h 2985
i 0
S 1

هفته سی و هفتم بارداری

 •  تغییرات جنین
  •  تبریک!
  •  استخوان بندی هفته‌های آخر
  •  جهت یابی نور
  •  افزایش چربی زیر پوستی
  •  حرکت مسافر کوچولو زیر پوست
 •  تغییرات مادر
  •  افزایش ترشحات و لکه بینی در هفته‌های آخر
  •  دردهای کاذب
  •  پارگی کیسه آب
  •  تغییرات حجم و فشار خون
  •  پر شیر شدن سینه‌ها
 •  مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)
  •  آنگاژمان سر جنین
  •  ایمن سازی جنین، در بارداری و شیر دهی
  •  ذخیره انرژی در روزهای آخر
  •  اضطراب و دلهره
  •  رعایت بهداشت در هفته‌های آخر
  •  زایمان زودتر از چهل هفته
 •  رژیم غذایی در بارداری
  •  زعفران
  •  سه ماهه اول نخورید
 •  تمرینات ورزشی
 •  توصیه های مذهبی
  •  مادری هدیه‌ای از جانب خدا
 •  سبک زندگی
  •  عدم زمان و توان کافی برای ابراز محبت مادر شاغل به فرزند

تغییرات جنین

تبریک!

مسافر کوچولوی شما آماده تولد است می‌توانید از این هفته منتظر رسیدن او باشید. او اگر به دنیا بیاید به‌عنوان یک نوزاد رسیده شناخته می‌شود. او تا لحظه‌های آخر بارداری هم در حال رشد است. او اکنون در حال تمرین است تا وقتی به دنیا آمد نقشش را به‌درستی اجرا کند. بنابراین در حال مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیون است. چشم‌هایش را باز و بسته می‌کند و گرفتن اشیا را هم در کنارش تمرین می‌کند. چنگ زدن مسافر کوچولو نیز قوی‌تر شده است. با این حال مهم‌ترین تمرینی که انجام می‌دهد تمرین تنفس است او باید بتواند با ورود به دنیای جدید خودش را با این دنیا منطبق کند.
85 درصد نوزادان دو هفته زودتر یا دو هفته دیرتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند اکنون شما وارد این محدوده شده‌اید پس گوش به زنگ نشانه‌های زایمان باشید اما نگران نشوید. روز تولد او یا بسیار نزدیک است و یا چند هفته دور... اما در نهایت در انتظار تولد او حتی در کمتر از 24 ساعت آینده باشید.

استخوان بندی هفته‌های آخر

هرچند روند استخوانی شدن (تبدیل غضروف به استخوان) با سرعت در حال پیشرفت است اما تمام استخوان‌های نوزاد در بدو تولد سخت نخواهند بود و این مزیتی برای هردوی شماست. هرقدر استخوان بندی کودک غضروف بیشتری داشته باشد، انعطاف بیشتری دارد و عبور از مجرای زایمان آسان‌تر می‌شود. استخوان سخت شدهٔ کمتر به معنای زایمان آسان‌تر است.

جهت یابی نور

دیگر جنین شما این توانایی را دارد که به‌طور خودکار به‌سوی منبع نور می‌چرخد. این عمل واکنش جهت یابی نام دارد و به جنین این توانایی را می‌دهد تا نسبت به محیط اطراف خود آگاه‌تر باشد.

افزایش چربی زیر پوستی

از این پس رشد او بسیار کندتر خواهد شد به غیر از تولید چربی. بدن مسافر کوچولو در این روزها شکل گرد و گوشتالوتری به خود گرفته است. زیرا این روزها میزان بافت چربی زیر پوستی او افزایش یافته است. دمای بدن مسافر کوچولوی شما همواره از دمای بدن خودتان بیشتر است.

حرکت مسافر کوچولو زیر پوست

در این مرحله از بارداری جای مسافر کوچولو آن قدر تنگ است که هنگام حرکت دست‌ها و پاهای او بر روی شکم شما برجستگی ایجادمی کند و به‌راحتی می‌توانید دست و پای او را از یکدیگر تشخیص دهید اما تشخیص سر و نشیمن گاه او از روی پوست کشیده شدهٔ شکم ممکن است اشتباه شود.

تغییرات مادر

شما باید این روزها فقط منتظر آمدن این مسافر کوچولوی شیطون باشید

افزایش ترشحات و لکه بینی در هفته‌های آخر

در این روزهای پایانی ترشحات شما نیز بیشتر می‌شود که بیشتر آن ترشحات بافت گردن رحم است. این ترشحات ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه لگنی دارای رگه‌های صورتی یا قهوه‌ای خون باشد. این تغییر ناشی از آن است که گردن رحم در این روزها حساس و پر خون است و هرگونه تحریک، ضربه یا دست زدن به آن باعث لکه بینی می‌شود. اگر ترشح به رنگ قرمز روشن دارید یا لکه بینی مداوم داریدحتما با پزشک مشورت کنید.
دهانه رحم توسط مخاط متراکم و ضخیمی به نام «پلاگ موکوسی» در دوران بارداری بسته می‌شود که از آن محافظت می‌کند. دقت کنید که این توده مسدود کننده‌ای که در ورودی گردن رحم قرار دارد اغلب با مایع آمنیوتیک اشتباه می‌شود. فرق اساسی آن این است که توده مسدود کننده مخاطی غلیظ و شبیه مخاط شفاف بینی است یا گاهی اوقات رگه‌های خون نیز در آن دیده می‌شود. (این مخاط در زمان فرا رسیدن زایمان ممکن است خونی شود که به آن نمایش خونی می‌گویند) اما مایع آمنیوتیک کاملاً شفاف است و حجم آن نیز بیشتر است.

دردهای کاذب

در این مدت دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به‌صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند زمانی می‌توانید احساس کنید که دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی شود. بنابراین در صورتی که دردهای منظم داشتید و لکه خونی را مشاهده کردید بدانید که فرزندتان در راه است.

پارگی کیسه آب

با نزدیک شدن به زایمان کیسه آمنیوتیک (کیسه آب جنینی) ممکن است پاره شود، این پارگی معمولاً به‌صورت قطره‌ای است نه فوران آب. مایع آمنیوتیک بویی خاص دارد و به‌راحتی از ادرار تشخیص داده می‌شود. اگر فکر می‌کنید ترشح آمنیوتیک دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

تغییرات حجم و فشار خون

معمولاً در دوران بارداری حجم خون و نیاز قلب افزایش می‌یابد اما با این وجود فشار خون افزایش چندانی نخواهد داشت. درواقع در سه ماهه دوم فشار خون شما کمی پایین‌تر از میزان معمول بوده است و در هفته‌های آخر بارداری به میزان نرمال خود باز خواهد گشت.

پر شیر شدن سینه‌ها

پستان‌های شما پر از شیر می‌شود و شروع به ترشح کلستروم می‌کنند. نشت از پستان‌ها هم شایع است. در این زمان پستان‌های شما ممکن است به لمس حساس باشند و دردناک  شوند. این حالت طبیعی است. شما ممکن است  در اطراف کمر و پستان‌ها و لگن، هاله‌های کششی را ملاحظه کنید. باید انتظار دردهایی را هم داشته باشید.

مراقبت های بارداری(بایدها و نبایدها)

آنگاژمان سر جنین

در خانم‌هایی که زایمان اولشان باشد، حدود 2 الی 3 هفته قبل از زایمان، جنین بیش از حد پایین آمده و این نشان می‌دهد که او آماده تولد است. این وضعیت قرار گیری، "آنگاژمان" نامیده می‌شود. با این تغییر جنین برای قرار گیری در مرحله تولد به قسمت تحتانی شکم فشار می‌آورد. این موقعیت در نتیجه نازک شدن دیواره رحم و کشیدگی زیاد آن به‌منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم می‌باشد.  البته این وضعیت برای تمامی مادران رخ نمی‌دهد به‌ویژه مادرانی که قبلاً سابقه زایمان داشته‌اند اما این تغییر ظاهری به‌وضوح در شما دیده می‌شود و توجه دیگران به این تغییر ظاهری جلب خواهد شد. سهولت در تنفس یکی از نتایج خوب این وضعیت و تکرر ادرار یکی دیگر از عواقب سخت آن است زیرا سر بچه به مثانه فشار می‌آورد.

ایمن سازی جنین، در بارداری و شیر دهی

وقتی که مادر در معرض بیماری‌های واگیر دار قرار می‌گیرد و به آن‌ها مبتلا می‌شود، آنتی‌بادی‌هایی بر ضد این بیماری‌ها در بدن او به وجود می‌آیند، به‌عنوان نمونه آبله مرغان، سرخک یا سرما خوردگی. بنابراین بدن در مقابل این بیماری‌ها مقاوم می‌شود. برخی آنتی‌بادی‌ها از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود و به این صورت نوزاد در چند ماه اول زندگی‌اش از بعضی از بیماری‌ها در امان است. برخی دیگر از این آنتی‌بادی‌ها به آب بچه منتقل می‌شوند و جنین آن را می‌نوشد. میزان آنتی‌بادی‌ها به‌طور معمول در شش ماههٔ اول زندگی نوزاد زیاد است. در موقع شیر دهی هم جنین آنتی‌بادی‌های جدیدی را از طریق شیری که می‌خورد دریافت می‌کند.

ذخیره انرژی در روزهای آخر

 به بدن خود اعتماد کنید. بهترین و کم خطرترین وضعیت آن است که زایمان به‌طور طبیعی باشد. صبر داشته باشید، زیرا امکان دارد که حاملگی هنوز یک تا دو هفته طول بکشد. شما نه ماه را صبر کردید. برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. از هر فرصتی برای استراحت کردن استفاده کنید به‌عنوان نمونه خوابیدن به‌موقع بهتر از این است که تا دیر وقت بیدار باشید. دردهای زایمانی به‌طور معمول در شب شروع می‌شوند، اما کسی نمی‌داند که چه موقع؟ اگر شب نتوانستید خوب بخوابید سعی کنید که در روز بخوابید. در این دوران از حاملگی نمی‌توانید حدس بزنید که شب بعد چه وضعیتی دارید.

اضطراب و دلهره

تولد طبیعی‌ترین مرحله زیستی است که در عین حال شیرین و دلهره آور است. هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید، ترس و دلهره‌تان بیشتر می‌شود. اگر این ترس‌ها باعث بروز احساسات منفی در شما شود، با روند زایمان تداخل پیدا می‌کند. بهترین راه برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات این است که اصلاً نترسید. بله! خیلی از زایمان‌ها راحت نیستند اما راهکارهایی برای کنترل درد وجود دارد. زایمان شما هم بالاخره تمام می‌شود و نوزادتان را در آغوش خواهید گرفت. به دنبال گفتگو با یک روانشناس باشید زیرا تحقیقات نشان می‌دهد، خانم‌هایی که در دوران بارداری با روانشناس مشاوره کرده‌اند، زایمان کوتاه‌تری داشته‌اند و نیازی به عمل سزارین در آن‌ها نسبت به سایر خانم‌ها کمتر بوده است. مهارت‌های ایجاد آرامش را یاد بگیرید و به دنبال ماما یا فرد ماهری باشید که بتوانید با کمک او این تمرینات را در هفته‌های آخر انجام دهید.

رعایت بهداشت در هفته‌های آخر

بهداشت را در این شرایط بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می‌شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاه تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتماً برای معالجه زودتر اقدام کنید.

زایمان زودتر از چهل هفته

مدت طبیعی حاملگی دوقلویی تا هفتهٔ 37 بارداری است و اگر تا این هفته کودکان متولد نشوند بهتر است شما تحت نظر قرار گیرید.
به‌طور طبیعی کودکان سوم و چهارم زودتر به دنیا می‌آیند. هیچ کس نمی‌داند که چه عاملی باعث تولد او خواهد شد، ولی هنگامی که زمان تولد او فرا برسد، بدن شما مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین ترشح می‌کند که گردن رحم را نرم و منبسط می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که شما انقباضات و درد ناشی از آن را تجربه کنید، ولی هنوز در مرحله وضع حمل قرار نگیرید.

رژیم غذایی در بارداری

زعفران

زعفران یکی از ادویه‌های پرطرفدار در بین ایرانیان است و حتی برخی از افراد از آن به‌عنوان گیاه دارویی استفاده می‌کنند.
زعفران را معمولاً به‌عنوان ادویه طلایی می‌شناسند چون عطر منحصر به فردی به غذا می‌دهد. معمولاً در غذاهایی مانند بریانی، دسر و بستنی زعفران وجود دارد اما این گیاه به‌طور گسترده در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم‌ها هم وجود دارد که کمک می‌کند چهره درخشان شود. بسیاری از زنان زعفران را از جمله مواد غذایی مفید دوران بارداری می‌دانند. اما بد نیست بدانید  اگر چه مصرف معمول زعفران از طریق مکمل‌های غذایی بی‌خطر محسوب می‌شود اما مشخص شده زمانی که این ادویه در مقدار زیاد مصرف شود منجر به انقباضات رحم شده و سقط جنین را باعث می‌شود. بااینکه این باور وجود دارد مصرف این ادویه بر زیبایی صورت نوزاد اثر می‌گذارد اما این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد.

سه ماهه اول نخورید

اگر از مصرف زعفران لذت می‌برید روش‌های مختلفی برای مصرف این ادویه در دوران بارداری وجود دارد. اما بهتر است بدانید که استفاده از این ادویه در مقادیر زیاد در سه ماهه اول بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در نهایت این که می‌توان مقادیر کمی از شاخ و برگ زعفران را استفاده کرد. از این گیاه می‌توان در دوران بارداری استفاده دارویی هم کرد. اما دوزهای بالا از این گیاه باعث انقباضات رحم شده و منجر به سقط جنین می‌شود. این گیاه به تحریک هضم مناسب در طول این دوران کمک می‌کند. طب آیورودا ادعا می‌کند زعفران به حرکات نوزاد در رحم مادر کمک می‌کند اما از سوی دیگر زعفران حرارت بدن را بالا می‌برد و به همین دلیل اندازه مصرف آن بسیار مهم است.
توجه: میزان کم زعفران که برای غذا استفاده می‌شود تأثیری بر روی بارداری ندارد اما مصرف زیاد از حد می‌تواند سقط یا زایمان زودرس ایجاد کند.
گاهی اوقات مصرف زعفران در روزهای آخر بارداری (هفته 37 به بعد) در تحریک درد زایمان مؤثر است.

 

تمرینات ورزشی

ابتدا به‌صورت چهار دست و پا قرار بگیرید، طوری که زانوان و نوک پنجهٔ پاهایتان با زمین تماس داشته باشد. تقریباً در حالتی که می‌خواهید به سجده بروید و یا از سجده برخیزید.
تصویر
زانوها باید بافاصلهٔ بیشتری از هم قرار بگیرند. سپس خود را به‌طرف جلو خم کنید و نفس بکشید و بعد با بازدم خود را به عقب کشیده طوری که باسن، پاشنهٔ پاها را لمس کند.
این حرکت را به‌ویژه هنگامی که خسته‌اید، انجام دهید؛ چرا که احساس خواهید کرد که از فشار عضلات باسن و کمر کاسته می‌شود.
این تمرین برای تقویت عضلات باسن و شکم است که در دوران بارداری فشار زیادی را باید تحمل کنند.

 

توصیه های مذهبی

مادری هدیه‌ای از جانب خدا

شکی نیست که مادر از هر جهت مقام ارجمند و والایی در همه ادیان داشته و دارد و همگان بادید احترام به او می‌نگرند و به عظمت و بزرگی از وی یاد می‌کنند. هر دین و آیینی که در طول تاریخ آمده به این مسئله توجه کرده و مردم را به خدمت به مادر فراخوانده است
خدای تعالی در سوره لقمان و احقاف پس از توصیه به احسان والدین، تحمل رنج و زحمت‌های مادر را بیان می‌کند و می‌فرماید: «حملته امّه کُرها و وضعته کُرها و فصالُه ثلاثون شهرا حتّی اذا بلغ أشدّه و بلغ اربعین سنة»؛ «مادرش او (فرزند) را با ناراحتی حمل می‌کند و با ناراحتی بر زمین می‌گذارد و دوران حمل و از شیر باز گرفتنش سی ماه است تا زمانی که به کمال و رشد برسد و به چهل سالگی بالغ گردد.»
بیان رنج و تلاش مادر با این که پدر نیز در اغلب سختی‌های تربیت فرزند شریک است، خود دلیل بر اهمیت و ارزش کار مادر است. روشن است، کسی نزد حق تعالی مقام بالاتر دارد که کار ارزشمندتری انجام دهد.
پیامبر اکرم می‌فرمایند: زن از ابتدای بارداری تا وضع حملش و پس از آن تا از شیر گرفتن کودک، اجری به مانند رزمنده در راه خدا دارد و اگر در این دوران از دنیا برود منزلتی به مانند منزلت شهید دارد.» من‌لایحضره‌الفقیه، ج 3، ص 561
دین اسلام بیش از دیگر ادیان به این مسئله توجه نموده و به مادر عظمت بخشیده است. حقوقی را که اسلام برای مادران مشخص کرده، بسیار فراتر از حقوقی است که برای دیگران حتی پدر قائل شده است؛ چرا که نقش مادر در تربیت فرزند بیش از سایرین است.
مادر مربی انسان و در حقیقت پرورش دهنده جامعه است و اوست که می‌تواند فرد و جامعه را به سعادت برساند و یا به شقاوت و بدبختی بکشاند. بنابراین همانگونه که مقام و منزلت زن و مادر در نگاه خدای متعال و دین والاست وظیفه او نیز سنگین‌تر است.

سبک زندگی

عدم زمان و توان کافی برای ابراز محبت مادر شاغل به فرزند

مادر نقش آرامش دهندگی برای فرزند و همسر دارد. ولی بانویی که از صبح تا عصر در محل کار خود خارج از منزل مشغول فعالیت بوده است نه توان کافی برای پرداختن به امورات فرزند خود را دارد و نه از عملکرد افرادی که از صبح تا عصر فرزند خود را به آنان سپرده است می‌تواند مطمئن باشد و این خستگی روحی و جسمی وی را از آرامش دور می‌کند.
آیه‌ای از قرآن کریم که می‌فرماید «مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا؛ هر کس فردی را بدون دلیل بکشد مانند این است که همه مردم را کشته است و هر کس یک نفر را زنده کند مانند این است که همه مردم را زنده کرده است.»
با توجه به آیهٔ ذکر شده، مادری که فرزندی را به دنیا می‌آورد و او را شیعه اهل بیت (ع) پرورش می‌دهد مانند این است که همه مردم را شیعه کرده است.
چنان که در روایتی است که هر کس یک گمراهی را به راه راست هدایت کند بهشت بر او واجب است. پس مادرانی که فرزندانی را شیعه اهل بیت (ع) تربیت می‌کنند بدانند که پاداش عملشان بهشت است و آن را دست کم نگیرند چرا که دست کم گرفتن این کارها و به جای آن دل خوش کردن به شغل و دستیابی به اندکی حقوق، گاه مساوی با از دست رفتن فرزند و گمراهی او است.


 

مادر > سه ماه سوم > هفته سی و هفتم
1396/02/12
کارشناس مامایی خانم حسینی
S s s s s s 1
o j k q

اگر مایل هستید، می توانید مطلب فوق را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

اگر نظری یا سؤالی در مورد مطلب فوق دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ما نکات شما را با دقت می خوانیم.

نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
متن نظر
کد امنیتی