h 2251
i 0
S 0

هفته سی و نهم

 •  تغییرات جنین
  •  شکل نهایی در کیسه آمنیون
  •  تغییرات پوست و مو
 •  تغییرات مادر
  •  بی‌خوابی و آشفتگی
  •  مشکلات تعادل و راه رفتن
  •  دردهای روزهای آخر
  •  تغییرات هفته‌های آخر
  •  انتظار طولانی
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  مصرف کافی مایعات
  •  تغییرات خلقی روزهای آخر
  •  مصرف کافی مواد مغذی در روزهای آخر
  •  آمادگی برای زایمان طبیعی
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  خوراکی‌ها و گیاهانی مفید برای تولید شیر
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  توصیه هایی برای روزهای اول تولد
 •  سبک زندگی
  •  پدرها الگویی برای دختران

تغییرات جنین

شکل نهایی در کیسه آمنیون

او دیگر کاری در کیسه آمنیون ندارد. هر کاری که باید انجام می‌داد انجام شده و همه اعضای بدنش به‌اندازه کافی تکامل یافته‌اند و دیگر نیازی به ماندن او در اتاقک کیسه آب نیست. او نیز مانند شما خسته شده و می‌خواهد زودتر بیرون بیاید. حق دارد جایش تنگ بوده و منتظر است تا رحم آمادگی خود را برای بیرون راندن او اعلام کند. جنینی با وزن حدود 3 کیلو و 500 گرم و قدی حدود 50 یا 60 سانتی دوران سختی را در رحم می‌گذراند. جفت هم این یار 9 ماهه جنین الآن طولی به‌اندازه 55  و عرضی به‌اندازه یک تا 2 سانتیمتر دارد.  او در هنگام بیرون آمدن جنین او را تنها نمی‌گذارد و همراه او بیرون می‌آید.
در طول این هفته کودک شما بیشتر عمل تنفس را تمرین می‌کند.
بند ناف که حامل مواد غذایی از جفت به جنین است الآن حدود 55 سانتی متر طول و حدود 1 تا 2 سانتی متر ضخامت دارد.
یک سری آنتی‌بادی‌هایی از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود که سیستم ایمنی او را در 6 تا 12 ماه اول در برابر عفونت‌ها مقاوم می‌کند.
فضای رحم دیگر برای حرکت نوزاد بسیار کم است

تغییرات پوست و مو

موهای لانوگوی جنینی از بین رفته‌اند اگر هم چیزی باقی مانده باشد در ناحیه پیشانی، شانه، گردن و گوش‌هاست. رنگ پوست کودک کم‌کم از قرمز یا صورتی به سفید تغییر می‌کند (حتی کودکانی که پوست تیره دارند) تغییرات رنگ پوست کودک به دلیل رشد ضخامت لایه چربی زیر پوست است. در دوره‌های قبلی رشد پوست به قدری شفاف و چربی به حدی ناچیز بود که حتی اندام‌های او نیز از زیر پوست نمایان بود. اکنون این لایه در حال رشد چربی، کیفیتی مات گونه به جنین می‌دهد و رنگ سرخ ماهیچه‌ها و سلول‌های خونی در گردش را می‌پوشاند. مسافر کوچولوی شما دیگر آماده است تا وارد این دنیای شلوغ‌پلوغ شود! اندام‌های بدن کودک شما کاملاً رشد کرده و در محل نهایی خود قرار گرفته‌اند و با شکل گرفتن یک لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به‌تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می‌شود.

 

تغییرات مادر

بی‌خوابی و آشفتگی

از این هفته به بعد خواب آشفته می‌شود و به‌ندرت می‌توانید خواب کامل داشته باشید چرا که این کوچولوی شیطون پرتحرک‌تر می‌شود. از طرفی خود شما نیز انقباضات متناوبی خواهید داشت.
آرامش خود را حفظ کنید و در هنگام خستگی استراحت کنید.

مشکلات تعادل و راه رفتن

هنگامی که کودک در کف لگن قرار می‌گیرد، احساس عدم تعادل و دست پاچگی می‌کنید این به خاطر تغییر محل قرار گرفتن کودک است. مراقب خود باشید و حرکات حساب شده داشته باشید و از فعالیت‌هایی که به تعادل نیاز دارند پرهیز کنید. از این هفته به بعد شیوه راه رفتنتان بسیار متفاوت می‌شود زیرا رحم به حداکثر رشد خود رسیده و بچه کم‌کم وارد لگنتان می‌شود

دردهای روزهای آخر

رحم شما به‌تدریج طی این هفته و هفته آینده برای زایمان آماده می‌شود و گردن رحم نرم و باز می‌شود. دردهایی که معمولاً شما تاکنون تحمل می‌کردید بین 30 تا 40 ثانیه بود، اما اکنون مدت زمان آن افزایش پیدا کرده است. اگر دردها بیشتر از یک دقیقه و هر بار به مدت 5 دقیقه یک‌بار تکرار شوند احتمالاً زمان آن رسیده تا بار خود را بر زمین بگذارید. بهتر است در این هفته‌ها حرکات جنین را کنترل کنید. اگر او به‌شدت تکان می‌خورد یا اینکه ناگهان آرام شده باید هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید و برای زایمان آماده شوید.

تغییرات هفته‌های آخر

احتمالاً موهای زائد شما بیش از پیش در این دوران ظاهر می‌شوند. این موها بیشتر در صورت، پشت و حتی نوک سینه شما ظاهر می‌شوند.

ممکن است بیش از پیش در چشمانتان احساس سوزش و یا خارش داشته باشید. این به علت تغییر در جریان خون است و به‌زودی برطرف می‌شود ولی در صورت داشتن احساس ناراحتی می‌توانید با نظر پزشک از قطره استفاده نمایید.
پستان‌های شما به رشد خود ادامه می‌دهند و حساسیت بیشتری پیدا کرده‌اند. ممکن است حتی  مایعی به نام کلستروم  هم از پستان‌های شما خارج شود.
  تمام بخش‌های بدن شما ورم دارد ولی مهم این است که به نوشیدن مایعات فراوان ادامه دهید.  اگر شما هنوز انقباضات کاذب زمان زایمان را ندارید،  ممکن است  این انقباضات در این هفته شروع شود.
 

انتظار طولانی

به‌طور حتم با خود می گویی که جنین دیگر منتظر چیست؟ از وقت تعیین شده گذشته است. برای کمتر شدن انتظار بیشتر می‌خوابی. وقتی که شب می‌خوابی با خود می گویی که شاید امشب بچه به دنیا بیاید. صبح می‌شود اما جنین همچنان در رحم مادر آرام گرفته است. هر روز مانند روز گذشته است. اما جنین هیچ مشکلی ندارد و در رحم مادر جا خوش کرده است. مادر نمی‌تواند زایمان را پیش بیندازد. بلکه دردهای زایمانی باید شروع شوند. دردهای زایمانی را می‌توان به‌وسیلهٔ دارو ایجاد کرد، اما بهتر آن است که دردها خود شروع شوند. گمان می‌رود که وقتی جنین به‌طور کامل رشد کرده و آمادهٔ به دنیا آمدن بود، سیگنال‌هایی را برای بدن مادر می‌فرستد و به این وسیله دردهای زایمانی شروع می‌شوند. به این ترتیب کار جفت کم می‌شود و جنین متولد می‌شود. بعضی‌ها فکر می‌کنند که می‌توان روند زایمان را سریع کرد اما این فرایند طبیعی است و همه چیز به‌وقت خود انجام می‌شود. در اسپرم مرد ماده‌ای وجود دارد به نام پروستاگلاندین که موجب می‌شود دهانهٔ رحم زودتر آماده شود. ممکن است که نزدیکی به روند زایمان کمک کند، البته می‌توان امتحان کرد. اما به هر حال به وقتش دردهای شدید زایمانی می‌آیند و به تو می‌گویند که جنین آماده است تا به این دنیا بیاید. شاد باش

 

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

مصرف کافی مایعات

هر چه قدر که احساس ورم در بدنتان می‌کنید یا هر قدر که زیاد به دستشویی می‌روید تا مثانه خود را تخلیه کنید، باز هم به نوشیدن آب ادامه دهید. آب زیاد نوشیدن در پایان بارداری امری ضروری است. وجود آب فراوان در بدن شما به هنگام زایمان، انرژی و آرامش شما را در تحمل درد افزایش می‌دهد و بر عکس این امر زمانی اتفاق می افتد که بدن شما از آب محروم باشد. اگر به میزان کافی آب دریافت کرده باشید، شاید به سرم وریدی نیاز کمتری داشته باشید. از نوشیدنی‌هایی مانند آب، شیر، قهوه بدون کافئین، آبمیوه، تکه‌های یخ یا میوه‌های یخ زده، یخ در بهشت، میوه‌های پر آب مانند هندوانه، انگور و هر چیزی که به میزان 8 لیوان آب و مایعات وارد بدن شما می‌کند، استفاده کنید

تغییرات خلقی روزهای آخر

شما خصوصاً در هفته‌های آخر بارداری خلق و خوی متغیری خواهید داشت و حالات روحی‌تان به‌راحتی تغییر می‌کند. اکثر خانم‌ها در این زمان بی‌صبرانه منتظر خاتمه بارداری و زایمان هستند. خیال پردازی‌های زیاد در رابطه با بچه و اضطراب در رابطه با نزدیک شدن موعد زایمان کاملاً طبیعی است. همچنین امکان دیدن خواب‌های پریشان در رابطه با زایمان و نوزاد نیز وجود دارد که طبیعی بوده و دلیل بر اتفاق خاصی نیست

مصرف کافی مواد مغذی در روزهای آخر

قبل از رفتن به بیمارستان سعی کنید با خوردن تنقلات سبک مثل میوه، نان تست، بیسکویت یا سوپ، انرژی کسب کنید. زمانی که به بیمارستان می‌روید، خوردن غذا ممنوع خواهد بود. در آن حالت به دلیل تهوع خودتان هم میلی به خوردن نخواهید داشت، حتی ممکن است بالا بیاورید و این خود دلیلی محکم برای دوری از میان وعده‌ها در بیمارستان است. زمان شروع درد، نوشیدن مایعات مفید خواهد بود.

آمادگی برای زایمان طبیعی

شما از قبل انتخاب کرده‌اید که به‌صورت طبیعی زایمان خواهید داشت یا با عمل جراحی. اگر شما زایمان طبیعی را انتخاب کرده‌اید بهتر است بدانید آمادگی‌های لازم برای زایمان طبیعی چگونه است.       
اول اینکه باید برای زایمان طبیعی آماده شوید. شیوه‌های آماده سازی یکی استفاده از تنقیه و تراشیدن ناحیه عانه و آماده کردن پوست بسته به نظر پزشک است. در بیمارانی که دچار یبوست هستند و مقادیر زیادی مدفوع در معاینه لگنی لمس می‌شود باید تنقیه صورت گیرد.                                                            
  در مرحله اول زایمان طبیعی دهانه رحم باز و به سمت بالا کشیده می‌شود. دردهای زایمان به دلیل جمع شدن عضلات رحم ایجاد می‌شود و تا باز شدن دهانه رحم به‌اندازه 10 سانتی‌متر ادامه می‌یابد. 10 سانت اجازه خروج سر را از لگن می‌دهد. طی این مراحل مادران باردار باید به فکر آن روش‌های شل سازی و تنفس باشند که از دو ماه قبل برای آن تمرین کرده‌اند.
در زمان شروع دردها نباید خود را جمع کنید. مرحله بعد زور زدن برای خروج نوزاد است و این زمانی اتفاق می‌افتد که پزشکان سر نوزاد شما را ببینند. برای زور زدن باید سرتان را به چانه بچسبانید و دهانتان را ببندید و سپس به‌آرامی زور بزنید. پس از تولد نوزاد زمان خروج جفت می‌رسد. در این مرحله آخرین انقباضات رحمی بعد از تولد کودک جفت را از رحم خارج می‌کند.
سبک غذا بخورید و خیلی استراحت کنید. هر روز حداقل 20 دقیقه پیاده روی نمایید تا خودتان را متناسب نگاه دارید و کمر درد را به حداقل برسانید.

رژیم غذایی در بارداری

خوراکی‌ها و گیاهانی مفید برای تولید شیر

رازیانه: این گیاه به‌عنوان تقویت‌کننده تولید شیر در بدن مادر شناخته شده است. بذر این گیاه از مواد قوی‌تری تشکیل شده و قرن‌هاست توسط خانم‌ها به‌عنوان ماده‌ای برای تولید شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس مطالعات، این ترکیبات دارویی می‌توانند تولید استروژن و پرولاکتین را – که برای تولید شیر لازم است – تحریک کنند. رازیانه را می‌توانید به‌صورت خام یا پخته (مثلاً بخارپز) مصرف کنید. به توصیه کارشناسان، رازیانه باید تنها ۲ بار در هفته یا یک هفته در میان مصرف شود.

شنبلیله: این گیاه یک مولد طبیعی شیر است که مجاری سینه را برای تولید شیر بیشتر باز می‌کند. بر اساس مطالعات، از شنبلیله برای تولید شیر در کوتاه مدت استفاده می‌شود. اما استفاده طولانی مدت از آن خطری ندارد. خانم‌ها ممکن است تا زمانی که شیر کافی داشته باشند، به مصرف شنبلیله ادامه دهند.

زردچوبه: زردچوبه نیز خاصیت تولید شیر دارد و همچنین می‌تواند به‌عنوان ماده ضدالتهاب (تورم و قرمزی) مورد استفاده قرار گیرد.

کنجد: دانه‌های درشت و تیره رنگ کنجد در کشورهای آسیایی برای افزایش شیردهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سبوس‌های رنگ روشن کنجد نیز بسیار مؤثر بوده و به‌آسانی هضم می‌شوند.

زردآلو: توصیه می‌شود برای تقویت تولید شیر، زردآلو را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. زردآلو سرشار از ویتامین C و دیگر ویتامین‌های مفید برای نوزاد شماست.

هویج و چغندر: این سبزی‌های قرمز رنگ سرشار از بتاکاروتن هستند که برای افزایش شیر سودمند است.

سبزیجات سبز: سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره هستند از دیگر خوراکی‌های توصیه شده برای افزایش تولید شیر مادر هستند چون املاح٬ ویتامین‌ها و آنزیم‌های فراوانی دارند.

جعفری: گیاهی است که به تولید شیر کمک می‌کند.

 

تمرینات ورزشی

بر لبه صندلی بنشینید و دو پا را به یکدیگر بچسبانید و دو دست را به بلندی شانه‌ها بالا آورده و از یکدیگر باز کنید و در این حالت شش‌ها را از هوا پر کنید و در حرکت بازدم دست‌ها را پایین آورده و در دو طرف ران‌ها رها کنید و بدین ترتیب به عضلات دست‌ها و پشت اجازه استراحت دهید.
این حرکت را ده بار انجام دهید.
تصویر

توصیه های مذهبی

توصیه هایی برای روزهای اول تولد

پس از تولد بچه را غسل داده، در گوش راست او اذان، و در گوش چپ او اقامه بخوانید. و با  تربت امام حسین (ع) که در آب فرات و یا آب شیرین حل شده، کام طفل را متبرک کنید.
سعی شود با وضو به طفل شیر داده شود.
از ماه‌های اول تولد، در مواقع مناسب، پدر و مادر با صدای بلند قرآن قرائت نمایند، و یا اینکه  نوارهای ترتیل با صدایی آرام و دل‌نشین برای نوزاد پخش شود. قابل توجه است که لازم نیست نوزاد بیدار باشد.

سبک زندگی

پدرها الگویی برای دختران

بیشتر دختران عاشق پدر خود هستند و الگویی که از او در ذهنشان دارند، توقعاتشان را از همسر آینده‌شان شکل می‌دهد. اما حتی اگر دختری از پدرش متنفر باشد یا پدر بی‌کفایت و ناشایستی هم داشته باشد، باز از تصویر او برای شکل دادن به انتظاراتی که از همسر آینده‌اش دارد استفاده می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که پدر نقش مهمی در معیارهای انتخاب همسر دارد.
مهم‌ترین تصویری که دختر نسبت به یک مرد در ذهن دارد بر اساس رفتارها و خلق و خوی پدرش شکل می‌گیرد و از آنجا که اغلب دختران بر اساس الگوی دوستانه و دونفره مادر و پدر، تمایل به دوست داشته شدن و جلب محبت پدر دارند، هرچقدر رابطه صمیمانه‌تری با پدر خود داشته باشند ذهنیتشان در مورد مردان مثبت ‌اندیشانه‌ تر می‌شود.
مخدوش شدن این رابطه و طرد شدن یا آسیب دیدن از جانب پدر، ابرقهرمان دوران کودکی، الگوی جنس مخالف را در نظر دختر خانواده مخدوش می‌کند.
در چنین وضعیتی دختر وقتی در آستانه ازدواج قرار می‌گیرد یا به‌راحتی به هر کسی که رفتاری مخالف رفتار پدرش از خود نشان می‌دهد، بی‌قید و شرط دل می‌بازد یا ممکن است اصلاً حاضر به ازدواج نباشد که هردو این موارد باعث ایجاد تأثیر منفی بر نقش همسری و مادری آینده دختر خواهد شد.

 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و نهم
1396/02/20
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 0
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی