h 2852
i 0
S 0

هفته چهلم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تغییرات جمجمه
  •  قفسه سینه مسافر کوچولو در هفته آخر
  •  پوست مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  دردهای هفته آخر
  •  تغییرات رحم هفته آخر
  •  انتظار و دردهای زایمانی
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  تمرینات هفته‌های آخر
  •  شیر دهی پس از زایمان
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  خوراکی های مفید برای افزایش شیر
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  تربیت فرزند، سرمایه گذاری بلند مدت
 •  سبک زندگی
  •  سیسمونی رسمی شیرین، اما در محاصره تجملات

تغییرات جنین

تغییرات جمجمه

جمجمه کودک هنوز کاملاً سفت نشده است. جمجمه از پنج صفحه استخوانی بزرگ تشکیل شده که هنوز از هم فاصله دارند و در هنگام تولد به هم فشرده خواهند شد.
استخوان‌های جمجمه طی زایمان روی هم می‌لغزند تا قطر جمجمه کوچک‌تر شود. به این ترتیب فشار تولد به مغز جنین آسیبی نمی‌رساند.
گاه در زمان خروج از کانال زایمانی ممکن است صورت کودک عصبانی و درهم کشیده به نظر برسد، اغلب این قیافه قبل از اولین تنفس کودک به چشم می‌خورد. سر کودک در بدو تولد ممکن است هنوز شکل نامنظمی داشته باشد، این وضعیت اغلب به علت عبور از کانال زایمانی ایجاد می‌شود و بعد از این سر کودک در تمام مراحل زندگی‌اش شکل ثابتی دارد.

قفسه سینه مسافر کوچولو در هفته آخر

طی این هفته قفسه سینه جنین واضح‌تر خواهد شد به خاطر اندازه کبد زمان تولد شکم کودک گردتر و بزرگ‌تر خواهد بود. کبد به خاطر نقش ویژه‌ای که در ساختن سلول‌های خون داشته به‌طور طبیعی بزرگ‌تر خواهد بود
نخستین نفس‌هایی که نوزاد می‌کشد دشوارترین نفس‌ها هستند. نخستین دم پنج برابر تنفس عادی تلاش نیاز دارد زیرا هوایی که به درون کشیده می‌شود باید هزاران کیسه کوچک هوای پر نشده در ریه را پر کند. این تلاش با باد کردن یک بالون قابل قیاس است.

پوست مسافر کوچولو

تا پایان این هفته ورنیکس از پوست (چربی محافظ پوست جنین) پاک می‌شود و در مناطقی مثل پشت کودک و داخل شیارها باقی می‌ماند.
با پاک شدن ورنیکس کم‌کم مایع آمنیوتیک از جلای شفاف و کاهی رنگ به شیری تغییر می‌کند
پوست کودک کاملاً نرم و صاف شده است و موهای کرکی ناپدید شده‌اند. بدن کودک چربی پوست خود را جذب کرده است.
در زمان تولد ممکن است رنگ بدن ابتدا آبی رنگ باشد البته زمانی نیز ممکن است به علت کنده شدن جفت، پوست کودک با خون آغشته شده باشد. در هر صورت نترسید. از نظر ظاهری پوست کودک تازه متولد شده، اغلب مرطوب و لغزنده است.

تغییرات مادر

دردهای هفته آخر

دردهای شما افزایش می‌یابد، چون فشار وارده باعث می‌شود تا  وزن شما زیاد شود، همچنین حرکات جنین هم  وجود دارد. الآن دیگر فضای کمی برای حرکت جنین وجود دارد، پس نمی‌تواند زیاد حرکت کند.  به حرکات وی توجه کنید و نه به میزان شدت حرکات، چون آن قدر فضا نیست که جنین بتواند به شما لگد محکمی بزند!

تغییرات رحم هفته آخر

در زمان حاملگی دهانهٔ رحم بسته است و از ورود میکروب به آن جلوگیری می‌کند. اما قبل از زایمان دهانهٔ رحم نرم، باز و کوتاه می‌شود. وقتی در نزدیکی زایمان می‌گویند که مثلاً 7 سانتیمتر (از 0 تا 10) باز شده، منظور دهانهٔ رحم است. اگر دهانه رحم آماده باشد و زایمان را در بیمارستان و به‌وسیلهٔ دارو ایجاد کنند، به‌احتمال زیاد مادر دارویی را از طریق وریدی دریافت می‌کند که در این دارو هورمون اکسی توسین است. همچنین غده هیپوفیز در مغز هورمون اکسی توسین ایجاد می‌کند و موجب شروع دردها در موارد طبیعی می‌گردد.

انتظار و دردهای زایمانی

اگر درد زایمان شروع شده، بهتر است قبل از رفتن به بیمارستان دستورالعمل ذیل را در خانه انجام دهید: دم عمیقی بکشید و به‌آرامی بازدم را انجام دهید؛ از همسرتان بخواهید شانه‌ها، گردن، کمر و پاهای شما را ماساژ دهد، می‌توانید با استفاده از کمپرس آب گرم یا سرد حمام کنید
انتظار سخت است. بیش از دو هفته از وقت تعیین شده برای زایمان گذشته است. اما ناامید نشو تنها چند روز بیشتر نمانده که فرزندت را در آغوش بگیری. برخی از مادران از این روزهای اضافه لذت می‌برند. جنین در شکمشان است و استراحت می‌کنند و کارهایی که به نظرشان انجام نشده را انجام می‌دهند. انتظار از نظر جسمی و روحی نیرو انسان را کم می‌کند و می‌توان انتظار را به بادکنک سوراخ شده‌ای تشبیه کرد. بهتر است که فردی در کنارت باشد. این کار کمک می‌کند تا کمتر دچار استرس شوی. کسی باشد تا با تو حرف بزند، و در کنارت باشد تا دردهای نامنظم زایمانی آزارت ندهند. تلاش کن کاری و سرگرمی برای خودت ایجاد کنی تا انتظار برایت سخت نباشد. اما به هر حال خوب است که تا حد امکان استراحت کنی.
سعی کن که کارهایت را باعجله انجام ندهی. در این هفته بیشتر جنین های بیشتر از وقت مانده متولد می‌شوند. اما اگر این اتفاق نیفتاد به‌وسیلهٔ دارو دردهای زایمانی را ایجاد می‌کنند. مادرانی که به‌وسیلهٔ دارو فرزند خود را به دنیا آورده‌اند، به‌اندازهٔ مادرانی که درد خود به خود ایجاد شده است راضی و شاد از زایمان هستند

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

تمرینات هفته‌های آخر

این هفتهٔ آخر بارداری است ولی ممکن است یک یا دو هفتهٔ دیگر هم بارداری ادامه داشته باشد.  سعی کنید بیشتر استراحت  کنید تا برای تولد بچه آماده شوید. ورزش خفیف و ملایم می‌تواند درد و ناراحتی‌های شما را کاهش دهد
بهترین تمرین ورزشی ادامه دادن به تنفس‌های عمیق است.
اگر برای کاهش درد زایمان، می‌خواهید از تکنیک‌های آرامش‌بخش، ماساژ و یا هیپنوتیزم استفاده کنید، بهتر است مشورت با دکتر را به شروع درد زایمان موکول نکرده و قبل از آن با او مشورت کنید.
چنانچه قادر هستید، پیاده روی خود را تا قبل از موعد زایمان ادامه دهید زیرا موجب تقویت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظیم قند خون، تقویت قلب و ریه‌ها، تقویت روحیه و حس خوب ورزیدگی و نیرومندی در جسم و روح شما خواهد شد. مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب کنید که مکان‌هایی برای توقف و استراحت و دستشویی رفتن داشته باشد. اگر زود به زود خسته می‌شوید، چندین مسیر کوتاه را به‌جای یک مسیر بلند انتخاب کنید تا کمتر خسته شوید.

 

شیر دهی پس از زایمان

شیردهی موجب سوزاندن کالری اضافی در بدن شما می‌شود. شیردهی هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که موجب شادی و احساس خوب در شما می‌شود. شیردهی هزینه کمتری را برای شما به همراه دارد و از نظر اقتصادی به‌صرفه است. شیردهی علاوه بر انتقال مواد مغذی و آنتی‌بادی‌های مهم به بدن کودکتان، برای شما نیز فوایدی دارد. شیردهی پس از زایمان، موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که خونریزی رحم را کاهش می‌دهد و مرحله‌ترمیم بدنتان را سرعت می‌بخشد.

رژیم غذایی در بارداری

خوراکی های مفید برای افزایش شیر

سیر: سیر به خواص دارویی مشهور است و موجب تولید شیر می‌گردد اما باید در حد تعادل مصرف شود چرا که عده‌ای از مردم تحمل اندکی نسبت به مصرف آن دارند. بر اساس مطالعات انجام شده٬ نوزادانی که مادران آن‌ها در دوران شیردهی سیر مصرف می‌کنند٬ درک بهتری دارند و با ولع بیشتری شیر می‌خورند.

زنجبیل: برای درمان شیردهی کم مادران سودمند است.

بنشن‌ها و غلات: این مواد سابقه طولانی در تولید شیر دارند. مشهورترین غلات در این زمینه شامل جو دوسر٬ ارزن و برنج هستند. بنشن‌هایی که باید در رژیم غذایی مادر گنجانده شوند نیز شامل نخودچی و عدس هستند.

مغزها: مغزهایی مانند بادام در تولید شیر نقش دارند. مغزهای خام بر انواع نمک سود شده یا بو داده اولویت دارند.

چربی‌ها و روغن‌ها: هر نوع چربی که مادر مصرف می‌کند بر محتوای چربی شیر او تأثیر می‌گذارد. مطمئن شوید چربی‌های مضر مانند روغن هیدروژنه سبزیجات و اسیدهای چرب ترانس را از برنامه غذایی خود حذف کرده‌اید.

جو دوسر: جو دوسر یکی از مغذی‌ترین خوراکی‌هایی است که حاوی پروتئین٬ ویتامین٬ مواد معدنی و عناصر دیگری است که اعصاب را تغذیه کرده و متابولیسم چربی را تقویت می‌کنند و روحیه را بالا می‌برند. مصرف جو دوسر نیز یکی دیگر از روش‌های بالقوه تقویت ذخیره شیر مادر است. به عقیده برخی کارشناسان٬ جو دوسر موجب افزایش شیر مادر می‌شود چون سرشار از آهن بوده و آرام‌بخش است و با بسیاری از خوراکی‌های شیر ساز دیگر خواص مشترک دارد. جو دوسر همچنین دارای خاصیت ضد افسردگی و ضد اسپاسم (گرفتگی) بوده و تعریق را افزایش می‌دهد.

 

تمرینات ورزشی

ابتدا روی زمین دراز کشیده و زانوها را خم کرده و کف پاها را بر زمین بگذارید و دو دست را روی شکم قرار دهید.
تصویر
آن گاه تا عدد چهار بشمارید و از راه بینی، هوای تنفسی را وارد شش‌ها کنید.
سپس تا عدد شش بشمارید و هوای درون شش‌ها را از شکاف میان لب‌ها خارج کنید.
به هنگام خارج کردن هوا از ریه‌ها، عضلات شکم را نیز سفت کنید.

 

توصیه های مذهبی

تربیت فرزند، سرمایه گذاری بلند مدت

از حکیمی پرسیدند، تربیت از کی آغاز می‌شود جواب داد، بیست سال قبل از تولد و اگر این مدّت کافی نباشد باید به آن اضافه کرد.
تربیت کودک از همان لحظه تشکیل نطفه آغاز می‌شود.
پیامبر خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می‌فرمایند: فرزند صالح، ریحانه‌ای از ریاحین بهشت است.» الکافی؛ ج 6؛ ص 3
بدیهی است که پرورش چنین ریحانه‌ای که با ریاحین بهشتی برابری کند نیاز به مراقبتی والا و آماده سازی تمام شرایط –پیش از افشاندن بذر تا زمان به ثمر نشستن آن – دارد. در واقع تمام پیامبران الهی آمده‌اند تا همین یک هدف، یعنی پرورش انسانی که لایق جنت و لقای پروردگار باشد را تأکید نمایند.
در این میان، خانواده و والدین به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محمل‌های رشد و بالندگی کودک، نقش اساسی در سعادت یا شقاوت آینده او دارند.
امام صادق (علیه السّلام) می‌فرمایند: هر نوزادی به فطرت الهی به دنیا می‌آید؛ پس پدر و مادر، او را به دین یهود و نصرانی و زردشتی و یا دیگر ادیان گرایش می‌دهند.» وسایل‌الشیعه، ج 15، ص 125
بنابراین برای آنکه نسل‌های آینده، بنده باشند و بندگی کنند، والدین امروزی باید دست به تلاشی بزرگ بزنند.
به زبان ساده، در اسلام، فرزند، عین خود انسان است و هر چه که از صلاح و فساد در آینده او رقم بخورد عین صلاح و فسادی است که برای خود انسان رقم می‌خورد؛ بنابراین هر تلاشی برای به ثمر نشاندن «نسلی صالح» صورت می‌گیرد، عین تلاش برای اصلاح امور خود فرد خواهد بود.
اگر نیکی کنید؛ به خود نیکی کرده‌اید و اگر بدی نمایید؛ به خودتان بدی کرده‌اید.» الکافی؛ ج 2، ص 82

 

 

سبک زندگی

سیسمونی رسمی شیرین، اما در محاصره تجملات

امروزه تهیه سیسمونی به یک دغدغه بزرگ برای زنان باردار تبدیل شده است، طوری که مادربزرگ‌های کنونی دیگر مانند گذشته از نوه‌دار شدن به دلیل هزینه‌های زیاد سیسمونی‌های مجلل، ذوق و شوق گذشتگان را ندارند.
متأسفانه استفاده از سنت‌های قدیمی در تهیه سیسمونی‌ها بسیار کمرنگ شده است و به دلیل تجمل گرایی و چشم وهم چشمی دغدغه خرید سیسمونی گران قیمت، بسیار به چشم می‌خورد. بر این اساس، برخی زنان باردار بیش از اینکه به فکر سلامت خود و فرزندشان باشند، نگران تهیه سیسمونی و رقابت با دیگران در این زمینه هستند.
که این نگرانی نه تنها آرامش روانی مادر را برهم می‌زند بلکه روی جنین او نیز تأثیر گذار است.
بنابراین این تجمل گرایی در تهیه سیسمونی لطمه‌های زیادی به خانواده، خود فرد و جنین در رحم او می‌زند.
توصیه دین در این زمینه این است که در امور مادّی به کسانی که پایین‌تر از ما هستند، نگاه کنیم. این باعث آرامش روان و عزت نفس ما می‌شود و باعث می‌شود تا از زندگی خود رضایت داشته باشیم.
امام علی (ع) نیز در این رابطه دعوت به قناعت نموده و می‌فرمایند:
اگر صلاح در نفس را می‌خواهی، بر تو لازم است که به میانه روی و قناعت و ساده زیستی رفتار کنی.
پس با الگو گیری از زندگی ساده و بدون تجمل امامان و معصومین، زندگی را به کام خود و عزیزانمان تلخ نکنیم.

 

مادر > سه ماه سوم > هفته چهلم
1396/02/20
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی