h 2987
i 0
S 0

ماه سوم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
   •  جنگ قدرت نی نی کوچولو
   •  گاز گرفتن نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
  •  کنترل ادرار نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  وزن ایده آل نی نی کوچولو
  •  تغذیه با شیر مادر در سال دوم زندگی نی نی کوچولو
  •  نی نی کوچولوی خجالتی
  •  جلوگیری از بی نظمی و ریخت و پاش نی نی کوچولو
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  تب در کودکان
 •  توصیه های غذایی
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  پدر و مادر مهم ترین عوامل تربیتی

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

جنگ قدرت نی نی کوچولو

کودک در این سن شروع به مخالفت با شما می کند و به زودی "نه" تبدیل  به لغت مورد علاقه او می شود چون کودک متوجه شده است که شخصیتی مستقل از شما دارد و می تواند با خواسته های شما مخالفت کند. جنگ قدرت در این سن معمولا برای مسائلی مثل عوض کردن پوشک، مسواک زدن دندان ها، نشستن در کالسکه یا صندلی ماشین اتفاق می افتد. بهتر است در مواقعی که می توانید، عقب نشینی کنید و اجازه دهید که کودک به خواسته اش برسد. (مثلا کودک برای تعویض لباسی که کثیف شده است مقاومت می کند). 

گاز گرفتن نی نی کوچولو

در اینکه گاز گرفتن یک رفتار غیر اجتماعی است، شکی نیست. کودک نوپای شما هنوز کمی غیرمتمدن است! کودک 15 ماهه بیشتر به این دلیل گاز می گیرد که هنوز از مهارت های زبانی کافی برای بیان خواسته هایش برخوردار نیست.
برای اینکه گاز گرفتن تبدیل به یک عادت برای کودک نشود، می توانید از این راهکار استفاده کنید:  اول به سراغ کودکی که گاز گرفته شده است بروید و اطمینان حاصل کنید که حالش خوب است. خونسردی خود را با هر دو کودک حفظ کنید. با دادزدن یا تنبیه کودکی که گاز گرفته است، هیچ مشکلی حل نخواهد شد. از جمله کوتاه " گاز گرفتن، نه! " استفاده کنید و رویتان را از کودک برگردانید. دقت کنید تا متوجه شوید کودک بیشتر در چه مواقعی گاز می گیرد تا اگر امکان دارد، علت را برطرف کنید. هیچوقت سعی نکنید با گاز گرفتن کودک به او نشان دهید که گاز گرفتن چه قدر می تواند دردناک باشد. چون با این عمل به او نشان می دهید که گاز گرفتن در بعضی از موارد موجه است. 

رشد گفتاری نی نی کوچولو

اگر هنوز کودک نوپای شما شروع به حرف زدن نکرده است، نگران نباشید. بسیاری از کودکان، خصوصا پسرها، تا رسیدن به نیمه دوم یک سالگی، نمی توانند به خوبی حرف بزنند. در 15 ماهگی کودکتان بیشتر حرف های شما را می فهمد. به حرف زدن با کودک و خواندن داستان ادامه دهید. در 18 ماهگی کودک باید بتواند حداقل پانزده کلمه بیان کند.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

کودک نوپا اجزای بدن خود و برخی چیزهای داخل کتاب را می شناسد، می تواند صدای حیوانات را تقلید کند و اگر سعی کند می تواند لباس هایش را درآورد. او اشیای ساده را حمل می کند و برای والدین می آورد.
مفهوم «گربه ای بودن» را درک کرده است، یعنی می داند که عکس گربه، گربه اسباب بازی و گربه واقعی، همگی گربه اند.
در این مرحله والدین بایستی:
وظایف کوچک و ساده ای را برای تحریک ماجراجویی و حس کامیابی به او محول کنند. او را تشویق کنند تا در انجام کارهای کوچک روزانه مثل مرتب کردن و گذاشتن وسایل در جای شان، به آنها کمک کند.
به او کمک کنند تا با کنار هم گذاشتن سه یا چهار کلمه جملات ساده ای بسازد.
مفهوم مالکیت را به او بشناسانند، مثل «اون توپ داداشه، این توپ مال توئه».
اجازه دهند کودک تا جایی که می تواند به آنها کمک کند. وظایف ساده ای مثل مرتب کردن کاملا در حد توانایی کودک هست و احساس غرور او را تقویت می کند.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

کودک می تواند روی زانوانش خم شود و بدون کمک دیگران، بدنش را برای نشستن پایین آورد. او می تواند بایستد، چهار دست و پا از پله ها بالا رود و راه برود. قدم های او بلند، متزلزل و دارای طول و جهت نابرابر می باشد.
در این مرحله توصیه می شود والدین:
برای تشویق او به تمرین خم کردن باسن و زانو، یک صندلی ویژه که دسته داشته باشد و او را قادر سازد بدون افتادن، به تنهایی بنشیند، در اختیار او بگذارند.
برای جلوگیری از بروز هر حادثه ای، هنگام راه رفتن یا چهار دست و پا رفتن از پله ها، مراقب او باشند.
با استفاده از مهارت های مناسب، حداکثر آزادی حرکت را به او بدهند تا بتواند بدون خطر گردش کند.
برای وادار کردن او به انجام حرکات پا، یک توپ نرم بزرگ تهیه کنند و آن را با پا به طرف یکدیگر برانند.

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

کودک می تواند یک فنجان را بردارد و نگه دارد، از آن بنوشد و بدون اینکه مقدار زیادی از آن بریزد آن را به زمین بگذارد. او می تواند با قاشق غذا بخورد و بدون اینکه چیزی از آن بریزد آن را به دهان برساند.
او می تواند برجی با سه مکعب بسازد، سعی می کند صفحات کتاب را ورق بزند و برخی از لباس هایش را خودش به تن کند.
در این مرحله پیشنهاد می شود پدر و مادر:
با کودک در برج سازی از طریق روی هم چیدن مکعب های اسباب بازی، تمرین مستمری انجام دهند تا مهارت او را در این زمینه افزایش دهند. کودک نوپا اکنون می تواند سه مکعب را روی یکدیگر بگذارد.
کتاب هایی با اوراق ضخیم به او بدهد و به او نشان دهند چگونه آنها را ورق بزند.
هنگامی که کودک سعی می کند لباس بپوشد صبور باشند و به او یاد دهند چگونه جوراب، کفش و کلاه خود را بپوشد.

کنترل ادرار نی نی کوچولو

در این سن کودک کم کم وقت نیاز به تخلیه ادرار را احساس می کند. با این حال نمی تواند ادرار خود را به خوبی نگه دارد و باید آن را فورا رها کند.
در این مرحله:
والدین گاهی اوقات از کودک خود بپرسند آیا می خواهد به توالت برود. اگر پاسخ منفی بدهد، از «نه» گفتن او ناراحت نشوند. زیرا بیشتر اوقات همین پاسخ را می دهد.
اما تقریبا می توان مطمئن بود که درست می گوید.
کودک نمی تواند پس از جلب توجه والدین ادرار خود را به مدت طولانی نگه دارد، بنابراین با گشاده رویی از هرگونه بی اختیاری که اتفاق می افتد چشم پوشی کنند.

توصیه های مادرانه

وزن ایده آل نی نی کوچولو

شاید از خودتان بپرسید که آیا وزن فرزندتان ایده آل است؟ نگرانی هایی از این قبیل که فرزندم به اندازه کافی چاق نمی شود برای والدین طبیعی است، چون کودکان در ابتدای یک تا سه سالگی نسبتا کم غذا  می خورند و احتمالا فعالیت آن ها نسبت به کالری دریافتی شان بیشتر است. اگر هم در این خلال دچار یک بیماری ساده شوند، ممکن است مقداری وزن کم کنند. در این سن کمبود وزن به ندرت نشانه یک بیماری نهفته جدی است، اما اگر نگران هستید می توانید این موضوع را با پزشک فرزندتان در میان بگذارید.
چنانچه فرزندتان به نظر چاق می رسد و شما از این موضوع نگران هستید فراموش نکنید که اندام کودک هنوز در حال رشد است و به مرور با راه رفتن و دویدن، احتمال لاغر شدنش وجود دارد جهت تقویت عادات غذایی سالم در کودک، خوارکی های مغذی را جایگزین خوراکی های شیرین کنید و فرصت های بسیاری برای بازی های پر تحرک ایجاد نمایید. به جای آب میوه، مصرف میوه و نوشیدن آب را در کودک تشویق نمایید. حتی اگر فرزندتان دچار اضافه وزن می باشد، هرگز مقدار مصرف غذاهای سالم را در او محدود نکنید، مگر بنا به دستور پزشک، در غیر این صورت ممکن است مواد غذایی که بدن کودک در حال رشد به آن ها نیاز دارد را دریافت نکند.

تغذیه با شیر مادر در سال دوم زندگی نی نی کوچولو

برخی از پزشکان معتقدند که تغذیه با شیر مادر پس از یک سالگی بهتر است ادامه پیدا نکند، چون باعث وابستگی بیش از اندازه در کودک می شود، اما برخی دیگر اعتقاد دارند که این کار فواید بی شماری دارد. آن ها بر این عقیده می باشند که حتی اگر در حال حاضر کودک بیشترین مقدار مواد غذایی مورد نیاز خود را از غذاهای جامد دریافت می کند، اما شیر مادر کالری، ویتامین، آنزیم و مقاومت در برابر بیماری را در او تامین می کند و علاوه بر اینکه تغذیه از شیر مادر پس از دوازده ماهگی کودک را بیش از اندازه وابسته نمی کند بلکه پیوندی قوی ایجاد کرده که حمایت عاطفی لازم برای تشکیل اعتماد به نفس و عدم وابستگی را در کودک تامین می نماید.

نی نی کوچولوی خجالتی

اگر کودک شما خجالتی است، به او برچسب "خجالتی " نزنید. کودک شما ممکن است کمی دیرجوش باشد، اما بیشتر کودکان در این سن، خصوصا در موقعیت های جدید و ناآشنا کمی خجالتی هستند. البته اضطراب جدایی هم می تواند دلیلی برای این مسئله باشد. اگر کودکتان به طور کلی درون گرا به نظر می رسد به او عشق بی قید و شرط بیشتری بدهید و در موقعیت های اجتماعی که ممکن است برای او استرس زا باشد، درکش کنید. می توانید دستش را بگیرید و با گفتن جمله " چه قدر اینجا شلوغ است" به او نشان دهید که درکش می کنید. در چنین موقعیت هایی بدون فشار آوردن به کودک، به او فرصت دهید تا با محیط آشنا شود.

جلوگیری از بی نظمی و ریخت و پاش نی نی کوچولو

یک کودک نوپا همیشه از خودش ردپایی از ریخت و پاش به جا می گذارد. فرزند پانزده ماهه ی حواس پرت شما به سرعت یک اسباب بازی یا وسیله مورد علاقه اش را به محض دیدن وسیله جدیدی که نظرش را جلب کند رها می کند. یک راه برای جلوگیری از ریخت و پاش محدود کردن محوطه بازی کودک به وسیله حصارهای محافظتی می باشد. از کودک در جمع و جور کردن وسیله ها بعد از بازی کمک بگیرید. خودش به تنهایی در این سن قادر به انجام این کار نمی باشد و در واقع با کمک گرفتن از کودک تنها سعی در شکل دادن این مفهوم در او دارید. می توانید این کار را با آواز خواندن جذاب تر کنید.

مسائل شایع نی نی کوچولو

تب در کودکان

تب یا درجه حرارت بالاتر از دمای طبیعی بدن معمولا علامت یک عفونت است و به خودی خود یک بیماری به شمار نمی آید. تب یکی از راه های جنگیدن بدن با عفونت هاست. اگر تب مشکلی ایجاد نکند، درمان آن هم ضرورت ندارد هرچند با درمان تب معمولا بیمار احساس بسیار بهتری خواهد داشت. عفونت های ویروسی درمان اختصاصی ندارند. اگر تب بالا باشد یا ادامه دار شود، مراجعه به پزشک لازم خواهد بود.
توجه: کودکان کمتر از 3 ماه، باید برای هرگونه تبی به پزشک مراجعه کنند.

 

توجه: به یاد داشته باشید که دمای بدن ممکن است به دلیل لباس زیاد به تن داشتن، حمام داغ یا هوای بسیار گرم محیط بالا برود. حتما دمایی را که به آن مشکوک هستید، 30 تا 60 دقیقه بعد دوباره اندازه بگیرید.

توصیه های خانگی:

 •  هنگامی که کودک تان تب دارد، لباس سبک تنش کنید و با پتو او را نپوشانید.
 •  اگر کودک شروع به لرزیدن کند، تا پایان لرز لباس گرم به تن اش کنید، پس از پایان لرز لباس اش را کم کنید.
 •  اگر کودک ناخوش است یا دمای بدنش بالاست، هر 4 ساعت یک بار به او استامینوفن بدهید. بروفن را می توان به جای استامینوفن در کودکان بالای 6 ماه تجویز کرد.
 •  توجه: آسپرین در افراد زیر 20 سال نباید استفاده شود.
 •  اگر کودک داروی مسکن یا تب بر را استفراغ می کند، می توانید از شیاف استامینوفن به جای داروی خوراکی استفاده کنید.
 •  کودک را تشویق کنید مایعات فراوانی بنوشد.
 •  هر 4 ساعت دمای بدن کودک را اندازه گیری کنید و نیز هر زمان حس می کنید تب بیشتر شده، دمای بدن او را اندازه گیری کنید.

در موارد زیر به مرکز بهداشتی مراجعه کنید:

 •  کودک زیر 3 ماه دارد.
 •  کودک بیماری جدی دارد.
 •  کودک به نظر خیلی ناخوش می آید.
 •  کودک از سردرد شدید شکایت دارد.
 •  کودک توهم دارد یا گیج به نظر می رسد.
 •  دما بالای 39 درجه سانتی گراد مقعدی یا 5/38 درجه سانتی گراد دهانی است.
 •  تب بیش از 3 روز طول کشیده است.

 

توصیه های غذایی

 •  فرزندتان هر روز در حال کسب توانایی های جدید می باشد، از بای بای کردن تا نوشیدن از فنجان.   یکی از مواردی که هنوز یاد نگرفته است آداب و معاشرت سفره می باشد، نگران نباشید، زیرا برای تمیز غذا خوردن هنوز خیلی زود است. شما می توانید یک سفره  یا زیرانداز زیر او بیاندازید و به او یک قاشق مخصوص کودک که دسته کوتاه و پهن و سری با اندازه مناسب دارد بدهید و اجازه دهید خودش طرز استفاده از آن را یاد بگیرد. بهتر است شما تنها، شاهد یادگیری و کثیف کاری او باشید.
 •  علاوه بر استفاده از شیر مادر، 5 تا 6 بار در شبانه روز به کودک غذا بدهید به این صورت که ابتدا غذا و سپس شیر مادر داده شود.
 • غلاتی که کودک قدرت جویدن آن ها را دارد مانند برنج به صورت کته های مختلف مخلوط با سبزی ها، حبوبات و گوشت های نرم به او بدهید.
 • اگر کودک مبتلا به یبوست است در تهیه سوپ او، علاوه بر سبزی ها (سیب زمینی، هویج، کدو، فلفل سبز، سبزی های برگی و...) از برگه هلو، زرد آلو و آلو به مقدار کم استفاده کنید.
 • غذای کودک را تمیز و کاملا پخته تهیه کنید و پس از خنک کردن به او بدهید.

توصیه های مذهبی و تربیتی

پدر و مادر مهم ترین عوامل تربیتی

این پدر و مادر هستند که فرزند خود را تربیت می‌کنند و زمینه‌های تربیت صحیح او را فراهم می‌سازند ولی گاهی اوقات همین پدر و مادر خود یکی از موانع تربیتی به حساب می‌آیند.

در روایت می‌خوانیم:
هر نوزادی فطرتش فطرت خدایابی، و توحیدی است (عوالی اللئالی العزیزیه فی الاحادیث الدینیه، ج 1، ص 35) و اگر کسی از این فطرت منحرف شد، یک عامل انحرافی می‌تواند خانواده او باشد.
چشم و گوش کودک چون دریچه‌ای باز است می‌بیند و می‌شنود، ذهن کودک چون دوربین عکاسی است، که هرچه می‌بیند و می‌شنود و در آن منعکس شده و ثبت می‌گردد. بنابراین رفتار والدین به خصوص مادر تأثیر فراوانی بر روی کودکان دارد، اگر مادری ترسو باشد نمی‌تواند کودکی شجاع بپروراند و همچنین پدری اگر بخیل باشد نمی‌توان فرزندی باسخاوت تربیت کند.
در خانه‌ای اگر بین زن و شوهر محبت باشد، اگر عاطفه حکم‌فرما باشد، روی فرزندان خانه اثر می‌گذارد، و آن‌ها با محبت و باعاطفه می‌شوند؛ و اما اگر محبت در خانه نباشد و اختلافات اساسی بین زن و شوهر وجود داشته باشد، فرزندانی که در این خانه بزرگ شده‌اند بی‌عاطفه و بی‌محبت خواهند بود و از همسرداری چیزی نخواهند آموخت و بالاخره انسان‌های با کمالی نخواهند شد.


 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > پانزده ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی