h 4028
i 0
S 5

هفته چهاردهم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تمرین دم و بازدم
  •  تکامل طحال
  •  تکامل دهان مسافر کوچولو
  •  تکامل دست‌ها و پاها
  •  موهای لانوگو
  •  تولید ادرار
  •  لوس کردن‌های مسافر کوچولو
  •  تپیدن قلب مسافر کوچولو
 •  تغییرات مادر
  •  بالا آمدن شکم
  •  تغییرات پستان‌ها
  •  لکه‌های حاملگی
  •  احساس گرمای زیاد
  •  گرفتگی عضلانی
  •  یبوست در دوران بارداری
 •  مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)
  •  سوزش سردل
  •  گرسنگی جنین
  •  درمان یبوست
  •  بلند نکردن اجسام سنگین
  •  پوزیشن مناسب این دوره
  •  خودداری از ایستادن طولانی مدت
  •  بهداشت دهان و دندان
  •  رشد استخوان‌های جنین
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  مصرف میوه و سبزیجات در بارداری
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
 •  سبک زندگی
  •  فراموش شدن اجر مادری

تغییرات جنین

این هفته شروع سه ماهه دوم بارداری است.

تمرین دم و بازدم

مسافر کوچولو با فروبردن و خارج کردن مایع آمنیوتیک (مایع اطراف جنین که نقش تغذیه و حفاظت او را برعهده دارد.) به داخل ریه‌ها حرکت های دم و بازدم را تمرین می کند. وجود مایع برای شکل گیری صحیح کیسه‌های هوایی (کیسه‌های کوچکی که درون ریه قرار دارند و عمل تبادل اکسیژن در آن ها صورت می گیرد.) در ریه‌ها ضروری است.

تکامل طحال

در این هفته طحال مسافر کوچولو با کنترل کبد شروع به جمع آوری گلبول‌های قرمز فرسوده و همچنین تولید گلبول‌های قرمز جدید و پادتن می کند.

تکامل دهان مسافر کوچولو

در این زمان دهان مسافر کوچولو رشد چشمگیری کرده. ماهیچه‌های مخصوص مکیدن در گونه‌ها قرار می گیرند، جوانه دندان در زیر لثه‌ها، مری و نای، حنجره یا جعبه صدا تشکیل شده‌اند.
در این هفته غده‌های بزاقی مسافر کوچولو به کار می افتند.
مسافر کوچولو در این زمان حرکات تنفسی، مکیدن و بلعیدن را آغاز می کند.

تکامل دست‌ها و پاها

در آخر این هفته، دست های او درازتر شده‌اند و اندازه آن ها با کل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید کمی بزرگ تر شوند تا با بقیه اندام های او متناسب شوند.
بازوها کم و بیش به اندازه متناسب و نهایی خود رسیده‌اند.
فعالیت دست مسافر کوچولو هر لحظه بیشتر می شود. او کم کم انگشت شست خود را جلو انگشت‌های دیگر قرار می دهد.

موهای لانوگو

همچنین به تدریج پوششی از موهای کرک مانند و بسیار نرم (که لانوگو یا کرک جنینی نامیده شده و نازک، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهند پوشاند. این پوشش کرک ‌دار بدن او را گرم می‌کند و با چاق شدن مسافر کوچولو در بدن شما، این کرک هم می ریزد با این حال ممکن است که این کرک‌ها تا بعد از به دنیا آمدن بچه همراه او باشد. اما این را بدانید که پس از مدتی از روی بدنش ناپدید خواهند شد.

تولید ادرار

مسافر کوچولو ادرار نیز تولید می کند و آن را به داخل مایع آمنیوتیک می ریزد؛ این کار، یک فرآیند طبیعی است که تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت.

لوس کردن‌های مسافر کوچولو

طی هفته گذشته و این هفته او می‌تواند اجزای صورتش را بیشتر تکان دهد و خودش را برای شما لوس کند آن هم به این دلیل است که مغز او پالس‌های عصبی برای صورتش می‌فرستد.

تپیدن قلب مسافر کوچولو

قلب مسافر کوچولو در این هفته با قدرت می تپد و صدای قلب او به وسیله ابزاری خاص، یعنی مانیتور الکتریکی شنیده می شود. ضربان قلب مسافر کوچولو هم اکنون تقریباً دو برابر ضربان قلب فرد بالغ است.

تغییرات مادر

این هفته آغاز سه ماهه دوم بارداری است. در این زمان با کاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. با این حال این علائم می‌تواند تا چند هفته دیگر ادامه یابد و جای هیچ نگرانی نیست.

بالا آمدن شکم

در این زمان شکم شما به مقدار ناچیزی بالا می آید. این بالا آمدن شکم یک مرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان یک نشانه آشکار از وجود مسافری که در انتظارش هستید، باشد.
در صورتی که چند قلو باردار باشید شکم شما زودتر از حد معمول بالا خواهد آمد.
ممکن است زنان باردار که دچار چاقی هستند کمتر متوجه بزرگ شدن شکم خود شوند. با قرار دادن پهنای دو انگشت دست بر روی لگن (قسمت تحتانی شکم) می‌توانید نوک رحم خود را لمس کند.

تغییرات پستان‌ها

هاله‌های کمرنگ دور پستان‌های شما احتمالاً تیره‌تر می‌شوند. پوست اطراف ناف، زیربغل یا ران‌ها هم همین منوال را در پیش می گیرند.

لکه‌های حاملگی

اگر لکه‌های قهوه‌ای در صورت خود حس می‌کنید، این لکه‌ها طبیعی هستند و می‌توانید با استفاده از چند ماسک طبیعی آن ها را از بین ببرید و گاهی ممکن است که این لکه‌ها تا زمان زایمان با شما همراه باشند.

احساس گرمای زیاد

دراین هفته‌ها ممکن است گرمای بیشتر در بدن خود حس ‌کنید و این به دلیل افزایش صعودی حجم خون شماست.

گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی هم شاید به سراغتان بیاید از او نترسید. علت این گرفتگی کَند شدن جریان خون است. کمبود کلسیم و پتاسیم در بدن این جریان را به راه می اندازد. یک لیوان شیر به همراه توت فرنگی و یا موز میتواند منبع مفیدی برای شما محسوب شود.

یبوست در دوران بارداری

گاهی ممکن است دچار یبوست شوید زیرا هورمون‌های بارداری ماهیچه‌های روده را شل می کنند در نتیجه کارآیی آن‌ها کمتر شده و دفع کندتر می شود. از طرفی رشد رحم بر روده‌ها فشار می آورد و با فعالیت خود مشکل بیشتری ایجاد می کند.

مراقبت های بارداری (بایدها و نبایدها)

سوزش سردل

آیا هنوز هم پس از خوردن غذا، معده‌تان نفخ می کند و دچار سوزش سردل و ترش کردن می شوید؟
در هنگام بارداری ماهیچه‌های تنگ کننده که با انقباض خود راه معده به مری را می بندند از حالت انقباض خارج شده و اسید معده به مری برمی گردد، در نتیجه در اطراف قلب حس سوزش دارید که‌ترش کردن نامیده می شود.
بدیهی است که حس سوزش هیچ ربطی به قلب ندارد.
با توجه به غذاهایی که می خورید سعی کنید تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر و مقدار آن را در هر وعده کم کنید.
اگر غذای کمی در معده باشد، در مری عواقب ناخواسته نخواهید داشت. در نتیجه احساس راحتی می کنید.
4 ساعت قبل از خواب شام بخورید.
غذاهای اسیدی مثل پرتقال، گوجه فرنگی و گریپ فروت را با غذاهایی که اسید کمتری دارند، ترکیب کنید.
به مواد غذایی که مصرف می کنید توجه کنید و از خوردن آنچه که موجب ترشی معده‌تان می شود، اجتناب کنید. بعد از صرف غذا کمی آدامس بجوید تا میزان بزاق دهانتان افزایش پیدا کند زیرا بزاق، اسید داخل مری را خنثی می کند. بعد از صرف غذا حداقل برای یک ساعت صاف بنشینید و یا با چند بالش در کنارتان بخوابید.

گرسنگی جنین

به یاد داشته باشید، ممکن است مسافر کوچولوی شما گرسنه باشد درحالی که شما چنین احساسی ندارید. بجای اینکه پس از یک وعده غذای مفصل تا وعده بعد چیزی نخورید به تناوب و در وعده‌های بیشتر غذای کمتر بخورید.

درمان یبوست

توصیه‌های زیر تا حدی مشکل یبوست را برطرف می کنند:
با اعتدال ورزش کنید، مایع بیشتری بنوشید، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی (خام بهتر است)
و افزودن سلولز در رژیم غذایی برای بهبود عملکرد روده‌ها.
سبوس غلات و نان سبوس دار، نخود و لوبیای پخته منابع سرشار سلولز غذایی‌اند. سلولز عملکرد روده را به فعالیت بیشتر وامی دارد، مانع سرطان روده می شود و در دوره بارداری هنگام یبوست اهمیت ویژه‌ای دارد.
همه عوارضی که به آن دچار می شوید با دقت یادداشت کنید تا پزشک شما دلیل یا تأثیر آن را بر بارداری شما بهتر تشخیص دهد.

بلند نکردن اجسام سنگین

در این دوران بلند کردن اجسام سنگین می‌تواند برای شما خطرناک باشد و خونریزی بعدی را در پی داشته باشد. بنابراین اگر تصمیم به برداشتن شی ای دارید ابتدا چمباتمه زده در این حالت پشت خود را صاف نگه دارید و از عضلات پای خود برای بلند شدن و برداشتن اجسام کمک بگیرید.

پوزیشن مناسب این دوره

بهتراست در این دوران به صورت چهار زانو یا ضربدری بنشینید به خاطر داشته باشید در این وضعیت همیشه پشت خود را صاف نگه ‌دارید.

خودداری از ایستادن طولانی مدت

ایستادن به مدت طولانی برای شما مناسب نیست ممکن است دچار واریس وریدی شوید. بهتر است بعد از ایستادن طولانی مدت استراحت کنید و پاهایتان را بالاتر از قلب قرار دهید.

بهداشت دهان و دندان

تورم لثه در این زمان باعث عفونت دندان‌هایتان می شود، پس باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بیشتری بدهید.
در زمان مراجعه به دندان پزشک، از هر گونه عکسبرداری از دندان‌ها در این زمان خودداری کنید.

رشد استخوان‌های جنین

باید برای شیر کم چرب در رژیم غذایی خود سهم بیشتری قرار دهید، تا ذخیره کلسیم مورد نیاز جنین برای رشد و پرورش استخوان‌هایش کافی باشد.

رژیم غذایی در بارداری

مصرف میوه و سبزیجات در بارداری

میزان مصرف روزانه: 5-4 واحد سبزیجات و 4-3 واحد میوه در روز
هر واحد سبزیجات معادل یک لیوان سبزی خام (یا یک بشقاب میوه خوری کوچک سبزی خوردن و یا نصف لیوان سبزی پخته شده)
هر واحد میوه بر حسب اندازه شامل (یک پرتقال، سیب، انار، موز، یک خوشه متوسط انگور، یک چهارم طالبی، 3 عدد زرد آلو، 2 عدد هلو متوسط و...)، نصف لیوان آبمیوه طبیعی یا دو قاشق غذاخوری میوه خشک، نصف لیوان کمپوت یا میوه پخته شده.

تمرینات ورزشی

در حالت ایستاده قرار بگیرید و دو پا را کمی از یکدیگر باز گذاشته و انگشتان پا را به طرف بیرون از بدن بگذارید. در برابر خود صندلی را از پشت قرار دهید و در این هنگام در حالی که روی انگشتان پا ایستاده‌اید و پشتتان کاملاً صاف است، به صورتی بنشینید که زانوها به طرف خارج بدن متمایل شود.
اکنون تا می توانید سر زانوها را به طرف خارج از بدن بگیرید و در این حالت، نفس عمیق بکشید و ریه‌ها را پر از هوا کنید.
در مرحله دوم، ایستاده و عمل بازدم انجام دهید. این عمل باید ده بار صورت بگیرد.
فایده‌ی این تمرین، نرم شدن عضلات ران‌هاست.
تصویر

توصیه های مذهبی

 • مادر دائماً با طهارت و حتی المقدور رو به قبله باشد، و از گفتار بی مورد پرهیز نماید.
 • استغفار و توجه قلبی و دائمی به خداوند متعال در طهارت قلب و روح فرزند مؤثر است.
 • مداومت به قرائت قرآن در ایام بارداری.
 • نمازهای نافله و نماز شب، حتی قضاء آن  حتی المقدور به جا آورده شود.
 • روزانه صدقه به فقراء داده شود. و ثواب آن هدیه به مادر حضرت ولی عصر (عج) حضرت نرگس خاتون اهدا گردد.

سبک زندگی

فراموش شدن اجر مادری

از کودکی سخن رسول اکرم که فرمودند: «الجنة تحت اقدام الامهات، بهشت زیر پای مادران است» را بارها و بارها شنیده‌ایم اما شاید در مورد معنی و مفهوم آن کمتر تأمل کرده باشیم که چه بسا درک عمیق این سخن زیبا نه تنها کیفیت رفتار فرزندان با مادران را بیش از پیش غنی، بلکه شمار بیشتری از خانم‌ها را نسبت به مادر بودن مشتاق می‌‌کند.
وارد شدن الگوهای غلط غربی مانند کم ارزش دانستن نقش مهم مادری و همسری، استقلال طلبی، برابری خواهی، تمایل زنان به نقش های مردانه، راحت طلبی و لذت جویی، از جمله عوامل عمده گرایش زنان به اشتغال خارج از منزل است.
انگیزه اصلی خانم‌ها از تحصیلات عالی بعد از کسب موقعیت اجتماعی، اشتغال و کسب درآمد و در نتیجه استقلال مالی و عدم وابستگی به همسر و پدر است.
اگر این تحصیلات و اشتغال و استقلال مالی زنان، همراه با ارتقاء سطح فرهنگی و رشد باورهای دینی و تقویت هدف متعالی ازدواج و تشکیل خانواده نباشد و خانواده به میدان رقابتی با همسر و دیگران تبدیل شود، نه تنها به سود زنان نیست بلکه ضررهای جبران ناپذیری به خانواده و حتی جامعه خواهد زد.


 

مادر > سه ماه دوم > هفته چهاردهم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم ناصری
S s s s s s 5
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی