h 3010
i 0
S 0

هفته بیست و یکم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  شنیدن صدای قلب
  •  عملکرد مایع آمنیوتیک
  •  محافظت از مسافر کوچولو
  •  تکامل زبان
  •  عملکرد سیستم گوارش
  •  تکامل ابرو و پلک
  •  تولید سلول های خونی
  •  کرک های بدنی
  •  توانایی شنوایی
 •  تغییرات مادر
  •  رشد سریع موها و ناخن ها
  •  بی خوابی های دوران بارداری
  •  انقباضات رحمی
  •  تغییرات پوستی
  •  سوزش ادرار
  •  واریس در بارداری
  •  احساس ضعف و خستگی
  •  ثبات اخلاقی
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  پشت درد و کمر درد
  •  نوشیدن مایعات
  •  وضعیت قرارگیری بدن
  •  حساس شدن لثه ها
  •  خارش پوست شکم
  •  پیاده روی کنید
  •  رابطه جنسی در دوران بارداری
  •  لکه بینی
  •  کنترل ادرار
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  توصیه های غذایی برای رشد مغز مسافر کوچولو
   •  ماهی سالمون یا قزل‌آلا
   •  تخم‌مرغ
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
 •  سبک زندگی

تغییرات جنین

شنیدن صدای قلب

قلب مسافر کوچولو هرهفته قوی تر می شود. از این هفته به بعد حتی می توانید با گوشی پزشکی صدای قلبش را بشنوید.

عملکرد مایع آمنیوتیک

در این مرحله از بارداری  جنین تقریبا به اندازه ی جفت رشد کرده است. مایع آمنیوتیک ماده ای کامل برای حمایت از حرکت های جنین است. او می تواند به راحتی به هر سمتی که مغز و ماهیچه هایش فرمان دهند، حرکت کند. علاوه بر آن این مایع حرکات مسافرکوچولو را گرم، شناور و سالم نگه می دارد. ازطرفی موادی در اختیارش قرار می دهد تا ببلعد و به این ترتیب عمل هضم و دفع مواد زاید را انجام دهد.
مسافر کوچولو توانایی بلعیدن پیدا کرده است ولی تنها مایع آمنیوتیکی را قورت می دهد که سرشار از مواد مغذی است.

محافظت از مسافر کوچولو

کم کم از شفافیت پوست کاغذی جنین کاسته می شود، گلبول‌های سفید نیز در حال تولید شدن هستند. این سلول‌ها، در برابر بیماری وعفونت‌ها از جنین محافظت کرده و اجازه نفوذ عفونت را به بدن جنین شما نمی‌ دهند.

تکامل زبان

زبان مسافر کوچولو در این هفته تکمیل می شود و کم کم جوانه های چشایی شروع به فعالیت می کنند.
یادتان باشد شما هر چه بخورید او هم مزه مزه می‌کند ، محققان می‌گویند چشایی کودکان از دوران جنینی شروع می‌شود. این حس چشایی به دلیل غددی است که روی زبانش قرار گرفته است.

عملکرد سیستم گوارش

سیستم گوارش این جنین ناقلا کارش را با سرعت آغاز کرده است. جنین مایع آمنیون را می‌بلعد و اسید معده و آنزیم‌های سیستم گوارشی آب و قند موجود در این مایع را جذب کرده و مواد زائد را از طریق سیستم روده دفع می‌کند.

تکامل ابرو و پلک

این آقا یا خانم خوشگل الان ابرو هم دارد. پلک هایش نیز تشکیل شده اند اما هنوز چشم هایش بسته است. 

تولید سلول های خونی

تا پیش از این کبد و طحال جنین مسئول تولید سلول‌های خونی بودند، اما با رشد فضای بین مغز استخوانی وظیفه تولید را این عضو برعهده می‌گیرد تا سلول‌های خونی رابسازد. 

کرک های بدنی

در مدت این هفته کرک تمام بدنش را می پوشاند اما روی گردن، سر و صورت کرک بیشتری دیده می شود.

توانایی شنوایی

توانایی شنوایی او روز به روز بهتر می شود و صدای شما، غژغژ شکم تان و ضربان قلب شما را واضح تر می شنود. او هم چنین می تواند صدا های دنیای خارج را نیز تشخیص دهد و به آن ها واکنش نشان دهد پس بهتر است کم کم حرف زدن با مسافر کوچولو را آغاز کنید.
در انتهای هفته جنین شبیه نوزادی بسیار کوچک است؛ چهره ای آرام با چشم های بسته، سوراخ های بینی و دهانی زیبا دارد. گاه گاه یکی از انگشتانش را به دهان می برد و مکیدن را تمرین می کند.

تغییرات مادر

در هفته 21 بارداری احساس بهتری دارید، چرا که عوارض هفته های اول به شدت کاهش یافته است. دیگراز تهوع های پی در پی و خستگی های شدید و... خبری نیست .ولی در عین حال ممکن است عوارض خفیفی نیز داشته باشید.

رشد سریع موها و ناخن ها

ازاین دوره به بعد تا پایان بارداری موها و ناخن های شما سریع تر رشد می کنند زیرا گردش خون بسته و سوخت و ساز تحت تاثیر هورمون های بارداری بهتر انجام می گیرند.

بی خوابی های دوران بارداری

ممکن است هنگام خواب بیشتر متوجه حرکات کوچولوی خود شوید حتی شاید نتوانید خواب راحتی داشته باشید. البته این تمرین خوبی است تا با بی خوابی های بعد از زایمان آشنا شوید.

انقباضات رحمی

ممکن است کمی انقباض در رحم خود احساس نمایید، شاید هم کمی دردناک باشد اما جای نگرانی نیست. ولی در صورتی که این انقباضات بسیار دردناک شد حتما به پزشک مراجعه نمایید.

تغییرات پوستی

به دليل افزايش توليد چربی در بدن شما، ممكن است آكنه يا جوش بر روی پوست ظاهر شود. در اين صورت روزی دو مرتبه پوست خود را با آب و صابون ملايم بشوييد، اما دقت كنيد كه بدون تجويز پزشك از هيچ گونه داروی خوراكی يا پمادهای موضعی استفاده نكنيد.

سوزش ادرار

بدلیل سطح بالای پروژسترون احتمال عفونت کلیه وجود دارد. از علائم آن سوزش ادرار و یا خون در ادرار است.
در صورتی که ترشحات روشن یا سفید دارید امری طبیعی در بارداری است و اصلا جای نگرانی نیست اما اگر ترشحات دلمه دلمه (حالت پنیری) و یا زرد باشد احتمال عفونت وجود دارد و باید به پزشک مراجعه نمایید.

واریس در بارداری

احتمال ایجاد واريس نیز وجود دارد، خصوصا اگر مادر شما هم به اين عارضه مبتلا باشد. اين عارضه به اين علت ايجاد می شود كه حاملگی فشار بيشتری بر سياهرگ های پاهای شما وارد می كند؛ حجم خون در بدن شما افزايش يافته و رحم شما فشار بيشتری بر سياهرگ بزرگ تحتانی (كه خون را از اندام های پائينی بدن شما به قلب باز می گرداند) وارد می كند.

احساس ضعف و خستگی

در این هفته ممکن است احساس ضعف و گرسنگی کنید و اشتهای از دست رفته تان برگردد ویا حتی بیشتر نیز شود. این حالت طبیعی است، زیرا 10 هفته بعدی زمانی است که شما باید در حدود نیمی از وزن اضافی دوران بارداری را به دست آورید. خوب و مناسب بخورید و سعی کنید به جای استفاده از غذاهای سنگین از مواد مفید و مغذی استفاده کنید. شما ممکن است احساس سنگینی، کندی و خستگی نمایید. تمرین های سبک معمولی می تواند شما را در وزن مناسب خود نگاه دارد و کمک کند که احساس بهتری به دست آورید و انرژی بیشتری داشته باشید. این تمرین ها از بعضی عوارض بارداری نیز مانند واریس، کمر درد، پف کردن و ورم کردن جلوگیری می کند. تمرین های مرتب قبل از زایمان و هم چنین ایروبیک، در سرحال نگه داشتن شما بسیار موءثر است.

ثبات اخلاقی

کم کم به لحاظ عاطفی به ثبات اخلاقی می رسید و کمتر دچار نوسان های روحی می شوید. بعضی حالات زود رنجی، عدم توان تصمیم گیری یا فراموشی های خفیف طبیعی هستند و نباید از آن ها هراسید.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

پشت درد و کمر درد

ممکن است با پیشرفت بارداری پشت درد و کمر درد داشته باشید، بهتر است روی تشک سفت بخوابید  زیرا که تشک برای پشت تکیه گاه خوبی است. اگر تشک شل و فرو رفتنی است زیر آن تخته سه لایی قرار دهید و یا از نمد به جای تشک استفاده کنید شاید هم سرانجام به این نتیجه برسید که خوابیدن روی زمین پشت تان را تسکین می دهد.

نوشیدن مایعات

آب 55تا60 درصد کل وزن بدن را تشکیل می دهد و برای سلامت و کارایی فعالیت بدن در بارداری نوشیدن مایعات ضروری است. از طرفی مایع آمنیوتیکی که سراسر اندام کودک را در بر می گیرد به طور مداوم در حال گردش است و هر سه یا چهار ساعت کاملا جایگزین می شود. سعی کنید مصرف مایعات خود را افزایش دهید تا این مایع به خوبی تامین شود و عملکرد بافت های شما به خوبی حفظ شود.
انواع آب میوه طبیعی، بهترین نوشیدنی دوران بارداری است.

وضعیت قرارگیری بدن

وضعیت قرار گرفتن بدن در دوره بارداری بسیار مهم است. بهتر است به پهلوی چپ خوابیده، پای خود را روی دیگری انداخته و بالشتی بین آن ها بگذارید در این حالت بیشترین جریان خون به جنین می رسد، ورم ساق پاها کمتر می شود، جمع آوری ودفع مواد زاید بهتر صورت می گیرد.

تا جایی که می توانید به پشت نخوابید (طاق باز)چون در این حالت جریان خون به قلب بازگشته و کمردرد افزایش می یابد.ازطرفی خوابیدن روی شکم هم کاملا آزار دهنده است. بهترین حالت خوابیدن به پهلو است.

حساس شدن لثه ها

ممکن است در این دوران لثه های تان حساس شود ویا حتی متورم شده و خونریزی کند. این امر نیز مانند دیگر تغییرات ناشی از افزایش سطح هورمون ها در بارداری است. در صورتی که ناراحتی و درد لثه ها شدید تر شد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

خارش پوست شکم

ممکن است شکم تان دچار خارش شود، زیرا پوست آن کشیده می شود. روی پوست شکم را چرب کنید، چربی به درمان خارش پوست کمک می کند. پوشیدن لباس های نخی هم می تواند مفید باشد.

پیاده روی کنید

اگر حرکت نکنید، می پوسید! هیچ زمان به خودتان اجازه ندهید که لم بدهید و پر خوری کنید. حتی یک پیاده روی در منزل می تواند در سالم تر و پر انرژی تر بودن، به شما کمک کند.

رابطه جنسی در دوران بارداری

از رابطه جنسی در این دوران هراسی نداشته باشید هیچ ضرری برای جنین ندارد. اگر بعد از ارضا شدن جنسی احساس دل پیچه و درد رحم کردید، آسوده باشید که این امر کاملا طبیعی است و آن را به گردن همسرتان نیندازید. این مسئله تاثیر منفی بر روی جنین یا خودتان ندارد. اگر دل پیچه برای چند دقیقه طول کشید و دوباره شروع شد، مثلا هر 6 دقیقه، با پزشک خود تماس بگیرید. 

لکه بینی

اگر چه لکه بینی در اوایل بارداری خصوصا تا پیش از هفته 18 جایی برای نگرانی ندارد اما به لکه بینی در این دوران (بعد از 18 هفته) بعد از ارضا شدن و یا هرزمان دیگری باید توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.

کنترل ادرار

در دوران بارداری آماده ی بروز یکی از ناخوشایندترین اتفاقات، یعنی از دست رفتن کنترل ادرار باشید. معمولا وقتی عطسه می کنید یا می خندید، کنترل ادرارتان را از دست می دهید که نمی توانید جلوی آن را بگیرید. بهترین روش برای جلوگیری از این مشکل این است که قبل و بعد از بارداری نرمش کگل را انجام دهید تا عضلات مثانه تان قوی شود اما اگر این ورزش چندان مفید نبود و نشت شما آن قدر زیاد است که لباس تان را خیس می کند، با پزشک تان صحبت کنید تا وی مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد و کیسه آب پاره نشده است.

رژیم غذایی در بارداری

توصیه های غذایی برای رشد مغز مسافر کوچولو

ماهی سالمون یا قزل‌آلا

این ماده غذایی بهترین منبع اسید چرب مفید و امگا3 است که به رشد مغزی جنین و سیستم عصبی او کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد اگر در طول دوران حاملگی زیاد ماهی بخورید، می‌توانید قدرت مغزی نوزادتان را افزایش دهید. با این که میزان جیوه سمي موجود در ماهی سالمون بسیار ناچیز و کم است، مصرف مقدار کم آن به طور روزانه می‌تواند تبدیل به خطر شود، بنابراین حداکثر میزان مصرف آن در هفته به صورت پخته حدود 400 گرم است. يعني يك يا دو بار در هفته.

تخم‌مرغ

مقدار ذخیره کولین (نوعی از ویتامینB )که رشد مغزی و ذهنی جنین را افزایش می‌دهد، در طول دوران بارداری کاهش پیدا می‌کند. از این‌رو دریافت مقدار کافی از این ماده بسیار حائز اهمیت است. خوشبختانه نيمرو یکی ازدر دسترس‌ترين مواد خوراکی است که بسیار آسان آماده می‌شود و نیز مهم‌ترین منبع کولین است. تخم‌مرغ را کامل استفاده کنید نه اینکه فقط سفیده آن را بپزید که تنها 4 گرم پروتئین دارد زیرا کولین در زرده تخم‌مرغ قرار دارد. همچنین آن را به صورت متعادل مصرف کنید. برای نمونه، روزی یک عدد تخم‌مرغ آب پز یا املتی که با 3عدد سفیده و یک عدد زرده درست شده بخورید.

تمرینات ورزشی

ابتدا روی زمین بنشینید و کف پاها را به یکدیگر چسبانده و زانوان را تا حد امکان از یکدیگر دور کنید. برای دورتر کردن زانوان از یکدیگر، با آرنج بر آنها فشار آورید و با انگشتان دست مچ پاها را بچسبید.
اکنون با آرنج بر یک زانو فشار آورید، طوری که بدن به آن سو مایل گردد و سپس با آرنج دست دیگر بر زانوی دیگر فشار آورید تا به جهت فشار مایل گردد.
این تمرین به حرکت گهواره ای معروف است.
این حرکت گهواره ای را ده بار انجام دهید.
می توانید زمانی که به یک زانو فشار می آورید، نفس عمیق بکشید و هوا را به درون ریه ها بفرستید و زمانی که بر زانوی دیگر فشار می آورید، بازدم کنید و هوای درون شش ها را خارج سازید.
این تمرین برای نرمی عضلات باسن و دیگر عضلات اندام های تحتانی مناسب است.

توصیه های مذهبی

از آن جایی که هفته بیست ویکم، آغاز ماه ششم بارداری است؛ در این هفته به بیان توصیه هایی که مخصوص ماه ششم بارداری است می پردازیم.
روزهای پنجشنبه وجمعه سوره واقعه راقرائت کند.
شبها دریک رکعت نمازسوره والتین بخواند.
بعد ازهرنماز دست برتربت امام حسین کشیده برشکم بمالد.
پس ازصرف صبحانه انجیر و زیتون میل کند وسعی کند درروز یا شب مقداری مغزاستخوان بخورد و از خوردن دنبه بپرهیزد.
هرروز یک عدد انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورد.

سبک زندگی

از شوینده‌ها و سفیدکننده‌ها دوری گزینید
انواع شوینده‌های قوی و سفیدکننده‌ها مورد دیگری است که توصیه می‌کنیم برای بارداری ایمن از آن دوری شود. تماس با سفیدکننده‌ها یا جرم گیرهای قوی و استنشاق بخارات آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد. انواع خوشبوکننده‌ها را هم می‌توان در همین گروه جا داد. علاوه بر تاثیر طولانی‌مدت این مواد و بروز بیماری‌های ریوی و سرطان، تماس و استنشاق این مواد می‌تواند بر هورمون‌های مردانه و زنانه تاثیر مخرب بگذارد.
به علاوه تماس با مواد شوینده قوی حین دوران بارداری ممکن است مشکلاتی نظیر آسیب‌پذیری در برابر بیماری آسم در نوزادان، ایجاد عوارض عصبی در جنین، تاثیر بر شیردهی و… را به همراه داشته باشد. به علاوه باید گفت برخی از این مواد شیمیایی می‌توانند بر کیفیت یا تعداد اسپرم‌های مردان تاثیر مخرب داشته باشند.

مادر > سه ماه دوم > هفته بیست و یکم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی