h 4391
i 0
S 3

هفته اول بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  چرخه قاعدگی
 •  تغییرات مادر
  •  تغییرات تخمدانی
  •  تغییرات رحمی
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  آمادگی برای بارداری
  •  ترک سیگار و الکل
  •  کاهش استرس
  •  تعدیل وزن
  •  دوری از گرمای زیاد
  •  خواب کافی
  •  بالابردن استقامت بدنی
  •  ورزش در بارداری
  •  مصرف دارو در باداری
  •  مصرف گیاهان دارویی در بارداری
  •  مصرف اسیدفولیک و کاهش خطر نقص مادرزادی
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  اسیدفولیک در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  دعا برای فرزندار شدن
  •  استغفار باعث اولاد دار شدن
 •  سبک زندگی
  •  ازدواج دیر هنگام

تغییرات جنین

بارداری معمولاً 280 روز یا 40 هفته طول می کشد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران شیرین را می توان به سه "سه ماهه" بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته13 ، سه ماهه دوم از هفته 14 تا پایان هفته27 ، و سه ماهه سوم از هفته 28 تا آخر هفته 40 است که در این دوران کمی دیرتر یا زودتر مسافر کوچولوی شما به مقصد می رسد.
جالب است بدانید که تا دو هفته دیگر شما باردار نیستید!
همچنان که پوشش رحمی ریزش می کند و خونریزی ایجاد می شود، هورمون‌ها، تخمدان را برای آزادی تخمکی دیگر آماده می کنند.
اما چرا با وجود اینکه شما هنوز باردار نیستید این 2 هفته را جزء دوران بارداری محاسبه می کنند؟
از آنجا که لحظه دقیق پیوند تخمک و اسپرم (سلول‌های جنسی) مشخص نیست و زمانی که اسپرم وارد رحم می شود ممکن است چند روز طول بکشد تا لقاح صورت گیرد، بنابراین پزشکان مدت بارداری را 40 هفته در نظر می گیرند و زمان آن را از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) محاسبه می نمایند. یعنی شخصی ممکن است در روز 11 تخمک گذاری کند، شخص دیگری در روز 17، هیچ وقت امکان ندارد ما روز دقیق تخمک گذاری افراد را بدانیم. حتی نزدیکی هم مبنا نیست. چون ممکن است شما روز 12 رابطه داشته باشید و اسپرم‌ها سه روز در دستگاه تناسلی شما بمانند تا در روز 15 تخمک شما آزاد شود و لقاح صورت بگیرد. پس به طور قراردادی، در همه جای دنیا، هفته‌های بارداری را از اولین روز آخرین پریود حساب می کنند تا اعمالمان نظم داشته باشد.
اسپرم می‌ تواند به مدت 4 یا 5 روز زنده بماند در حالی که تخمک بیش از 24 ساعت توانایی زنده ماندن ندارد. بنابراین چند روز پیش از زمان تخمک‌گذاری وقت مناسب برای عملی کردن تصمیم خود است.

چرخه قاعدگی

چرخه‌ی قاعدگی تقریباً حدود 28 روز طول می کشد، اگر چه این زمان می تواند بین 24 تا 35 روز هم در برخی از خانم‌ها متغیر باشد. زمانی این چرخه شروع می شود که تخمک از تخمدان آزاد می شود) که به این مرحله تخمک گذاری می گویند) و به سمت لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) حرکت می کند، در واقع در همان محلی که اسپرم (در صورت  لقاح) به آن می رسد، باروری رخ می دهد. از این قسمت است که تخمک بارور شده از راه لوله‌های رحمی حرکت می کند و به سمت رحم می رود و در نهایت در رحم لانه گزینی (جایگزینی) انجام می شود. دیواره‌ی رحم ضخیم می شود تا برای پذیرش تخمک بارور شده مهیا شود. اگر لقاح رخ ندهد، لایه‌های پوشاننده‌ی دیواره‌ی رحم ریزش می کند و در نتیجه عروق دیواره‌ی رحمی خونریزی می کنند و قاعدگی رخ می دهد.

تغییرات مادر

تغییرات تخمدانی

هر ماه در یکی از تخمدان‌ها یک تخمک به تکامل رسیده و در زمان مقرر آزاد می گردد (تخمک گذاری) و در صورت مهیا بودن شرایط، لقاح صورت می گیرد.
بعد از تخمک گذاری، تخمدان شما مقدار زیادی پروژسترون (هورمون‌های زنانه) تولید خواهد کرد. هورمونی که رحم شما را آماده می کند تا از تخمک تازه بارور شده میزبانی کند؛ جایی که مسافر کوچولوی شما به مدت سی و هشت هفته یا بیشتر در آن جا زندگی خواهد کرد. تا هفته آینده سلول بارور شده شما بارها تقسیم خواهد شد، تا یک جنین انسانی تولید کند.

تغییرات رحمی

رحم اندام عجیبی است. رحم مانند گلابی کوچکی است که در حدود 70 گرم وزن و 10 میلی لیتر حجم دارد. در زمان حاملگی رحم کشیده و بزرگ می شود. در پایان حاملگی وزن رحم به یک کیلو و حجم آن به چیزی در حدود 5 تا 10 لیتر می رسد.
نکته: اگر این اولین حاملگی شما نباشد، رحم می تواند بزرگ‌تر هم بشود.
خوب شاید بپرسید که زمان تخمک‌گذاری را چگونه حدس بزنیم؟
کار چندان سختی نیست با استفاده از این روش می‌توانید حدود این زمان را بیابید؛ از زمان دوره قاعدگی بعدی خود عدد  12 یا 16 را کم کنید. عدد به ‌دست آمده زمان تخمک‌گذاری را مشخص می‌کند.
تغییرات جسمانی مشخصی در طی هفته‌ی اول بارداری رخ نمی دهد، اگرچه تغییرات درونی بسیاری در حال وقوع است.

 

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

آمادگی برای بارداری

قبل از هر کاری پیش پزشک بروید تا از آمادگی بدنتان برای پذیرش این نقش بزرگ مطمئن باشید. تست‌های مختلف از جمله پاپ اسمیر، معاینه پستان، معاینه لگنی، معاینه شکم، تست‌های غربالگری و آزمایش خون (برای بررسی آنتی بادی‌های خاص مانند CMV یا توکسوپلاسموز) را انجام دهید. اگر متوجه بیماری خاصی از قبیل پولیپ، کیست، کم‌کاری و پرکاری تیروئید و فیبروئید شدید، بهترین زمان برای درمان قبل از بارداری خواهد بود. حتماً حواستان به داروهایی که مصرف می‌کنید باشد. داروها روی جنین تأثیر می‌گذارد.

ترک سیگار و الکل

سیگار و الکل را کنار بگذارید. مصرف این دو ماده موجب نقص‌های مادرزادی، مشکلات کم ‌وزنی کودک و... می گردد.

کاهش استرس

کاهش استرس می تواند باعث افزایش احتمال باروری شود، پس باید استرس‌های روزانه را کم کنید.

 

تعدیل وزن

وزنتان را تعدیل کنید. اگر اضافه وزن دارید یا با لاغری شدید رو به رو هستید حتماً به فکر تنظیم وزن خود باشید. چرا که اضافه وزن زیاد و لاغری شدید می ‌تواند دوران بارداری سختی را برای شما رقم بزند.

دوری از گرمای زیاد

از گرمای زیاد دوری کنید، گرمای زیاد روی کیفیت عملکرد اسپرم‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش میزان آنها در بیضه‌ها می ‌شود.

خواب کافی

از این به بعد باید خواب کافی داشته باشید. 8 ساعت در روز بخوابید. اگر در خوابیدن مشکل دارید حتماً در این باره با پزشک صحبت کنید.

بالابردن استقامت بدنی

بارداری فشار بیشتری به بدن شما وارد می‌کند. بنابراین اگر از قبل از بارداری خود استقامت لازم بدنی را داشته‌اید، شروع خوبی برایتان خواهد بود.

ورزش در بارداری

در هفته اول بارداری، یک برنامه ورزشی متعادل، به اندازه یک رژیم غذایی متعادل برایتان ضروری است. ورزش‌های هوازی یا ایروبیک، ورزش‌های انعطاف پذیری و استقامت عضلانی برایتان مناسب خواهد بود.
به خاطر بسپارید که تمرکز حرکات ورزشی بر شکم و کمرتان برای بارداری شما بسیار مفید است. اگر چه بهتر است قبل از اقدام به هر کاری با پزشکتان مشورت کنید.

 

مصرف دارو در باداری

در مورد داروهای تجویز شده و یا داروهای آزادی که مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید، تا مبادا مصرف آن‌ها به بارداری سالمی که خواستار آن می باشید، لطمه‌ای وارد کند.

مصرف گیاهان دارویی در بارداری

اگر شما یا همسرتان برای درمان از گیاهان دارویی استفاده می کنید یا روش غذایی شما گیاه خواری است، شاید بهتر است که با مشورت پزشک خود، آن‌ها را برای مدتی کنار بگذارید.
نکته: تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان دارویی تاثیرات منفی روی اسپرم می گذارند.

مصرف اسیدفولیک و کاهش خطر نقص مادرزادی

استفاده از حداقل 0.4 میلی گرم اسید فولیک در روز، می تواند خطر ابتلا به نقص مغزی و جمجمه‌ای (آنانسفالی) و نقص نخاعی (اسپینا بیفیدا) را در نوزاد شما کاهش دهد.

رژیم غذایی در بارداری

اسیدفولیک در بارداری

زمانی که مادر بودن را تجربه می کنید زندگی‌تان دگرگون می شود و نیازهای تغذیه‌ای‌تان هم از این قاعده مستثنی نیستند. در این دوران، جنینی که در رحمتان شروع به رشد و تکامل می کند نیازهای تغذیه‌ای ویژه‌ای دارد که قرار است از طریق غذایی که شما می خورید تأمین شود. از طرف دیگر حضورش باعث می شود که نیاز خود شما هم به بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتر شود تا بتوانید سلامتی‌تان را حفظ کنید.
در این بخش همراه شما هستیم تا با ارائه توصیه‌های ضروری و مفید در زمینه رژیم غذایی بارداری، باعث افزایش ارتقای سطح سلامت شما و جنینتان شویم.
اسیدفولیک
یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها در زمان بارداری (اوایل و قبل از آن) اسیدفولیک است. اسیدفولیک که فولات نیز نامیده میشود، یکی از ویتامین‌های گروه B است.
کمبود اسیدفولیک باعث نقص لوله عصبی در جنین، خطر تولد نوزاد با وزن پایین و زایمان زودرس می شود.
نقص لوله عصبی عمدتاً در 28 روز اول بارداری ایجاد می ‌شود، زمانی که احتمال دارد مادر از بارداری خود بی‌اطلاع باشد. به همین دلیل مهم است که تمام زنان در سنین باروری به ویژه زنانی که قصد بارداری دارند اسیدفولیک کافی مصرف کنند. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC) توصیه می ‌کند که تمام زنان در سنین باروری روزانه 400 میکروگرم از این ویتامین دریافت کنند. مصرف مقدار کافی اسیدفولیک 3 ماه پیش از بارداری بسیار مهم است. مقدار توصیه شده در زمان بارداری 600 میکروگرم در روز است که 200 میکروگرم بیش از قبل از بارداری است.
منابع اسیدفولیک: سبزیجات برگ سبز مانند کلم و اسفناج، حبوبات، مغزها، آب پرتقال، جوانه گندم، سویا، بادام و بادام زمینی

تمرینات ورزشی

بسیاری از بانوان گمان می کنند بارداری به معنای بد شکل شدن حالت و فرم بدن و زایمان به معنای برای همیشه فاصله گرفتن از اندام زیبا و متناسب است و به همین جهت از بارداری و زایمان می ترسند.
بعضی از بانوان از اینکه باردار هستند، شرم می کنند و فکر می کنند، مردم با چشمی دیگر به آنان نگاه می کنند.
در کلیّه‌ی جوامع، بویژه در ایران نگاه مردم به زن باردار به عنوان موجودی قابل احترام است، موجودی که رنج بارداری را تحمّل می کند تا انسانی را به جامعه‌ی انسانی تقدیم کند؛ انسانی که می تواند از خدمتگزاران بشریّت و موجودی برای مباهات باشد. بنابراین نه تنها موردی برای شرمگین بودن وجود ندارد، بلکه دیده می شود که به سبب همین حرمت در مجامع عمومی به بانوان باردار؛ امتیازاتی داده می شود که خاص و عرف جامعه‌ی ماست.
در مورد تغییر فرم بدن، روشن است مادرانی که در طول بارداری و پس از فارغ شدن به خود زحمت نمی دهند تا با تمرینات ورزشی سبک، عضلات خود را به حالت اوّل برگردانند، باید در انتظار اندامی نامتناسب باشند و هدف ما در این بخش دادن دستورالعمل‌هایی ست تا مادران در طول دوران بارداری، روح و جسمی سالم و فارغ از آزردگی، و زایمانی آسان داشته باشند.
اما با توجه به همه‌ی فوائد گفته شده ممکن است ورزش برای برخی از افراد در این دوران مضر و یا حتی کشنده باشد. به عنوان مثال:
در افراد زیر ورزش توصیه نمی شود:

 •  سابقه سقط جنین داشته‌اید
 •  قبلاً یک زایمان زودرس داشته‌اید
 •  می دانید که این بار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارید
 •  می دانید که دچار عارضه پایین قرار گرفتن جفت هستید
 •  خونریزی واضح داشته‌اید
 •  در کمر یا مفاصل ران خود مشکل دارید
 •  از قبل، دچار یک مشکل پزشکی یا عارضه خاص بودید
 •  فشار خون بسیار بالا دارید
 •  احتمال دارد که چند قلو باردار باشید


 

توصیه های مذهبی

فرزندان، حاصل زندگی انسان‌ها هستند و تلاش بی وقفه برای به ثمر رساندن این «پاره‌های جگر»، امری است سرشتی و فطری که از جانب خدای متعال در محمل نورانی محبت پدرانه و مهر مادرانه، در وجود والدین به ودیعت گذاشته شده است.
در دنیای امروز و به ویژه در کشور خودمان شاهد آن هستیم که در سطوح مختلف، تلاش بی وقفه‌ای برای ارتقای سلامت جسمانی کودکان و  نوزادان در حال انجام است؛ اما متأسفانه به نظر می رسد که علی رغم این همت همه گیر، کمتر کسی به فکر آن است که برای ارتقای سطح سلامت روحانی و معنوی اطفال چاره‌ای بیاندیشد. به همین جهت است که می بینیم والدین در مورد  این موضوع که در دوران‌های مختلف زندگی فرزند خود – حتی قبل از انعقاد نطفه او – چه باید بخورند و چه باید بخورانند، اطلاعات گسترده‌ای دارند، اما از آن غافل هستند که اگر بهترین تغذیه و والاترین مراقبت جسمانی در فضایی غیر روحانی و در محملی غیر نورانی شکل بگیرد، هدف نهایی والدین یعنی پرورش نسلی صالح که «روشنی چشم» باشند، به انجام و سرانجام نخواهد رسید.
بنابراین به دلیل همین کم کاری در زمینه سلامت روحانی و معنوی تصمیم گرفته‌ایم تا مطالبی در قالب توصیه‌های مذهبی از دیدگاه دین مبین اسلام به زن باردار را به شما مادران بزرگوار ارائه دهیم و از آنجایی که این توصیه‌ها کارهای خوب و عبادی هستند و انجامش همیشه خوب است و برای انسان آرامش روانی و سلامت معنوی به همراه دارد و از آنجایی که خانم باردار که شرایط حساسی را می گذراند، اگر به این عبادات و اذکارمشغول شود آرامش دل پیدا می کند. این اعمال نه تنها بر روی جنین بلکه بر روی نسل‌های آینده نیز تأثیر خوب و مثبتی خواهد گذاشت.
خداوند می فرماید ذکرمن باعث آرامش است و وقتی مادر آرامش یافت در سلامت جسمی و روحی جنین تاثیر مستقیم دارد و انشاءالله فرزندی صالح وسالم به دنیا خواهد آمد.

دعا برای فرزندار شدن

شخصی خدمت امام صادق (ع) عرض کرد که اهل بیت من منقرض شده و فرزندی ندارم. حضرت فرمود از خداوند بخواه و در سجده بگو:
«رَبِّ هَبْ لِی مِن لَّدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاء رَبِّ لَا تَذَرْنِی فَرْدًا وَأَنتَ خَیْرُ الْوَارِثِینَ» راوی می گوید چنین کردم و خداوند به من فرزندانی داد و اسم آن‌ها را علی و حسین گذاشتم. (مکارم الاخلاق ص ۲۲۵)
روزی امام باقر (ع) به هشام دربانی (از یاران ثروتمند امام باقر علیه السلام) فرمود: می خواهی دعایی به تو یاد بدهم که صاحب فرزند شوی. دربان گفت: بله. پس حضرت فرمودند: در هر صبح و عصر
۱- هفتاد مرتبه «سبحان الله» بگو.
۲ -ده مرتبه «استغفر الله» بگو.
۳- دوباره ۹ مرتبه «سبحان الله» و یک مرتبه استغر الله.
۴ -و این آیات را بخوان: «اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ إِنَّهُ کاَنَ غَفَّارًا یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکمُ مِّدْرَارًا وَ یُمْدِدْکمُ بِأَمْوَالٍ وَ بَنِینَ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ جَنَّاتٍ وَ یجَعَل لَّکمُ‏ أَنهْارًا»
دربان این اذکار را خواند و صاحب فرزندان زیادی شد و کسی که این روایت را نقل کرده است می گوید من و همسرم به این روایت عمل کردیم و صاحب فرزند شدیم، و به دیگران که فرزند نداشتند یاد دادیم و آنها هم صاحب فرزند شدند. (بر گرفته از مستدرک الوسایل باب نکاح)
توصیه شده است تا زمانی که به نتیجه برسید هر روز به این روایت عمل کنید ان شاء الله به نتیجه می رسید.
یکی دیگر از توصیه‌ها این است که زن و شوهر هر دو، روزی ۱۰۰ مرتبه استغفر الله بگویند.

استغفار باعث اولاد دار شدن

مردی به امام محمد باقر (ع) عرض کرد: فدایت شوم. من ثروت فراوان دارم ولی فرزندی ندارم آیا چاره‌ای برایم هست که دارای فرزند شوم؟ آن حضرت فرمود: آری به مدت یک سال صد بار آخر هر شب استغفار کن و اگر شب آن را انجام ندادی در روز قضایش به جا بیاور زیرا خدای تعالی می فرمایند:
اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا یُرْسِلِ السَّمَاء عَلَیْکُم مِّدْرَارًا بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ (مصباح کفعمی حاشیه ص ۵۸)

سبک زندگی

ازدواج دیر هنگام

با توجه به مدرن شدن زندگی، شیوه و سبک زندگی ما به طور قابل توجهی تغییر یافته است.
عادات و روش‌هایی وارد زندگی ما شده که به نظر ما تأثیر چندانی بر سلامتمان ندارد. ولی این عادات نه تنها بر سلامت خود ما، بلکه بر سلامت نسلمان نیز تاثیرگذار است.
یکی از این عادات و روش‌ها ازدواج دیرهنگام است. که در حال حاضر امری مرسوم شده است.
سن ازدواج مخصوصاً سن ازدواج مادر نقش مهمی بر سلامت جنین او دارد.
با بالا رفتن سن ازدواج، سن باروری نیز به تأخیر می افتد.
این تأخیر تأثیر به سزایی در کیفیت باروری دارد.
چرا که با افزایش سن، سن تخمک نیز افزایش و کیفیت آن کاهش پیدا می کند و لذا جنینی که از تخمکی با کیفیت پایین حاصل می شود نیز کیفیت خوبی ندارد که منجر به سقط یا ناباروری می شود. بعلاوه با افزایش سن، تولید استروژن در تخمدانها نیز به مرور کاهش می یابد تا اینکه بعد از یائسگی متوقف ‌شود.
و بدین ترتیب با افزایش سن، احتمال باروری کاهش می یابد. از طرفی احتمال به دنیا آمدن نوزادان ناقص نیز بیشتر می شود.
سن مناسب مادر برای بارداری 35-18 سالگی است.


 

مادر > سه ماه اول > هفته اول
1396/02/06
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی