h 3060
i 0
S 0

ماه چهارم نوپا

 •  رشد و تکامل نی نی کوچولو
  •  رشد اجتماعی نی نی کوچولو
  •  رشد گفتاری نی نی کوچولو
  •  رشد ذهنی نی نی کوچولو
  •  رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو
  •  رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو
  •  کنترل مدفوع نی نی کوچولو
 •  توصیه های مادرانه
  •  برنامه خواب نی نی کوچولو
  •  خداحافظی سخت
  •  زمان نگاه کردن تلویزیون توسط نی نی کوچولو
  •  برخورد درست و اصولی با کودک
  •  محیط امن بازی برای نی نی کوچولو
 •  مسائل شایع نی نی کوچولو
  •  دندان درآوردن
 •  توصیه های غذایی
  •  ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز کودک
 •  توصیه های مذهبی و تربیتی
  •  بازی کردن با کودک و تاثیر تربیتی آن

رشد و تکامل نی نی کوچولو

رشد اجتماعی نی نی کوچولو

در این زمان کودک بیشتر کمک می کند، هم در کارهای روزمره خانه و هم در پوشیدن و از تن درآوردن لباس های خود.
او نسبت به افراد خانواده، حیوانات خانگی و عروسک ها محبت نشان می دهد. او به بزرگسالان توجه و علاقه رو به افزایشی نشان می دهد و دوست دارد از آنها تقلید کند. او به گردهمایی های اجتماعی علاقه مند است. او در کنار یک کودک دیگر، ولی نه با او، بازی می کند.
در این مرحله:
می توان غریزه یاری گری او را با واگذار کردن کارهای کوچک روزانه به او تقویت کرد.
می توان اجازه داد بعضی از لباس هایش را خودش بپوشد، او می تواند جوراب هایش را بپوشد و کلاهش را به سر بگذارد.
بهتر است پدر و مادر هروقت می توانند او را با کودکان دیگر آشنا کنند. او به خاطر لذتی که از والدین کسب می کند، انگیزه لازم برای برقراری روابط دوستانه با دیگران را پیدا می کند.
همچنین پدر و مادر رفتار محبت آمیز با بستگان، کودکان دیگر، عروسک ها را تشویق کنند.
پدر و مادر باید محبت و توجه او را نسبت به دیگران، مثل خواهر و برادر، بستگان، یا اسباب بازی ها تحسین کنند.


 

رشد گفتاری نی نی کوچولو

کودک ممکن است دو یا سه کلمه بامعنی را به زبان بیاورد، ولی حتی قبل از گفتن آنها، وقتی والدین نام چند شیء ساده را به زبان می آورند، می شناسد. برخی کلمات را برعکس یاد می گیرد. برخی کلمات دیگر را ممکن است با شروع از ابتدای آنها بیاموزد. در حدود پانزده ماهگی او به تدریج شروع به گفتار نامفهوم خاص خودش می کند که رشته ای از صداهای نامفهوم ولی دارای تکیه، بالا و پایین بردن صدا، عبارت بندی، فعل و تک و توکی هم لغات واقعی است. اینها دوره تمریناتی برای سرهم کردن لغات واقعی هستند. او ممکن است یک عبارت کوتاه را که والدین غالبا به زبان می آورند مثل «وای خدا»، در موقعیت های مناسب تکرار کند.
کودک دو تا شش کلمه قابل تشخیص می گوید و کلمات زیاد دیگری را می فهمد. فرمان های ساده را می فهمد و اجرا می کند، مثلا در را ببند، کفش هایت را برایم بیاور. با علاقه به تصاویر کتاب نگاه می کند و به آنها دست می کشد.
در این مرحله:
اکنون که کودک تحرک بیشتری دارد، میزان فهم او بسیار فراتر از توانایی وی برای بیان خواسته هایش است. به عنوان مثال «مامان» ممکن است معنی زیادی داشته باشد، از جمله اینکه «مامان کمی آب به من بده». وقتی مادر متوجه شد منظور او چیست بگوید «مامان به تو آب می ده» و کلمه آب را دوباره تکرار کند. او به زودی خواهد گفت: «مامان آب».
پدر و مادر، کودک را با انواع صداها، مثل صدای حیوانات، وسایل نقلیه، و... آشنا کنند. او نسبت به صداها کاملا توجه دارد، بنابراین به آنها اشاره کنند: در جیرجیر می کند، شیر آب چیک چیک می کند، کاغذ خش خش می کند.
پدر و مادر تا می توانند برای کودک کتاب بخوانند، کتاب های مورد علاقه او را بارها با او مرور کنند و نام ها و اشیاء را تکرار کنند. به چیزهای آشنا اشاره کنند و نام آنها را بگویند. از او بخواهند نام ها را تکرار کند. وقتی آنها را به یاد می آورد خوشحالی خود را نشان دهند.
والدین همه چیزها و همه مکان ها را نام ببرند. رنگ، نرمی و زبری و سایر خصوصیات را به زبان آورند.
می توان هرگاه موقعیت مناسب بود عمل شمردن و استفاده از اعداد را انجام داد.

رشد ذهنی نی نی کوچولو

شناخت خلق و خوی نی نی کوچولو:

خلق و خوی کودک از زمانی که متولد می شود توسط شما پایه ریزی خواهد شد. 
شیوه ای که کودک 16 ماهه شما با دنیای پیرامونش ارتباط برقرار می کند، به شما می گوید که با افزایش سن، چگونه در موقعیت ها و مکان های مختلف و نسبت به افراد گوناگون  واکنش نشان خواهد داد.
کودک شما ممکن است به راحتی با تغییرات کنار بیاید و برای کنار آمدن با تغییرات به زمان و پیش زمینه نیاز داشته باشد. به رفتارهای کودک توجه کنید، هیچ کس بهتر از شما کودکتان را نمی شناسد. مثلا اگر کودکتان بعد از خواب بعداز ظهر خلق و خوی بهتری دارد، سعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید بعداز ظهرها او را بخوابانید.
با احترام به نیازهای کودک به او کمک می کنید تا راحت تر با دنیای اطرافش کنار بیاید.

رشد جابه جایی حرکتی نی نی کوچولو

در این زمان کودک شما به شدت شلخته و بی نظم است او این طرف و آن طرف می رود و با اسباب بازی هایش سرگرم است و زمانی که از یک اسباب بازی خسته شد آن را رها می کند و به سراغ اسباب بازی بعدی می رود. 

رشد مهارت های دستی نی نی کوچولو

در این زمان کودک روی زانوها و دستانش از پله ها  بالا خزیده و بسیار آهسته از پله پایین می آید. توانمندی و مهارت های دستی او افزایش یافته و ممكن است قادر باشد كه  یك مكعب را روی دیگری قرار دهد. 

کنترل مدفوع نی نی کوچولو

کودک پس از غذا خوردن، به علت بازتاب معدی_روده ای، مدفوع خود را تخلیه می کند. او هنوز آمادگی استفاده از لگن را ندارد ولی ممکن است بتوان بعد از غذا خوردن کودک، به موقع، نیاز او به دفع مدفوع را حدس زد و او را روی لگن نشاند.
در این مرحله:
هنوز برای کودک زود است شروع به یادگیری استفاده از لگن کند، ولی می توان او را به نشستن روی لگن عادت داد.
به محض اینکه کودک توانست به تنهایی بنشیند، می توان او را فقط بعد از غذا روی لگن نشاند.
هرگز نبایست کودک را بیش از چند دقیقه روی لگن باقی گذاشت و اگر حوصله اش سررفت به او اجازه داده شود که بلند شود.
اگر کودک موفق به دفع مدفوع شد، بهتر است والدین به او آفرین بگویند و اگر نشد چیزی نگویند.

توصیه های مادرانه

برنامه خواب نی نی کوچولو

اگر برای خواب شبانه کودک برنامه منظمی در نظر بگیرید و آن را اجرا کنید، دردسر کمتری برای خواباندن کودک خواهید داشت. یک برنامه مناسب که از نظر زمانی آن قدر طولانی باشد که کودک وارد مرحله آرمیدن شود. البته دقت کنید که این برنامه نباید به هیچ وجه آن قدر طولانی یا پیچیده باشد که شما را سردرگم کند یا امکان اجرای آن برای شخص دیگری به جای شما وجود نداشته باشد.
تمام مراحل این برنامه باید هر شب به یک ترتیب انجام شود. مثلا : یک میان وعده سبک، حمام کردن کودک یا شستشوی دست و صورت او، پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن دندان ها، خواندن یک کتاب و در نهایت در آغوش گرفتن کودک و بوسیدن او. شما باید مراحل قبل از خواب را با توجه به ویژگی های کودک خود برنامه ریزی کنید.

خداحافظی سخت

ممکن است به دنبال راه حلی باشید که در زمان اضطراب جدایی کودک، خداحافظی را برایش آسان کنید. ترک کردن مخفیانه، شاید به نظر برسد که از میزان دلهره در انجام این کار می کاهد، اما باعث افزایش اضطراب جدایی می شود. این موضوع باعث می شود که این فکر در ذهن او شکل بگیرد که ممکن است شما هر لحظه به طور ناگهانی ناپدید شوید و یک لحظه هم چشم از شما بر نمی دارد. همیشه وقتی می خواهید خانه را ترک کنید از او خداحافظی کنید، حتی اگر فرزندتان گریه کند.

زمان نگاه کردن تلویزیون توسط نی نی کوچولو

آیا واقعا تماشای تلویزیون برای کودکان نوپا مضر است؟ انجمن پزشکی کودکان امریکا توصیه می کند که کودکان تا پیش از 2 سالگی نباید تلویزیون ببینند و بهتر است والدین وقت کودک را با صحبت کردن، گوش دادن به موسیقی و بازی کردن پر کنند.  اما نگران نباشید چون تماشای گاه به گاه تلویزیون به کودک آسیبی نخواهد رساند.
به خاطر داشته باشید که نباید از تلویزیون به عنوان پرستار کودک استفاده کنید. در انتخاب برنامه هایی که کودک می بیند دقت کنید و برنامه هایی را انتخاب کنید که مخصوص کودکان ساخته شده اند و عاری از خشونت هستند.

برخورد درست و اصولی با کودک

کودکان نوپا حتی زمانی که کار نادرستی انجام می دهند بسیار دوست داشتنی و با مزه هستند. بنابراین ممکن است برای شما سخت باشد وقتی کودک کار اشتباهی انجام می دهد، به او نخندید اما لبخند شما این پیام را به کودک خواهد داد که برایتان مهم نیست اگر او این کار را دوباره تکرار کند. کودکان در این سن بسیاری از کلمات را که قادر به بیان آنها نیستند، می فهمند اما زبانی که برای آنها بسیار قابل درک است، همان زبان بدن است. اگر زمانی که به او می گویید "این کار را انجام نده" به او بخندید، حرف شما هیچ تاثیری در او نخواهد داشت.
وقتی کودک کاری انجام می دهد که مورد پسند شما نیست، دقت کنید که صورت و لحن صدایتان با آنچه می گویید همخوانی داشته باشد. داد نزنید اما از لحن کاملا جدی برای گفتن جمله مورد نظرتان استفاده کنید و هر بار که کودک همان کار را تکرار می کند با او برخورد کنید تا پیام روشنی به کودک ارسال کنید.

محیط امن بازی برای نی نی کوچولو

یکی از راه های تربیتی در کودکان نوپای غیر قابل کنترل جلوگیری از به وجود آمدن شرایطی است که نیاز به درگیری با او دارد. با اختصاص دادن حداقل یک قسمت از خانه به عنوان محیط امنی که فرزندتان می تواند در آن بازی کند، تعداد دفعاتی که ناچار به گفتن «نه» می شوید را کاهش دهید. ایجاد چنین محیطی در خانه همیشه آسان نیست به خصوص اگر کودک شما یک جستجوگر مصمم است که نسبت به همه چیز علاقه و کنجکاوی نشان می دهد، اما اگر می توانید حتماً فضای امنی برای او فراهم کنید. با این وجود همچنان بر او نظارت داشته باشید با این تفاوت که با دور از دسترس نگه داشتن وسایل تیز، شکستنی، گیاهان خانگی، کابل های برق و دو شاخه، سطل های زباله و اشیا وسوسه کننده دیگر خاطر شما آسوده تر خواهد بود.

مسائل شایع نی نی کوچولو

دندان درآوردن

درآمدن دندان ها می تواند برای بعضی از کودکان با ناراحتی همراه باشد و ممکن است بدون هیچ علامت هشداری روی دهد.
معمولا اولین دندان در 5 تا 6 ماهگی درمی آید. معمولا دندان های میانی پایین، اولین دندان هایی هستند که بیرون می آیند و اغلب با هم درمی آیند.
دندان های میانی بالا دندان های بعدی هستند و بین 6 تا 8 ماهگی در می آیند. دندان های پیشین کناری پایین و پس از آن پیشین بالا دندان های بعدی هستند که بین 7 تا 11 ماهگی در می آیند. دندان های کرسی معمولا تا پیش از 1 سالگی در نمی آیند. معمولا تا 30 ماهگی کودک تمام 20 دندان شیری خود را خواهد داشت. البته این تاریخ ها میانگین زمان درآمدن دندان ها هستند و بسیاری از کودکان در زمان های متفاوت و با ترتیبی متفاوت دندان درمی آورند.
بعضی از کودکان بیشتر فک ها را به هم می فشرند یا کمتر غذا می خورند چرا که احساس ناراحتی دارند.
افسانه های زیادی در مورد دندان درآوردن وجود دارد. کودکان به علت دندان درآوردن تب نمی کنند، بدحال نمی شوند. دندان ممکن است سربرآورد و دوباره «برگردد» یا چند روز طول بکشد تا از میان لثه سربرآورد. گاهی ممکن است لثه هنگام درآمدن دندان کمی خونریزی داشته باشد.
اگر درد واضح (کودک گریه می کند) روی هم فشردن لثه ها وجود داشته باشد، استفاده از مسکن برای 2 تا 3 روز می تواند به کودک کمک کند.
استفاده از مسکن بر روی لثه اغلب کمک کننده نیست. مالش دادن لثه با انگشت می تواند تا حدی آرام بخش باشد. برای اینکه از اثر آن مطمئن شوید این کار را امتحان کنید. واکنش کودک تان اثر بخشی این روش را نشان خواهد داد.
به جهت اینکه در مدت دندان درآوردن تمایل شیرخوار به گازگرفتن و مالیدن وسایل روی لثه اش بیشتر می شود شستشوی مکرر وسایل بازی و مراقبت بیشتر در مورد به دهان بردن وسایل توسط وی مانع از ایجاد اسهال می گردد.
استفاده از دندان گیر تمیز و شسته شده اغلب راهگشا است.

توصیه های غذایی

ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز کودک

ویتامین های محلول در چربی
ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین E ،A ،D و K است. یک کودک دو ساله به 300 میکروگرم ویتامین آ، 200 واحد بین الملل ویتامین د، 6 میلی گرم ویتامین E و 30 میکروگرم ویتامین K نیاز دارد. در صورت استفاده ی کودک 2 ساله از شیر، مشکلی در دریافت میزان کافی از ویتامین A و ویتامین D وجود ندارد.

یک فنجان شیرِ خامه گرفته شده حاوی 149 میکروگرم ویتامین A و 115 تا 124 واحد بین الملل ویتامین D  است. هویج، سیب زمینی شیرین و تخم مرغ منابع خوبی از ویتامین A محسوب می شوند، در حالیکه ویتامین D در ماست، ماهی سالمون و تخم مرغ وجود دارد.
توجه: البته براساس پروتکل کشوری از 15 روزگی تا حداقل 1 سالگی قطره A+D به میزان روزانه 25 قطره به کودکان داده می شود تا از عوارض ناشی از کمبود این ویتامین ها جلوگیری شود.
استفاده از روغن سبزیجات از جمله روغن گلرنگ، میوه کیوی و انبه می تواند به دریافت ویتامین E در کودکان کمک کند. بروکلی و اسفناج نیز منابع خوبی از ویتامین E و K به حساب می آیند.

ویتامین های B
ویتامین های گروه B شامل تیامین، نیاسین، ریبوفلاوین، فولات، اسیدپانتوتنیک، ویتامین B6 و ویتامین B12 است.
مصرف گوشت، مرغ، شیر، غلات، نان، تخم مرغ و سبزیجات به ویتامین B دریافتی در کودکان کمک می کنند. همچنین در صورت عدم مصرف کودک از فرآورده های حیوانی برای استفاده از مکمل های ویتامین B12  با پزشک مشورت کنید.

ویتامین C
میزان مورد نیاز ویتامین C برای کودک 2 ساله 15 میلی گرم است. یک عدد پرتغال 70 میلی گرم ویتامین C دارد. همچنین از سایر منابع خوب این ویتامین می توان به بروکلی، فلفل سبز و قرمز، نخود سبز، کیوی و طالبی اشاره کرد.

روی (Zinc)

روی (Zinc) برای سلامت و رشد مناسب کود‌ک‌تان و همچنین رشد و تقویت موها بسیار ضروری است.

بیشتر از 70 آنزیم برای اِعمال نقش خود در هضم و متابولیسم به روی (Zinc) وابسته هستند. بنابراین کودکانی که به میزان کافی زینک دریافت نمی‌کنند، به خوبی رشد نمی‌کنند.

مواد غذایی سرشار از روی:
جگر گوساله، گوشت گاو، عدس، نان کامل، زرده ی تخم مرغ، جوی دو سر، شاه ‌ماهی و ماهی روغنی یا قود

توصیه های مذهبی و تربیتی

بازی کردن با کودک و تاثیر تربیتی آن

یکى از روش ‏هاى مفید براى پرورش فکرى کودکان، بازى‏ ها و ورزش‏ هاى گروهى است. کودک هنگام بازى با والدین یا سایر افراد خانواده، از این که فرصت بیشترى را در کنار آن‌ها مى‏ گذراند، لذت مى ‏برد.
اسباب‏ بازى‏ هاى گران‌قیمت و فانتزى، تأثیرى بیشتر از اسباب‏ بازى‏ هاى معمولى در پرورش فکرى کودک ندارند. برخورد مثبت مادر و جواب به موقع به پیام‏ هاى کودک، مهم‌ترین عامل در پرورش فکرى اوست. بررسى‏ ها نشان مى‏ دهد، اگر والدین و کودک براى بازى یا انجام فعالیتى وقت بیشترى در کنار هم بگذرانند، والدین نیز به کمک کودک به رشد و کمالاتى دست مى‏ یابند.
هر چه بیشتر با فرزند خود بازى یا همراهى کنید، با روحیه و استعداد وى بهتر آشنا مى‏ شوید.

 

 

 

کودک > ۳۶۵روز سال دوم > شانزده ماهگی
1396/01/31
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی