h 3615
i 0
S 0

هفته بیستم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تغییرات ظاهری مسافر کوچولو
  •  ورنیکس، محافظ بدن
  •  یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش
  •  حس حرکات
  •  قرارگیری ارگان های شکمی
  •  تعیین جنسیت
  •  دفاع از مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  بزرگ شدن رحم
  •  ترک‌های پوستی
  •  اضافه وزن بارداری
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  نیاز به آهن
  •  کسب آمادگی‌های لازم
  •  راهکارهای کاهش استرس
  •  مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها
  •  ترشحات واژن
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  برای آنکه مسافر کوچولو لب شکری (شکاف در لب) نشود
  •  برای هیکلی شدن مسافر کوچولوی تان
  •  برای اینکه مسافر کوچولو آلرژی نگیرد
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  اعمال روزانه‌ی توصیه شده به زن باردار
 •  سبک زندگی
  •  تلفن همراه را خاموش کنید

تغییرات جنین

تغییرات ظاهری مسافر کوچولو

در این هفته ابروهای مسافر کوچولو کم کم شکل می گیرند.
در این زمان کم کم موهای نرمی روی پوست سر مسافر کوچولو ظاهر می شوند. (این موها، موهای دائمی اند؛ کرک نیستند) البته تا دو هفته بعد از تولد مسافر کوچولو دوام دارند و پس از ریزش، موهای ضخیم تری جای آنها را می گیرد.
پوست مسافر کوچولو از این زمان به بعد شروع به ضخیم شدن می کند.
در طول این هفته مسافر کوچولو شروع به تکمیل خصوصیات خود می کند و می تواند به پدر، مادر و یا هر دو شبیه باشد.

ورنیکس، محافظ بدن

یك ماده چرب و سفید رنگ بنام ورنیكس تمام بدن مسافر کوچولو را می پوشاند تا از پوست او در زمان غوطه ور بودن در مایع آمنیوتیك محافظت كند. این پوشش نرم و لیز حركت مسافر کوچولو در مجرای زایمان را نیز آسان تر می كند.

یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش

در این زمان مسافر کوچولو مدام مایع آمنیوتیکی که در اطرافش قرار گرفته را می بلعد که این یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش اوست. او مکونیوم (مدفوع جنین) نیز تولید می کند که یک ماده چسبنده و سیاه رنگ است و مخلوطی از سلول های مرده و مواد زاید بدن اوست.

حس حرکات

عضلات او در این هفته قدرت بیشتری یافته و به راحتی می‌توانید حرکات او را حس کنید. این حرکات به شکل لرزش های خفیف و یا ترکیدن حباب هایی در زیر پوست شکم تان حس و لمس می شود.

قرارگیری ارگان های شکمی

در این هفته ارگان های شکمی همچون، معده، کبد و روده های مسافر کوچولو درون حفره شکمی او قرار گرفته اند.

تعیین جنسیت

اغلب با سونوگرافی در این هفته می توان جنسیت مسافر کوچولو را مشخص نمود. البته در صورتی که او پیچ و تاب نخورد و با شما همکاری کند.
در جنین پسر از این هفته بیضه ها پایین آمده و به داخل کیسه ی بیضه می افتند.

دفاع از مسافر کوچولو

سیستم دفاعی بدن مسافر کوچولو هنوز به طور کامل رشد پیدا نکرده است، اما از او در مقابل عفونت ها دفاع می کند.
بعد از این هفته به تدریج از سرعت رشد مسافر کوچولو به مقدار جزئی کاسته خواهد شد.

تغییرات مادر

هفته بیستم بارداری میانه ی سه ماهه ی دوم بارداری می باشد و همین طور میانه ی کل زمان بارداری است. به شما تبریک می گوئیم شما توانستید خستگی، تهوع و استفراغ صبحگاهی و سایر علائم بارداری را تحمل کنید. در این مرحله شما احساس بهبود خواهید داشت، ولی ممکن است باز هم کمی درد و یا خستگی را تجربه کنید.

بزرگ شدن رحم

رحم در این هفته آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌ است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملا مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است.
از تغییرات این هفته، ناف شماست که کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید.

ترک‌های پوستی

این هفته ممکن است ترک‌های پوستی در اطراف ناف شما ظاهر شود.

اضافه وزن بارداری

اکنون قسمت بالایی رحم در کنار ناف شما قرار دارد و احتمالاً وزن شما حدود 4.5 کیلوگرم اضافه شده است. از این به بعد ممکن است هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه کنید. (اگر حاملگی را با لاغری و کسر وزن آغاز کرده‌اید شاید لازم باشد که کمی بیشتر وزن اضافه کنید. اگر هم حاملگی را در حالتی که اضافه وزن داشته‌اید آغاز کرده‌اید شاید کمی کمتر وزن اضافه کنید).
از این هفته به بعد ممکن است متوجه شوید که نوع راه رفتن شما متفاوت شده است چرا که مرکز ثقل شما تغییر یافته است. سعی نمایید در حین راه رفتن سر خود را به پایین نیندازید و دولا دولا راه نروید. بلکه سر را صاف نگه داشته و شانه‌ها را به عقب دهید.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

نیاز به آهن

چون در این مرحله از بارداری، جنین شما به آهن زیادی نیاز دارد، پس شما باید مقادیر فراوانی آهن را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید. میوه‌ها و سبزیجات تیره، تخم مرغ، مرغ، میوه‌های خشک شده و جوانه گندم، بلغور، جوی دو سر، اسفناج و سایر سبزیجات برگ دار منابع خوبی برای تأمین آهن بدن هستند. کمبود آهن می تواند مشکلاتی را در طول بارداری ایجاد کند، شامل کم خونی و یا زایمان زودرس که در برخی از موارد دیده می شود.

کسب آمادگی‌های لازم

اگر تاکنون در کلاس های مربوط به زایمان و تولد نوزاد ثبت نام نکرده‌اید بهتر است پرس و جو را آغاز کنید. اگر بار اول حاملگی شما باشد و یا بار چندم، باز هم می توانید از کلاس منظمی که شما را برای سختی‌های حاملگی و زایمان آماده می کند بهره ببرید. اینگونه کلاس‌ها ممکن است جلسات هفتگی باشند یا به صورت یک کلاس فشرده یک روزه برگزار شوند و ممکن است شما بتوانید با همسر یا مادر خود در آن شرکت کنید. بهتر است بدانید که در هفته سی و هفتم رشد کودک شما تقریباً کامل شده و شما باید برای تولد فرزندتان آماده باشید؛ لذا به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که قبل از آن زمان، آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشید.

راهکارهای کاهش استرس

بر اساس تحقیقات استرس خیلی بالا می تواند باعث زایمان زودرس و یا کمبود خون در نوزادان شود. برای محافظت از خود و جنینتان از افراد و شرایط استرس آور پرهیز نمایید. برای کاهش استرس، خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید، به طور منظم ورزش کنید و وقت کافی را با دوستان و خانواده بگذرانید.
ورزش‌های منظم و سبک می توانند دردهای ناشی از سنگینی وزن و همین طور استرس را التیام بخشند.
همچنین داشتن رابطه جنسی و انجام نوازش توسط همسر کمک شایانی به کاهش استرس در این دوران خواهد کرد. البته در صورتی که جنین مشکلی نداشته باشد و شما خونریزی و یا مشکل دیگری نداشته باشید.

مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها

مراقب دندان‌ها و لثه خود باشید. شما در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستید بنابراین مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید. هر چند وقت یک بار نیز با دندان پزشک خود قرار ملاقاتی بگذارید اما از اشعه ایکس در این دوران دوری کنید.

ترشحات واژن

ترشحات واژن ممکن است از هفته 20 بارداری افزایش یابد. این ترشحات معمولاً غلیظ، بی ‌رنگ یا مایل به زرد هستند و وجود آنها دلیل عفونت نیست. این افزایش ترشحات، بدلیل افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف واژن است.
ترشحات واژن را زمانی می ‌توانید عفونی بدانید که بدبود، زرد رنگ یا سبز باشند و تحریک و خارش را در ناحیه تناسلی در پی داشته باشند. اگر دچار این مشکل شدید به پزشک مراجعه کنید تا پیش از زایمان آن را درمان کنید.

رژیم غذایی در بارداری

برای آنکه مسافر کوچولو لب شکری (شکاف در لب) نشود

مارچوبه
این گیاه سرشار از آهن است؛ آهن همچنین در جگر گاو و غلات غنی شده به مقدار فراوانی موجود است.
این گیاه از نقص‌های مادرزادی مثل شکاف در ستون فقرات و لب جلوگیری می‌کند. در ضمن، این گیاه سبزرنگ، یکی از خوشمزه‌ترین گیاهان فصل بهار است.

برای هیکلی شدن مسافر کوچولوی تان

ماست
این محصول لبنی خامه‌ای، منبعی عالی از زینک، ماده معدنی مفید برای رشد و ترمیم بافت‌هاست.
ماست همچنین غنی از کلسیم است که به رشد استخوان‌های جنین و استحکام او کمک ‌می‌کند. همچنین حاوی باکتری‌های خوبی جهت تسریع عمل هضم و افزایش ایمنی است.

برای اینکه مسافر کوچولو آلرژی نگیرد

بادام
این ماده غذایی گرانبها پر از منیزیم، ویتامین E و همچنین حاوی میزان مناسبی از پروتئین است.
پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که نوزادان مادرانی که در طول بارداری با رژیم غذایی مدیترانه‌ای تغذیه کرده‌اند، که دارای مغزها و آجیل‌هاست، ریسک کمتری در ابتلا به بیماری آسم و آلرژی‌ها دارند.

تمرینات ورزشی

صندلی را زیر پا گذاشته و خود به پشت بخوابید و بالشی زیر سر بگذارید.
اکنون ساق یکی از پاها را به ران چسبانده و فشار بدهید. همین عمل را با پای دیگر نیز انجام دهید.
این تمرین را برای هر پا ده بار تکرار کنید.
تصویر
این تمرین برای تقویت عضلات پا و برطرف کردن کوفتگی عضلات ساق پا و ران‌ها، به ویژه برای کسانی که مبتلا به واریس هستند و یا خطر واریس تهدیدشان می کند، مفید است.
مهم‌تر از همه، جریان خون از ناحیه تحتانی بدن با سرعت و سهولت بیشتری به طرف مغز حرکت می کند و از فشار رگ‌های تحتانی بر پاها کاسته می شود.
خانم‌هایی که کمتر از شش ماه باردارند، می توانند به جای تکیه دادن پا به صندلی، از دیوار استفاده کنند.

توصیه های مذهبی

اعمال روزانه‌ی توصیه شده به زن باردار

1- هر روز ۱۷ صلوات (به نیت ۱۴ معصوم، انبیا و اولیا، شهدا و صالحین، صدیقین، ملائکه‌ی مقرب)
۲- هر روز ۷۰ بار استغفار
۳- هر روز ۱۰۰ بار لااله الا الله
۴- هر شب سوره‌ی واقعه
۵- هر روز ۷ عدد خرما، ۱۱ عدد فندق و ۲۱ عدد مویز

سبک زندگی

تلفن همراه را خاموش کنید

امواج مغناطیسی، ماهواره، وای فای و… از‌جمله مواردی است که بهتر است برای پیشگیری از بروز مشکلات در بارداری تا حد امکان از آنها پرهیز کنید.
می‌دانید که امواج مختلف در اطراف ما زیاد است و نمی‌توان به‌طور کامل از آن دوری کرد، اما باید برای بارداری ایمن تا حد امکان خود را از چنین امواجی دور کنید؛ خصوصاً کسانی که سابقه سقط جنین دارند. امواج موبایل را می‌توان با خاموش کردن آن در مواقع غیر‌ضروری خصوصاً هنگام خواب، تا حدی کنترل کرد.
به علاوه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از تلفن‌های ثابت به‌جای بیسیم استفاده کنید. در موارد ضروری‌تر کمربندهای ضداشعه را در دوران بارداری توصیه می‌کنیم. این کمربندها از الیاف نقره ساخته شده و جنین را از امواج مضر حفاظت می‌کنند.

مادر > سه ماه دوم > هفته بیستم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی