h 2040
i 0
S 0

هفته نوزدهم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  ورنیکس محافظِ مسافر کوچولو
  •  شکل گیری حواس پنجگانه و دندان‌های دائمی
  •  تکامل دست‌ها و پاها
  •  تکامل سیستم عصبی
  •  نوشیدن و دفع مایع آمنیوتیک
  •  تکامل جنسی جنین دختر
 •  تغییرات مادر
  •  دردهای شیرین مادری
  •  تغییرات پستان‌ها
  •  ماسک بارداری یا کلوآسمای بارداری
  •  تغییرات پوستی
  •  سکسکه کردن مسافر کوچولو
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  مراقبت از پوست صورت
  •  پیشگیری از حساسیت در بارداری
  •  عملکرد سیستم گردش خون
  •  احساس گرما
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  خواص جوانه غلات و حبوبات در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  عــهــد بستن با خدا
 •  سبک زندگی
  •  مرغ هورمونی نخورید
  •  از مصرف چربی‌ها بپرهیزید

تغییرات جنین

ورنیکس محافظِ مسافر کوچولو

در این هفته یک لایه چربی به نام ورنیکس بر روی بدن مسافر کوچولو تشکیل می شود که حکم محافظت دارد. تصور کنید مجبور باشید نه ماه در آب بمانید! چه بلایی سر پوست شما می آید!؟ البته این چربیِ محافظ، پس از تولد کودک نیز او را گرم نگه می دارد.

شکل گیری حواس پنجگانه و دندان‌های دائمی

مغز او قسمت‌های ویژه‌ای برای حواس پنجگانه بویایی، چشایی، شنوایی، بینایی و لامسه ایجاد می کند.
در این هفته جوانه‌های دندان‌های دائمی او پشت دندان‌های شیری رشد می‌کنند.

تکامل دست‌ها و پاها

دست‌ها و پاهای او در موقعیت صحیح نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به کل بدن او قرار دارند.
تقریباً دیگر اعضای بدنش نیز به حد تعادل رسیده‌اند و دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند.

تکامل سیستم عصبی

سیستم عصبی مغز او هم به‌ تدریج شکل گرفته و حالا ارتباط بین رشته‌های عصبی عضلات و مغز به خوبی برقرارشده است.
در این زمان مسافر کوچولوی شما می‌تواند بر روی اعضای بدنش کنترل داشته باشد.

نوشیدن و دفع مایع آمنیوتیک

مسافر کوچولو به راحتی مایع آمنیوتیک را می نوشد. (مایعی در اطراف مسافر کوچولو که نقش حفاظتی و تغذیه‌ای آن را برعهده دارد) و به این ترتیب روده‌های او شروع به کار می‌کنند پس از آن کلیه‌ها این مایع را تصفیه و مجددا به داخل خود مایع (مایع آمنیوتیک) ادرار می‌کنند.
نگران نباشید مایع آمنیوتیک هر چند ساعت یک بار تصفیه می‌شود.

تکامل جنسی جنین دختر

اگرمسافر شما دختر باشد هم اکنون حدود 6 میلیون تخمک (سلول جنسی مؤنث) در تخمدان های او موجود است. تعداد تخمک‌ها به تدریج کم می شود تا اینکه در زمان تولد به کمتر از 2 میلیون می رسد.

تغییرات مادر

تبریک می گویم تا یک هفته دیگر نیمی از بارداری شما با موفقیت به پایان می رسد.
از این زمان تا سه ماه آینده بیشترین وزن را خواهید داشت. گرچه افزایش وزن یکنواخت نیست، اما معمولاً تا ماه هفتم به طور متوسط هر هفته در حدود 454 گرم افزایش وزن خواهید داشت. در حالیکه وزنتان سنگین‌تر می شود، تمایل شما در پوشیدن لباس‌های گشادتر و سبک‌تر نیز بیشتر می شود تا هنگام افزایش دمای بدن، راحت باشید.

دردهای شیرین مادری

ممکن است همزمان با پیشرفت بارداری، در ناحیه پشت احساس درد کنید. پشت درد در دوره بارداری بیشتر در قسمت پایین پشت است، زیرا باریک‌ترین قسمت پشت (کمر) باید رحم در حال رشد را متعادل نگه دارد. از طرفی مفاصل لگن بطور طبیعی برای آسان کردن وضع حمل کم کم شل می شوند.

همچنین شما ممکن است در ناحیه پایین شکم خود احساس درد داشته باشید که این درد ممکن است تا کشاله ران نیز امتداد یابد؛ یا ممکن است یک درد ناگهانی و شدید (مثل تیر کشیدن) خصوصاً در پایان یک روز کاری یا هنگامی که تغییر وضعیت می دهید، در یک یا دو طرف شکم احساس کنید. این درد به درد لیگامان گرد موسوم است و به خاطر کشیده شدن ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از رحم در حال رشد شما حمایت می کنند، ایجاد می شود. این درد خطرناک نیست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پیدا کند یا شدید و پایدار شود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.
 

تغییرات پستان‌ها

در این زمان ناحیه‌ای خال خالی و رنگدانه دار می بینید که اطراف هاله پستان گسترش یافته و گاهی نیمی از پستان را می پوشاند. این رنگدانه دار شدن بافت پستان که هاله ثانویه نامیده می شود موقتی است، اما محو شدن آن پس از تولد جنین گاه تا دوازده ماه به درازا می کشد.

ماسک بارداری یا کلوآسمای بارداری

علاوه بر تغییرات پستان، گاه لکه‌هایی نیز برروی پیشانی یا گونه‌ها ظاهر می شوند. این لکه دار شدن ماسک بارداری (کلوآسمای حاملگی) نام دارد و معمولاً پس از تولد جنین محو و کم رنگ می شوند. چون نور آفتاب لکه‌ها را تیره‌تر کرده و احتمال از بین رفتن آن را کمتر می کند، بهتر است صورت خود را در برابر تابش آفتاب قرار ندهید. لکه‌ها چند ماه بعد از تولد جنین از بین می روند.

تغییرات پوستی

نوک پستان‌ها، کک و مک ها، اثر قدیمی زخم‌ها، زیر بغل یا قسمت داخلی بازوها، قسمت داخلی ران‌ها و شرمگاه نیز ممکن است در دوران حاملگی تیره رنگ شوند.
مسیر تیره رنگی که از ناف شما به سمت پائین و تا استخوان شرمگاهی امتداد پیدا می کند لینه آ نیگرا یا خط سیاه نامیده می شود.
این لک‌ها و تیرگی‌ها به دلیل افزایش موقت ملانین (ماده‌ای که رنگ مو، پوست و چشمان را ایجاد می کند) است و در اکثر خانم‌ها پس از زایمان به سرعت از بین می رود.

سکسکه کردن مسافر کوچولو

گاه مسافر شما دچار سکسکه خواهد شد، که هر 2 تا 4 ثانیه ضربه‌های موزونی در شکم شما ایجاد می کند. معمولاً این عارضه پس از نیم ساعت متوقف خواهد شد.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

مراقبت از پوست صورت

بهتر است خود را به مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار ندهید زیرا موجب تشدید تغییرات رنگدانه های پوست می شود. هنگامی که می خواهید از منزل خارج شوید لباس کامل بپوشید، از کلاه لبه دار یا نقاب دار استفاده کنید، عینک آفتابی به چشم بزنید و حتماً از محلول‌ها یا کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

 

پیشگیری از حساسیت در بارداری

هر زن بارداری ممکن است بخشی از علائم بارداری را داشته باشد که شدت و ضعف این علائم با هم متفاوت است. بنابراین فکر نکنید شما به عنوان یک زن باردار باید همه این علامت‌ها را داشته باشید. برخی از خانم‌ها داری حساسیت یا آلرژی هستند این مسئله ممکن است در دوران بارداری تشدید شود. البته برعکس آن هم صادق است ممکن است نسبت به ماده غذایی حساسیت داشته باشید، اما در این دوران این حساسیت کمتر شود.
برای پیشگیری از حساسیت، نکات زیر را رعایت کنید:
مقدار زیادی آب بنوشید به ویژه اگر هوا گرم است.
اگر برای آلرژی خود دارو مصرف می‌کنید آن را قطع و با پزشک مشورت کنید حتی اسپری‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
از خوردن غذاهای تند و حساسیت زا خودداری کنید.
از مواد محرک مثل دود سیگار و حیوانات هم دوری کنید.

عملکرد سیستم گردش خون

کار سیستم گردش خون شما بسیار سخت است چون هم باید خون را به طور موثری در سرتاسر بدن شما پمپ کند و هم از طریق بند ناف به جنین برساند بنابراین غذای سالم خورده و در رژیم غذایی خود گوشت قرمز، غذاهایی با آهن بالا، سبزیجات برگ سبز، غلات، حبوبات و میوه‌های تازه قرار دهید.

احساس گرما

شما بیش از پیش احساس گرما می کنید بنابراین بهتر است مرتباً دوش بگیرید و از پوشیدن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی اجتناب ورزید.
از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.
هرگز در وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است دمای آب برای شما خیلی گرم به نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه زدن به فرزندتان شود.


 

رژیم غذایی در بارداری

خواص جوانه غلات و حبوبات در بارداری

جوانه‌ها سرشار از آلبومین، چربی‌های غیر اشباع، ویتامین D و املاح معدنی هستند.
همچنین دارای مقادیر زیادی ویتامین E و B بوده و در پیشگیری از کم خونی و چروکیدگی پوست (پیری پوست) و آرامش اعصاب و روان نقش عمده‌ای برعهده دارند.
ویتامین B6 موجود در آنها در بهبود تهوع دوران بارداری و افسردگی مؤثر است.
جوانه غلات و حبوبات همچنین حاوی مواد معدنی مانند روی و منیزیوم می باشد.
منیزیم موجود در آن برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی مفید است و جزئی از ساختمان استخوان نیز می باشد و روی در قدرت چشایی و جلوگیری از ریزش مو و افزایش قد کودکان و نوجوانان کاربرد دارد.
به علاوه جوانه‌ها به مقدار زیادی حاوی فیبر هستند که به بهبود حرکات دستگاه گوارش و جلوگیری از بروز یبوست و سرطان روده کمک کرده و حتی باعث کنترل قند و چربی خون می گردند.
بنابراین مصرف آنها برای پیشگیری از بیماریهای مزمن نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطانها حائز اهمیت است.
ویتامین C موجود در جوانه گندم در افزایش اشتهای سایر افراد نقش مهمی دارد.
همچنین جوانه بدلیل وجود ویتامین‌های B و C، در هضم غذا بسیار مؤثر است.

 

تمرینات ورزشی

یک صندلی که پایه‌های آن محکم باشد، را جلوی خود قرار دهید.
اکنون پای راست را روی صندلی قرار داده، دو دست را روی زانوی پای راست بگذارید و پای چپ را به صورت کشیده روی زمین قرار دهید.
تصویر
حال کمر را گود کرده و زانوی پای راست را خم کنید، طوری که عضلات ساق پای راست با ران تماس حاصل کند. در همین حال نفس عمیق بکشید، سپس به حالت اول بازگردانید و بازدم کنید و به هنگام بازدم، پشت را خم کنید.
اکنون پای چپ را روی صندلی گذاشته و پای راست را به صورت کشیده قرار دهید و همین حرکت را انجام دهید.
این تمرین را سه بار روی پای راست و سه بار روی پای چپ انجام دهید.
این تمرین برای تقویت عضلات کمر و کشاله ران و برطرف کردن کشش‌های عضلانی این دو ناحیه است.

 

توصیه های مذهبی

عــهــد بستن با خدا

در ابتدای بارداری یا زمانی که تصمیم به بارداری می گیرید با خداوند متعال عهد کنید که تلاش خواهید کرد که این فرزند را به سوی مسیر بندگی او رهنمون کنید و از او بخواهید که یاریگر شما باشد. چه خوب است که علاوه بر این عهد، فرزند خود را به طور خاص به یکی از حضرات معصومین (ع) بسپارید و از ایشان بخواهید که او را در پناه محبت و حمایت خود گیرد و به سمت و سویی که صلاح می داند رهنمون کند.

 

سبک زندگی

مرغ هورمونی نخورید

معمولاً در پرورش دام و طیور از هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند که این مورد هم می‌تواند برای بارداری مورد محدودیت باشد. به‌طور کلی توصیه می‌کنیم برای داشتن بارداری و زایمان بی‌خطر و تولد فرزندان نرمال، تا حد امکان از مصرف انواع چربی‌ها پرهیز کنید. این چربی‌ها می‌تواند حاصل هورمون‌های استفاده شده در پرورش دام و طیور یا چربی لبنیات باشد.

 

از مصرف چربی‌ها بپرهیزید

در دوران بارداری تا حد امکان از مصرف چربی‌ها بپرهیزید.
انواع موادغذایی پرچرب مثل لبنیات پرچرب، بال و ران مرغ (به ‌دلیل تجمع هورمون و آنتی‌بیوتیک‌ها در این اندام‌ها)، گوشت گوسفند (به ‌دلیل چربی بالا) و مواردی از این دست باید محدود شود. می‌توانید لبنیات کم‌چرب، سینه مرغ و گوشت گوساله را جایگزین این موارد کنید. همچنین خوردن جگر (به ‌دلیل تجمع مواد زاید در این عضو و مسائل بهداشتی)، چای و قهوه را هم محدود کنید.

مادر > سه ماه دوم > هفته نوزدهم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی