h 3616
i 0
S 0

هفته دوازدهم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تغییرات ظاهری مسافر کوچولو
  •  تکامل مغز
  •  قلب مسافر کوچولو
  •  رشد اندام‌های داخلی
  •  فعالیت مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  اضافه وزن بارداری
  •  سردردهای دوران بارداری
  •  ترشحات بارداری
  •  بزرگ شدن رحم
  •  رفع شدن تکرر ادرار
  •  سوزش معده
  •  تغییرات پوستی
  •  کم شدن خطر سقط جنین
  •  افزایش انرژی
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  گرفتگی بینی
  •  رعایت رژیم غذایی بارداری
  •  بهترین نوشیدنی دوران بارداری
  •  شروع کار غده هیپوفیز
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  نقش چربی در دوران بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  قاووت و تاثیر آن بر باروری
 •  سبک زندگی
  •  شیوع ناباروری در ایران

تغییرات جنین

تغییرات ظاهری مسافر کوچولو

در این هفته صورت او به صورت یک انسان کامل شباهت بیشتری دارد. چشم‌هایش که در ابتدا در دو طرف صورت او شکل گرفته بودند، به یکدیگر نزدیک تر شده‌اند و گوش‌های او در نزدیکی مکان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند.
سراسر پوست مسافر کوچولو به لمس کردن حساس است و هر نوع تماس باعث حرکت آن می شود.
اکنون اگر صورت مسافر کوچولو لمس شود، دهانش را باز می کند.
در این هفته ناخن‌های مسافر کوچولو از بستر ناخن شروع به رشد می کنند.
دهان مسافر کوچولو شروع به ترشح بزاق می کند.
در این هفته بخش سخت و استخوانی دهان کامل می شود. این صفحه دهان را از بینی جدا می کند وباعث می شود مسافر کوچولو همزمان غذا بخورد و نفس بکشد.
در این هفته عضلاتی که برای مکیدن لازم است رشد پیدا می کنند. به همین دلیل گونه‌های مسافر کوچولو چاق و صورتش گرد است. (او اکنون در حال مکیدن شصت خود است.)
در این زمان دست‌ها در جای اصلی خود قرار دارند. اما پاها هنوز هم نسبت به باقی بدن کوتاه‌تر هستند.

تکامل مغز

در این زمان مغز مسافر کوچولو در مقیاس کوچکتر همان ساختار زمان تولد را دارد.
بین هفته‌های 12 تا 18 دوران بحرانی رشد مغز کودک شما می باشد.

قلب مسافر کوچولو

قلب مسافر کوچولو 28 لیتر خون را در روز پمپ می کند. شاید این مقدار خیلی زیاد به نظر برسد اما گردش خون در جنین و در نوزادان بسیار زیاد است. برای نمونه قلب نوزاد تازه متولد شده 350 لیتر در روز خون پمپ می کند.

رشد اندام‌های داخلی

رشد تیروئید، لوزالمعده و کیسه صفرا در این هفته کامل خواهد شد.
در این زمان معده و روده مسافر کوچولو شروع به پیچ و تاب خوردن می کنند و به این ترتیب خود را برای هضم غذا آماده می کنند.
روده‌های مسافر کوچولوی شما، که آن قدر سریع رشد کرده‌اند شروع به مهاجرت می کنند و از بندناف وارد حفره شکمی می شوند.

فعالیت مسافر کوچولو

 بدن او 24 ساعت شبانه ‌روز در حال فعالیت است تا بتواند در موقع مقرر کودکی سالم به شما تحویل بدهد حرکات جنین اکنون واضح‌تر است بعضی از مادران در این زمان این حرکات را حس می کنند و بعضی دیگر هنوز قادر به درک این حرکات نیستند و این موضوع کاملاً طبیعی است.

تغییرات مادر

اضافه وزن بارداری

اکنون کم و بیش بین 1700-900 گرم اضافه وزن دارید. (اما هنوز هم نیازی به لباس های حاملگی ندارید) چنانچه پیش از بارداری سبک وزن بودید، اضافه وزنتان نیز کمتر از دیگر خانم ها خواهد بود.
حدود 90 درصد خانم ها دچار خط‌های بارداری بر سطح پوست می شوند، اگر پوستی نرم و انعطاف پذیر دارید و اضافه وزن شما یکنواخت و تدریجی است، کمتر چروک‌های پوست خواهید داشت.

سردردهای دوران بارداری

گاهی احساس سردرد می کنید. سردردهای دوره بارداری معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی، اضطراب و... است.

ترشحات بارداری

پوست آلت تناسلی نیز مانند پوست سایر قسمت‌های بدن مدام در حال تجدید شدن است یعنی سلول های آن پیر می شوند و می میرند و سلول های جوان جانشین آنها می گردند. ولی این تجدید پوست سلول‌ها، در طول بارداری تحت تأثیر هورمون‌های ترشح شده به وسیله تخمدان و جفت، شدت زیادی پیدا می کند و به تشکیل ماده‌ای سفید رنگ و چسبنده که کاملاً طبیعی است می انجامد. بنابراین نباید نگران شوید.
این ترشح سفید عادی نباید با ترشحاتی که معمولاً بیشتر هستند و رنگ متفاوتی دارند (زرد رنگ یا سبز) و همراه با خارش و سوزش موضعی که نشانه‌ای از یک عفونت هستند اشتباه گرفته شوند.

بزرگ شدن رحم

در انتهای هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جا نمی‌گیرد و می‌توانید آن را در پایین شکم خود احساس کنید.

رفع شدن تکرر ادرار

در این هفته احتمالاً فشار رحم از روی مثانه کم می‌شود و مشکل تکرر ادرار شما هم رفع خواهد شد.

سوزش معده

همچنین ممکن است شما سوزش معده را تجربه کرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را که معمولاً از پایین جناق سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می کند، احساس می کنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممکن است موجب شود که از غذا یا خواب خود لذت کافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر کم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار که مشکل را شدیدتر می کنند، می تواند کمک کننده باشد.

تغییرات پوستی

در این زمان ممکن است روی شکمتان از ناف تا زیر شکم یک خطر تیره رنگی ‌ببینید. نگران نباشید این خط پس از زایمان از بین خواهد رفت. البته ممکن است این خط بر روی بدن همه ایجاد نشود.

کم شدن خطر سقط جنین

همچنان که شما در حال پایان رساندن 3 ماهه اول بارداری هستید خطر سقط جنین بسیار بسیار کمتر شده است. به احتمال زیاد اکثر مشکلاتی که داشتید (تهوع، استفراغ، یبوست و...) یا بطور کامل برطرف می شود و یا اینکه بسیار کمتر خواهد شد.

افزایش انرژی

در این زمان انرژی شما در حال بازگشت است و روز به روز به آن افزوده خواهد شد. از لحاظ عاطفی نیز خلق و خوی شما بهتر خواهد شد.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

گرفتگی بینی

بارداری در تمام قسمت‌های بدن شما حتی روی بینی‌تان تأثیر می گذارد. هورمون‌های بارداری می تواند باعث گرفتگی بینی شود. اگر دچار گرفتگی شدید بینی در هنگام خواب می شوید، یک بخور روشن کنید. اسپری‌های نمکی هم در این شرایط می توانند مفید باشند ولی از داروهای آبریزش بینی یا سایر داروها استفاده نکنید و اگر در بینی خود احساس خشکی می کنید، آن را با مالیدن وازلین نرم نمایید.

رعایت رژیم غذایی بارداری

رژیم غذایی را تا حد امکان رعایت کنید تا اضافه وزن نداشته باشید. اضافه وزن ناراحتی پدید می آورد و ترک های پوستی را بیشتر می کند، از سوی دیگر پس از تولد کودک مشکلات بسیاری برای کاهش وزن خواهید داشت.

بهترین نوشیدنی دوران بارداری

آب سیب خالص (بدون افزودن قند و مواد نگهدارنده) بهترین نوشیدنی دوره بارداری است.
یک فنجان آب سیب منبعی خوب برای آهن، پتاسیم و منیزیم است.

شروع کار غده هیپوفیز

در این زمان، غده هیپوفیز شروع به کار می کند. بنابراین از استعمال هر گونه الکل، توتون، تنباکو و مواد مخدر خودداری نمایید چراکه اثرات زیان باری بر روی کودک شما می گذارد.

رژیم غذایی در بارداری

نقش چربی در دوران بارداری

چرا لازم است؟
چربی‌ها منبع انرژی ‌زای بسیار مهمی هستند و به شما در سوخت و ساز ویتامین‌های A ،D ،E ،K کمک می‌کنند. چربی‌ها کالری بسیار زیادی دارند، بنابراین از آن‌ها بیش از ⅓ مصرف روزانه‌تان استفاده نکنید.
می‌توانید هر یک از مواد غذایی زیر را مصرف کنید:
¼ پیمانه پنیر، ۲ قاشق غذا خوری کره بادام زمینی، ¾ پیمانه سالاد تن ماهی، ۲ قاشق غذا خوری پنیر پارمزان، ۱ قاشق غذا خوری سس مایونز، حدود نصف فنجان گوشت کم چرب، یک عدد تخم مرغ یا زرده تخم مرغ، نصف آواکادو کوچک، ۱ قاشق غذا خوری کره.
هنگام آشپزی همواره از چربی اشباع نشده مفید استفاده کنید که شامل روغن زیتون، کانولا و بادام زمینی می باشد. از مصرف چربی اشباع شده‌ی موجود در گوشت، محصولات لبنی و نیز نارگیل و هسته خرما خودداری کنید.

تمرینات ورزشی

روی زمین بنشینید و زانوها را از یکدیگر باز کرده و کناره‌ی پاها را بر زمین بگذارید.
انگشتان پا را در همان حال که نشسته‌اید با دو دست بگیرید و در حالی که از حرکت کف پاها جلوگیری می کنید، زانوها را اول بالا آورده و بعد تا حد امکان پایین ببرید به نوعی که با زمین تماس پیدا کند.
این حرکت را بیست بار انجام دهید.
فایده‌ی این حرکت، کشش و نرمی عضلات کشاله‌ی ران و عضلات قسمت تحتانی بدن است.
تصویر

توصیه های مذهبی

قاووت و تاثیر آن بر باروری

خوردن قاووت به پدر و مادر توصیه شده است:
الف) خوردن قاووت توسط والدین موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی و سبک مغزی و نادانی در او می شود.
ب) خوراندن قاووت به کودک جهت تقویت و رویاندن گوشت و محکم کردن استخوان بسیار مفید است.
در روایت آمده است، مردی به امام صادق (ع) عرض کرد: ای پسر رسول خدا، فرزندی به دنیا می آید که در او ضعف و سبک سری است. حضرت فرموند: چرا قاووت نمی خوری؟ آن را بخور و خانواده‌ات را هم به ان سفارش کن. به درستی که قاووت، گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند و فرزندی از تو به دنیا نمی آید مگر اینکه قوی باشد.

سبک زندگی

شیوع ناباروری در ایران

میزان ناباروری در کشور ما به میزان سال‌های گذشته و در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالاست، آمارها نشان می‌دهند که نرخ ناباروری در کل کشور 20.2 درصد است که با میانگین جهانی که 12 تا 15 درصد است فاصله زیادی دارد، هرچند از لحاظ پیشرفت علم پزشکی و در درمان ناباروری، ایران جزو کشورهای پیشگام بوده و متخصصان روش‌های متنوعی را در این خصوص ابداع نموده و با موفقیت هم مواجه بوده‌اند ولی هزینه‌های درمانی ناباروری در حال حاضر بسیار بالا بوده و مشمول انواع بیمه‌ها نیز نیست.

طبق نظر کارشناسان ازدواج دیرهنگام، تمایل به تأخیر در فرزندآوری و استفاده از روش‌های پیشگیری از حاملگی به مدت طولانی می‌تواند موجب ناباروری شود.
به همین دلیل هرچه بارداری و زایمان زودتر اتفاق بیتفد، احتمال نازایی ثانویه، سرطان‌های تخمدان و پستان، یائسگی زودرس و عوارض مربوط به آن از قبیل پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و... کمتر خواهد شد.


مادر > سه ماه اول > هفته دوازدهم
1396/02/10
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی