h 2256
i 0
S 3

هفته بیست و پنجم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  گوش های تیز مسافر کوچولو
  •  گونه های قرمز مسافر کوچولو
  •  تشکیل دماغ مسافر کوچولو
  •  تکمیل ساختار استخوان و دندان مسافر کوچولو
  •  اولین واکنش های مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  موهای براق تر
  •  تحرک و ورزش
  •  آزمایش های روتین این هفته
  •  تنفس سخت تر
 •  مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)
  •  مراقب اضافه وزن باشید
  •  نکات قابل توجه
 •  تغذیه در بارداری
  •  گوشت در بارداری
 •  تمرین ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
 •  سبک زندگی
  •  بهشت کوچک من و همسرم

تغییرات جنین

گوش های تیز مسافر کوچولو

مسافر کوچولوی شما هرروز فعال تر شده و بیشتر شیطنت می کند. گوش هایش تیز تر شده و بیشتر به صداهای اطرافش دقت می کند.حتما تاکنون برایش اسم انتخاب کرده اید. اسمش را صدا کنید برایش قصه بگویید با او حرف بزنید واز احساس خودتان و اینکه چقدر مشتاق به دنیا آمدنش هستید بگویید.

گونه های قرمز مسافر کوچولو

کم کم موهای سرو صورتش رنگ می گیرند . صورت چروکیده اش نیز  رفته رفته با افزایش تجمع چربی صاف تر می شود. کوچک ترین رگهای خونی (مویرگ ) کم کم زیر پوستش رشد می کند. با پرخون شدن این مویرگ ها صورت مسافر کوچولو قرمز یا صورتی می شود.

تشکیل دماغ مسافر کوچولو

دستگاه تنفسی اش هنوز تکمیل نشده و در حال تکامل است. به مرور سوراخ های بینی اش نیز باز شده و می تواند نفس بکشد. هنوز به اندازه کافی در رحم آزادی عمل دارد و میتواند دست هایش را مشت کند. 

تکمیل ساختار استخوان و دندان مسافر کوچولو

تا پایان این هفته تقریبا تمام ساختار استخوانی مسافر کوچولو تکمیل شده اند هرچند هنوز محکم نشده وحالت غضروفی دارند. به مرور استخوان ها سخت می شوند .در این هفته مطمئنا لگد ها و مشت های بسیاری از مسافر کوچولو می خورید در این هفته قدرت مشت او حتی از یک نوزاد نیز بیشتر است.
ناخن های دست و پای کودک به تدریج بلند تر می شود انها از بستر ناخن رشد کرده و کم کم سطح ناخن های کودک را تشکیل می دهند. دراین ماه جوانه های دندان های دائمی کودک در بالای لثه ها وپشت دندان ها جای می گیرند.

اولین واکنش های مسافر کوچولو

در این مرحله جنین واکنش های لازم برای زندگی بیرون از بدن مادر را می آموزد. یکی از این واکنش ها مکیدن است. لب ها و دهان کودک بسیار حساس اند و اگر دست کودک در مقابل دهانش قرار بگیرد انگشتانش را خواهد مکید.

تغییرات مادر

موهای براق تر

از این هفته به بعد به دلیل رشد موهای مسافر کوچولو موهای شما نیز براق و پرتر می شود. همچنین ممکن است موهای بدن تان نیز کلفت تر به نظر برسند. البته این موها ظرف چند هفته پس از زایمان می ریزند.

تحرک و ورزش

دیگر راه رفتن تان مثل سابق نیست و مثل کودکان نوپا به سختی راه می روید. به ورزش خود ادامه دهید اما هر وقت حین ورزش احساس کردید خسته اید ورزش را قطع کنید و یا هرگاه احساس سرگیجه یا غش و ضعف داشتید ادامه ندهید. عادت به پشت خوابیدن تان را ترک کنید ومصرف مایعات تان را افزایش دهید. همچنین از ورزش هایی که ممکن است تعادل بدنی نداشته باشید خودداری کنید.

آزمایش های روتین این هفته

با انجام آزمایش غربالگری گلوكز در فاصله هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم، ممكن است بطور همزمان برای شما آزمایش كم خونی هم تجویز شود. هرچند حجم خون شما در طول حاملگی به شدت افزایش می یابد اما ممكن است تعداد گلبولهای قرمز خون شما به اندازه كافی افزایش نیافته باشد. گاهی اوقات این عارضه را «كم خونی فیزیولوژیك» می نامند كه در سه ماهه دوم و سوم حاملگی معمول است. در صورتی كه آزمایش خون شما حاكی از كم خونی واقعی باشد باید از آهن و مكمل های غذایی استفاده كنید.

تنفس سخت تر

طی این ماه با افزایش وزن جنین شکم بزرگ تر می شود و رفته رفته به قفسه سینه فشار می آورد. معمولا در این حالت مادر با کوچک ترین فعالیتی به نفس نفس می افتد. این نفس نفس زدن ها به خاطر تنگ شدن جای ریه هاست و ریه ها جای کمتری برای باز شدن دارند اما با رشد جنین گنجایش ریه مادری بیشتر نیز می شود و خون جاری در ریه ها بیشتر از حد معمول است تا بتواند اکسیژن مورد نیاز مادر وجنین را تامین کند.

مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)

مراقب اضافه وزن باشید

با وجود اینکه باید تغذیه کافی داشته باشید اما باید از اضافه وزن نیز جلوگیری کنید درصورتی که پزشک در مورد اضافه وزن به شما هشدار داد حتی الامکان از مصرف شیرینی جات و غذاهای چرب خودداری کنید.خودرا گرسنه نگه ندارید ولی در عین حال از مصرف شیرینی جات خودداری کنید بهتر است بیشتر میوه و مواد مغذی مصرف کنید.برای کاهش سوءهاضمه وعده های غذایی خودرا زیاد وحجم ان را کم کنیدو غذاهای سرخ کرده و پر ادویه را که هضم شان سخت است کمتر مصرف کنید

نکات قابل توجه

به اندازه کافی آب و مایعات استفاده کنید تا بدن تان دچار کمبود آب نشود با این کار ورم دست وپاهایتان نیز کمتر میشود.از طرفی با مصرف  آب و آبمیوه های سرشار از ویتامین c مانع عفونت مجاری  ادراری می شوید دستشویی خودرا نگه ندارید و بهداشت رانیز به دقت رعایت کنید.
از جهیدن و بی هوا پریدن خودداری کنید وسعی کنید با متانت تمام راه بروید.
در اثر هورمون های بارداری عضلات و رباط های بدن تان سست می شوند وممکن است دچار کمردرد و پا درد شوید برای کاهش درد میتوانید دوش آب گرم بگیرید یا از همسر خود بخواهید بدنتان را ماساژ دهد.
  به بهداشت دهان و دندان خود بسیار اهمیت دهید و به موقع مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید.

 

تغذیه در بارداری

گوشت در بارداری

موقع خرید گوشت باید خیلی دقت کنید. محصولات فریز شده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری‌های آن کشته شود و موقع پخت حتماً انواع گوشت را کامل بپزید. این گوشت‌ها ممکن است آلوده به توکسوپلاسموز باشند. توکسوپلاسموز انگلی است که موجب یک نوع عفونت می‌شود و با اینکه نادر است اما ممکن است موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی شود.

تمرین ورزشی

ابتدا روی دو زانو بر زمین بنشینید و حال دو دست را بر زمین بگذارید، سطح پشت را افقی کرده، زانوها را کمی از یکدیگر باز بگذارید، در این حالت، شکم به طرف پایین قرار می گیرد. اکنون با بالا کشیدن سر، کمر را گود کنید، بدین ترتیب عضلات پشت کشیده می شود. با این حرکت، نفس عمیق بکشید و ریه ها را از هوا پر کنید. حال سر را پایین آورده و به پشت خمیدگی بدهید و بازدم کنید.
این تمرین باعث تقویت عضلات کمر و باسن می شود و کوفتگی عضلات را از بین می برد.
تصویر

توصیه های مذهبی

 ازماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره انعام را بر بادام بخوانید وسپس آن را بخورید و این کار را تا چهل روز ادامه دهید.
خواندن اذان واقامه و نماز شب را فراموش نکنید.
روزهای دوشنبه سوره نحل و روزهای پنجشنبه و جمعه سوره یس و تبارک و درتمام ماههای هفتم وهشتم و نهم سوره نور را قرائت کنید.
درنماز یومیه سوره قدر و توحید را بخوانید.
روزی 140 مرتبه صلوات بفرستید.
ازخوردن خربزه بعد از هرغذا کوتاهی نکنید اما قبل و بعد از آن آب میل نکنید.
هرروزبریک عدد (به) سوره یس بخوانید و آن راناشتا بخورید.
همچنین ازماه هفتم به بعد پنج سوره قرآن را که با تسبیح شروع می شود تلاوت کنید که عبارتند از: حدید,حشر,صف,جمعه و تغابن.

 

سبک زندگی

بهشت کوچک من و همسرم

علاوه بر این که زن و مرد مایه آرامش یکدیگر هستند خانه نیزباید محل شادی و تفریح آنها باشد. محیط خانه باید به دور از هرگونه استرس و ناراحتی وسرشار از امید و نشاط باشد. جو حاکم بر خانه باید به گونه ای باشد که مرد در طول روز، منتظر باشد تا به خانه رفته و خستگی، بی نشاطی، غم و اندوهش را در خانه رفع کند.  زن باید پیش از همسر در منزل بوده ومنتظر شوهر باشد تا در بزند و او در را روی شوهر باز کند و خستگی و بی نشاطی و اندوهش را با یک نگاه یا لبخند رفع کند. از این جهت پیغمبر اکرم (ص) می فرمود:
«ما استفاد امرء مسلم فائده بعد الاسلام افضل من زوجه مسلمه تسره اذا نظر الیها»[1]
پيامبر( ص) فرمود: مرد مسلمان فائده‏اى بعد از اسلام بالاتر از همسر مسلمان خود نبرده است كه با نگاه به او شادمان بشود.
زن و مرد باید با شوخی وخنده، فضای خانه را سرشار از انرژی کنند؛ از باهم بودن لذت ببرند و این انرژی را به فرزندان خود نیز منتقل کنند. چنین فضای شاد و پر نشاطی ، بستری مناسب برای تربیت فرزند ایجاد می کند.
از طرفی اگر محیط خانه متشنج و پر استرس باشد، نه تنها پدر و مادر بلکه فرزندان نیز انگیزه و امید خود را از دست داده و از خانه فراری خواهند بود. که خود عوارض جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت.
[1]وسائل الشيعه جلد 14 صفحه‏ى 23

 

مادر > سه ماه دوم > هفته بیست و پنجم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی