h 2847
i 0
S 3

هفته بیست و سوم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  پلک زدن مسافر کوچولو
  •  ادامه رشد و تکامل مسافر کوچولو
  •  شیطنت های مسافر کوچولو
  •  بلعیدن مایع آمنیوتیک و سکسکه گاه و بی گاه
  •  تکامل ریه ها
  •  تغیییرات استخوانی مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  حرکات شیطنت آمیز مسافر کوچولو
  •  تغییرات پوستی
  •  ورم دوران بارداری
  •  کمر درد و روش تسکین
  •  تغییرات خلق و خو
 •  مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)
  •  گرفتگی عضلات پا
  •  بی اختیاری ادرار
  •  مصرف سدیم را محدود کنید!
  •  مسافر کوچولوی آگاه
  •  نکات مهم آشپزی
 •  تغذیه در بارداری
  •  الکل در بارداری
 •  تمرین ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  تلاوت قرآن
 •  سبک زندگی
  •  معامله ای پرضرر

تغییرات جنین

پلک زدن مسافر کوچولو

در این هفته کم کم روی پلک ها مژه بوجود می اید و چشم ها نیز شروع به پلک زدن می کنند. چشم هایش رشد کافی را داشته است، اما عنبیه او هنوز رنگدانه های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم هایش باز می شود. 

ادامه رشد و تکامل مسافر کوچولو

مغزها به سرعت رشد می کنند و در واقع جنین حالا یک نوزاد کوچک است. موهای سر جنین بلندتر می شوند.اگر جنین پیش از وقت و در این دوره از حاملگی متولد شود، احتمال زیادی وجود دارد که زنده بماند. اما جنینی که به موقع متولد می شود تا زمان تولد هر روز در رحم مادر به رشد خود ادامه می دهد.

شیطنت های مسافر کوچولو

او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه او انقباضاتی را حس خواهید کرد. دیگر هر روز حرکات جنین را حس می کنید. حرکات در این هفته با قدرت بیشتری انجام می گیرد و اغلب این حرکات در پاسخ به لمس شکم و یا بر اثر صدا ایجاد می شود. به طوری که صدای بلند در نزدیک شکم شما ممکن است باعث پریدن و لگد زدن جنین شود. حرکات جنین  به شما  اطمینان می دهد که همه چیز خوب است. هنوز در رحم جای بسیاری است و جنین آزادانه حرکت می کند.

بلعیدن مایع آمنیوتیک و سکسکه گاه و بی گاه

گاه ممکن است بر اثر بلعیدن مایع آمنیوتیک توسط کودک، او دچار سکسکه شود، به طوری که شما با هر بار سکسکه او انقباضی را حس خواهید کرد. با اینکه توانایی بلعیدن پیدا کرده ولی عمدتا اولین دفع پس از تولد صورت می گیرد.

تکامل ریه ها

ریه های مسافر کوچولو در این هفته به طور اساسی رشد می کند. هر چند هم چنان اکسیژن مورد نیاز برای او از طریق جفت تامین می شود. زمان بندی تشکیل ریه ها به این دلیل است که طبیعت می خواهد اگر او نارس به دنیا آمد، بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را فراهم کند.

تغیییرات استخوانی مسافر کوچولو

به مرور زمان تجع چربی زیر پوست بیشتر شده و پوست ازحالت چروکیده بیرون میاید و فرم طبیعی به خود می گیرد. از طرفی بخش های استخوانی بدن جنین در حال محکم شدن هستند پس به اندازه کافی کلسیم در رژیم غذایی خود جای دهید.
در چهار هفته اینده کودک رشد چشمگیری خواهد داشت وتا هفته بیست و هفتم تقریبا دو برابر وزن امروزش را خواهد داشت
استخوان های گوش میانی  (کوچکترین استخوان های بدن ) به تدریج سخت می شوند تا امکان انتقال بهتر صدا را فراهم کنند. حتی شاید اطلاعات صوتی را به مغز نیز بفرستد ولی چون رشد مغز کامل نشده است معلوم نیست بتواند ماهیت صداها را تشخیص دهد

تغییرات مادر

حرکات شیطنت آمیز مسافر کوچولو

حالا هر روز حرکات جنین را حس می کنید. ممکن است حرکات مسافرکوچولوی تان آنقدر قوی باشد که حرکت شکم خود را مشاهده نمایید .حرکات جنین به مادر اطمینان می دهد که همه چیز خوب است. وقتی که مسافر کوچولوی شما فعال تر می شود، شما بیشتر متوجه لگدها و ضربه های وی می شوید. هنوز در رحم جای بسیاری است و جنین آزادانه حرکت می کند. جنین سر به زمین و پا در هوا و پاهایش در هم گره خورده به پشت می چرخد، لگد می زند، ملق می زند. از این حرکات جنین خوشحال باش، چون در طول زندگی ات این تجربه را زیاد کسب نمی کنی. اگر مادر دچار استرس باشد جنین نیز ناآرام است. پس سعی کن به چیزهای خوب فکر کنی، از خودت مراقبت کن و همیشه در مواقع لازم استراحت کن. نفس عمیق بکش و به چیزهای خوب فکر کن. همه ی مادران حامله یکسان نیستند، بعضی ها کوتاهند و بعضی ها بلند قد. کار خوبی نیست که خود را با مادران حامله ی دیگر مقایسه کنی. به خودت و به بدنت اعتماد کن. برای مدتی اندازه ی دور شکمت نسبت به قبل خیلی فرق کرده است.

تغییرات پوستی

ممکن است روی شکم تان خطی از ناحیه جناغ تا پایین ببینید این خط تیره لینه آ نیگرا نام دارد وطبیعی است.لکه های پوستی نیز هنوز روی پوست تان وجود دارند و ممکن است کم وزیاد شود .در دوران بارداری با علائم مختلفی روبرو می شوید  بافت ناحیه تناسلی (مهبل) ضخیم تر شده و ترشحات بیشتری دارد وبه دلیل افزایش جریان خون تیره تر به نظر می رسد حتی ممکن است پوست کف دست و صورت تان نیز قرمز شود و یا بدن تان جوش بزند که جای نگرانی نیست.

ورم دوران بارداری

ممكن است در دوران بارداری بعضی قسمت های بدن تان مثل پاها ورم کند که اصطلاحا به آن ادم میگویند . اين ادم به دلایل مختلفی ایجاد شده وکاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. یکی از این دلایل تغییر در ترکیب شیمیایی خون است. از طرفی رحم به مرور زمان بزرگتر شده و به سیاهرگهای اندام تحتانی که خون را به قلب می برند فشار وارد می کند در نتیجه خونرسانی کند تر شده و خون در اندام تحتانی مثل پاها جمع می شود .این ادم درپایان روز و در فصل تابستان شدید تر است.
نگران نباشید!! بدن شما پس از زايمان این مایع اضافی را از طریق ادرار و عرق دفع می کند
با این وجود هرگاه می توانيد دراز بكشيد و زیر پاهاي خود بالشت قرار دهيد تا بالاتر از سطح بدن تان قرار گیرد، هنگام نشستن پاهای خود را به حالت كشيده قرار دهيد، به مدت طولانی بی حرکت ننشینید ، يك تمرين ورزشی منظم داشته باشيد تا سرعت جريان خون را در بدن خود افزايش دهيد و جورابهای مخصوص حاملگی بپوشيد.
به مقدار کافی آب بنوشید! هیچ گاه تصور نکنید ورم دست و پایتان به خاطر نوشیدن زیادآب است شما باید به مقدار کافی اب بنوشید تا از تورم بیشتر جلوگیری کنید.البته فراموش نکنید که در صورت ورم های حاد و شدید یاناگهانی که همراه با علایم دیگری مثل درد و لرز همراه بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

کمر درد و روش تسکین

با افزایش وزن ممکن است دچار کمردرد شوید. برای تسکین بهتر است از ماساژ با روغن های معطر و یا نشستن در اب گرم  استفاده نمایید

تغییرات خلق و خو

اگر حساس و زود رنج شده اید و نوساناتی در خلق و خوی شما بوجود می آید کاملا طبیعی است . بهتر است به جای نگرانی های بیهوده سعی کنید با همسر خود و یا دوستان نزدیک و خانواده صحبت کنید و از نگرانی هایتان بگویید.

مراقبت های بارداری(باید ها و نبایدها)

گرفتگی عضلات پا

در صورتی که دچار گرفتگی عضله پا شدید برای خلاصی از آن می بایست پای خود را صاف نگه دارید. سپس با دست خود انگشتان پا را به آرامی به سمت ساق پا خم کنید. با انجام این کار برای چند بار سبب شل شدن عضله و بازگشت آن به وضعیت قبلی می شوید

بی اختیاری ادرار

ممکن است در دوران بارداری دچار بی اختیاری ادرار شده باشید نگران نباشید این مسئله کاملا طبیعی است و در اثر افزایش وزن رحم و فشار بر مثانه ایجاد شده است. برای رهایی از آن بهتر است ورزش های کگل را بیاموزید و حتی پس از از زایمان نیز انجام دهید. ورزش های منظم سبب قوی شدن عضلات لگن می شود و تحمل دوران بارداری را افزایش داده و انرژی مضاعفی به شما خواهد داد

مصرف سدیم را محدود کنید!

مراقب مصرف سدیم در دوران حاملگی باشید. مصرف بیش از اندازه سدیم موجب تورم بدن می‌شود. از غذاهایی که شامل سدیم و یا نمک زیاد هستند، مانند مغزهای شور، چیپس، خیارشور، کنسرو و غذاهای فرآوری شده، پرهیزکنید.

مسافر کوچولوی آگاه

مسافر کوچولوی شما روز به روز هشیار تر می شود و درک بیشتری ازمحیط خود پیدا می کند در این زمان، وظیفه خود بدانید که مثبت اندیش باشید و از استرس های غیر ضروری بپرهیزید، یا از کار های فیزیکی که انجام آن ها ضروری نیستند، خودداری کنید.

نکات مهم آشپزی

قبل از پخت هرنوع گوشت، چربی های آشکار آن را جدا کنید. روغن و چربی که در سطح سوپ و آبگوشت ها قرار می گیرد را جدا کنید. به جای سرخ کردن غذاها، آنها را کباب کنید یا آب پز و بخارپز کنید. برای تفت دادن غذاها از روغن زیتون استفاده کنید و از ماهی تابه های نچسب و یا ماهی تابه هایی استفاده کنید که به مقدار کمی روغن نیاز دارند. برای افزایش کلسیم شیر، پودر سرشیر خشک شده به آن بیفزایید و بیشتر از فراورده های لبنی کم چرب یا معمولی استفاده کنید.

تغذیه در بارداری

الکل در بارداری

توصیه‌ای که درمورد الکل داده می‌شود کاملاً مشخص است: در سال 2005 وزارت بهداشت امریکا بیانیه‌ای ارائه کرد که در آن از کلیه زنان باردار و آنهایی که می‌خواهند باردار شوند خواست که از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نیز آن را تایید کرده و عنوان کرد که هیچ مقدار مصرف ایمن از الکل برای زنان باردار وجود ندارد.
الکل بلافاصله از جفت عبور می‌کند یعنی وقتی شما می‌نوشید، فرزندتان هم می‌نوشد.
زنانی که مداوم الکل مصرف می‌کنند، فرزندشان را در معرض اختلال جنین الکلی قرار می‌دهند که موجب ناتوانی‌های یادگیری متوسط تا شدید، ناهنجاری‌های فیزیکی و اختلالات مربوط به سیستم عصبی مرکزی بدن می شود.
در یک تحقیق که در سال 2007 انجام شد، مشخص گردید که بچه‌هایی که مادرانشان در طول بارداری الکل مصرف کرده بودند، بعدها در دوران کودکی دچار مشکلات رفتاری و اخلاقی شده بودند.

 

تمرین ورزشی

در حالت ایستاده، پاها را کمی از یکدیگر باز بگذارید، حال دو دست را در برابر سینه ی خود به صورت موازی کمی باز کنید. سپس دست ها را پنج بار به طرف چپ، سپس به طرف راست بگردانید.
این تمرین باعث تقویت عضلات کمر و مفاصل می شود.
تصویر

توصیه های مذهبی

تلاوت قرآن

تلاوت قرآن باید جزء ثابت برنامه های دوران بارداری باشد.
پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: خانه های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید؛ … هر گاه در خانه ای، قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد می شود و اهل آن به وسعت می رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا می کند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اهل زمین می درخشند. الکافی؛ ج2؛ ص610
اما نکته مهم آن است که این برنامه باید به صورت منظّم و مداوم دنبال شود؛ به همین جهت بهتر است که روزانه تعداد صفحات نسبتاً ثابتی را متناسب با وضعیت روحی خود تلاوت کنید؛ به نحوی که نشاط روحی کافی برای ادامه کار داشته باشید و هرگز به هنگام خواندن قرآن احساس ملالت و خستگی نکنید. تداوم در تلاوت منظّم حجم کمی از قرآن بسیار بهتر از آن است که یک روز به مدّتی طولانی قرآن بخوانید و روز دیگر شوق چندانی به تلاوت نداشته باشید. شاید بهتر باشد که از ابتدای بارداری بنابر ختم قرآن بگذارید. به این ترتیب اگر هر روز 5/2 صفحه قرآن تلاوت شود – حدوداً معادل یک چهارم حزب از حزب های قرآن های عثمان طه – در طول بارداری حداقل یک بار قرآن را ختم خواهید کرد. طبیعتاً در صورت احساس توانایی، می توانید این مقدار را افزایش دهید.

سبک زندگی

معامله ای پرضرر

مادر در کلام ائمه معصومین از جایگاه رفیعی برخوردار است، امام صادق(ع) فرمود: مردی به حضور رسول گرامی اسلام آمده و عرضه داشت: ای رسول خدا، به کدامیک از بستگانم نیکی کنم؟ فرمودند: به مادرت. مرد پرسید: بعد از آن؟ فرمودند: به مادرت. برای بار سوم پرسید: پیامبر اکرم فرمودند:
مادرت.  در نوبت چهارم حضرت فرمودند: به پدرت نیکی کن.

همچنین از امام سجاد(علیه السلام) روایت شده است که فرمود: مردی به حضور حضرت خاتم الانبیا شرفیاب شد و اظهار کرد: ای رسول خدا، من مردی گنه کار و آلوده به معصیت هستم و از انجام هیچ گناهی فروگذاری نکرده ام، آیا امید آمرزش برایم هست؟ رسول خدا پرسیدند: آیا پدر و مادرت زنده هستند؟ مرد گفت: فقط پدرم زنده است. پیامبر اکرم فرمودند: برو با او خوش رفتاری کن.
آن مرد رفت و پیامبر بعد از رفتن او زیر لب زمزمه می کردند که ای کاش مادرش زنده بود.

از این سخنان ائمه معصومین، می‌توان به جایگاه رفیعی که دین اسلام برای مادر قائل شده است پی برد. امروزه بعضی از زنان در معامله‌ای پوچ این  نعمت الهی مادری را با مواردی که توان برابری با مقام مادری را ندارد معاوضه می‌کنند.

در حال حاضر با گسترش و پیشرفت جوامع خانم ها به سطح بالاتری از تحصیلات دانشگاهی دست یافته‌اند و صاحب منصب در بسیاری از مشاغل مهم و حساس جامعه شده‌اند.
اگرچه که  داشتن تحصیلات دانشگاهی و حضور در فعالیت‌های اجتماعی، حقی مسلم برای خانم هاست که دین مقدس اسلام نیز آن را طبق شرایط و ضوابطی پذیرفته است.
بر کسی پوشیده نیست که امروزه با تغییر سبک زندگی، مشکلات مادی متعددی خانواده‌ها را تهدید می‌کند و در این بین خانم ها توانسته‌اند به عنوان بازوی کمکی به رفع بخشی از مشکلات اقتصادی خانواده در کنار همسر خود بپردازند.
اما بعضی از بانوان نیز کسب درآمد بیشتر برای داشتن زندگی مجلل‌تر و امکانات رفاهی بیشتر را هدف خود از اشتغال قرار داده‌اند.
که این مسئله باعث کاهش نقش مادری زن در جامعه کنونی می شود. و از آنجایی که نقش مادری مهم ترین نقش در خانواده و تربیت صحیح فرزندان است کوتاهی در این نقش باعث آسیب جدی به بنیان خانواده و همچنین جامعه می شود

مادر > سه ماه دوم > هفته بیست و سوم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 3
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی