h 2206
i 0
S 0

هفته بیست و دوم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  رشد سریع مغز
  •  تکامل گوش ها
  •  رشد دستگاه تنفسی
  •  پوست و موی مسافر کوچولو
  •  تغییرات چهره مسافر کوچولو
  •  آغاز شیطنت مسافر کوچولو
  •  دختر یا پسر؟
  •  تکامل حواس و اندام ها
 •  تغییرات مادر
  •  تغییرات پوستی شکم و سینه
  •  ترشحات سینه، شل شدن عضلات
  •  افزایش حجم خون، کم خونی فیزیولوژیک
  •  کشیدگی عضلات رحم
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  ازصدای بلند دوری کنید!
  •  کار های سنگین ممنوع!
  •  کم خونی ناشی از کمبودآهن، خطرناک ولی قابل درمان!
  •  رگ های واریسی، شکایت شایع مادران باردار!
  •  مصرف پروتئین کافی داشته باشید!
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  کافئین در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  سوره های مؤثر برای مادر باردار و کودکش
 •  سبک زندگی
  •  سبک زندگی اسلامی و تاثیر آن بر باروری

تغییرات جنین

رشد سریع مغز

در این هفته جنین بیست و دو هفته ای است. در این هفته مغز رشدی سریع دارد و این رشد تا 5 سالگی ادامه می یابد. حالا جنین تمام رحم را گرفته است و مادر بیش از قبل حرکات جنین را حس می کند. 

تکامل گوش ها

اندام حفظ تعادل در گوش در جای خود قرار می گیرد و حالا ساختمان های گوش شروع به سخت شدن می کنند. به دلیل رشد اندام حفظ تعادل در گوش، جنین حالا تعادلش را بهتر حفظ می کند.
ممکن است فکر کنیم که جنین در جای بسیار ساکتی در بدن مادر است، اما برعکس جنین صدای تنفس، حرف زدن، صدای دستگاه گوارش و ضربان شریانهای بزرگ را می شنود. همچنین جنین در آب قرار دارد و آب اطراف جنین نیز نقش گوش را برای جنین بازی کرده و صداها را بهتر انتقال می دهد.

رشد دستگاه تنفسی

دستگاه تنفسی رشد پیدا می کند، اما هنوز اکسیژنی از شش ها به خون وارد نمی شود و همچنین دی اکسید کربنی هم از خون وارد ششها نمی شود. اکسیژن و دی اکسید کربن از طریق جفت در حال انتقال هستند.

پوست و موی مسافر کوچولو

اکنون کودک درون رحم شما مثل یک نوزاد ولی کمی کوچکتر است پوست او تا زمانی که به اندازه کافی چربی ذخیره نکند چروکیده به نظر می آید؛ در این مرحله جنین بسیار لاغر است چربی فقط 1درصد وزن اورا تشکیل می دهد این نسبت در هفته ها و ماه های آینده تغییر می کند زیرا چربی ذخیره شده در بدن جنین ذخیره غذایی پس از تولد او خواهد بود.
موهای نرمی به نام لانوگو که سر و بدن او را پوشانده ، قابل دیدن است.

تغییرات چهره مسافر کوچولو

لب های مسافر کوچولو مشخص تر شده و دندان های او به شکل ریشه هایی در درون لثه اش ظاهر شده اند. هرچند چشم هایش رشد کرده اند اما عنبیه (بخش رنگی چشم) هنوز رنگدانه ندارد و رنگی نشده است. ابروها و پلک های چشمان او در محل خود قرار گرفته اند وجنین حرکات پلک زنی هم انجام می دهد.
از طرفی  دستگاه اسکلتی اودر بیشتر قسمت ها سخت شده است و لوزالمعده او (که برای تولید هورمون ها بخصوص انسولین ضروری می باشد) به سرعت در حال رشد است

آغاز شیطنت مسافر کوچولو

مسافر کوچولوی شما در این هفته بیش از هفته‌های گذشته قصد شیطنت دارد. چراکه حس لامسه او فعال می شود و همه چیز را در ذهنش ثبت می‌کند. مغز و اعصاب او آن‌قدر توسعه پیدا کرده که بتواند هر چیزی را در اطرافش پردازش کند. او شروع می‌کند به فضولی در محیط اطرافش. احتمالا این هفته حسابی هیجان زده خواهد بود.
لگدهای بیشتری را به سمت شما حواله می‌کند. می‌خواهد هر چیزی را توی دستش بگیرد و آن را لمس کند و شما هم هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. این هفته او مثل موجودی می‌ماند که از فضا آمده و می‌خواهد همه چیز را کشف کند.

دختر یا پسر؟

چشم‌ها و سیستم تولید مثل جنین همچنان در حال رشد است. در یک جنین پسر بیضه ها در سر جای خود قرار می‌گیرند و در جنین دختر تخمدان‌ها و رحم هم در شکم در محل اصلی خود مستقر می‌شوند و مهبل (واژن) هنوز هم در حال رشد است.

تکامل حواس و اندام ها

حواس جنین  در حال تکامل هستند.جوانه های چشایی که قبلابر روی زبان تشکیل شده بودند حال با انتشاراعصاب نهایی بر روی زبان و مغز تکمیل می شوند.اثر انگشت او نیز قابل مشاهده‌است.
اندام‌های بدن کودک برای عملکردهای خاص خودشان اختصاص داده شده‌اند. کبد را در نظر بگیرید، عملکرد کبد جنین، با کبد بزرگسالان متفاوت است. آنزیم‌هایی که در کبد بزرگسالان ساخته می‌شوند، نقش مهمی را در عملکردهای گوناگون بدن بازی می‌کنند. این آنزیم‌ها در بدن جنین نیز وجود دارند اما مقدارشان پس از تولد بیشتر می‌شود

تغییرات مادر

تغییرات پوستی شکم و سینه

با بزرگ شدن شكم شما برای فراهم كردن فضای لازم برای كودك در حال رشد، ممكن است نشانه های كشیدگی را بر روی پوست خود مشاهده كنید. بعضی از خانم های حامله دچار این عارضه نمی شوند، اما تقریبا بر روی پوست نیمی از آنها آثار این كشیدگی ظاهر می شود. این خطوط باریك كه از بافت های جدید از جنس پوست هستند، علاوه بر باز شدن پوست، بعلت تغییرات هورمونی در دوران بارداری ایجاد می شوند و به رنگ صورتی تا قهوه ای پررنگ (بسته به رنگ پوست شما) هستند و ممكن است ضخامت آنها با افزایش سن حاملگی بیشتر شود. آنها نه تنها بر روی شكم بلكه احتمالا بر روی باسن، رانها و پستانها نیز ظاهر می شوند. اثرات ثابت شده ای از اینكه محلولهای طبی و لوسیون ها از بروز این خطوط رنگی جلوگیری كنند یا آنها را از بین ببرند، وجود ندارد. اما می توانند خارش احتمالی ناشی از كشیدگی پوست را كاهش دهند. همچنین ممكن است ناف تورفته و زیبای شما تغییر شكل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتی به زودی بیرون می زند؛ اما نگران نباشید، به احتمال زیاد بعد از زایمان به حالت طبیعی خود باز می گردد.
یك تغییر دیگر كه ممكن است در دوران حاملگی در سطح پوست شما رخ دهد ظاهر شدن خال های نسبتا بزرگ است. در این حالت قسمت كوچكی از پوست برآمده و سرخ می شود و رگهای خونی و همین طور زائده های متعددی ایجاد می كند. این عارضه در صورت، گردن، قسمت بالایی سینه و سینه ها ظاهر می شود و علت آن نیز میزان بالای هورمون استروژن در دوران حاملگی است؛ معمولا پس از زایمان پوست به حالت طبیعی باز می گردد.

ترشحات سینه، شل شدن عضلات

ممکن است کمی ترشحات از سینه های تان داشته باشید و این نشان دهنده آماده شدن تغذیه با شیر مادر است.
بعلت استروژن زمان بارداری، عضلات شل می شوند؛ بنابراین ممکن است عضلات روده شل شده و شما دچار یبوست شوید بنابراین آب زیاد بنوشید و غذاهای فیبردار و غلات سبوس دار را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

افزایش حجم خون، کم خونی فیزیولوژیک

در طی هفته های قبل حجم خون بدن شما با توجه به نیاز های بارداری، افزایش قابل توجهی یافته است. بیشترین مقدار این افزایش حجم خون برای تشکیل پلاسما است. اندازه گیری میزان غلظت خون با نام هماتوکریت (hematocrit) شناخته می شود و میزان هماتوکریت خون با توجه به افزایش پلاسما در این هفته به کمترین میزان خود می رسد.( پلاسما، بخش مایعی از خون است که باعث رقیق تر کردن خون می شود و این همان وضعیتی است که در زنان به عنوان کم خونی فیزیولوژیک شناخته می شود.)

کشیدگی عضلات رحم

 شما ممکن است که در این زمان کشیدگی عضلات رحم را تجربه کنید، که تحت عنوان «انقباضات براکستون هیکس» معروف است. این ها نوعی از انقباض های بی خطر و ناپیوسته هستند که یک احساس فشار ایجاد می کنند و مانند انقباض های واقعی، به هم پیوسته نیستند. بعضی از خانم ها این حالت را اصلا تجربه نمی کنند.
اگرچه رحم شما در حال رشد است، اما خم شدن، رانندگی کردن و نشستن چندان سخت نیست. برای اینکه حجم ریه‌های شما افزایش پیدا کند قفسه سینه شما چند سانتی متر بزرگ ترمی‌شود و بعد از زایمان به حالت اول بر می‌گردد.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

ازصدای بلند دوری کنید!

کودک ممکن است با صدا یا حرکت هایی از خواب بیدار شود: صداهای بلند و ناگهانی ، صدای بلند موسیقی ،حتی نوسان های اتومبیل یا ماشین لباسشویی کودک را تکان داده و به فعالیت می اندازد.

کار های سنگین ممنوع!

در این دوره بارداری پزشکان توصیه می کنند که از فشار کارهای سخت بکاهید و در صورت لزوم بعضی وظایف کاری خودرا تغییر دهید مثل جابه جا کردن هایی که به نیرو نیاز دارند ، خم کردن کمر حمل اشیا یا بالا رفتن از نردبان و پله.
بهتراست از تنش واضطراب جسمی که فشار مضاعفی بر بارداری است بپرهیزید.

کم خونی ناشی از کمبودآهن، خطرناک ولی قابل درمان!

در این دوره از بارداری ممکن است دچار کم خونی ناشی از کمبود آهن شوید. بیش از 90 درصد خانم ها پیش از بارداری با مشکل خفیف کم خونی روبرو می شوند و در حدود 20 درصد خانم ها در دوره بارداری به دلیل این عارضه تحت درمان قرار می گیرند. اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی آهن نداشته باشد بدن تان نمی تواند به اندازه کافی گلبول قرمز تولید کند وکاهش تعداد گلبول های قرمز، یعنی کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی بر اندام های شما. خانم هایی که دچار کم خونی هستند.ضعیف و خسته اند مشکل تنفسی دارند و گاهی ضعف می کنند.
پیشگیری از این کم خونی بسیار ساده است بهترین منابع آهن در غذاهای زیر هستند :
جگر گوساله(جگر گاو نخورید چون ممکن است هورمون هایی که برای رشد سریع گاو به او خورانده باشند در او باشد)،گوشت کبابی گاو،سویا، آلوی خشک و بوقلمون
ممکن است پزشک مصرف روزانه مکل آهن را نیز تجویز کند
اگر مادری دچار کم خونی فقر آهن باشد خوش بختانه جنین معمولا این مشکل را نخواهد داشت چراکه ذخیره آهن مادر برای حمایت از بارداری مصرف می شود ونبود این مقدار کافی آهن در رژیم غذایی موجب ناراحتی مادرمی شود
سرگیجه و ضعف علاوه بر کم خونی می تواند ناشی از کاهش قند خون نیز باشد برای ثابت نگه داشتن قند خون ، به تناوب و به مقدار کم غذا بخورید و برای اینکه قند را سریع تر بالا ببرید همیشه خوراکی همراه خود داشته باشید.

رگ های واریسی، شکایت شایع مادران باردار!

 همانطور که روی ساق پاها رگ های واریسی ممکن است بوجود آمده باشد ممکن است در ناحیه مقعد نیز دچار این عارضه شوید این وریدهای واریسی هموروئید(بواسیر) نام دارد و با خونریزی خارش و درد همراهند. پارگی مقعد نیز که ناشی از یبوست است اغلب سبب خونریزی در این ناحیه می شود .هرنوع خونریزی ناحیه مقعد را به پزشک اطلاع دهید.

پوشیدن کفش های پاشنه کوتاه می تواند فشار بارداری ناشی از افزایش وزن را بکاهد. پس در انتخاب کفش دقت کافی داشته باشید.

مصرف پروتئین کافی داشته باشید!

پروتئین ها تنها مواد سازنده بافت اند. تامین پروتئین برای رشد جنین،جفت،رحم ،پستان ها و در صورت لزوم افزایش حجم خون ضروری است.
اگر سبزیجات ،انواع ماکارونی و حبوبات را به گوشت ترجیح می دهید می توانید نیاز روزانه پروتئین خودرا با خوردن لوبیا،نخود،آجیل ،باقلا،جو،نان گندم خالص،خوراک ذرت،ماکارونی و برنج تامین کنید.

 

رژیم غذایی در بارداری

کافئین در بارداری

سال‌های زیادی است که گفته می‌شود مصرف مقدار زیاد کافئین در روز (چه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی‌زا) در طول دوران بارداری با خطر سقط‌ جنین همراه است و تحقیقی که در سال 2008 انجام گرفت، آن را تایید می‌کند. در این تحقیق مشخص شد، زنانی که 200 میلی‌گرم یا بیشتر در روز کافئین مصرف کردند (به اندازه 2 فنجان یا بیشتر قهوه یا 5 قوطی نوشابه) تا دو برابر بیشتر از زنانی که اصلاً کافئین مصرف ننمودند، دچار سقط‌ جنین شدند. خیلی خوب است که در این دوران از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید، به‌ویژه در سه ماهه اول بارداری که خطر سقط‌ جنین بیشتر است.


 

تمرینات ورزشی

ابتدا به پشت خوابیده، بالشی زیر سر بگذارید و کف پاها را، در حالی که زانوان را خم کرده اید، بر زمین بگذارید.
اکنون کمر را گود کرده و عضلات شکم را سفت کنید و سپس نفس عمیق بکشید و ریه ها را از هوا پر کنید. سپس یک پا را صاف کرده، عضلات شکم را از حالت سفتی خارج سازید و عمل بازدم را انجام دهید.
این حرکت را برای هر پا پنج بار انجام دهید.
این تمرین باعث تقویت عضلات شکم می شود.
تصویر

توصیه های مذهبی

سوره های مؤثر برای مادر باردار و کودکش

سوره مبارکه ذاریات:  پیامبر اکرم‌ فرمود: اگر سورة ذاریات همراه زن حامله باشد، در آسان وضع حمل نمودن، موثر است.(1) همچنین فرمود: اگر سورة ذاریات، بر زن حامله خوانده شود، حملش آسان می‌شود.(2)
سورة مبارکه فجر:  پیامبر اکرم‌ فرمود: اگر زن حامله، این سوره را بخواند، خداوند فرزند مبارکی  به او عطا می‌کند.
سوره مبارکه حجرات: پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: هر که سورة حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، موثر است. (3)
پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می‌فرماید: به زنان باردار خود کندر بخورانید که فرزند شما چون در شکم مادر با کندر تغذیه شود عقلش محکم می‌شود و اگر پسر باشد شجاع می‌شود. (4)


1- بحارالانوار، ج 7، ص 25.
2- البرهان فی تفسیر القرآن، مؤسسه مطبوعاتی اسماعیلیان،ج 4، ص 457.
3- القرآن ثوابه و خواصه، محمدرضا حکیمی، ص 93.
4- محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج 14، ص 7079.

سبک زندگی

سبک زندگی اسلامی و تاثیر آن بر باروری

دین اسلام با ارائه‌ الگوهای صحیح و متناسب علاوه بر اینکه می‌تواند سبک صحیح زندگی خانوادگی را آموزش دهد در حفظ سلامت روحی و روانی اعضای خانواده نیز نقش قابل توجهی دارد.
اما الگوگیری خواسته یا ناخواسته ما از مدل زندگی جهان غرب بدون بررسی و آسیب شناسی باعث شده است که عوارض و مشکلات ناشی از آنها نیز به جامعه ما وارد شده و با سرعت گسترش یابد.
عمده مسائلی که تحت تاثیر غرب زدگی در سال های اخیر در ارتباط با خانواده های ایرانی و وضعیت مادری در ایران دچار تغییر شده است به شرح زیر است:
کنترل جمعیت در ایران
افزایش سن ازدواج در ایران
افزایش طلاق
اشتغال زنان
تحصیلات زنان
افزایش مهد کودک ها
استقبال از زندگی مجردی

مادر > سه ماه دوم > هفته بیست و دوم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی