h 2559
i 0
S 0

هفته دوم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  حرکت مسافر کوچولو به سمت رحم
  •  تعیین جنسیت مسافر کوچولو
  •  رشد و تکثیر مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  نشانه‌های تخمک‌گذاری
   •  تغییر مایع سرویکس (دهانه رحم)
   •  افزایش دمای بدن
   •  درد در ناحیه شکمی
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  عقب افتادن عادت ماهانه
  •  یبوست
  •  تغییرات روحی و عاطفی (افسردگی‌های مقطعی)
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  ویتامین D در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  لحظه انعقاد نطفه
 •  سبک زندگی
  •  استرس و تاثیر آن بر باروری

تغییرات جنین

حرکت مسافر کوچولو به سمت رحم

طی این هفته، تخمک آزاد شده از تخمدان وارد لوله‌های رحمی می شود و در صورت وجود اسپرم و مهیا بودن شرایط، پیوند اسپرم و تخمک صورت می گیرد.
از این لحظه به بعد مسافر کوچولوی شما راهی سفری دور و دراز می شود. جنسیت مسافر کوچولو در همین ابتدا تعیین می شود هرچند ما در حال حاضر قادر به تشخیص آن نیستیم.

تعیین جنسیت مسافر کوچولو

کروموزوم‌های والدین که رشته‌هایی حاوی مواد ژنتیکی هستند با یکدیگر پیوند خورده و تخم (جنین آینده) شکل می گیرد و جنین خصوصیات پدر و مادر را از طریق آنها به ارث می‌برد.
هر انسانی 46 کروموزوم دارد که 23 کروموزوم را از مادر و 23 تای دیگر را از پدر می‌گیرد. هر تخمک دارای یک کروموزوم X و هر اسپرم دارای یک کروموزوم X  یا Y  است. ترکیب کروموزوم‌های X  و  y جنسیت جنین را مشخص می‌کند. اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حاوی X  باشد شما صاحب یک دختر می‌شوید و اگر با خودش کروموزم Y را حمل کند طبیعتاً مسافر کوچولوی شما پسر خواهد بود.

 

رشد و تکثیر مسافر کوچولو

مسافر کوچولو حرکت خود را از لوله رحمی به سمت رحم آغاز کرده و در حین حرکت شروع به تقسیم و تکثیر سلولی می کند در این هنگام مسافر شما یک توده سلولی است که دانشمندان آن را بلاستوسیت می نامند.
این توده سلولی به اندازه سر سوزن است و از 3 قسمتِ لایه درونی، لایه بیرونی و بخش مایع تشکیل شده است. لایه درونی به جنین تبدیل می شود. بخش مایع تبدیل به کیسه آب یا به اصطلاح پزشکی کیسه آمنیوتیک می شود و نقش حفاظتی را برای مسافر کوچولوی شما ایفا می کند. لایه بیرونی تبدیل به جفت می شود؛ جفت همان رابطی است که غذا و مواد حیاتی مورد نیاز جنین را تأمین می کند و مواد زاید جنین را دفع می نماید.

تغییرات مادر

قبل از این که جنین شما شروع به رشد کند یکسری تغییرات در بدن شما رخ می دهد. در روزهای آخر قاعدگی میزان استروژن و پروژسترون (هورمون‌های زنانه) خون افزایش می یابد.
این خون غنی از هورمون، باعث پرخونی و ضخیم شدن دیواره رحم می شود و سرتاسر رحم را جهت حمایت از تخمک بارور شده آماده می کند.
همزمان با این اتفاق، تخمدان تخمک رسیده را به درون لوله رحمی آزاد می کند. (تخمک گذاری)

نشانه‌های تخمک‌گذاری

تغییر مایع سرویکس (دهانه رحم)

ترشحات سرویکس که به توپ سفیدی شباهت دارند، نشانه‌ای برای این هستند که آیا شما نزدیک به زمان تخمک گذاری و یا در حال تخمک گذاری هستید. هر کسی می تواند نوع ترشحات سرویکس خود را بشناسد و همه خانم‌ها به یک شکل ترشح ندارند. معمولاً تخمک گذاری در روزی رخ می دهد که شما بیشترین مایع و خیسی را احساس کنید.

افزایش دمای بدن

یکی دیگر از نشانه‌های تخمک‌ گذاری افزایش دمای بدن است. شما می‌توانید در مقاطع زمانی بعد از قاعدگی با استفاده از دماسنج‌ دمای بدن خود را هر روز صبح بعد از خواب اندازه بگیرید. در زمان تخمک‌ گذاری دمای بدن حدود نیم درجه افزایش می‌یابد چرا که آزاد شدن تخمک منجر به افزایش هورمون پروژسترون در بدن می‌شود و این هورمون باعث افزایش دمای بدن شما می شود.
نکته: این افزایش دما حدود 24 ساعت بعد از تخمک گذاری رخ می دهد که در این زمان تخمک توانایی باروری خود را از دست داده است شما می توانید با اندازه گیری دمای بدن در ماه‌های متوالی زمان تقریبی تخمک گذاری خود را تشخیص داده و برای یک بارداری موفق در این زمان برنامه ریزی کنید.

درد در ناحیه شکمی

حدوداً ۲۰ درصد از خانم‌ها می‌توانند تخمک‌گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند که نشانه‌های آن می‌تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن‌های شدید و ناگهانی زیر شکم باشد. این حالت که به آن «میتل اشمرز» گفته می‌شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

عقب افتادن عادت ماهانه

اگر بیش از 10 روز قاعدگی شما به تأخیر افتاد احتمال بارداری وجود دارد ولی علامت قطعی بارداری نیست زیرا عوامل دیگری چون افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، استرس، اختلالات هورمونی، قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری و خستگی نیز می‌توانند در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد نمایند. البته توصیه می‌شود برای اطمینان آزمایش بارداری انجام دهید.
عجله نکنید  اگر تست بارداری را در اولین روزی که عادت ماهانه شما به تعویق افتاده است، انجام دهید، تا 10 درصد احتمال دارد جواب منفی کاذب دریافت کنید. در این صورت ممکن است فکر کنید که باردار نیستید و مراقبت‌های بارداری لازم را انجام نداده و در معرض مواد مضر قرار بگیرید. در این شرایط بهتر است احتمال دهید که باردار شده‌اید و تست را یک هفته بعد دوباره تکرار کنید.

یبوست

به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بارداری که عملکرد سیستم گوارش را کُند می‌کند، یبوست در بارداری امری رایج است. برای کاهش این عارضه، آب زیاد مصرف کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی فیبردار استفاده نمایید.

تغییرات روحی و عاطفی (افسردگی‌های مقطعی)

از علائم دیگر بارداری تغییرات احساسی و روانی و گاه احساس افسردگی است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود. نگران نباشید این حالات بیشتر در 3 ماهه اول بارداری مشاهده می‌شود که امری طبیعی است. سعی کنید با حضور در کنار خانواده و دوستان و ایجاد محیطی شاد از استرس‌های روحی خود بکاهید.

رژیم غذایی در بارداری

ویتامین D در بارداری

یکی دیگر از ویتامین‌هایی که در زمان بارداری نیاز به آن افزایش پیدا می کند ویتامین D است.
در این هفته به معرفیِ نقش این ویتامین در زنان باردار می پردازیم.
ویتامین D:
ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم دارد و از آنجایی که کلسیم در استخوان سازی و تشکیل دندان‌ها نقش دارد. بنابراین کمبود آن در برنامه تغذیه‌ای مادر باعث کمبود کلسیم، نقص استخوانی، مشکلات عضلانی و اختلال در تشکیل دندان‌های جنین می شود.
از طرفی وجود مقدار کافی این ویتامین نقش مهمی در قد و وزن مناسب مسافر کوچولوی شما در آینده خواهد داشت.
ویتامین D از طریق نور خورشید دریافت می‌شود. درنتیجه در مناطقی که خیلی آفتاب نباشد، حتماً باید از مکمل‌های ویتامین D استفاده شود.
کمبود ویتامین D: باعث فشارخون بالا در خانم باردار، احتمال مسمومیت بارداری، زایمان سخت، اختلال‌های تنفسی نوزاد
تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری مثل افزایش جریان و حجم خون به نوعی باعث کاهش غلظت مواد حیاتی مثل ویتامین D در بدن می شود.
در بارداری: میزان مورد نیاز ویتامین D برای یک خانم باردار حدود ۱۰ میلی‌گرم در روز است.
منابع ویتامین D: راه اصلی دریافت ویتامین D مواجهه با نور مستقیم آفتاب است.
حدود ۱۰۰ گرم تن، ۲ عدد زرده تخم‌مرغ، لبنیات، انواع ماهی‌‌های چرب

تمرینات ورزشی

ورزش در دوران بارداری علاوه براین که باعث آمادگی بیشتر زن باردار برای زایمان می گردد مزایا و فواید بسیار زیاد دیگری نیز دارد که لازم است قبل از شروع آموزشِ تمریناتِ ورزشی مناسب در دوران بارداری، با برخی از این فواید آشنا شویم:
فواید ورزش در دوران بارداری
به شما انرژی بیشتری می بخشد.
ناراحتی‌های حاملگی را کاهش می دهد.
افسردگی‌های دوران حاملگی را از بین می برد.
کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید.
باعث کاهش استرس و افزایش توانِ روحی شما می گردد.
به شما کمک می کند تا بعد از زایمان اندام خود را سریع‌تر به حالت طبیعی برگردانید.
ورزش مادر، باعث تقویت قلب نوزاد می گردد.
فعالیت ورزشی در این دوران همچنین باعث جلوگیری از واریس، کمردرد و دردهای عضلانی و مفصلی میشود.

توصیه های مذهبی

لحظه انعقاد نطفه

شرع مقدس و علوم روز دنیا به این نکته اشاره می کنند که سیستم فکری و حالات روانی پدر و مادر در حین انعقاد نطفه بر روحیات فرزند مؤثر خواهد بود. بنابراین در زمان انعقاد نطفه توصیه‌های فراوانی به زن و مرد شده است. از جمله این توصیه‌ها محیط مناسب و مست نبودن در زمان آمیزش است.
این توصیه‌ها علاوه بر اینکه از منظر دین تاکید شده است علم جدید نیز با تحقیق و بررسی‌های فراوان به نتایج موثری در این زمینه رسیده است.

 •  در حین آمیزش نباید هیچ یک از مرد و زن الکل مصرف کرده باشند؛ زیرا موجب کمبود ویتامین D می شود و در نتیجه استخوان بچه نرم می گردد.
 •  محققین معتقدند اگر طفل کم هوش پیدا کردید و توانستید در مورد پدر و مادر او اطلاعاتی بدست آورید، به این نتیجه خواهید رسید که یکی از والدین هنگام تشکیل نطفه مست بوده است.

همچنین محیط آمیزش مناسب باشد. برای مثال:

 •  روشن وسفید باشد و رنگ‌های روشن به کار برده شود.
 •  اجسام زشت و نفرت انگیز در محیط نباشد.

طبق روایتی، در زمان حضرت علی (ع) در یک خانواده، فرزند سیاه پوستی به دنیا می آید که با پدر و مادر چه از لحاظ چهره و چه از لحاظ رنگ پوست شباهتی نداشت، بعد از دعواهای بسیار بین این مادر و پدر و سوء ظن‌هایی که وجود داشت، وقتی برای حل دعوا پیش حضرت می روند، حضرت می فرمایند: آیا در آن اتاق که انعقاد نطفه انجام شده، عکس سیاهی وجود نداشته؟
گفتند: بله، امام (ع) فرمودند: «چون در هنگام انعقاد نطفه حواس و توجه مرد یا زن به آن عکس بوده است این توجه روی نطفه اثر گذاشته و پسر شما را سیاه چهره کرده است.»

 •  محیط اضطراب زا نباشد و باعث اضطراب نشود.

حضرت امام حسن مجتبی (ع) می فرماید: اگرموقع انعقاد نطفه دل آرام و بدون اضطراب باشد فرزند شبیه والدین می شود. (یعنی آرامش پدر ومادر را می گیرد.) (بحار، ج 40، ص 169)


 

سبک زندگی

استرس و تاثیر آن بر باروری

بدلیل سبک غلط زندگی، استرس و تنش‌های روحی زندگی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.
برخورد افراد در مواجهه با این فشارها و استرس‌ها متفاوت است. برخی با خونسردی و آرامش سعی در حل مشکلات خود می نمایند. ولی برخی دیگر به جای حل مشکل از آن فرار کرده و به روش‌های غلط روی می آورند. یکی از این روش‌ها مصرف سیگار است.
سیگار اثر منفی زیادی بر سلامت خود فرد، اطرافیان و باروری دارد. به طور کلی سیگار کشیدن زنان و مردان (هردو) تأثیر قابل توجهی روی باردار شدن خانم دارد.
تأثیر مواد شیمیایی موجود در سیگار روی باروری شامل موارد زیر است:

 • کاهش تعداد اسپرم‌ها و در نتیجه شانس کم باروری
 • کاهش حرکت و کیفیت اسپرم
 • کاهش خونرسانی به رحم و تخمدان‌ها
 • افزایش خطر بیماری‌های لوله‌های رحمی
 • بارداری خارج از رحم
 • افزایش احتمال سقط خود به خودی
 • تأخیر در رشد جنین داخل رحم
 • مشکلات سلامت شیرخواران
 • و مرگ ناگهانی شیرخوار
 • همچنین سیگار شانس موفقیت درمان‌های ناباروری را نیز کاهش می دهد.

این اثرات حتی زمانی که خود فرد سیگار نمی کشد ولی مکرراً در معرض دود سیگار قرار می گیرد نیز ایجاد می شود.
توجه: بررسی‌ها نشان داده است که ترک سیگار حداقل دو ماه قبل از درمان ناباروری احتمال موفقیت آن را افزایش می دهد.
حتی اگر سیگار قبل از شروع درمان قطع شود ممکن است تأثیر طولانی مدت آن روی تخمدان و اسپرم باقی بماند.
اگر زن یا شوهر سیگار می کشند و از مشکل ناباروری رنج می کشند مهمترین مسئلی که می تواند روی باروری آنان تأثیر بگذارد و آن را بهبود بخشد قطع سیگار است.
برای ترک سیگار و روش‌های مناسب آن با پزشک مشورت کنید.

مادر > سه ماه اول > هفته دوم
1396/02/06
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی