، اسفناج و گوجه فرنگی پتاسیم زیادی دارند.
این گونه مواد غذایی علاوه بر کاهش ورم دوران حاملگی، از گرفتگی عضلات پا و درد ناشی از آن جلوگیری می‌کنند.

3- استراحت کردن در طول دوران بارداری نیز یکی از راه‌های مقابله با ورم می‌باشد. به استراحت کردن و خواب کافی در این دوران باید بیشتر از سایر اوقات اهمیت داد.
4- برای جلوگیری از ورم دوران حاملگی، مصرف آب را افزایش دهید. آب کافی می‌تواند نمک و کافئین را جذب و از بدن دفع کند.

تمرینات ورزشی

دو زانو بنشینید و دست‌ها را از آرنج خم کرده بر زمین بگذارید.
اکنون پای راست را تا می‌توانید به عقب بکشید، سپس دست راست را بالا برده، نفس عمیق بکشید و به مدت پنج ثانیه، نفس را در شش‌ها حبس کنید.
حال به حالت اول بازگشته و بازدم کنید و پای راست را به‌جای خود برگردانید و بار دیگر پای چپ را بلند کرده، نفس عمیق بکشید.
این تمرین را ده بار انجام دهید. با این عمل دیگر هنگام خواب، احساس کوفتگی در پشت و کمر خود نخواهید داشت.
این تمرین باعث تقویت عضلات پشت و کمر می‌شود و خستگی و کوفتگی این عضلات را رفع می‌کند.
تصویر

توصیه های مذهبی

هم‌نشین

یکی از مؤثرترین اتفاقات در مورد سلامت روحی فرزند؛ هم‌نشینی‌های مادر در دوران بارداری است. هر «هم صحبتی» و «هم نفسی»، به‌اندازه خود، جنین را تحت تأثیر قرار خواهد داد. همان گونه که هم‌نشینی با خوبان، در سعادت انسان تأثیر شگرفی دارد؛ هم صحبتی با اهل گناه یا حضور در مجلس گناه هم می‌تواند عاقبت ناخوشایندی برای فرزند رقم زند:
پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند:  حکایت هم‌نشین صالح، مثل عطار است که اگر از عطر خود، تو را بهره‌مند نسازد؛ بوی خوش آن در تو آویزد؛ و حکایت هم‌نشین بد، مثل آهنگر است که اگر شعله آتش آن تو را نسوزاند، بوی بد آن در تو آویزد. جامع‌الاخبار؛ ص 183
زن باید مسائل شرعی مربوط به ارتباط با نامحرم را به‌دقت رعایت کند و تا می‌تواند با نامحرم به‌جز در حد ضرورت، تماس و گفتگو نداشته باشد.
زن، بیشترین هم‌نشینی را با همسر خود دارد. باید سعی شود مکالمات زوجین خارج از موضوعات گناه آلود باشد.
متأسفانه مجلس زنانه‌ای که در آن گناه نشود کم پیدا می‌شود. زن باید در دوران بارداری تا می‌تواند از ورود در گفتگوهای زنانه پرهیز کند. اگر هم به هر دلیل مجبور به این کار شد، سعی کند قلباً به گناهی مثل غیبت که دیگران مرتکب آن می‌شوند راضی نباشد و اگر توانست با زیرکی خود، بحث را به سمت و سویی دیگر ببرد.
تلویزیون، رادیو، ماهواره، سینما و امثال آن‌ها – حداقل با وضعیت فعلی – معمولاً مصداق هم‌نشینان بد محسوب می‌شوند؛ لذا بهتر است در دوران بارداری، انس با این رسانه‌ها به حداقل برسد.
بسیاری از پیامک‌ها مصداق گفتگوی گناه آلود هستند؛ پس در دوران بارداری «اس ام اس بازی» را به حداقل برسانید.
حتی در انتخاب پزشک یا مامای معالج خود نیز به دنبال کسی باشید که صاحب ایمان و نفَس پاکی باشد.
مشکلات بارداری بهانه بسیار خوبی را برای شما فراهم می‌کند تا از حضور در مجالس و میهمانی‌هایی که می‌دانید در آن‌ها مجبور به معاشرت‌های ناخواسته هستید پرهیز کنید.


 

سبک زندگی

کدام عطر و اسپری؟

استفاده از عطر و اسپری در دوران بارداری خطری جدی به بار نمی‌آورد، تنها مشکل بارداری با مواد معطر این است که به دلیل حساسیت بیشتر خانم‌ها به بوها در این دوران ممکن است به آن‌ها حالت تهوع، سرگیجه و سردرد دست بدهد بنابراین اگر می‌خواهید در این دوران چنین دردسرهایی نداشته باشید بهتر است عطر و اسپری نزنید و برای رفع بوی بد قسمت‌هایی از بدنتان که زیاد عرق می‌کنند هر چند ساعت یک‌بار آن‌ها را بشویید. البته دقت داشته باشید که نباید بیش از اندازه از مواد شوینده استفاده کنید چرا که پوست را تحریک می‌کند و تحریک ایجاد شده ممکن است ناراحتی‌هایی برای دوران شیرین بارداری‌تان ایجاد کند.

 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و یکم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی