h 2246
i 0
S 0

هفته پانزدهم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  آمادگی مسافر کوچولو
  •  تکامل حرکات دست مسافر کوچولو
  •  لگد زدن مسافر کوچولو
  •  تکامل چشم ها
  •  شکل گیری اندام چشایی و غده های عرق
  •  سونوگرافیِ تعیین جنسیت
  •  اولین استخوان ها
  •  سکسکه کردن
 •  تغییرات مادر
  •  افزایش فعالیت های بدن
  •  اضافه وزن بارداری
  •  گرفتگی بینی
  •  تغییرات سیستم ایمنی
  •  نرم تر شدن عضلات
  •  احساس تنگی نفس
  •  افزایش سایز سینه ها
  •  دردهای شیرین و لذت بخشِ حاملگی
  •  ورم و رگ های واریسی در پا
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  بهبود گرفتگی بینی
  •  کاهش خطر واریس
  •  مشاهده زگیل های تناسلی
  •  محافظت از دندان ها
  •  خوابیدن به پهلو
  •  خودداری از برخی ورزش ها
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  مصرف چای سبز در دوران بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
 •  سبک زندگی
  •  سیاست غلط کنترل جمعیت در ایران

تغییرات جنین

در این هفته گردن مسافر کوچولو به راحتی دیده می شود. اکنون سر او به جای قرار داشتن روی شانه ها روی گردن قرار دارد.

آمادگی مسافر کوچولو

در این زمان مسافر کوچولو می تواند با حرکات نفس کشیدن، بلعیدن و مکیدن، خود را برای زندگی در دنیای خارج از رحم آماده کند. بخشی از مایع آمنیوتیک (مایع اطراف جنین که نقش تغذیه و حفاظت از جنین را برعهده دارد.) بلعیده می شود برای اینکه مجرای گوارشیِ (شامل معده، روده و...) در حال رشد مسافر کوچولو آن را هضم کند به این ترتیب او بعدها می تواند غذایی که وارد معده شده را هضم کند.

تکامل حرکات دست مسافر کوچولو

حرکت دست و بازوی مسافر کوچولو چشمگیر شده. پنجه اش را مشت می کند، انگشت شست خود را حرکت می دهد و مچ خود را خم می کند. حالا می تواند شی ای را در دست بگیرد. 

لگد زدن مسافر کوچولو

همه حرکت های بدنی که مسافر کوچولو به آنها سرگرم است برای او از هم اکنون به شکل عادت در می آیند. از طرفی مسافر کوچولو با این حرکت ها ماهیچه های کوچک خود را ورزش می دهد.
اكنون اندازه پاهای او بزرگتر از دست های او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حركت دهد.
در این مرحله از رشد، مسافر کوچولو طیف چشمگیری از حرکت های پا و ساق پا دارد: لگد می زند، پا را به طرف داخل یا خارج برمی گرداند، انگشت هایش را جمع یا از هم باز می کند.
خوب این ناقلا می‌خواهد این هفته شما را لگد باران کند حق هم دارد تقریبا با وجود اینکه در حال استراحت است، اما گاهی نیاز به شیطنت دارد. شما این هفته هیجان زیادی را تجربه می‌کنید چرا که برای اولین بار لگدهایش را حس می‌کنید.

تکامل چشم ها

 با اینكه پلك چشم های او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس كنند. اگر شما یك نور شدید را به طرف شكم خود بتابانید، احتمالا مسافر کوچولوی شما روی خود را از نور برمی گرداند.
این هفته اندکی از موهای سر مسافر کوچولو پیدا شده است.

شکل گیری اندام چشایی و غده های عرق

اندام چشایی مسافر کوچولو در حال ظاهر شدن است اما در اطراف  او چیز زیادی وجود ندارد كه او بتواند مزه آن را امتحان كند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند.

سونوگرافیِ تعیین جنسیت

اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممكن است از جنیست مسافر کوچولوی خود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت مسافر شما را تعیین كند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت كودك در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. كودك شما ممكن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر كار بگذارد.

اولین استخوان ها

در این زمان غضروف‌ها در حال تبدیل به استخوان هستند. سه استخوان مربوط به گوش جزوه اولین استخوان‌هایی هستند که شروع به سخت شدن می‌کنند با آنکه مراکز شنوایی او کامل نشده با این حال می‌تواند صدای شما را بشنود. او اگرچه صداها را می‌شنود، اما فعلا تصویری ندارد و انگار فقط مجهز به دستگاه رادیوست.

سکسکه کردن

مسافر کوچولوی شما ممکن است سکسکه کند ولی شما آن را حس نمی کنید. سکسه بستری است برای تمرین مسافرتان  تا بتواند بهتر نفس بکشد.

تغییرات مادر

خانم ها در سه ماهه دوم معمولا احساس راحتی بیشتری می کنند.
هیجان انگیز ترین زمان در طی این سه ماهه مربوط به اولین لگد زدن های مسافر کوچولوست، به طوری که این وضعیت باعث احساس نزدیکی بیشتر میان شما و کودک داخل رحم تان شده و در واقع اولین علامت واقعی را، از بودن شخصی جدا از شما در داخل بدن تان نشان می دهد.

افزایش فعالیت های بدن

بدن شما به طور طبیعی به گونه ای فعالیت می کند که از خطرهای مربوط به دوره بارداری می کاهد؛ حجم خون افزایش می یابد، تعداد گلبولهای قرمز زیاد می شود، اکسیژن رسانی به بافت ها بیشتر شده و توانایی انعقاد خون بالا می رود.
در دوره بارداری اندام های شما به نسبت افزایش در حجم فعالیت هایشان خون بیشتری دریافت می کنند.  به این ترتیب درحالی که جریان خون کبد و مغز تغییر نمی کند، در رحم و کلیه ها خون بیشتری جریان دارد.

اضافه وزن بارداری

احتمالا شما تاكنون حدود 2 كیلوگرم یا كمی بیشتر وزن اضافه كرده اید. اگر میزان اضافه وزن شما كمی كمتر یا بیشتر از این مقدار است خیلی نگران نشوید. میزان اضافه وزن در خانم های حامله با یكدیگر متفاوت است.

گرفتگی بینی

ممکن است دچار گرفتگی بینی شوید می توانید آن را هم از جمله عوارض حاملگی فرض كنید؛ حجم خون شما در حال افزایش است كه در نتیجه موجب گشاد شدن رگ های شما (كه شامل رگ های بینی نیز می شوند) می گردد. در نتیجه ممكن است گاهی اوقات خون دماغ شوید.

تغییرات سیستم ایمنی

حاملگی موجب ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما می شود و احتمال ابتلای شما به برخی عفونت های خاص را افزایش می دهد ممكن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید.

نرم تر شدن عضلات

این هفته رباط ها و عضلات شما نسبت به هفته‌های گذشته نرم ‌تر شده و شما راحت تر می‌توانید ورزش و تمرینات مناسب را انجام دهید. 

احساس تنگی نفس

رحم شما بزرگ‌ تر می ‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار وارد می کند و شما ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.

افزایش سایز سینه ها

سینه های شما بزرگتر و سنگین تر از قبل هستند بهتر است از سینه بند مناسب تری استفاه نمایید تا آسایش بیشتری داشته باشید.
در این زمان حساسیت و سوزش کمتری در پستان دارید.

دردهای شیرین و لذت بخشِ حاملگی

در این دوره از حاملگی، بعضی ها دردهای شدیدی در کشاله ی ران ها احساس می کنند. امکان دارد که این دردها شما را نگران کند اما دلیلی برای نگرانی نیست. زیرا این دردها به دلیل کشیده شدن و بزرگ شدن رحم است. درد می تواند در موقع بلند شدن سریع از جای خود باشد یا در وقت پیاده روی یا در موقع چرخیدن در حالت خوابیده باشد. خوشبختانه این دردها به سرعت از بین می روند. اما در موقع درد خم شدن به جلو می تواند کمک کند.

ورم و رگ های واریسی در پا

به دلیل تولید هورمون پروژسترون ممکن است سایز پاهایتان کمی بیشتر شود. ههچنین شاید در این زمان به دلیل تاثیر نیروی جاذبه بر بافت هایِتان ورم های خفیفی بیشتر در ناحیه زانو و قوزک پا مشاهده کنید.
یکی دیگر از علائمی که ممکن است برای زنان باردار ایجاد شود رگ های واریسی است برخی بر این باورند که این حالت بعلت افزایش وزن دوران بارداری است ولی این حالت به علت افزایش گردش خون است که به رگ ها فشار آورده و سبب عریض شدن و نامنظم شدن آنها می شود.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

بهبود گرفتگی بینی

برای بهبود وضعیت گرفتگی بینی شب ها از بخارساز یا مرطوب كننده های هوا استفاده كنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید. همچنین می توانید از قطره نمكی بینی یا كلرو سدیم استفاده كنید. در صورتی كه وضعیتِ تان خیلی بد است از پزشك یا مامای خود در مورد استفاده از داروی ضد احتقان یا دكونژستانت سوال كنید.

کاهش خطر واریس

برای کاهش خطر ابتلا به واریس نکات زیر کاربرد دارد:
از سر پا ایستادن به مدت زیاد خودداری کنید.
عادت کنید که هر روز نیم ساعت با کفش های مناسب پاشنه کوتاه پیاده روی کنید.
از جوراب یا چکمه های خیلی تنگ یا هر چیز دیگری که باعث فشرده شدن وریدها می گردد استفاده نکنید.
در هنگام خواب پاهایتان را کمی بالاتر قرار دهید.
از قرار گرفتن در برابر منابع گرما، شوفاژ و شومینه خودداری کنید. زیرا گرما وریدها را متورم می کند. حمام آفتاب نیز به همین دلیل ممنوع است.
از حمام های بسیار گرم یا بسیار سرد پرهیز کنید. بهترین آب، آبی است که درجه حرارت آن با حرارت بدن مساوی است.

مشاهده زگیل های تناسلی

در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.

محافظت از دندان ها

با خوردن میزان بیشتری آب و شیر و افزایش میزان فلوراید بدنتان، می توانید به محکم شدن دندان ها و محافظت از مینای دندان کودک تان کمک زیادی بکنید.

خوابیدن به پهلو

حال که در سه ماهه دوم هستید سعی کنید که تمرین کنید که بیشتر به پهلو بخوابید تا به پشت. خوابیدن به پهلوی چپ، گردش خون و غذا رسانی به جنین و جفت را راحت می کند. همچنین کلیه هایتان راحت تر می توانند مواد زاید را دفع نمایند. همچنین این امر سبب کاهش تورم دست ها و پاهایِ تان نیز می شود.

خودداری از برخی ورزش ها

برنامه ورزشی خود را مثل گذشته مرتب ادامه دهید اما از بعضی ورزش ها چشم پوشی کنید. مانند: دوچرخه سواری، اسکیت بازی و موج سواری و...

رژیم غذایی در بارداری

مصرف چای سبز در دوران بارداری

علی رغم فایده‌های چای سبز برای سلامتی (دانشمندان معتقدند در پیش گیری از سرطان موثر است)، اگر می‌خواهید باردار شوید بهتر است از خوردن آن صرف نظر کنید. چای سبز تاثیر اسید فولیک را که وجود آن در ماه اول بارداری برای جلوگیری از نقص لولهٔ عصبی جنین ضروری است، کاهش می‌دهد.
اما اگر همراه آن سبزیجات حاوی فولیت (ویتامینی که وجود آن برای تولید و نگهداری از سلول‌های جدید ضروری است) و قرص مکمل فولیک اسید بخورید، اثرش را کاهش می‌دهد.
اما چرا ریسک کنید!؟ بعد از سه ماههٔ اول بارداری، روزی یک فنجان چای سبز ایرادی ندارد.

 

تمرینات ورزشی

بالشی زیر سر گذاشته، به پشت دراز بکشید و زانوها را بلند کرده، در این زمان کف پا را بر زمین بگذارید. دست ها را به موازات شانه ها بالا ببرید و دو پا را به هم چسبانده و باسن را بر زمین بفشارید.
اکنون باسن را به طرف چپ بگردانید و نفس عمیق بکشید و سپس باسن را به طرف راست گردانده، بازدم کنید.
این تمرین را بانوان بدون تجربه پنج بار و بانوان باتجربه ده بار تکرار کنند. این حرکت عضلات باسن و شکم را تقویت می کند.
تصویر

توصیه های مذهبی

 • انجام واجبات دینی به ویژه نماز در اول وقت مواظبت گردد.
 • شرکت در مجالس اهل بیت (ع) و فرستادن صلوات در طول روز.
 • سوره مبارکه "یس" در هر روز و سوره "واقعه"، سورة "توحید" حداقل 10مرتبه، در شب ها قرائت شود. شب های جمعه سوره "ص" خوانده شود.
 • انجام غسل های مستحبی، مخصوصاً غسل جمعه فراموش نشود.
 • جنین از پنج ماهگی قادر است صداها را بشنود. به همین علت، به خصوص، بعد از 5 ماهگی،  قرائت قرآن اثر بسزایی در طفل دارد.


 

سبک زندگی

سیاست غلط کنترل جمعیت در ایران

اقدام جدی ایران در تنظیم خانواده در دهه های 70 و 80، باعث  کاهش سریع میزان باروری شد، به این ترتیب که این میزان از 6 تولد برای هر مادر در اوایل دهه 60 به حدود کمتر از 2 کودک برای هر زن رسیده است.

عوامل اصلی کاهش جمعیت

از عمده عوامل کاهش رشد جمعیت می‌توان به اختصار، امور ذیل را نام برد:

. افزایش سن ازدواج؛ در این صورت تک فرزندی و یا کم فرزندی از پیامدهای طبیعی ازدواج است

. طلاق‌های فراوان و زودرس که اغلب این خانم‌ها موفق به ازدواج دیگری نمی‌شوند

. قوانین دست و پاگیر مثل بیمه نشدن فرزندان چهارم به بالا و تبلیغات گسترده بر ضد فرزند متعدد و تبلیغ مثبت برای تک فرزندی و اولاد کم‌تر و تشویق‌های فراوان برای کاهش رشد از جمله رایگان بودن عقیم‌سازی مردان و زنان.

حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب هیچ گاه از سیاست‌های تعدیل جمعیتی دفاع نکرده‌اند بلکه امام در بیانات شان از ظرفیت ایران برای جمعیت 200 میلیونی و مقام معظم رهبری از جمیت 150 میلیونی سخن به میان آورده‌اند. ایشان در خصوص جمعیت فرموده‌اند: "من معتقدم که کشور ما با امکاناتی که داریم می‌تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد.

من معتقد به کثرت جمعیتم. هر اقدام و تدبیری که می‌خواهد برای متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد"

پيامدهای كاهش جمعيت

1- عدم رشد و توسع اقتصادی: افزایش جمعیت عاملی برای شتاب روند توسعه اقتصادی جامعه می باشد، زیرا مهمترین نیاز اولیه توسعه اقتصادی، وجود نیروهای جوان، فعال و کارآمد است. بنابراین، کاهش جمعیت موجب پیری جمعیت است که خود مانعی برای رشد و توسعه اقتصادی خواهد بود. 
2- پیری و بی نشاطی جمعیت: از دیگر مشکلات ناشی از تنظیم خانواده و کنترل جمعیت، پیری جمعیت و فقدان نشاط و تحرک لازم اقتصادی، اجتماعی است. روشن است که توسعه و رونق اقتصادی و اجتماعی وابسته به نیروی جوان و کارآمد است.
3- آسیب های اخلاقی و تربیتی: یکی از آسیب های اخلاقی و تربیتی خانواده های کم جمعیت، تک فرزندی است. زیرا ترکیب رفاه و تک فرزندی، خود مقوله ای است که می تواند موجب بروز مشکلات فراوانی شود؛ زیرا کودکان در خانواده های کم جمعیت، به ویژه تک فرزندی، همواره با سلسله خواست ها و انتظارات بی پایانی رشد می کنند که همه یا اکثر آن ها برآورده می شود. از این رو، فرزندان در چنین خانواده هایی با مفاهیم ارزشی و اخلاقی ای نظیر قناعت، ایثار، گذشت، کمک به هم نوعان، صبر، شکیبایی، تحمل، مدارا و... بیگانه خواهند بود. 
4- انقراض نسل بشر: از جمله آثار رشد منفی و کاهش جمعیت، پیری و در نتیجه، حرکت به سمت و سوی انقراض نسل بشر است؛ زیرا براساس آموزه های برگرفته از معارف ناب قرآن و اهل بیت یکی از مهمترین فلسفه های ازدواج و تشکیل خانواده، زاد و ولد و تشکیل اجتماعات بشری است. اما اگر قرار باشد، علی رغم تشکیل خانواده، تاکید براصل ازدواج باشد و زاد و ولد، نه تنها به عنوان یک اصل مطرح نباشد، بلکه سیاست جامعه تاکید بر کنترل موالید باشد، در بلند مدت جامعه با انقراض نسل بشر مواجه خواهد شد.

 

مادر > سه ماه دوم > هفته پانزدهم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی