h 1963
i 0
S 3

هفته بیست و چهارم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  مسافر کوچولو، لاغر و خمیده
  •  تکامل مغز و حواس مسافر کوچولو
  •  تکامل ریه و سورفاکتانت
  •  پوست نازک و چروکیده
  •  رشد استخوان ها و افزایش وزن
 •  تغییرات مادر
  •  چشمان خشک و حساس در برابر نور
  •  تست غربالگری گلوکز
  •  مراقب زنگ خطر های زایمان باشید
  •  افزایش وزن و عوارض آن
 •  مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)
  •  اسهال عفونی
  •  به پهلو بخوابید
  •  خارش پوست
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  پنیر نرم در بارداری
 •  تمرین ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  زیارت و شرکت در مجالس اهل بیت(علیهم السّلام)
 •  سبک زندگی
  •  تکریم مادر و تربیت فرزند

تغییرات جنین

مسافر کوچولو، لاغر و خمیده

مسافر کوچولوی شما به سرعت در حال رشد است. قد او بلند شده به همین دلیل در رحم شما به صورت خمیده قرار گرفته است. هنوز کمی لاغر است ولی با افزایش توده چربی زیر پوستی بهتر می شود.

تکامل مغز و حواس مسافر کوچولو

مغز با سرعت زیادی رشد می کند و اندام های چشایی او در حال تکامل اند. در طی این هفته تبادلات مغزی و حس ها فعال می شوند و به تدریج چین خوردگی های سطحی مغز رشد و نمو پیدا می کنند. قدرت تشخیص مسافر کوچولو تقریبا کامل شده است و می تواند تشخیص دهد که داخل شکم شما کدام طرف سمت بالا می باشد. گوش داخلی که کنترل تعادل بدن را برعهده دارد تکامل یافته است؛ بنابراین کودک می تواند وارونه شود و یا به سمت چپ و راست برود.

تکامل ریه و سورفاکتانت

 روند تکامل در ریه نیز به خوبی در حال پیشروی است و سلول هایی شروع به تولید سورفاکتانت کرده اند. سورفاکتانت ماده ای است که در هنگام تنفس باعث می شود کیسه های هوایی به راحتی باز و بسته شوند و به هم نچسبند. 

پوست نازک و چروکیده

بافت های پوستی و اسکلت به ضخیم تر شدن و قوی تر شدن ادامه می دهند. پوست او اکنون پر چین و چروک است. هنگامی که بافت چربی بیشتری زیر پوست قرار گیرد و ماهیچه ها بیشتر رشد کنند سطح پوست صاف تر می شود. علاوه بر چروکیدگی، پوست بسیار نازک است. بنابراین اگر بتوانید او را ببینید، به راحتی استخوان ها، اندام ها و رگ های خونی او را که زیر پوست قرار دارد می بینید. 

رشد استخوان ها و افزایش وزن

کم کم ستون فقرات ومفاصل و رباط های اونیز شکل گرفته اند. بیشتر سنگینی جنین در این ماه به رشد ماهیچه هاو استخوان بستگی دارد و به سبب رشد اندام ها و بافت های بدن وزن او افزایش می یابد.
ایا میدانید اولین استخوانی که به رشد نهایی خود میرسد استخوان جناغ است؟
مسافر کوچولوی شما به نوری که در بیرون وجود دارد واکنش نشان می دهد. در ماه آینده جنین بسیار فعال است به سرعت رشد می کند و چاق می شود.

تغییرات مادر

رحم شما اكنون چند سانتی متر بالاتر از ناف قرار گرفته است، و بزرگی آن به اندازه ای شده است که همه از ظاهرشما می فهمند. 

چشمان خشک و حساس در برابر نور

ممکن است چشم های تان در برابر نور حساس تر شود. این عارضه در دوران حاملگی طبیعی است و به عنوان «چشمان خشك» شناخته می شود. برای بهبود وضعیت خود می توانید از قطره اشك مصنوعی استفاده كرده و چشمان خود را مرطوب كنید.

تست غربالگری گلوکز

برای اكثر خانمهای حامله بین هفته های بیست و چهارم تا بیست و هشتم یك بار تست غربالگری گلوكز (GCT) انجام می شود. این آزمایش مشخص می كند كه آیا دچار دیابت دوران حاملگی شده اید یا خیر. در دیابت بارداری میزان قند خون در دوران حاملگی افزایش می یابد. در صورتی كه این عارضه درمان نشود احتمال سخت شدن زایمان طبیعی یا لزوم سزارین برای شما افزایش می یابد زیرا در این حالت كودك شما چاق می شود و این چاقی در اندامهای فوقانی بدن او نمایان تر خواهد بود. همچنین احتمال ابتلای كودك شما به مشكلاتی همچون سطح پایین قند خون در هنگام تولد افزایش می یابد. در صورتی كه نتیجه آزمایش قند خون شما مثبت باشد بدان معنی نیست كه شما به دیابت دوران حاملگی دچار شده اید، بلكه بایستی تست تحمل گلوكز (GTT) بدهید تا معلوم شود كه آیا مشكلی دارید یا خیر.

مراقب زنگ خطر های زایمان باشید

همچنین آگاهی از نشانه های زایمان زودرس می تواند برای شما مفید باشد. در صورت مشاهده افزایش ترشحات واژن كه آبكی، لزج، صورتی یا خونی باشند به سرعت با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده خونریزی از واژن یا لكه بینی، درد شكم یا گرفتگی و انقباضات عضلانی مشابه با دوران قاعدگی كه بیشتر از 4 بار انقباض عضلانی درساعت باشد، افزایش فشار در ناحیه لگن یا كمردردی كه قبلا نداشته اید، بلافاصله با پزشك یا مامای خود تماس بگیرید.

افزایش وزن و عوارض آن

اضافه وزن شما از این هفته به بعد با سرعت بیشتری همراه است و ممکن است عوارضی را از جمله کمر درد، درد مفاصل و تورم با خود به همراه داشته باشد. بخش عمده ای از افزایش وزن بارداری مربوط به خون و مایعات اضافی در بدن تان است. بستن بند کفش تان دشوار شده است. پای شما ممکن است به دنبال بالا رفتن وزن تان بیش از پیش در کفش، حالت فشردگی پیدا کند، از این رو کفش های خود را از نظر راحتی و حمایت کافی از پا ها، کنترل کنید. برای کم کردن حالت فشردگی پا ها می توانید زمانی که در خانه هستید با پای برهنه راه بروید. برای کاهش تورم بهتر است به میزان فراوان آب بنوشید و جهت کاهش درد کمر و مفاصل ورزش را فراموش نکنید.

مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)

اسهال عفونی

گاهی ممکن است دچار اسهال شوید که البته معمولا با باکتری معده- روده ای در اثر تماس با فرد آلوده یا خوردن غذاهای آلوده ایجاد می شود و به ندرت بیشتر از 72 ساعت طول می کشد. اجازه دهید اسهال دوره خود را طی کند.  شاید نگران این موضوع باشید که غذایی که می خورید مستقیما دفع می شود اما از دست رفتن مواد غذایی برای دو روز چندان به شما آسیب وارد نمی کند. آب از دست رفته بدنتان را با نوشیدن آب تمیز، آب مرغ و آب میوه برطرف کنید. اگر اسهال تان شدید یا طولانی شد و یا همراه با تب، مدفوع خون آلود یا حاوی خلط بود به پزشک اطلاع دهید فقط در نظر داشته باشید باید آب از دست رفته را حتما جبران کنید.درمصرف مایعات به هیچ عنوان کوتاهی نکنید می توانید دوغ مصرف کنید دوغ حاوی الکترولیت بوده و مایعات بدن تان را تنظیم می کند.

به پهلو بخوابید

به هیچ عنوان صلاح نیست به پشت بخوابید، چون این کار می تواند جریان خون جنین را که از طریق جفت انجام می شود، دچار اختلال کند. از همسرتان بخواهید هر از گاهی به شما نگاهی انداخته و مطمئن شود که به پهلو خوابیده اید.

خارش پوست

به مرور زمان پوست شکم وسینه هایتان کش می اید و شما احساس خارش می کنید اگر خارش آن ازار دهنده بود از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید

رژیم غذایی در بارداری

پنیر نرم در بارداری

بهتر است از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنید. اما چرا؟ چون ممکن است پاستوریزه نباشند و آلوده به لیستریا باشند، باکتری ای  که می‌تواند موجب مسمومیت غذایی شود. این پنیرهای نرم به این علت خطرناک هستند که باکتری‌هایشان به طور طبیعی کشته نشده است و چون زنان باردار سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض بیماری‌های مربوط به مواد غذایی قرار دارند که اگر در سه ماهه اول بارداری اتفاق بیفتد ممکن است موجب سقط‌ جنین یا زایمان زودرس شود.

تمرین ورزشی

ابتدا به پشت بخوابید و بالشی زیر سر بگذارید. حال زانوها را خم کرده و نفس عمیق بکشید و کلیه ی عضلات شکم و باسن را سفت کنید و به مدت پنج ثانیه نفس را در سینه حبس نمایید. سپس دو زانو را به یکدیگر فشرده و عمل بازدم را انجام دهید و زانوها را آزاد کنید.
این عمل را خانم هایی که در تمرین ورزشی تجربه ندارند، پنج بار و خانم هایی که تجربه دارند، ده بار انجام دهند.
این تمرین باعث تقویت عضلات باسن و لگن می شود. زیرا همان طور که می دانید، این عضلات در طول بارداری و به هنگام زایمان نقش مهمی را برعهده دارد. با تقویت این عضلات می توانید از فشارهای زایمان بکاهید.
تصویر


 

توصیه های مذهبی

زیارت و شرکت در مجالس اهل بیت(علیهم السّلام)


حتماً سعی کنید خود و فرزندتان را از زیارت مشاهد شریفه، بهره مند کنید؛ به ویژه حداقل یک بار در طول بارداری سعی کنید به زیارت حضرت ثامن الحجج و خواهر مکرمه ایشان حضرت معصومه (س) شرف یاب شوید. اگر برای تان امکان دارد که به طور منظم از این فیض یا فیض زیارت سایر امام زادگان عظام بهره مند شوید هرگز از آن غافل نشوید.
بهره مندی از مجالس اهل بیت (ع) را از همین دوران جنینی به فرزندتان بیاموزید. در انتخاب این گونه مجالس کمی دقت کنید و سعی کنید در مجالسی شرکت کنید که معیارهای لازم  و مطلوب را دارا باشند اما وسواس زیادی هم به خرج ندهید و خود را هرگز از این فیض محروم نکنید. در صورت امکان به طور منظم در این گونه برنامه ها شرکت کنید و به ویژه تلاش کنید که با اشک بر مصائب حضرت سید الشهدا (ع) روح کودکتان را از غبارهای دنیای مادی شستشو دهید.

سبک زندگی

تکریم مادر و تربیت فرزند

پس از این که مسافر کوچولوی شما درجمع خانوادگی شما قرار می گیرد یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های شما والدین گرامی تربیت مسافر کوچولواست.
احترام به همسر از مواردی است که در تربیت فرزندان تأثیر فراوان دارد. مادری که در خانه عزیز باشد و مورد تکریم شوهرش قرار گیرد، با روحی سرشار از عاطفه و آرامش و احساس شخصیت، فرزندان را تربیت خواهد نمود. امّا اگر در منزل مورد آزار و اذیت روحی و جسمی قرار گیرد و هر روز شخصیت او در خانه و پیش فرزندان مورد تحقیر و اهانت باشد بدیهی است که از روان سالمی برخوردار نخواهد بود؛ در نتیجه آرامش خود را از دست داده و اضطراب و نگرانی خود را به فرزندان انتقال خواهد داد.
پس چه زیباست که پدر با نهایت عشق با همسر خود رفتار کند و تاثیر آن را در تربیت و اخلاق فرزند خود نیز ببیند.

مادر > سه ماه دوم > هفته بیست و چهارم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی