h 3763
i 0
S 0

هفته شانزدهم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تغییرات ظاهری مسافر کوچولو
  •  حرف زدن مسافر کوچولو
  •  چنگ زدن مسافر کوچولو
  •  اعضای پرکار
  •  شنا کردن مسافر کوچولو
  •  آروغ زدن مسافر کوچولو
  •  تعیین جنسیت
 •  تغییرات مادر
  •  افزایش جذابیت
  •  بهترین لحظات حاملگی
  •  تغییرات پستان ها
  •  اضافه وزن بارداری
  •  تست خون و سونوگرافی
  •  ترشحات واژن
  •  کاهش تکرر ادرار
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  تشخیص بیماری های کروموزومی
  •  کلستروم یا آغوز
  •  سبزیجات دانه دار
  •  احساس راحتی در حالت نشسته
  •  سردردهای آزاردهنده
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  خواص زنجبیل در بارداری
  •  درمان تهوع بارداری با زنجبیل
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  پاک باشیم تا نسلی پاک پرورش دهیم
 •  سبک زندگی
  •  در مصرف مواد غذایی بسته بندی شده زیاده روی نکنید

تغییرات جنین

در این هفته همچنان که استخوان بیشتری شکل می گیرد و ماهیچه های پشت قوی تر می شوند سر و گردن کودک وضعیت مستقیم تری می یابد.
حالا سر کودک به جان آنکه روی سینه خم شود، کاملا مستقیم قرار گرفته است.

تغییرات ظاهری مسافر کوچولو

در این زمان رشد بدن مسافر کوچولو سریع تر از رشد سر خواهد بود.
ناخن های انگشتان پای مسافر کوچولو از بستر ناخن ها آغاز به رشد می کنند.
چشم هاي او در جلوي صورتش جاي دارند. گوش هاي او هم در نزديكي محل نهايي شان قرار دارند.
حالت هایی در صورتش مشاهده می شود؛ او می تواند دور چشمانش را چروک بیندازد، اخم کند و نیز لبخند بزند. در نوزادان دختر میلیون ها تخمک (سلول جنسی ماده) در تخمدان شکل می گیرد.
همچنین مسافر کوچولوی  شما می تواند در زیر پوست خود شروع به ساختن چربی کند که به عنوان  عایق عمل می کند.

 

حرف زدن مسافر کوچولو

ماهیچه‌های صورت مسافر کوچولو حسابی رشد کرده‌اند بنابراین او لب‌هایش را باز و بسته می‌کند مسافر کوچولوی شما این هفته بیشتر تلاش می‌کند چیزهایی بگوید، اما هیچ کس چیزی از حرف‌هایش را نمی‌شنود.  

چنگ زدن مسافر کوچولو

در این زمان شیطنت های مسافر کوچولو زیاد می شود از هفته پیش که چنگ می‌زد حالا هم بند ناف را می گیرد، اما خوب خیال تان راحت باشد کاری از پیش نمی‌برد قدرتش به آنجا نمی ‌رسد که بخواهد به بند ناف آسیبی برساند.
سیستم دفاعی او در این هفته شکل می‌گیرد و می‌تواند از خودش دفاع کند.

اعضای پرکار

برخی از اعضای بدن او مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده‌اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار یکی دستگاه گردش خون است و دیگری مجاری ادراری.
کلیه‌هایش مثل ساعت کار می‌کنند و ادرار را دفع می‌کنند.

شنا کردن مسافر کوچولو

پاهایش بلند تر شده و حالا در حال شنا کردن در کیسه آب شماست و احتمالاً لبخندی هم از روی رضایت بر لب دارد. او از این هفته به بعد به عنوان یک شخصت مستقل شناخته می ‌شود به دلیل اینکه اثر انگشت‌ مختص خود را در سر انگشتان نشان می‌دهد.

آروغ زدن مسافر کوچولو

دیافراگمِ (پرده ای که بین قفسه سینه و شکم قرار دارد) مسافر کوچولو هم اکنون رشد کرده و ممکن است شروع به آروغ زدن کند، به همین دلیل ممکن است به نظر تان برسد کودک بالا و پایین شود. 

تعیین جنسیت

در طی این هفته از بارداری، با انجام سونوگرافی پزشک می تواند تشخیص دهد که جنسیت مسافر کوچولو دختر است و یا پسر. دستگاه تناسلی به طور کامل نمو یافته است و  با استفاده  از سونوگرافی به راحتی قابل تشخیص است.   

تغییرات مادر

افزایش جذابیت

حاملگی باعث جذابیت شما می شود! سرخی گونه ها (ناشی از حاملگی) یك واقعیت است كه عامل آن افزایش جریان خون در سطح پوست بدن می باشد.
با تثبیت مقادیر هورمون ها و كم شدن حالت های تهوع، خود شما نیز لذت بیشتری از این دوران می برید.

بهترین لحظات حاملگی

به زودی شما یكی از بهترین لحظات حاملگی را تجربه خواهید كرد: احساس كردن حركت مسافری كه در شكم دارید.
برخی از خانم های حامله این لحظه مهیج را، در هفته شانزدهم تجربه می كنند در حالی كه اكثر خانم ها باید تا هفته هجدهم یا بیشتر منتظر بمانند. اگر این اولین حاملگی شماست چندان دلواپس نباشید. ممكن است این اتفاق تا هفته بیستم هم رخ ندهد. اولین حركت های كودك ممكن است مثل لرزش حركت حباب های هوا یا حتی شبیه به درست كردن ذرت بو داده به نظر بیایند. در هفته های بعد شما مطمئنا لگد زدن كودك را احساس خواهید كرد.
توجه: احساس حرکات جنین معمولا در هفته‌های 16 تا 20 شروع می شود و گاهی ممکن است تا هفته 24 هم طول بکشد.

تغییرات پستان ها

فعالیت غده سازنده شیر در سینه‌ها و افزایش جریان خون موجب می شود که وریدهای سینه را ببینید. پستان‌های شما سنگین و متورم شده‌اند وجریان خون شما حدود 40 تا 50 درصد افزایش یافته است.

اضافه وزن بارداری

رحم شما شش هفته قبل حدود 140 گرم وزن داشت ولی اکنون وزن آن به 250 تا 320 گرم رسیده است. مایع آمنیون نیز در این مرحله در حدود 250 گرم است. اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه ‌وزن به سراغ تان می‌آید.

تست خون و سونوگرافی

معمولا در سه ماهه دوم پزشک تست خون و سونوگرافی را برای شما انجام می دهد تا از سلامت بارداری مطمئن گردد و عدم وجود نقص عصبی و اختلالات کروموزومی را در جنین بررسی می کند.

ترشحات واژن

ممکن است ترشحاتی در واژن احساس کنید ولی  در صورتی که دارای بوی بد نیست مشکلی ندارد و برای حفاظت واژن از ابتلا به عفونت توسط سیستم دفاعی بدن شما ترشح می گردد. ولی در صورتی که خارش دارید و یا این ترشحات دارای بوی بد هستند به پزشک مراجعه نمایید.

کاهش تکرر ادرار

به دلیل تغییر وضعیت رحم، فشار از روی مثانه برداشته می شود و مانند پیش تکرر ادرار ندارید. با آسودگی خاطر دفعات تخلیه ادرار را کمتر و مدت آن را طولانی تر کنید. در اواخر دوره بارداری بار دیگر تکرر ادرار خواهید داشت. 

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

تشخیص بیماری های کروموزومی

یکی از آزمایش‌های تشخیصی که برای بیماری‌های کروموزومی از جمله سندروم داون، بیماری های  اسکلتی، عفونت‌ها، بیماری های  دستگاه‌ عصبی و اختلالات ساخت ‌وساز بدن استفاده می‌شود آزمایش آمنیوسنتز است. البته این آزمایش برای کسانی تجویز می شود که سن بالای 35 سال دارند یا اینکه در خانواده از مشکلات ژنتیکی رنج می‌برند. در این آزمایش مقداری از مایع آمنیوتیک در اطراف بدن جنین توسط سوزنی که از راه شکم وارد رحم شده، خارج می‌شود.
این آزمایش معمولاً در حوالی هفته‌های 16 تا 18 بارداری انجام می‌شود چرا که در این زمان رحم به اندازه کافی بزرگ ‌شده و درعین‌ حال اطراف جنین را مقدار کافی مایع آمنیوتیک احاطه کرده که بدون صدمه زدن می‌توان آن مایع را تخلیه کرد. این آزمایش حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می ‌برد پزشک بعد از ضدعفونی کردن و بی ‌حس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافی محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می‌کند و با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم وارد حفره آمنیون شده که مسیر سوزن همزمان در سونوگرافی دنبال می‌شود و 30 سی‌ سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می‌کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می‌ فرستد.
نتیجه آزمایش 2 تا 3 هفته بعد آماده می‌شود.
آمنیوسنتز با خطراتی همراه است. صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت، از جمله عوارضی هستند که ممکن است ادامه بارداری را به مخاطره بیندازند.
در طول آمنیوسنتز فرد کاملاً هوشیار است. نیاز به بی‌هوشی یا بی ‌حسی نیست.
درد و ناراحتی نیز وجود ندارد ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد اندکی ایجاد شود. بعد از پایان آمنیوسنتز مادر باید حدود 20 دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط‌ جنین را یک درصد افزایش می‌دهد.
نتیجه آزمایش: اگر نتیجه آزمایش منفی باشد به معنای آن است جنین مشکل کروموزوم ندارد البته همه مشکلات ژنتیکی با این آزمایش قابل تشخیص نیست. اگر جواب مثبت باشد پزشک تست و آزمایش‌های دیگری را برای بررسی بیشتر تجویز می‌کند.

کلستروم یا آغوز

از هفته شانزدهم به دلیل تغییر سطح هورمونی در بدن، از غدد پستان مایعی تقریبا زرد رنگ و سرشار از پروتئین و پادتن به نام کلستروم یا آغوز ترشح می شود.
توجه: ممکن است از هفته های قبل مایعی شفاف از پستان های شما خارج گردد این مایع کلستروم یا آغوز نیست زیرا کلستروم تا هفته 16 ترشح نمی شود.

سبزیجات دانه دار

در دوره بارداری خوردن سبزیجات دانه دار مانند لوبیا و نخود فرنگی را فراموش نکنید؛ زیرا بهترین منبع آهن و پروتئین اند.

احساس راحتی در حالت نشسته

در حالت نشسته بیش از حالت ایستاده احساس راحتی می کنید. با استفاده از بالشتکی گرمازا ناحیه شکم و ماهیچه های ران خود را تسکین داده و آرام سازید.

سردردهای آزاردهنده

اگر سردردهای آزار دهنده دارید، از خوردن آسپیرین و پروفن جداً خودداری کنید، زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. در صورت شدید بودن سردرد می توانید از استامینوفن استفاده کنید. 

رژیم غذایی در بارداری

خواص زنجبیل در بارداری

بهبود گردش خون: زنجبیل موجب بهبود گردش خون بدن مادر و انتقال بهتر مواد غذایی و اکسیژن به جنین می شود.
کاهش کلسترول خون: زنجبیل سطح کلسترول خون را کاهش می دهد؛ بدین ترتیب عوارض و خطرات احتمالی ناشی از بالا بودن  کلسترول در دوران بارداری را کاهش می دهد.
رفع تهوع صبحگاهی: اگر شما  در دوران بارداری خود از تهوع صبحگاهی رنج می برید، با مصرف زنجبیل می توانید شاهد تسکین  و تخفیف این عارضه باشید.
بهبود سرفه و سرماخوردگی: زنجبیل در درمان سرماخوردگی های معمولی، سرفه های مداوم و ناراحتی های مزمن کوچک موثر  است.
ضد التهاب(تورم و قرمزی): زنجبیل به دلیل دارا بودن حدود ۱۲ نوع آنتی اکسیدان، به صورت یک ماده ضدالتهاب عمل کرده و رادیکال های آزاد را  خنثی می کند.
تقویت سیستم ایمنی جنین: زنجبیل تازه حاوی آهن، ویتامین C و اسید فولیک است، بنابراین به تقویت سیستم ایمنی جنین کمک  می کند و احتمال بروز نقایص زمان تولد را کاهش می دهد.

درمان تهوع بارداری با زنجبیل

درمان تهوع بارداری مهم ترین و شناخته شده ترین خاصیت زنجبیل در بارداری است. حالت تهوع یکی از شایع ترین مسائلی است که در طول هفته های ششم تا شانزدهم بارداری پیش می آید.
پایین آمدن قند خون یکی از دلایل بوجود آمدن این حالت است.
بهترین شکل مصرف زنجبیل در دوران بارداری، مصرف زنجبیل تازه به میزان طبیعی است مثلا به مقدار کمی که ممکن است در پخت غذا یا یک وعده چای زنجبیل استفاده کنید. خوردن چای زنجبیلی، در هر ساعت از شبانه روز، برای رفع حالت تهوع بی نهایت موثر است. می توانید آن را به شکل چای کیسه ای تهیه کرده و یا مقداری از زنجبیل تازه را در آب جوش ریخته و میل کنید.
مضرات زنجبیل در بارداری:
اگر زنجبیل تازه موثر نباشد، برخی از پزشکان مکمل های زنجبیل را تجویز می کنند. با این حال، توجه داشته باشید که مصرف مکمل زنجبیل به مقدار زیاد، بالقوه خطرناک است و می تواند باعث سقط جنین یا خونریزی قاعدگی شود.
خوردن زنجبیل تازه بعید است که باعث بروز چنین مشکلاتی شود. با این وجود، از مصرف خودسرانه زنجبیل تازه نیز پرهیز نموده و قبل از اضافه کردن زنجبیل به رژیم غذایی خود، با پزشکتان مشورت کنید.

تمرینات ورزشی

روی دو زانو نشسته و دست ها را در دو طرف خود رها کنید.
اکنون دو دست را به صورت موازی بالای سر برده و تنه را بالا بکشید و در همان حال به مدت پنج ثانیه  نفس را در سینه حبس کنید.
سپس به حالت اول بازگشته و با بازدم پشت خود را خم کرده، اکنون عضلات شکم را منقبض کنید.
تصویر
این تمرین را خانم هایی که تازه تمرینات را آغاز کرده اند، پنج بار و خانم هایی که مدتی ست تمرین می کنند، ده بار انجام دهند.
این حرکت باعث نرمی مفاصل و ستون فقرات می شود.

 

توصیه های مذهبی

پاک باشیم تا نسلی پاک پرورش دهیم

شاید بد نباشد که در ابتدای بارداری – و حتی از آن زمان که تصمیم به بارداری می گیرید – از گناهان گذشته خود توبه کنید و از خدای متعال بخواهید که توفیق پرهیز از گناه را به شما عطا کند و نیز بخواهید که آثار گناهان گذشته شما بر نسل آینده را پاک کند. اگر در این دعا صادق باشید مطمین باشید که خداوند متعال نیز رحمت خاصّ خود را نصیب شما و فرزندتان خواهد کرد.
مهم ترین توصیه در دوران بارداری، همان مهم ترین نیاز زندگی معنوی همه ما انسان ها یعنی ترک گناه است. « انجام واجبات و ترک محرمات»  در عین این که عبارات ساده ای هستند تمام آن چیزی که برای سلوک روحانی انسان ها نیاز است را در خود دارند. پیامبر اکرم(ص) فرموده اند:  خداوند فرموده است: هیچ بنده‏ ای با چیزی محبوب‏ تر از واجبات به من نزدیک نشده است. (الکافی؛ ج 2، ص 82)
شاید یکی از ساده ترین و عملی ترین راه ها برای رسیدن به این هدف، عادت به مطالعه روزانه رساله های علمیه و تنظیم اعمال بر اساس آنها باشد.
نکته مهم آن است که این وظیفه اگر چه در دوران بارداری اهمیتی دو چندان می یابد اما تنها مختص این دوران نیست.
تذکر مهم دیگر این که همچنان که گذران امور عادی زندگی، مشترکاً بر عهده زن و مرد است؛ مراقبت از سلامتی روحانی خانواده نیز همراهی هر دوی آنها را می طلبد و نباید تصور کرد که چون در مورد زمان بارداری صحبت می کنیم، مرد می تواند فارغ از این حساسیت ها باشد.
در انجام اعمال مستحبی، نشاط، شرط اصلی است. از تحمیل حجم زیادی از اعمال مستحبی به خود که پس از مدتی شما را خسته و آزرده می کند بپرهیزید. امیرالمومنین (ع) می فرمایند: کار اندکی که ادامه پیدا کند بهتر از کار زیادی است که خستگی به بار بیاورد. (وسایل الشیعه، ج 1، ص 118)
بنا به شوق درونی خود، مقدار متناسبی از ادعیه و اوراد مستحبی را – ترجیحاً با مشورت یک روحانی خبره – انتخاب کنید و در دوران بارداری بر آن ها مداومت داشته باشید.


 

سبک زندگی

در مصرف مواد غذایی بسته بندی شده زیاده روی نکنید

به ‌طور کلی پدر و مادر، خصوصا مادران برای بارداری باید به وضعیت تغذیه خود توجه داشته باشند. اگرچه به لحاظ تغذیه ممنوعیت اکید و مطلقی وجود ندارد، اما بعضی خوراکی‌ها و مواد غذایی باید تا حد امکان محدود شود. ازجمله موارد مهمی که برای داشتن یک بارداری ایمن و داشتن فرزندی سالم باید تاحد امکان از آن پرهیز شود مواد نگهدارنده است.
تمام غذاهای کنسروی، آبمیوه‌های پاکتی و به‌ طور کلی مواد غذایی بسته‌بندی شده برای ماندگاری بیشتر دارای مواد نگهدارنده هستند، بنابراین تا حد امکان از خوردن غذاهایی مثل تن ماهی، لوبیای کنسروی یا انواع خورش‌ها و غذاهای کنسروی پرهیز کنید. اگر گاهی مجبور به استفاده از این غذاها هستید حتما به تاریخ مصرف محصول توجه کرده و آن را در آب بجوشانید.

مادر > سه ماه دوم > هفته شانزدهم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی